Liri Rasha - dasma dibrane live

Liri Rasha Jushi eshte nje kengetare shume e talentuar e cila rrjedh nga nje treve burrnie siç eshte ajo e Dibres. Shkollen fillore e ka kryer ne fshatin e saj, ndersa ate te mesmen ne Peshkopi. Ka mbaruar specializim per kanto dhe nje shkolle per mesuese. Talentin i saj eshte zbuluar krejt rastesisht kur ajo ishte vetem 13 veç dhe nje dite ka qene ne shtepine e saj duke kenduar nje kenge dhe aty pari kalon mesuesi i saj i matematikes dhe ai behet shkak per daljen ne skene te nje kengetare kaq te dashur. Per here te pare ngjitet ne skene ne vitin 1973 ne festivalin e Gjirokastres, i cili eshte mbajtur ne Peshkopi. Ne kete festival ajo ka kenduar kengen "Oj syzeza vetull hollë". Pas dis disa vite dalje ne skene aty diku rreth viteve te '80 ka edituar nje album me titull "Këngë të zgjedhura nga Liri Rasha", nje album tjeter ne vitin 2001 me titull "Nusja me të bardha" etj. Ajo ne vitin 1988 ka marrur titullin "Artiste E Merituar" dhe kete vit nga Presidenti Topi ka marrur nje çmim tjeter, ku e ka titulluar "Mjeshtër I Madh". Sivjet ka marr pjese me disa kolazhe ne "Kengët E Shekullit". Ajo ka dy femije nje vajze e nje djale. Vajza e saj ka talent per te kenduar kengen popullore dhe bashke me te ajo ka edituar disa kolazhe. Kete vit prej saj pritet te del ne shitje nje album. Ajo me familje aktualisht jeton ne Tirane ku mban koncerte e manifestime te ndryshme.
  • Aucune note. Soyez le premier à attribuer une note !

Ajouter un commentaire