Lojë inteligjence 1

test i shkurtër për të provuar inteligjencen tuaj...(marrë nga forumishqiptar.com)

 • 1/ Shifrat 08232569 janë të njëjtat shifra me 96523208 por të lexuara mbrapsht?

 • 2/ Nëse një degë peme mund të mbajë 3 persona 50 kg. Bledi peshon 50 kg, dhe Olsi peshon sa gjysma e peshës së Bledit ndërsa Dardani peshon sa dyfishi i Olsit. A mund të rrinë të tre në të njëjtën degë peme?

 • 3/ Gjenden 9 shkronja midis K dh R në alfabet?

 • 4/ Numri 25 është ai që vjen sipas renditjes së numrave të mëposhtëm: 5, 7, 10, 14, 19?

 • 5/ Numri që del nga prodhimi i 8 x 3 x 3 x 2 është sa gjysma e numrit që del nga prodhimi 18 x 16?

 • 6/ Nëse ju i mblidhni secilin nga numrat e mëposhtëm dy e nga dy, në secilin rast do tju dalë numër dyshifror: 9, 11, 3, 7, 17?

 • 7/ Edi është më i gjatë se Miri, dhe vëllai i vogël i Mirit është më i gjatë se Miri, atëherë Edi është më i gjatë se Miri dhe vëllai i tij?

 • 8/ Pesë kuaj, dy njerëz, tre qen dhe shtatë pula kanë në total 52 këmbë?

 • 9/ Shuma e gjithë numrave midis 8 dhe 18 është një numër 3-shifror ?

 • 10/ Në një grup me pesë persona, kur ata i japin dorën njëri-tjetrit, bëhen rreth 10 shtrëngime duarsh?

 • 11/ Kur je para pasqyrës, dora e djathtë gjithmonë ju duket sikur është e majta juaj?

 • 12/ Numri 8336749476338 është i njëjti numër dhe kur lexohet nga fundi?

 • 13/ Mamaja e mamasë së mamasë sime është stërgjyshja ime?

 • 14/ Nëse dita e dytë e muajit është e enjte, atëherë dita e 12 e muajit do të jetë e martë?

 • 15/ Duke përdorur 6 shkopinj ju mund të krijoni katër trekëndësha barabrinjësh?

 • 16/ Për të krijuar një fjali duhen të paktën dhjetë shkronja?

 • 17/ Shkronja e pestë e alfabetit është shkronja D?

 • 36 vota. Mesatarja e 4.67 të 5.

Komentet

 • theragun liv

  1 theragun liv Më 11/03/2021

  I am really impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it is rare to see a nice blog like this one nowadays.|
 • hey

  2 hey Më 05/01/2021

  Taxi moto line
  128 Rue la Boétie
  75008 Paris
  +33 6 51 612 712  

  Taxi moto paris

  Thank you for the auspicious writeup. It in fact was a amusement account it.

  Look advanced to far added agreeable from you! However, how can we
  communicate?
 • feed

  3 feed Më 26/12/2020

  Hi to all, how is the whole thing, I think every one is getting more from this web site, and your views are good in favor of new users.|
 • thefeed

  4 thefeed Më 25/12/2020

  Actually when someone doesn't be aware of then its up to other users that they will help, so here it happens.|
 • the feed

  5 the feed Më 24/12/2020

  We're a bunch of volunteers and opening a new scheme in our community. Your web site provided us with valuable info to work on. You have performed an impressive job and our whole community might be grateful to you.|
 • feed

  6 feed Më 24/12/2020

  Hello, I want to subscribe for this web site to take latest updates, thus where can i do it please help.|
 • berkey

  7 berkey Më 28/11/2020

  My brother recommended I may like this web site. He was totally right. This post truly made my day. You cann't believe just how a lot time I had spent for this info! Thanks!|
 • webhosting

  8 webhosting Më 05/09/2020

  Unquestionably believe that which you said. Your favorite justification appeared to be on the web the easiest
  thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while
  people think about worries that they just do not know about.
  You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having
  side-effects , people can take a signal. Will likely be back to get more.
  Thanks
 • web hosting reviews

  9 web hosting reviews Më 31/08/2020

  I know this web site provides quality depending posts and extra data, is
  there any other web page which gives these information in quality?
 • best web hosting company

  10 best web hosting company Më 31/08/2020

  Just wish to say your article is as amazing. The clarity in your post is simply nice and i could assume you are an expert on this subject.

  Fine with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post.

  Thanks a million and please continue the gratifying work.
 • cheap flights

  11 cheap flights Më 26/08/2020

  What's up, I wish for to subscribe for this webpage to obtain latest updates, therefore where can i do it please help.
 • cheap flights

  12 cheap flights Më 26/08/2020

  It's actually a nice and helpful piece of info. I am happy that you just shared this helpful info with us.
  Please stay us informed like this. Thank you for sharing.
 • cheap flights

  13 cheap flights Më 25/08/2020

  Your means of explaining all in this piece of writing is truly pleasant,
  all be capable of simply know it, Thanks a lot. cheap flights 3gqLYTc
 • cheap flights

  14 cheap flights Më 25/08/2020

  I do not know whether it's just me or if everybody else experiencing problems with your
  website. It appears as though some of the written text within your posts are running off the screen. Can somebody
  else please comment and let me know if this is happening
  to them too? This could be a issue with my browser because I've had this happen before.
  Thank you cheap flights 31muvXS
 • cheap flights

  15 cheap flights Më 24/08/2020

  We're a gaggle of volunteers and opening a brand new scheme
  in our community. Your web site provided us with helpful info
  to work on. You have performed a formidable activity and our whole group will likely be thankful to you.
  cheap flights 3gqLYTc
 • adreamoftrains best web hosting sites

  16 adreamoftrains best web hosting sites Më 12/08/2020

  This web site certainly has all of the information and facts I
  needed concerning this subject and didn't know who
  to ask. adreamoftrains web hosting service
 • website host

  17 website host Më 11/08/2020

  I could not refrain from commenting. Perfectly written!
 • best web hosting 2020

  18 best web hosting 2020 Më 10/08/2020

  Thanks for the auspicious writeup. It if truth be told used to be a amusement account it.
  Glance complex to more brought agreeable from you! By the way, how can we communicate?
 • Sldi

  19 Sldi Më 03/05/2020

  Aldi
 • Bujar

  20 Bujar Më 14/04/2020

  Bujar
 • Afrim Krasniqi

  21 Afrim Krasniqi Më 22/12/2019

  E pershtatshme! Respekt
 • Anila

  22 Anila Më 10/03/2019

  Pytjet ishin shum të pershtaqme
 • andi

  23 andi Më 02/11/2013

  mire si fillestar

Shto një koment