Créer un site internet

Kuiz nga E Drejta e Detyrimeve dhe Kontratave ???

Kuiz i thjeshtë deri mesatar nga E Drejta e Detyrimeve dhe Kontratave

© Përgatitur nga M.Daci, Webmaster - STUDENTI I SË DREJTËS

 • 1/ Është : pretium iustum (i drejtë)+real+i përcaktuar apo i përcaktueshëm :

 • 2/ Cilit parim i përket ky përkufizim : "Pala, e cila përmbush detyrimin në emër të një personi tjetër gëzon të drejtën të kërkoj kthimin e të hollave apo sendit nga debitori i marrdhënies kryesore, kjo pasi është shuar marrdhënia kryesore e detyrimit"

 • 3/ A mundet debitori solidar t'i kundrejtoj kreditorit prapësimet personale të debitorëve të tjerë ?

 • 4/ "Nëse përmbajtja e një detyrimi përcaktohet me anë të elementëve, të cilët karakterizojnë një grup sendesh të të njëjtit lloj ku ky detyrim bën pjesë", detyrimi është:

 • 5/ Kontrata për shitjen e një trualli banimi është :

 • 6/ Duke i klasifikuar nga fakti se si lindin hipotekat janë :

 • 7/ .. kontratë me anën e së cilës një personi i jepet e drejta të përdorë dhe të përmirësoj një pasuri të paluajtshme kundrejt një shpërblimi në të holla ose në natyrë që paguhet në afate periodike; një kontratë formale, nënkontrata e së cilës s'lejohet

 • 8/ Si kontrata e Furnizimit ashtu edhe ajo e Sipërmarrjes janë të dyanshme, por dallojnë nga të qenit formale apo joformale :

 • 9/ Kujt i takon e drejta e zgjedhjes në një marrdhënie juridike detyrimi, ku ky i fundit është alternativ, nëse debitori nuk i ekzekuton ndonjërin nga llojet e detyrimeve alternative, në afatin e caktuar :

 • 10/ Në dallim nga kontrata e qirasë, sendet-objekt i kontratës së furnizimit mund të jenë edhe në gjini edhe të konsumueshme ?

 • 11/ Në cilin nga këto kombinime kontratash, sendi(ose e drejta)-objekt i kontratës tjetërsohet :

 • 12/ Në qoftë se trazhgimtari i depozitarit duke mos e ditur se sendi është në pronësi të depozituesit(i lënë në depozitë) e tjetërson atë(duke vepruar kështu në mirëbesim), detyrohet :

 • 20 vota. Mesatarja e 3.40 të 5.

Komentet

 • NaomaHRashad

  1 NaomaHRashad Më 25/09/2020

  I am just unsure where you're getting your info, but good
  topic. I has to invest some time learning much more or understanding more.
  Thanks for magnificent information I wanted this information for my mission.
 • web hosting service

  2 web hosting service Më 05/09/2020

  Very energetic blog, I enjoyed that a lot.

  Will there be a part 2?
 • cheap flights

  3 cheap flights Më 27/08/2020

  Howdy! Someone in my Myspace group shared this
  website with us so I came to give it a look. I'm definitely loving the information. I'm bookmarking and will be tweeting this
  to my followers! Exceptional blog and outstanding design and style.
 • cheap flights

  4 cheap flights Më 26/08/2020

  Wonderful beat ! I would like to apprentice while you
  amend your website, how could i subscribe for a blog website?
  The account helped me a acceptable deal.

  I had been a little bit acquainted of this your
  broadcast offered bright clear idea yynxznuh cheap flights
 • cheap flights

  5 cheap flights Më 26/08/2020

  Hello every one, here every person is sharing such familiarity,
  therefore it's pleasant to read this web site, and I used to pay a visit this web site all the
  time.
 • cheap flights

  6 cheap flights Më 26/08/2020

  We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your web site offered us with helpful information to work on. You've performed a formidable task and our whole neighborhood shall be thankful to you.
  cheap flights 32hvAj4
 • cheap flights

  7 cheap flights Më 25/08/2020

  I have been exploring for a bit for any high-quality articles or weblog
  posts on this kind of space . Exploring in Yahoo I eventually stumbled
  upon this site. Studying this info So i'm happy to
  exhibit that I have a very excellent uncanny feeling I
  came upon just what I needed. I most indubitably will make sure to do
  not put out of your mind this web site and provides it a look
  on a continuing basis. cheap flights y2yxvvfw
 • best web hosting company

  8 best web hosting company Më 13/08/2020

  Hello just wanted to give you a quick heads up. The words in your article
  seem to be running off the screen in Opera. I'm not sure if this is a formatting issue or something to do
  with web browser compatibility but I figured I'd post to let you know.
  The design and style look great though! Hope you get the problem solved soon. Kudos
 • adreamoftrains website hosting

  9 adreamoftrains website hosting Më 11/08/2020

  This article offers clear idea designed for the new
  visitors of blogging, that really how to do blogging and site-building.
  adreamoftrains best web hosting sites
 • kadri

  10 kadri Më 28/08/2014

  vertet e qelluar
 • Neshe Kollari

  11 Neshe Kollari Më 04/10/2012

  should rnmcas
 • fatos rugova

  12 fatos rugova Më 15/09/2012

  kompkimete per ket test koleg.

Shto një koment