Shkurte Fejza - Mora rrugen (xhamadani vija vija)

Në vitin 1992, Shkurta shkon për herë të pare në Shqipëri. Këtu regjistron këngën mbi rrugëtimin e parë në Shqipëri

Kam një lot m'pikon si ar
Se ndër shekuj jam shqiptar
E kur malet mi mbuloj bora
Për atdhe këngës ia mora
M'rreh si zemër qiftelia
Është Kosova është Shqipëria
Është një qiell që na bashkon
E një djep që na burrnon
Është një gjuhë qe flasim tanë
E një tokë që e thrrasim nanë.
Dhe pastaj e pershkruan rrugen keshtu:

Rruges sime per Shqipni m'ka percjell ai Drin i zi
Dhe u nisa per me ardhe porsi vala e Drinit te bardhe.
  • Asnjë vlerësim. Bëhu i pari që e jep atë!

Shto një koment