Kuiz:Disa personalitete te shquara te historise shqiptare

Kuiz, logjikisht shumë i thjesht, me renditje kronologjike, synon më shumë që lexuesi ti përvetësoj informacionet, nga Historia e Popullit Shqiptar © Përgatitur nga Mehdi Daci,Webmaster i Studenti i së Drejtës - All Rights Reserved ! "Historia e botës është vetëm biografia e njerëzve të mëdhenj"-Rasel
 • 1/ Deri me sot, njihet si Mbreti i parë Ilir:

 • 2/ Ushtarët e tij e thërrisnin

 • 3/ Sundoi në shek. III dhe deri më sot është mbreti i I dardan që njohim:

 • 4/ Perandori romak Dioklecian ishte me origjinë :

 • 5/ Dhimitri(1208-1216) udhëhoqi :

 • 6/ Gjergj Kastrioti Skënderbeu lindi më :

 • 7/ Pal Kuka,Pal Maneshi,Vladan Gjurica,Hamza Kostrioti,Zaharia Gropa...ishin gjeneralë dhe bashkëluftëtar të afërt të Skënderbeut,me origjinë nga:

 • 8/ James Wolfe:

 • 9/ Në një kuvend të mbledhur në Podgoricë(më 1786) u krijua lidhja e quajtur

 • 10/ Ali Pashë Tepelena lindi më 1744 në fshatin Beçisht të Tepelenës?

 • 11/ Libri i I në gjuhën shqipe i NJOHUR DERI MË SOT, shkruar më 1555

 • 12/ Tafil Buzi,Dervish Cara,Cen Leka,Hamza Kazazi,Dasho Shkreli,Zenel Gjoleka dhe Rrapo Hekali ishin :

 • 13/ Ishte një nga Rilindasit e parë[ideologu i I],lindur në Vithkuq tê Korçës(1767),mërgimtar në Rumani,ku punoi si avokat/botoi më 1844 Evetarin-Abetaren e I shqip :

 • 14/ Komiteti Qendror për Mbrojtjen e të Drejtave të Kombësisë Shqiptare,i formuar në Stamboll(1877) pati kryetar:

 • 15/ Kryetar i Lidhjes(Kuvendit) Shqiptare të Prizrenit ishte :

 • 16/ Qeveria e përkohshme(1881) e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit u kryesua nga :

 • 17/ Lindi më 1839 në Fang të Bujanit :

 • 18/ Më 7 mars 1887, hapet në Korçë Mësonjëtorja kombëtare shqipe, që njihet deri tani si shkolla I shqipe nga :

 • 19/ Lidhja e Pejës - Besa-Besë(23 janar 1899) u kryesua nga patrioti i shquar Haxhi Zeka?

 • 20/ Trimi dhe atdhetari i shquar Çerçiz Topulli lindi më 1880 në :

 • 21/ Drejtor i parë i Shkollës Normale Shqipe(Elbasan 1909), e para shkollë e mesme shqipe, ishte :

 • 22/ Udhëheqësi i forcave shqiptare në betejën e Grykës së Kaçanikut ishte :

 • 23/ Lindi më 1873 në Vuçiternë, mbaroi studimet e larta në shkencat politike-juridike ...deputet i Dibrës në parlamentin shqiptar(1921) :

 • 25 vota. Mesatarja e 3.76 të 5.

Komentet

 • mobile legends cheat

  1 mobile legends cheat Më 02/10/2020

  For the reason that the admin of this web page is working, no
  doubt very shortly it will be renowned, due to its feature
  contents.
 • web hosting service

  2 web hosting service Më 05/09/2020

  You could certainly see your enthusiasm within the work you write.
  The world hopes for even more passionate writers like you who aren't afraid
  to mention how they believe. All the time go after your heart.
 • black mass

  3 black mass Më 31/08/2020

  Wonderful article! That is the type of information that are supposed
  to be shared around the net. Disgrace on Google for
  no longer positioning this post upper! Come
  on over and discuss with my web site . Thank you =)
 • cheap flights

  4 cheap flights Më 28/08/2020

  I think this is one of the most important info for me.
  And i am glad reading your article. But should remark on some general things, The website
  style is great, the articles is really excellent : D. Good job, cheers
 • cheap flights

  5 cheap flights Më 27/08/2020

  Do you have any video of that? I'd care to find out some additional information.
 • cheap flights

  6 cheap flights Më 26/08/2020

  magnificent submit, very informative. I'm wondering why the other specialists of this sector don't understand
  this. You should proceed your writing. I am confident, you have a great readers' base already!

  31muvXS cheap flights
 • cheap flights

  7 cheap flights Më 24/08/2020

  If you desire to take much from this post then you
  have to apply these strategies to your won weblog.
  y2yxvvfw cheap flights
 • web hosting companies

  8 web hosting companies Më 14/08/2020

  I am extremely impressed with your writing abilities as smartly
  as with the layout for your weblog. Is this a paid subject or did
  you modify it your self? Anyway keep up the
  excellent high quality writing, it's uncommon to
  peer a nice weblog like this one today..
 • web hosting reviews

  9 web hosting reviews Më 14/08/2020

  It's an awesome piece of writing in favor of all
  the online viewers; they will take advantage from it I am sure.
 • web hosting company

  10 web hosting company Më 11/08/2020

  I don't know whether it's just me or if everyone else encountering problems
  with your site. It looks like some of the written text on your posts are running off the screen. Can somebody else please
  comment and let me know if this is happening to them too?
  This may be a problem with my internet browser because
  I've had this happen before. Thank you
 • web hosting companies

  11 web hosting companies Më 10/08/2020

  Hello would you mind sharing which blog platform
  you're using? I'm looking to start my own blog
  in the near future but I'm having a hard time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I'm looking for
  something unique. P.S Sorry for being off-topic
  but I had to ask!
 • Mirjan

  12 Mirjan Më 28/09/2012

  Un' kam një ëndërr : SHQIPËRIA ETNIKE

Shto një koment