Shaqir Cervadiku - Moj pranverë ti na sjell prillin

Shaqir Cervadiku viti 1986
albumi: Besa lartë e ka ngrit burrin
inçizuar në studion e RTP-së

(regjistruar nga kasetë origjinal!!)

1. Këngë për Idriz Ajetin
2. Besa lartë e ka ngrit burrin
3. Minatori
4. Moj Pranverë ti na sjell prillin
5. Trimëresha nënat tona
6. Xhevdet Doda
7. Moj e mira nga Gjakova
8. Për Spanjë niset Asim Vokshi

Teksti:

Moj pranver ti ne sjell prillin,
ja ndëgjoj kangen bilbilin,
moj pranver ti ne sjell prillin,
ja ndëgjoj kangen bilbilin,
si her tjeter moj se besoj,
at za t'bukur moj ja ndegjoj,
q'mu mërzite mu kjo jetë,
dogji shpirti gurbet i shkret,
q'mu mërzite mu kjo jetë,
dogji shpirti gurbet i shkret-e.


Pse s'më len ti në kujtime,
me k'to vujtje t'jetes sime,
pse s'më len ti në kujtime,
me k'to vujtje t'jetes sime,
gjakun ti me ma përvlon,
me njat kang bilbil kur knon,
kur kujton ti dashurin-e,
ajo e djeg dhe e gzon njerin,
kur kujton ti dashurin-e,
ajo e djeg dhe e gzon njerin-e.


T'kisha krah me fluturu-e,
mal e fusha me i kalu-e,
t'kisha krah me fluturu-e,
mal e fusha me i kalu-e,
larg prej teje kam mbet vet,
sytë mi me lot s'jan terr,
prit një letër du me qu-e,
me mall zemrës du me shkru-e,
prit një letër du me qu-e,
me mall zemrës du me shkru.
  • Nessuna nota. Siate i primi a dare!

Aggiungi un commento