Rent or Maratonomak - recitim

Rent or Marathonomak recitim - Fan Noli

Rent, or rent, rent e u thuaj
Se u cthur ordi e huaj,
Se betejen e fituam
Dhe qytetin e shpetuam!
Rent, or rent,
Rent, or Marathonomak!
Kap nje dege prej dafine
Dhe vertitesh ndaj Athine,
Neper fush' e brek mi brek
Kemba token as ta prek,
Hip e zbrit,
Petrit, Marathonomak!
Ke nje lage, po s'e the,
Djers' e gjak pikon perdhe;
Do qe ti te jesh i pari,
Per triumfin lajmetari,
Flamur-gjak,
Kuqo, Marathonomak!
T'u tha gryka, po s'te pihet,
T'u mpi kemba, po s'te rrihet,
Se mileti po te pret,
Ankthi zemrat ua vret,
Vrer e tmerr,
Shpejt, or Marathonomak!
Kurre kaqe s'dogji dielli
Dhe si plumb s'rendovi qjelli,
Kurr' aq embel' e bukur s'ftoj
Hij' e lisit edhe kroj;
Turru tej,
Tutje, or Marathonomak!
Vapa mbyt e pluhri nxin,
Ferra cjerr e guri grin,
Afsha gjoksin pervelon,
Syrin avulli verbon;
Ur' e prush,
Furr', or Marathonomak!
Gryka si gjyryk te cfryn,
Prej Vullkani flag' e tym,
Se c'vengon e se c'gulcon,
Zemra brinjet ti ckallmon
Me tokmak,
Mbahu, or Marathonomak!
Nena, motra, nusja dalin,
Ngrehin krahet te te ndalin,
Mos, se s'jane vec Najada;
Magjistrica dhe Driada,
Lark, or lark,
Lark, or Marathonomak!
Hajde, ja Akropolia,
Ja qyteti e njerezia,
Qe te pan' e qe te cquan
Dhe fuqine ta rishtuan,
He dhe pak,
Hajde, or Marathonomak!
Ja, arrive, ua the:
C'gaz e c'helm qe kjo myzhde!
"E fituam!" brohorite
Dhe per tok' u perpelite;
Vdiq, or vdiq!
Vdiqe, or Marathonomak!
Rent kudo, dyke bertitur,
Neper shekuj faqe-ndritur,
Se i vogli shtrin viganin
Dhe i shtypuri tiranin,
Vec e tok,
Tok, or Marathonomak!

~~~~~
Please vote for my political campaign of an interesting duo: http://www.tinyurl.com/ana-political

http://treasuretrooper.com/351284
 • Kthehu
 • 4 vota. Mesatarja e 2.50 të 5.

Komentet

 • cheap flights

  1 cheap flights Më 26/08/2020

  Superb blog! Do you have any tips and hints for aspiring writers?
  I'm planning to start my own blog soon but I'm a little lost on everything.
  Would you suggest starting with a free platform like Wordpress or go for a paid option? There are
  so many choices out there that I'm totally overwhelmed ..
  Any suggestions? Many thanks!
 • cheap flights

  2 cheap flights Më 26/08/2020

  For most up-to-date news you have to visit internet and on the web I found this
  web site as a most excellent web site for most up-to-date updates.
  cheap flights yynxznuh
 • best web hosting

  3 best web hosting Më 25/08/2020

  I'm really loving the theme/design of your web site.

  Do you ever run into any internet browser compatibility issues?
  A couple of my blog visitors have complained about my
  website not operating correctly in Explorer but looks great in Firefox.
  Do you have any suggestions to help fix this issue?
 • cheap flights

  4 cheap flights Më 24/08/2020

  Hello it's me, I am also visiting this web page daily, this website
  is genuinely fastidious and the users are actually sharing good thoughts.
  2CSYEon cheap flights
 • cheap flights

  5 cheap flights Më 24/08/2020

  I enjoy looking through a post that can make people think.

  Also, many thanks for allowing me to comment! cheap flights
  34pIoq5
 • cheap flights

  6 cheap flights Më 24/08/2020

  Hey! Quick question that's totally off topic. Do you know how to make your site mobile friendly?
  My weblog looks weird when viewing from my iphone 4. I'm trying to find a theme or plugin that
  might be able to correct this issue. If you have any recommendations, please share.
  Thanks!
 • best web hosting company

  7 best web hosting company Më 14/08/2020

  Keep on writing, great job!
 • adreamoftrains best web hosting sites

  8 adreamoftrains best web hosting sites Më 12/08/2020

  Hi there, I want to subscribe for this website to obtain most recent updates, so
  where can i do it please help out. adreamoftrains web hosting services
 • website hosting services

  9 website hosting services Më 11/08/2020

  magnificent post, very informative. I wonder why the other experts
  of this sector don't realize this. You should continue
  your writing. I am sure, you've a huge readers' base already!

Shto një koment