Ç'ka ndodhur më 1 Tetor ?

Më 01/10/2013 në 00:00

event Add to calendar

NGJARJE

1936 - Rebelët nacionalistë spanjollë emërojnë Francisko Frankon në krye të Spanjës. Kjo ngjarje e futi vendin në luftë civile.

1946 - Gjyqi i Nurembergut dënon 22 udhëheqës nazistë për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit.

1949 - Mao Ce Duni shpall krijimin e Republikës Popullore te Kinës

  • Asnjë vlerësim. Bëhu i pari që e jep atë!

Shto një koment