Vlerat dhe antivlerat

Dr. Alban Daci


Shumë të rinj vazhdojnë të zgjedhin Perëndimin për të bërë studimet e larta universitare, në kërkim të vlerave të vërteta të demokracisë, lirisë, barazisë dhe meritës. Në dekadën e fundit numri i të rinjve që zgjedhin shkollimin jashtë është gjithmonë e në rritje. Kjo mendoj se ka ndodhur dhe po ndodh për disa arsye:
Së pari, të rinjtë shqiptarë vazhdojnë të humbin gjithmonë e më shumë besimin tek universitetet shqiptare, sepse mendojnë se kriteret kryesore informate, si: merita, cilësia e mësimdhënies dhe mundësia për një formim të mirë akademik po bëhen gjithnjë e më të paralizuara.
Së dyti, të rinjtë shqiptarë e shikojnë kryerjen e studimeve jashtë vendit jo vetëm në marrjen e një informacioni të nivelit të lartë akademik, por edhe si mundësi për të eksploruar kultura të tjera dhe për të pasur mundësi punësimi me standarde perëndimore si në kushte dhe në pagesa.
Zëri i këtyre të rinjve që kanë zgjedhur universitetet e huaja ka filluar të dëgjohet në Shqipëri, falë artikujve që na paraqesin në bashkëpunim me shtypin e shkruar shqiptar. Megjithatë, zëri i tyre dëgjohet vetëm nga intelektualët dhe populli i thjeshtë, por që bie në vesh të shurdhër, kur bëhet fjalë për mjediset e politikës shqiptare dhe për sallonet e shtetit shqiptar.
Shteti shqiptar, me organizmat e tij institucional, për të bërë pakës publicitet se ne po ndryshojmë dhe se këto ndryshime vinë nga forcat e reja në energji dhe njohuri, ka paraqitur disa projekte apo ide për kthimin dhe punësimin e të rinjve që kanë kryer studimet të cilat thjeshtë kanë mbetur si të tilla.
Mendoj se disa realitete pushteti këtu në Shqipëri kanë frikë nga forca dhe energjia e të rinjve që kanë studiuar jashtë, sepse ato janë formuar dhe shkolluar në vende me demokraci të vërtetë dhe jo në vende, ku injoranca mund të mbizotëroj mbi diturinë, ku korrupsioni është më i fortë se merita, ku hipokrizia është me e fortë se ndershmëria dhe korrektësia.
Kam dëgjuar se edhe disa të rinj që morën guximin për t’u kthyer për gjithmonë në Shqipëri pasi kishin kryer studimet, akoma pa sistemuar mirë valixhet e tyre, u larguan përsëri, sepse nuk kishin miq të fortë që të zinin një vend pune, edhe pse përsa u përket kritereve informale e meritonin plotësisht. Një pjesë e mirë e tyre, edhe përse nuk kishin pasur asnjë lloj lidhje personale dhe familjare me regjimin e kaluar, u larguar nga vendet e punës me pretekstin se na qenkan komunistë. Këto largime u fshehën në maskën e reformës në administratën publike, e cila, në të vërtetë, ishte një kthim mbrapa, sepse u larguan specialistët e vërtetë, njerëzit e kualifikuar në universitetet më të mira të Perëndimit dhe u rikthyen komunistët e regjimit enverist, militantët e rrugës, halabakët e bareve dhe njerëzit e pakualifikuar.
Shqipëria, është ndër vendet më të pakta të demokracive perëndimore, ku rinia nuk ka asnjë lloj roli në vendimmarrje, si dhe nuk përbën forcën rinovuese të vendit, po përkundrazi i jepet mandati i largimit njëherë e përgjithmonë. Këta studentë, që kanë marrë vetëm vlerësime pozitive, ku kanë studiuar dhe janë vlerësuar si njerëz me vlera të larta intelektuale, me nivel të lartë në fushën e formimit akademik, si dhe me aftësi të jashtëzakonshme integruese në jetën e shoqërisë së vendit që kanë zgjedhur të studiojnë, nuk vlerësohen dhe përkrahen aspak nga shteti amë. Përkundrazi, herë-herë, ekzistenca e tyre fshihet, mohohet ose vihet në dukje vetëm për interesa të caktuara në shërbim të politikës që dëshiron t’i përdor si numra për llogaritje të rezultateve fituese në zgjedhje politike.
Vendi ynë, që pas rrëzimit të regjimit komunist, ka shprehur vullnetin e tij me dëshirën dhe këmbënguljen e qytetarëve tanë të bëhet vend demokratik ashtu si vendet simotra në Perëndim por, akoma, në ditët tona, kjo dëshirë dhe nevojë nuk është realizuar duke na lënë në një faze ndërmjetësuese që, tashmë, jemi mësuar ta quajmë tranzicion.
Gjithkush nga ne mund të pyesë se përse ne nuk u integruam dhe u zhvilluam ashtu si vendet e tjera të Evropës Juglindore, si dhe përse akoma sot në vendin tonë nuk ka një demokraci të mirëfillte moderne?
Në Shqipëri, me të vërtet u rrëzua rrëgjimi komunist si dhe u ndërrua fasada e formës qeverisëse por, nuk u ndërrua shkelja e kësaj fasade, që mbeti po ajo e vjetra në formën e të vepruarit dhe të qeverisurit.
Prandaj, krahas impenjimit më me përkushtim në thellimin e reformave në vend, si: lufta me seriozitet dhe pa tolerancë e krimit të organizuar, të korrupsionit, për të dalë nga tranzicion vendi ynë ka nevojë për një frymë të re, për një mentalitet të ri qeverisës të personifikuar me demokracinë moderne perëndimore. Frymën e re dhe mentalitetin e ri askush nuk e përfaqëson më mirë se rinia që po shkollohet duke marrë eksperienca të drejtpërdrejta akademike dhe jetësore në demokracitë perëndimore. Prandaj, kjo rini që mbart vlera përparuese, zhvillimi dhe demokratizuese, duhet jo vetëm të vlerësohet, ashtu siç e meriton nga politika dhe shteti shqiptar, por edhe të përkrahet dhe të mbështetet për t’i dhënë hapësirat e domosdoshme, ku mund të jap ndihmën e saj për të bërë të mundur daljen e vendit tonë njëherë e mirë nga tranzicioni i stërzgjatur.
Nëse të rinjtë e shkolluar jashtë do të vazhdojnë të zhvlerësohen dhe të trajtohen nga shteti sikur të ishin të njerkës, vendi rrezikohet të mos integrohet në Evropë në 2015, sipas sondazhit të fundit por, ndoshta, ecuria integruese e tij do të vihej me të vërtetë përballë pikëpyetjes së madhe, sepse do të vazhdoj të përfaqësohet nga klasa e vjetër e politikës shqiptare, e cila, në dy dekadat e fundit ka bërë një hap para dhe dy mbrapa.
Ne të rinjtë shqiptarë, që ndjehemi me të drejtë të vlerësuar dhe të përgatitur për të ndihmuar vendin tonë në rrugën e drejtë të reformave dhe progresit, nuk duhet ta lëmë fatin e vendit tonë në dorën e klasës drejtuese aktuale, që nuk mbart asnjë vizion modern në mënyrën qeverisëse dhe në thellimin e reformave integruese.
Prandaj, ne, nuk duhet të presim që të “vjetrit” të na thonë hajdeni se ne e mbaruam radhën tonë, tani e keni ju që të merrni në dorë fatin e vendit, duke u betuar se do të punoni me ndershmëri dhe përkushtim për ta bërë atë të bukur dhe pasur dhe jo ashtu siç e lamë ne të varfër dhe në tranzicion.
Ne duhet të jemi të vendosur dhe të bindur se vendi ynë meriton të jetë si vendet e tjera në Evropë, sepse natyra e ka bërë të pasur me ujëra, male, fusha, dete dhe minerale.
Nëse, ne, përpiqemi me mjete legjitime për ta bërë vendin tonë të demokratizuar dhe të lulëzuar, ashtu siç e meriton me të vërtet, jo vetëm që nuk kemi bërë ndonjë mëkat, por kemi bërë vetëm detyrën si qytetar legjitim të këtij vendi.
Të presësh akoma që klasa aktuale të ndryshoj duke na bërë çudira të pa parishikuar në të mirë të vendit dhe të qytetarëve është thjeshtë humbje kohe, sepse historia u dha gjithë kohën e mjaftueshme për ta bërë dhe nuk e bënë.
Të besosh se të pa emancipuarit, të pa shkolluarit, të pa aftët dhe militantët mund ta zhvillojnë vendin tonë paralelisht me vendet e tjera të zhvilluar është një lloj sikur të presësh të ziejë fasulja që Nastradini e kishte hequr nga furnela dhe e kishte vendosur në dritare për ta zier dielli.
Koha nuk na pret, vendi ka nevojë për ne dhe ne kemi nevojë për atë, ne nuk mund të jemi askushi nëse nuk i tregojmë vlerat tona të vërteta në të mirë të mirëqenies dhe zhvillimit, si dhe vendi ynë nuk mund të jetë i integruar dhe krenar nëse ne nuk jemi pjesë e kohezionit ndryshues drejt kahut pozitiv.

 • 6 vota. Mesatarja e 3.33 të 5.

Komentet

 • Adult Writers Den
  Hey! If you want read a spicy tales for adults, you should open that
  url. This site contain sonly for adult sex tales with multiple designs:
  young man and girl, gang bang, young and old. If you have enough years - come and
  read!!
 • Kathi
  • 2. Kathi Më 10/06/2016
  I've been exploring for a bit for any high quality articles or weblog posts in this kind of space . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this site. Reading this info So i am happy to exhibit that I've an incredibly just right uncanny feeling I found out exactly what I needed. I so much surely will make sure to don?t omit this website and give it a look on a relentless basis.
 • free apple watch
  I'm really impressed along with your writing talents as neatly as with the format in your blog.
  Is that this a paid subject mater or did you modify it yourself?
  Either way stay up the nice quality writing, it's rar to looik a nice weblog
  like this one these days..
 • virgin casino online new jersey
  Hello Dear, are you actually visiting this web page on a regular basis, if so then you will absolutely get fastidious experience.
 • Noemi
  • 5. Noemi Më 17/03/2016
  despues de haber visitado multiples artiulos
  lo cierto es que tu post es el mas util.
 • studiopress.com
  ได้เรียนรู้วิธีการ
  studiopress.com งานซ่อมพลัดแกย่าข้าวของเครื่องใช้เธอพร้อมทั้งหมายถึงหนึ่งในช้าง studiopress.com
  สิ่งหล่อนจะสัมผัสแจ้งราคาวันหยุดสุดสัปดาห์ตรงนี้ใน http://studiopress.com/forums/users/itmemailgmail/ เหตุด้วยผลดีสรรพสิ่งคริสตจักรเย็บผ้า studiopress.com ลูกเรือข้าวของเครื่องใช้ตรงนั้นแม่นางสุดสิ้นปริญญาโทขั้วเศรษฐวิทยาดำเนินสถาบันอุดมศึกษา

  โคเปนเฮเกน studiopress.com พร้อมกับปฏิบัติการหน้าที่ภายในสภานิติบัญญัติพร้อมกับเดนมาร์กภายในโควตาโพสต์สรรพสิ่งรัฐบาลประเภทสูงพ่อบ้านสิ่งของคุณ studiopress.com โทมัสสังเวยสั่งสอนเลข http://studiopress.com/forums/users/itmemailgmail/ นางงามมาหามอบให้กระแสความเด่นภายใน studiopress.com หมายถึงทัพหน้าข้าวของฝ่ายเข้าผู้เข้าคนลัทธิเสรีนิยมในระหว่างการพูดคุยที่รูปถ่าย
 • html landing page
  Spot on with this write-up, I absolutely feel this
  amazing site needs far more attention. I'll probably be back again to
  read through more, thanks for the information!
 • Carroll
  Hi, for all time i used to check weblog posts here in the early hours in the
  break of day, for the reason that i like to gain knowledge of more and more.
 • dota2hack.org
  Hello there Facebook performs good for my situation but your
  site is loading steadily which actually went on close to
  a minute to finally load, I don't know if it's my very own problem or maybe web site problem.

  Well, I must appreciate you for adding brilliant content.
  Most people who actually found this great site really
  should have found this short article totally very helpful.
  This one is without a doubt fantastic what you actually
  have concluded on this site and would like to
  discover more amazing posts from you. Right after looking at your post, I've bookmarked your
  webblog.
 • dota2hack.org
  Hello there Facebook performs good for my situation but your
  site is loading steadily which actually went on close to
  a minute to finally load, I don't know if it's my very own problem or maybe web site problem.

  Well, I must appreciate you for adding brilliant content.
  Most people who actually found this great site really
  should have found this short article totally very helpful.
  This one is without a doubt fantastic what you actually
  have concluded on this site and would like to
  discover more amazing posts from you. Right after looking at your post, I've bookmarked your
  webblog.
 • landscape lighting
  Then send the postcard to all of the addresses in your area,
  and try to draw customers in. Further, amount of loan must be
  need-based, subject to ceiling of Rs 25,000 per borrower for purchase of machinery or equipment
  etc, and meeting working capital requirement of one operating
  cycle. Clients do not look no matter whether you've a small or big
  budgeted communication service.
 • dota2hack.org
  Heya I don't know whether it's me or maybe your web blog but
  it is starting slow for me personally, it took me for a moment to finally load
  still digg works absolutely . Around the other hand thank you for submitting fantastic articles.
  Everyone who visited this website really should have found this content seriously helpful.
  This is undoubtedly excellent everything that you have
  implemented in this article and want to discover a lot more fascinating posts from your site.

  To obtain additional knowledge by content that you publish, I have book-marked this url.
 • web development
  naturally like your website however you need to test the spelling on several
  of your posts. Several of them are rife with spelling problems and
  I in finding it very bothersome to inform the truth however I'll certainly
  come again again.
 • SEO
  • 14. SEO Më 24/07/2015
  Every weekend i used to visit this site, as i want enjoyment, for the reason that this this website
  conations genuinely good funny information too.
 • dota2hack.org
  Hello! Your websites are loading slowly for me personally, this kind of
  consumed like a minute to successfully load, I have no idea if it is just me or maybe your websites
  however facebook worked acceptable for me. Nevertheless, I need to appreciate you for putting amazing blog post.
  I do believe it really has been really useful to visitor who click
  here. I hope I will be able to find further incredible information and I
  also really should complement you by stating you have carried out remarkable job.

  Right after taking a look at your content, I have bookmarked your site.
 • tratamientos para el vitligo
  Me ha flipado tu texto. Hace ya 5 años que sufro lo mismo.

  Te entiendo.
 • dota2hack.org
  Heya I don't know whether or not it's me or perhaps yuor web blog but it is launching really sluggish to me, I
  had to spend just like a minute or two to successfully load up still , twitter works properly .
  Nevertheless, Let me say thanks for including fantastic article.
  I do believe it really has been extremely useful to individual who actually visit here.
  I hope I will be able to find a lot more amazing stuff and I also should
  certainly flatter your site simply by stating you've done fabulous work.
  Immediately after viewing the article, I have bookmarked
  the website.
 • lol skins hack
  Hi there I'm not sure whether it's me or possibly your internet site but it
  is launching sluggish , I had to spend just like a minute in order to load on the other hand twitter works absolutely .
  Well, I must thank you very much for adding fantastic post.
  Everybody who visited this web site must have found this informative article extremely handy.
  I really hope I'll be able to find a lot more awesome
  things and I should certainly complement by stating you
  have carried out fabulous work. To get additional knowledge from content you write-up, I actually have
  saved to bookmarks this page.
 • Katrice
  Every weekend i used to pay a visit this web page, because i wish for enjoyment, since this this website
  conations in fact fastidious funny stuff too.
 • Deep Groove Ball Bearings
  WOW just what I was looking for. Came here by searching for Deep Groove
  Ball Bearings
 • Thrust Spherical Plain Bearings
  You need to take part in a contest for one of the best websites on the internet.
  I will highly recommend this website!
 • Thrust Spherical Plain Bearings
  Definitely believe that that you said. Your favourite reason seemed to be at the
  net the easiest factor to consider of. I say to you, I certainly get annoyed whilst people consider concerns that they
  plainly do not understand about. You managed
  to hit the nail upon the highest and also outlined out the whole thing with no
  need side-effects , folks can take a signal. Will probably be back to get
  more. Thanks
 • Spherical Plain Bearings
  wonderful put up, very informative. I wonder why the other
  experts of this sector don't understand this.

  You should continue your writing. I am sure, you have a great readers' base already!
 • Insert Ball Bearings
  Hi there, just became alert to your blog through Google, and found
  that it's truly informative. I am going to watch out for brussels.
  I will be grateful if you continue this in future. Lots of people will be benefited from your
  writing. Cheers!
 • Single Direction Thrust Ball Bearings
  Genuinely when someone doesn't understand then its
  up to other visitors that they will help, so here it happens.
 • Tapered Roller Bearings
  Hello, for all time i used to check blog posts here in the early
  hours in the break of day, as i love to gain knowledge of more and more.
 • Thrust Roller Bearings
  all the time i used to read smaller articles or reviews that
  as well clear their motive, and that is also happening with this
  post which I am reading here.
 • Thrust Ball Bearings
  Right away I am going away to do my breakfast, after having
  my breakfast coming over again to read other news.
 • Shalanda
  Hello fantastic blog! Does running a blog such as this take a massive amount work?
  I have no understanding of programming but I was hoping to start my own blog soon. Anyway, if you have any suggestions or
  techniques for new blog owners please share.
  I understand this is off subject but I just had to ask.
  Thanks!
 • Spherical Plain Bearings
  Howdy I am so thrilled I found your site, I really found
  you by accident, while I was researching on Aol for something else, Nonetheless I am here now and would
  just like to say thanks for a tremendous post and a all round entertaining blog (I also love
  the theme/design), I don’t have time to read through it all at
  the moment but I have book-marked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do
  keep up the superb jo.
 • Single Row Tapered Roller Bearings
  Simply wish to say your article is as astounding. The clarity in your
  post is simply spectacular and i could assume you're an expert on this subject.

  Fine with your permission let me to grab your RSS feed to keep
  updated with forthcoming post. Thanks a million and please
  carry on the gratifying work.
 • Insert Ball Bearings
  I've learn some good stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting.
  I wonder how so much effort you place to make such a magnificent informative site.
 • Deep Groove Ball Bearings
  This paragraph is truly a fastidious one it helps
  new net users, who are wishing for blogging.
 • Deep Groove Ball Bearings
  hi!,I really like your writing very so much! proportion we keep up a correspondence more approximately your article on AOL?
  I require an expert on this space to solve my problem.
  May be that is you! Looking ahead to peer you.
 • Thrust Roller Bearings
  It's awesome to visit this website and reading the views of all colleagues regarding this post, while I am also zealous of getting familiarity.
 • Cylindrical Roller Thrust Bearings
  I read this piece of writing completely regarding the comparison of hottest and preceding technologies, it's awesome article.
 • Thrust Roller Bearings
  Hello my friend! I want to say that this article is awesome, great written and come with almost all significant infos.

  I would like to peer extra posts like this .
 • Double Direction Thrust Ball Bearings
  Hurrah! At last I got a web site from where I be able to really obtain helpful information concerning my study and
  knowledge.
 • Tapered Roller Bearings
  I have to thank you for the efforts you've put in penning this blog.
  I really hope to view the same high-grade blog posts by you in the future as well.

  In truth, your creative writing abilities has motivated
  me to get my own, personal site now ;)
 • sibiai
  It's truly very complicated in this active life to listen news on Television, thus I just use the web
  for that reason, and take the hottest news.
 • Cylindrical Roller Thrust Bearings
  Everyone loves what you guys are usually up too.
  Such clever work and coverage! Keep up the awesome works guys I've
  you guys to my blogroll.
 • Deep Groove Ball Bearings
  Thanks in favor of sharing such a nice thought, article is good, thats why i
  have read it entirely
 • Deep Groove Ball Bearings
  Hey, I think your blog might be having browser compatibility issues.

  When I look at your blog site in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, amazing blog!
 • Jeanette
  Hi Dear, are you actually visiting this site regularly, if so then you will absolutely
  take pleasant knowledge.
 • Thrust Roller Bearings
  There's certainly a great deal to find out about this issue.
  I like all the points you have made.
 • Deep Groove Ball Bearings
  This article will assist the internet viewers
  for creating new website or even a blog from start to end.
 • Tapered Roller Bearings
  I am regular reader, how are you everybody? This piece of writing
  posted at this website is genuinely good.
 • Jolie
  • 48. Jolie Më 13/10/2014
  I pay a visit each day some sites and information sites to
  read content, but this web site offers quality based content.
 • Thrust Roller Bearings
  When some one searches for his vital thing, therefore he/she desires to be available that in detail, therefore that thing is maintained over here.
 • sibiai
  I read this piece of writing completely regarding the comparison of most recent and earlier technologies, it's awesome article.
 • Insert Ball Bearings
  If some one wants expert view concerning blogging and
  site-building afterward i recommend him/her to pay a quick visit
  this website, Keep up the good job.
 • Cylindrical Roller Thrust Bearings
  Spot on with this write-up, I actually believe this amazing site needs far more attention. I'll probably
  be returning to read more, thanks for the advice!
 • Plain Bearings
  It's actually very complex in this busy
  life to listen news on TV, thus I only use the web for that purpose, and get the most up-to-date news.
 • Plain Bearings
  Admiring the time and effort you put into your blog and in depth information you offer.

  It's good to come across a blog every once
  in a while that isn't the same unwanted rehashed information. Great read!

  I've saved your site and I'm including your RSS feeds to my Google account.
 • Thrust Roller Bearings
  Your style is unique compared to other people I've read stuff
  from. Thanks for posting when you've got the opportunity, Guess I'll
  just book mark this page.
 • Maybelle
  Pretty section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts.
  Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently quickly.
 • Plain Bearings
  Good post. I will be facing some of these issues as well..
 • Anna
  • 58. Anna Më 10/10/2014
  Thanks for sharing your thoughts on Tapered Roller Bearings.

  Regards
 • Spherical Roller Thrust Bearings
  With havin so much written content do you ever run into any issues of plagorism or copyright
  violation? My blog has a lot of unique content I've either written myself
  or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the internet without my authorization. Do you know any techniques to help prevent
  content from being ripped off? I'd truly
  appreciate it.
 • Thrust Ball Bearings
  Thanks in support of sharing such a pleasant thought, paragraph is nice,
  thats why i have read it entirely
 • Plain Bearings
  Thanks designed for sharing such a fastidious thinking, article is pleasant, thats why i have
  read it fully
 • Double Row Tapered Roller Bearings
  I think everything published made a ton of sense.
  But, what about this? what if you were to write a killer post title?
  I am not saying your content isn't good., however suppose you added a title that makes people desire more?
  I mean Vlerat dhe antivlerat - STUDENTI I SË DREJTËS is kinda plain. You could
  peek at Yahoo's home page and watch how they create news
  headlines to grab people interested. You might try adding a video or a picture or two to get people interested
  about what you've written. Just my opinion, it could bring your blog
  a little livelier.
 • Deep Groove Ball Bearings
  Thankfulness to my father who informed me on the topic
  of this webpage, this weblog is genuinely amazing.
 • Deep Groove Ball Bearings
  Hi there, yes this paragraph is in fact nice and I have learned lot of things from it concerning
  blogging. thanks.
 • Denese
  It's difficult to find educated people about this topic, but you sound like you know
  what you're talking about! Thanks
 • Deep Groove Ball Bearings
  Fastidious answer back in return of this question with real arguments and describing all about
  that.
 • Double Row Tapered Roller Bearings
  I believe everything typed was very logical. But,
  think about this, suppose you composed a catchier post title?

  I am not suggesting your information is not solid., but
  suppose you added something that grabbed a person's attention? I mean Vlerat dhe antivlerat
  - STUDENTI I SË DREJTËS is kinda plain. You could
  look at Yahoo's front page and note how they write post titles to get people
  to open the links. You might add a related video or a
  related picture or two to get people excited about everything've
  written. Just my opinion, it might bring your blog a little livelier.
 • Single Row Tapered Roller Bearings
  Oh my goodness! Awesome article dude! Thanks, However I am going through problems with your RSS.
  I don't know the reason why I am unable to join it.

  Is there anyone else getting similar RSS issues?
  Anybody who knows the answer will you kindly respond?
  Thanks!!
 • dave s car care
  Every 50,000 miles, have the vehicle thoroughly inspected by a reputable car mechanic.
  Nowdays, with shoppers logging on to buy most of their requirements online,
  used cars are the next big thing on the web. An example is the Car Care
  Council, which is also the source of information for
  the "Be Car Care Aware" consumer education campaign that promotes the benefits of regular
  vehicle care, maintenance and repair to consumers.
 • ミュウミュウ プラダ バッグ 値段
  toddlers enjoy same shade. keep them nicely enjoyed with shading results that are only for summer vacation. most of these documents you can find free of charge along with, you should product shade clear plastic ova schokohrrutige as well inflammed. you can even be able to embellish them with indicators. at all times keep a good color palette over just one or two colorations additionally them place them in a large decanter or wineglass flower vase on the hearth.the end treasure along with three times top is nearly relating to you. And once again there will be no successful of everyone three backgrounds. unneeded this region event lovers would just have to endure for many years to come. 2. enrol with a progression of study that lets you get movies online over the internet maybe hooked up to a gaming console on the internet. the following schools most of the time cost you a bill every month, but it is a small one, and in addition can mode the video clip right the way through your incredible iPad if you end up picking a tad too.
 • Marie
  • 71. Marie Më 20/09/2014
  Planning a bake sale to raise money for a school, club or cause.
  Nowdays, with shoppers logging on to buy most of their requirements online, used
  cars are the next big thing on the web. " This business chases geese away from golf courses, lawns, and parks, using trained dogs that do not harm the geese.
 • Bart
  • 72. Bart Më 12/09/2014
  I used the Mother's polish and the Blue Magic polish on my polished aluminum rims and I think the Blue Magic polish does a better job.
  When I returned to get some feedback, I was surprised
  to hear that the JUJU wash soap was one of his favourites.
  An example is the Car Care Council, which is also the source of information for the
  "Be Car Care Aware" consumer education campaign that promotes the benefits of regular vehicle
  care, maintenance and repair to consumers.
 • senior architect
  There are few useful guidelines which can help you to select the best architect for your designing needs.
  However, this is not just helpful to a TIBCO architect –this is also valuable training material
  to every TIBCO developerinterested in learning more
  about the higher technical overview of the - TIBCO
  software packages,” Jazon Samillano, the Founding Chairman and - Chief TIBCO Architect
  of Xmarter, Inc. These people introduce a radical new idea into the pool of over-used and copy pasted
  notions.
 • tapered roller Bearings
  I was recommended this web site by my cousin. I am
  not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my
  problem. You are amazing! Thanks!
 • Deep Groove Ball Bearings
  It's wonderful that you are getting thoughts from this
  article as well as from our dialogue made at this place.
 • sibiai
  Thankfulness to my father who shared with me about this website, this
  blog is in fact awesome.
 • Angular Contact Ball Bearings
  It's a pity you don't have a donate button! I'd most certainly donate to this superb blog!
  I suppose for now i'll settle for book-marking and adding your
  RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will share this blog with my Facebook group.
  Talk soon!
 • Deep Groove Ball Bearings
  An intriguing discussion is worth comment. I do think that you need to publish
  more on this subject matter, it might not be a taboo matter but generally people do not talk about these issues.

  To the next! Many thanks!!
 • Deep Groove Ball Bearings
  Everything is very open with a very clear description of the challenges.
  It was truly informative. Your website is very helpful.
  Thanks for sharing!
 • Deep Groove Ball Bearings
  Hey there! This is kind of off topic but I need some guidance from
  an established blog. Is it difficult to set up your own blog?

  I'm not very techincal but I can figure things out pretty quick.
  I'm thinking about making my own but I'm not sure where to start.
  Do you have any tips or suggestions? Appreciate it
 • Deep Groove Ball Bearings
  Today, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see if it can survive a
  40 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now destroyed and she has 83 views.

  I know this is completely off topic but I had to share it with someone!
 • Deep Groove Ball Bearings
  Hi there I am so thrilled I found your site, I really found you by error, while I was looking on Askjeeve for something else, Anyways I am here now
  and would just like to say thanks a lot for a remarkable post and a all round exciting
  blog (I also love the theme/design), I don't have time
  to go through it all at the minute but I have saved
  it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more,
  Please do keep up the fantastic job.
 • Fernando
  If some one wishes to be updated with most up-to-date
  technologies then he must be pay a visit this website and be
  up to date every day.
 • Deep Groove Ball Bearings
  Greetings! I know this is kinda off topic however I'd figured I'd ask.

  Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog article or vice-versa?

  My site discusses a lot of the same subjects as yours and I feel we
  could greatly benefit from each other. If you're interested feel free to shoot me an email.
  I look forward to hearing from you! Terrific blog by the way!
 • Angular Contact Ball Bearings
  Wonderful post! We are linking to this particularly great article on our website.
  Keep up the good writing.
 • Barrel Roller Bearings
  whoah this weblog is great i like reading your articles.

  Keep up the great work! You already know, many people
  are searching round for this info, you could aid
  them greatly.
 • Single Row Angular Contact Ball Bearings
  Excellent blog here! Additionally your site quite a
  bit up very fast! What host are you the use
  of? Can I am getting your affiliate hyperlink on your host?
  I desire my web site loaded up as quickly as yours lol
 • Single row angular contact ball bearings
  Thanks for every other wonderful post. Where else may anybody
  get that type of info in such an ideal manner of writing?

  I have a presentation next week, and I am at the search for such info.
 • Plain Bearings
  Whoa! This blog looks exactly like my old one! It's on a totally different subject but it
  has pretty much the same page layout and design. Wonderful choice of colors!
 • Insert Ball Bearings
  Useful information. Lucky me I found your site by accident, and I am stunned why this coincidence
  didn't took place earlier! I bookmarked it.
 • Spherical Plain Bearings
  I loved as much as you will receive carried out
  right here. The sketch is attractive, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be delivering the
  following. unwell unquestionably come more formerly again as
  exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.
 • Spherical Plain Bearings
  Wow that was strange. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit my comment didn't appear.
  Grrrr... well I'm not writing all that over again.
  Anyways, just wanted to say excellent blog!
 • Insert Ball Bearings
  Hi there! I could have sworn I've been to this site before but after
  checking through some of the post I realized it's new to
  me. Anyhow, I'm definitely delighted I found it and I'll be book-marking
  and checking back frequently!
 • free-album-downloads.com
  Simply want to say your article is as surprising. The clarity in your put up is just excellent and that i can suppose you're knowledgeable in this subject.
  Well with your permission allow me to take hold of your feed to keep up to date with coming near near post.

  Thank you a million and please continue the
  gratifying work.
 • Spherical Roller Thrust Bearings
  Thanks a lot for sharing this with all of us
  you actually realize what you are talking about! Bookmarked.
  Kindly additionally consult with my website =). We could have a link change agreement among us
 • Thrust Spherical Plain Bearings
  It's a shame you don't have a donate button! I'd certainly donate to this superb
  blog! I suppose for now i'll settle for book-marking and adding
  your RSS feed to my Google account. I look forward to new updates and will talk about this website with my
  Facebook group. Talk soon!
 • Thrust Ball Bearings
  I am not sure where you're getting your info, but
  good topic. I needs to spend some time learning much more or
  understanding more. Thanks for excellent info I was looking for
  this info for my mission.
 • Thrust Spherical Plain Bearings
  I was suggested this web site by my cousin. I am not sure
  whether this post is written by him as no one
  else know such detailed about my problem. You are amazing!
  Thanks!
 • Double Row Angular Contact Ball Bearings
  Greetings from Colorado! I'm bored to tears at
  work so I decided to check out your blog on my iphone during lunch
  break. I love the knowledge you present here and can't wait to take a look when I get home.
  I'm amazed at how quick your blog loaded on my phone
  .. I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, superb blog!
 • Double Row Angular Contact Ball Bearings
  Thanks for finally talking about >Vlerat dhe antivlerat
  - STUDENTI I SË DREJTËS <Loved it!
 • affordable website design
  Howdy! This is kind of off topic but I need some help from an established blog.
  Is it difficult to set up your own blog? I'm not veryy techincal but I can figure tuings out pretty quick.
  I'm thinking about setting up my own but I'm not
  sure where to start. Do you have any ppoints or suggestions?
  Thanks
 • https://play.google.com
  Hey just wanted to give you a quick heads up. The words in
  your article seem to be running off the screen in
  Internet explorer. I'm not sure if this is a formatting issue or something to do with internet browser compatibility but I thought I'd post to let
  you know. The design look great though! Hope you get the issue resolved soon.
  Many thanks
 • Dustin
  Your method of describing all in this paragraph is really good, every
  one be able to effortlessly be aware of it, Thanks a lot.
 • Morris
  It's going to be finish of mine day, but before ending I am reading this impressive post to increase my knowledge.
 • realtenn Dir
  I am shocked at the items I overlooked before I read this post.
 • isolark Dir
  Well I really enjoyed reading it. This post provided by you is very effective for good planning.
 • steruocandles
  I love it when people come together and share opinions, great blog, keep it up.
 • talenn Dir
  I’d have to examine with you here. Which is not one thing I usually do! I take pleasure in reading a post that may make folks think. Additionally, thanks for permitting me to comment!
 • JRmaketing2012
  Thank you for give very nice info. Your website is coolI am impressed by the information that you have on this site.
 • do my biology research paper
  Nowadays, finding a high quality post is really difficult. I'd like also to thank my friend for giving me the url of your blog. Hope you appreciate my short comment though.
 • article submission sites
  Good article and great site.Thank’s for sharing..!
 • professional seo services bristol
  This was a very good post. I had bookmarked this site for my future use. Thanks a lot for the cordial information.
 • online dissertation service
  It is really a great and useful piece of info. I am glad that you shared this helpful info with us. Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.
 • dissertation proposal assistance
  I am delighted that I came upon this blog, I could not discover any idea on this topic prior to visiting your article.
 • professional dissertation help
  The subject in your blog is really informative I was wondering how did you find this great information to put in your article.
 • criminal lawyers melbourne
  I would like to thank you for the efforts you have made while writing this post. I am hoping for the best work of the same from you in future.
 • UK Dissertations
  Nice, accurate and to the point.I am going to save the URL and will definitely visit again.
 • Dissertation Proposal Help
  Everyone is happy to litigate. Bills Gates once said, don't share anything with me you don't want me to use later. Business need to focus more on customers and less on competition
 • Essay Writing Help Online
  This is nice post which I was awaiting for such an article and I have gained some useful information from this site. Thanks for sharing this information.I just wanted to leave a comment as a token of appreciation.
 • Phone Lookup
  Very nice information here. Moreover as I see, this question is very actual for many people indeed. Personally I totally agree with author opinion about this subject and I think that it would be really interesting to create such discussion with other this website visitors. Anyway thanks a lot one more time for the great and informative publication. And I will definitely be waiting for more such nice entries like this one from you. http://www.bestphonelookup.com
 • septic tank pumping
  This really helps me put things in perspective. Where do you think that we as a people go from here, though?
 • brisbane
  • 122. brisbane Më 21/02/2012
  Everyone has the right to education. Even the unfortunate ones, they deserve to have it. We are just lucky that there are still kindhearted people around the world helping less fortunate people.brisbane
 • brisbane
  • 123. brisbane Më 21/02/2012
  Everyone has the right to education. Even the unfortunate ones, they deserve to have it. We are just lucky that there are still kindhearted people around the world helping less fortunate people.<a href="http://www.livingbrisbane.com.au">brisbane</a>
 • brand domains
  • 124. brand domains Më 20/01/2012
  Thank you so much for giving me the chance to be here in your blog. Brand domains love the simplicity of this website. Cheers.
 • brand domains
  • 125. brand domains Më 20/01/2012
  Thank you so much for giving me the chance to be here in your blog. <a href="http://www.bizipoint.com">Brand domains</a> love the simplicity of this website. Cheers.
 • brand domains
  • 126. brand domains Më 20/01/2012
  Thank you so much for giving me the chance to be here in your blog. <a href="http://www.bizipoint.com ">Brand domains</a> love the simplicity of this website. Cheers.
 • karan verma
  • 127. karan verma Më 20/01/2012
  Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it's truly informative. I am gonna watch out for brussels. I’ll appreciate if you continue this in future. Numerous people will be benefited from your writing. Cheers!<a href="http://www.directboatshipping.com/">boat shipping</a>
 • boat shipping
  • 128. boat shipping Më 20/01/2012
  It's very kind of them to make program like this. We can also help them to make this program working. We can start join the foundation and help them with the program. It's never too late to do something good.
 • Mark
  • 129. Mark Më 05/01/2012
  Posting from site explorer, Have a better way of boosting your website with us in a lower price. It has been proven by the different company already with their testimonials on the website.
 • mark
  • 130. mark Më 05/01/2012
  This is Mark from <a href="http://www.seomagnifier.com">siteexplorer</a>, Have a better way of boosting your website with us in a lower price. It has been proven by the different company already with their testimonials on the website.
 • site explorer
  • 131. site explorer Më 05/01/2012
  Have a better way of boosting your website with us in a lower price. It has been proven by the different company already with their testimonials on the website.
 • ewanlewis
  • 132. ewanlewis Më 30/12/2011
  I came to your article from another article and am really interested in this learning about this.Thanks for sharing.
  31 day fat loss cure by vic magary
 • avena bailey
  • 133. avena bailey Më 29/12/2011
  You are so talented in writing. God is really using you in tremendous methods. You are doing a great job! This was a wonderful article.Thank you
  gold price per ounce live
 • avena bailey
  • 134. avena bailey Më 29/12/2011
  You are so talented in writing. God is really using you in tremendous methods. You are doing a great job! This was a wonderful article.Thank you
  <a href="http://goldpriceper-ounce.com/">gold price per ounce live</a>
 • SEO
  • 135. SEO Më 09/12/2011
  Quality education is the best thing that a person could ever have. This important thing should not be taken away from everyone who deserves it. Have to do my SEO job for now.
 • site explorer
  • 136. site explorer Më 09/12/2011
  Posting from site explorer - Everyone has the right for quality education. Even the poorest person should acquire the education that he/she deserve.
 • site explorer
  • 137. site explorer Më 09/12/2011
  Posting from "');return false;" rel="nofollow" title="Link">site explorer - Everyone has the right for quality education. Even the poorest person should acquire the education that he/she deserve.
 • Maxine
  • 138. Maxine Më 06/12/2011
  Education in its broadest, general sense is the means through which the aims and habits of a group of people lives on from one generation to the next. We should finish our education for us to have a better life and to have a good job for us to live independently because without education our life will be miserable,we can't have a good job. That's why education is very important to us
  <a href="https://vue-forums.uit.tufts.edu/posts/list/1046.page"> Jobs </a>
 • Jobs
  • 139. Jobs Më 06/12/2011
  education in its broadest, general sense is the means through which the aims and habits of a group of people lives on from one generation to the next. We should finish our education for us to have a better life and to have a good job for us to live independently because without education our life will be miserable,we can't have a good job. That's why education is very important to us.
 • Landscape Enhancements Alpharetta
  • 140. Landscape Enhancements Alpharetta Më 22/11/2011
  Interesting article on this doctor. He seems like quite the humanitarian.
  <a href="http://www.lawn-care-alpharetta.com">Landscape Enhancements Alpharetta</a>
 • Landscape Enhancements Atlanta
  • 141. Landscape Enhancements Atlanta Më 18/11/2011
  Great stuff here. Thanks for sharing!
  <a href="http://www. lawn-care-atlanta.com">Landscape Enhancements Atlanta</a>
 • Conrad
  • 142. Conrad Më 08/11/2011
  I want to build my own website and I think the mere purpose of education is not to get good marks, good ranks or good jobs. This is not what education is about. That's why every student's remarks depends only the character of the student.
 • Build
  • 143. Build Më 08/11/2011
  For me, the mere purpose of education is not to get good marks, good ranks or good jobs. This is not what education is about. That's why every student's remarks depends only the character of the student.
 • AlenCoder
  • 144. AlenCoder Më 16/10/2011
  Information you should just great to be a little refresh percent, now has plenty of new things ..
 • Shane
  • 145. Shane Më 15/10/2011
  This list is by no means exhaustive, but merely serves as an example. You are encouraged to identify which people in your country are excluded from a quality education. Quality education prepares the students to land a better job in the future.
 • Clark
  • 146. Clark Më 15/10/2011
  Maybe they feel the reality of what's happening outside - the real world. School is the training ground for students in preparation for a new level of struggles. Proper and enough training are the most important tools to look for a job with better compensation in the future.
 • kent
  • 147. kent Më 15/10/2011
  go
 • ali.shass
  • 148. ali.shass Më 12/10/2011
  I like to wear a piece of womens clothing that goes around your chest and <a href="http://www.miamirhinoplasty.com/" target="_blank">Rhinoplasty Miami</a> back to cover your breasts but does not cover your shoulders or stomach.
 • ali.shass
  • 149. ali.shass Më 12/10/2011
  I like to wear a piece of womens clothing that goes around your chest and back to cover your breasts but does not cover your shoulders or stomach. <a href="http://www.miamirhinoplasty.com/" target="_blank">Rhinoplasty Miami</a>
 • Rhinoplasty Miami
  • 150. Rhinoplasty Miami Më 12/10/2011
  Im delighted I discovered this particular message, it absolutely was a vital read
 • Linkbuilding services
  • 151. Linkbuilding services Më 08/10/2011
  This Dr seems an attractive personality. <a href="http://cheaplinkbuilding.org/">Link building Services</a>
 • Facebook Rakhi Wishes
  I appreciate examing what you had to say, You have an splendid knowledgeon the subjectfactsand I look forward to studying more of what you have to disclose.
 • sweet love quotes
  Really important for the written content. information that is display is complicated to tally thanksgiving quotes, and many wonderful things that I liked the way it goes here.
 • tool steel
  thanks for share[b][/b]
 • Property management Services
  This Dr seems an attractive personality.
 • Quemadores De Grasa Naturales
  Just got done reading the article and I have to say good. I agree with what you are saying and I will have to look further into this.Just got done reading the article and I have to say good. I agree with what you are saying and I will have to look further into this.
 • como bajar de peso
  This is a great inspiring article.I am pretty much pleased with your good work.You put really very helpful information.frigidaire dehumidifier
 • Eduarod
  • 158. Eduarod Më 13/09/2011
  This is a great inspiring article.I am pretty much pleased with your good work.You put really very helpful information.frigidaire dehumidifier

  <a href="http://comobajardepesoenunasemana.blogspot.com">como bajar de peso</a>

  <a href="http://comobajardepesoenunasemana.blogspot.com/">como perder barriga</a>
 • happy birthday wishes
  ka ndodhur dhe po ndodh për disa arsye:
  Së pari, të rinjtë shqiptarë vazhdojnë të humbin gjithmonë e më shumë besimin tek universitetet shqiptare, sepse mendo
 • aortic valve
  Add this kindhearted of depth is thermostated creator awing for, apotropaic transmogrify for readers and a riches for you as success definitely resistivity the wellborn of the communicator. It's lake to shtup these kinds of articles around to fix the quotient hump nature. Transferral those who remaining can hypothecate things fit in the colourless try!
 • birthday wishes
  tij institucional, për të bërë pakës publicitet se ne po ndryshojmë dhe se këto ndryshime vinë nga forcat e reja në energji dhe njohuri, ka paraqitur disa projekte apo ide për kthimin dhe punësimin e të rinjve që kanë kryer studimet të cilat thjeshtë kanë mbetur si të tilla.
  Mendoj se disa realitete pushteti këtu në Shqipëri kanë frikë nga forca dhe energjia e të rinjve që kanë studiuar jashtë, sepse ato janë formuar dhe shkolluar në vende me demokraci të vërtetë dhe jo në vende, ku injoranca mund të mbizotëroj mbi diturinë, ku korrupsioni është më i fortë se merita, ku hipokrizia është me e fortë se ndershmëria dhe korrektësia.
 • moral stories
  Its not the geostationary that commonwealth moldiness be completely fused with communicator's views neighboring musing. So this is what happened with me, anyways its a conversation toil, I revalue it. Thanks
 • Testking 642-384
  There is clearly a lot to realize about this.Testking 640-461 I suppose you made some nice points in features also.
 • Testking 642-384
  There is clearly a lot to realize about this.Testking 640-461 I suppose you made some nice points in features also.
 • lilly
  • 165. lilly Më 15/07/2011
  There are plenty of information about this topic in the net & some are definitely better than others.
  Insulated Plasterboard
 • Web Designer Qatar
  I could found out excellent and useful information from you guys. I appreciate your work here. I like this type of post because it will be useful for everyone. Thanks.
  • 167. Më 08/07/2011
  Të besosh se të pa emancipuarit, të pa shkolluarit, të pa aftët dhe militantët mund ta zhvillojnë vendin tonë paralelisht me vendet e tjera të zhvilluar master cleanse review
 • flowers delivery bangkok
  Thanks a lot for sharing this amazing knowledge with us. This site is fantastic. I always find great knowledge from it.
  <a href="http://www.flowers2world.com/send_flowers_online/flowers_gifts_Jakarta.asp">flower delivery in jakarta</a>
 • Calgary Dog Walkers
  This is a great sites for all students out there. This is a big help to them.

  Calgary Dog Walkers
 • buddies
  • 170. buddies Më 26/06/2011
  This is a great inspiring article.I am pretty much pleased with your good work.You put really very helpful information.frigidaire dehumidifier

  Get your Ex Back
 • emma heyden
  • 171. emma heyden Më 22/06/2011

  Just got done reading the article and I have to say good. I agree with what you are saying and I will have to look further into this.
  price of silver today
 • Property in istanbul
  Your blog is very useful. Thank you so much for providing plenty of useful content. I have bookmark your blog site and will be without doubt coming back. Once again, I appreciate all your work and also providing a lot vital tricks for your readers.
 • kehn23
  • 173. kehn23 Më 20/06/2011
  Its not the case that reader must be completely agreed with author's views about article. So this is what happened with me, anyways its a good effort, I appreciate it. Thanks tax attorney - undermount kitchen sinks
 • catey03
  • 174. catey03 Më 20/06/2011
  It is nice to find a site about my interest. My first visit to your site is been a big help. Thank you for the efforts you been putting on making your site such an interesting and informative place to browse through. I'll be visiting your site again to gather some more valuable information. You truly did a good job.
  car title loan -rim financing
 • web design Florida
  Graduate studies are very important and the locations should be considered.
 • Ulcer Treatment
  Excellent responses, interesting website, hopefully more people will contribute with new input.
 • Property in Antalya
  Thank you for this article. Thats all I can say. You most definitely have made this blog into something speciel. You clearly know what you are doing, youve covered so many bases.Thanks
 • roof repairs roseville
  Thanks for your posts. I found them to be very informative and useful.
 • Toronto Web Design
  Ju mori një blog të vërtetë të dobishme Unë kam qenë këtu lexuar për rreth një orë. Unë jam një newbie dhe suksesi juaj është shumë e një frymëzim për mua.

Shih më shumë komente