Créer un site internet

Nexhmie Pagarusha - Baresha (Origjinal)

Nexhmije Pagarusha

Artistja shqiptare Nexhmije Pagarusha lindi më 7 maj 1933 në fshatin Pagarushë të Malishevës në Kosovë.
Kur flitet për të, përdoren në një frymë shumë epitete si: Bilbili i Kosovës, Mbretëresha e Këngës Shqipe,
Primadona e Melosit Popullor, Ema Sumak Shqiptare, Madam Butterfly, Fyti i Kristalte, etj.
Mori shumë çmime, ndër të tjera "Këngëtare e Shekullit".
Veprimtaria e saj muzikore 40-vjeçare është aq e gjerë, sa që është vështirë të thuhet se cilit zhanër i takon.
Është e njohur për interpretimet e saj të shkëlqyera në muzikën popullore dhe opera .
Nexhmije Pagarusha ishte edhe aktore e suksesshme, si në film ashtu edhe në teatër.
Në Beograd vijoi shkollën e muzikës për solo kanto, të cilën ajo e la në vitin e tretë dhe nuk e vazhdoi më.
Po ashtu në Beograd kishte paraqitjen e parë muzikore në skenë. Në vitin 1948 është pranuar soliste në Radio Prishtinë.
Bashkëpunoi edhe me këngëtarët nga Shqipëria dhe u paraqit edhe në Shqipëri me ansamblin "Shota" me rastin e një turneu.
"Baresha" është një ndër kryeveprat e interpretimit të saj.
Kjo këngë u kompozua nga bashkëshorti i saj Rexhep Mulliqi, me tekstin e poetit Rifat Kukaj.
Nexhmije Pagarusha interpretoi në një koncert të muzikës klasike veprat e përkthyera shqip të Bethovenit,
Puçinit, Verdit, etj. Ky koncert ka qenë i pari i këtij lloji. Fatkeqësisht,
asnjërit nga organizatorët teknikë nuk iu kishte kujtuar që të regjistronte këtë koncert! Për fat të keq,
nuk janë evidentuar as të gjitha koncertet dhe repertori i këngëve të kënduara nga ajo, ngaqë, siç ka thënë ajo një herë,
për të vetëm muzika ishte me rëndësi; ajo dhe muzika ishin një. Mendohet se ajo ka interpretuar mbi 150 këngë.
Ajo ishte pjesëmarrëse e koncerteve në Kosovë, Shqipëri, Bullgari, Izrael, etj.
Karrierën muzikore e përfundoi në vitin 1984, pas një koncerti në Sarajevë.
Pas 16 vjetësh larg skenës, ajo u paraqit në vitin 2000 me këngën "Për ty" në një emision të udhëhequr nga Ardit Gjebrea,
i cili e bindi të bëjë këtë.
Ishte në jurinë e festivalit "Kënga Magjike 2005". Aktualisht është këshilltare e lartë për muzikë në Radio Kosovë
dhe në Radio Blue Sky.
Krijimtaria
Disa nga këngët e saj:

* "Baresha"
* "Ani mori nuse"
* "Mora testin"
* "Kur më shkon si zog n'hava"
* "Kur më del në derë"
* "Ke selvitë"
* "Ç'u ngrit lulja në mëngjes"
* "Çil njat zemër plot kujtime"
* "Dallëndyshe"
* "Një lule"
* "Zambaku i Prizrenit"

Interpretoi në filmat dhe shfaqjet teatrore:

* "Dasma e përgjakur", (1967)
* "Jugovizioni" (1973)
* "Gëzuar viti i ri" (1976)
* "E kafshoja terrin" (1977)
* "I ikuri". (1980)
* "Tre vetë kapërcejnë malin" (1981)
* "Lepuri me pesë këmbë"
* "Fluturimi i Micakut"
* "Daullet e të çmendurve",
* "Rexha i nënës në grazhd të kalit"
* "Vrasësit bëjnë dasmë natën" (1997)
 • Kthehu
 • Asnjë vlerësim. Bëhu i pari që e jep atë!

Komentet

 • best hosting

  1 best hosting Më 05/09/2020

  Hello to every body, it's my first pay a visit of this weblog; this webpage includes
  amazing and actually fine data in favor of readers.
 • black mass

  2 black mass Më 28/08/2020

  Hurrah! In the end I got a weblog from where I be able to
  really get valuable facts regarding my study and knowledge.
 • cheap flights

  3 cheap flights Më 26/08/2020

  I was able to find good info from your blog posts.
 • cheap flights

  4 cheap flights Më 25/08/2020

  I've been surfing online more than three hours as of late, but I by
  no means discovered any attention-grabbing article like yours.
  It is lovely value enough for me. Personally, if all web owners
  and bloggers made good content material as you probably did,
  the internet will likely be a lot more useful than ever before.
  32hvAj4 cheap flights
 • web hosting service

  5 web hosting service Më 11/08/2020

  Very good post! We will be linking to this particularly
  great post on our website. Keep up the good writing.
 • adreamoftrains web hosting service

  6 adreamoftrains web hosting service Më 10/08/2020

  Hi, everything is going nicely here and ofcourse
  every one is sharing facts, that's in fact good, keep up writing.
  adreamoftrains web hosting service

Shto një koment