Vlerat dhe antivlerat

Dr. Alban Daci


Shumë të rinj vazhdojnë të zgjedhin Perëndimin për të bërë studimet e larta universitare, në kërkim të vlerave të vërteta të demokracisë, lirisë, barazisë dhe meritës. Në dekadën e fundit numri i të rinjve që zgjedhin shkollimin jashtë është gjithmonë e në rritje. Kjo mendoj se ka ndodhur dhe po ndodh për disa arsye:
Së pari, të rinjtë shqiptarë vazhdojnë të humbin gjithmonë e më shumë besimin tek universitetet shqiptare, sepse mendojnë se kriteret kryesore informate, si: merita, cilësia e mësimdhënies dhe mundësia për një formim të mirë akademik po bëhen gjithnjë e më të paralizuara.
Së dyti, të rinjtë shqiptarë e shikojnë kryerjen e studimeve jashtë vendit jo vetëm në marrjen e një informacioni të nivelit të lartë akademik, por edhe si mundësi për të eksploruar kultura të tjera dhe për të pasur mundësi punësimi me standarde perëndimore si në kushte dhe në pagesa.
Zëri i këtyre të rinjve që kanë zgjedhur universitetet e huaja ka filluar të dëgjohet në Shqipëri, falë artikujve që na paraqesin në bashkëpunim me shtypin e shkruar shqiptar. Megjithatë, zëri i tyre dëgjohet vetëm nga intelektualët dhe populli i thjeshtë, por që bie në vesh të shurdhër, kur bëhet fjalë për mjediset e politikës shqiptare dhe për sallonet e shtetit shqiptar.
Shteti shqiptar, me organizmat e tij institucional, për të bërë pakës publicitet se ne po ndryshojmë dhe se këto ndryshime vinë nga forcat e reja në energji dhe njohuri, ka paraqitur disa projekte apo ide për kthimin dhe punësimin e të rinjve që kanë kryer studimet të cilat thjeshtë kanë mbetur si të tilla.
Mendoj se disa realitete pushteti këtu në Shqipëri kanë frikë nga forca dhe energjia e të rinjve që kanë studiuar jashtë, sepse ato janë formuar dhe shkolluar në vende me demokraci të vërtetë dhe jo në vende, ku injoranca mund të mbizotëroj mbi diturinë, ku korrupsioni është më i fortë se merita, ku hipokrizia është me e fortë se ndershmëria dhe korrektësia.
Kam dëgjuar se edhe disa të rinj që morën guximin për t’u kthyer për gjithmonë në Shqipëri pasi kishin kryer studimet, akoma pa sistemuar mirë valixhet e tyre, u larguan përsëri, sepse nuk kishin miq të fortë që të zinin një vend pune, edhe pse përsa u përket kritereve informale e meritonin plotësisht. Një pjesë e mirë e tyre, edhe përse nuk kishin pasur asnjë lloj lidhje personale dhe familjare me regjimin e kaluar, u larguar nga vendet e punës me pretekstin se na qenkan komunistë. Këto largime u fshehën në maskën e reformës në administratën publike, e cila, në të vërtetë, ishte një kthim mbrapa, sepse u larguan specialistët e vërtetë, njerëzit e kualifikuar në universitetet më të mira të Perëndimit dhe u rikthyen komunistët e regjimit enverist, militantët e rrugës, halabakët e bareve dhe njerëzit e pakualifikuar.
Shqipëria, është ndër vendet më të pakta të demokracive perëndimore, ku rinia nuk ka asnjë lloj roli në vendimmarrje, si dhe nuk përbën forcën rinovuese të vendit, po përkundrazi i jepet mandati i largimit njëherë e përgjithmonë. Këta studentë, që kanë marrë vetëm vlerësime pozitive, ku kanë studiuar dhe janë vlerësuar si njerëz me vlera të larta intelektuale, me nivel të lartë në fushën e formimit akademik, si dhe me aftësi të jashtëzakonshme integruese në jetën e shoqërisë së vendit që kanë zgjedhur të studiojnë, nuk vlerësohen dhe përkrahen aspak nga shteti amë. Përkundrazi, herë-herë, ekzistenca e tyre fshihet, mohohet ose vihet në dukje vetëm për interesa të caktuara në shërbim të politikës që dëshiron t’i përdor si numra për llogaritje të rezultateve fituese në zgjedhje politike.
Vendi ynë, që pas rrëzimit të regjimit komunist, ka shprehur vullnetin e tij me dëshirën dhe këmbënguljen e qytetarëve tanë të bëhet vend demokratik ashtu si vendet simotra në Perëndim por, akoma, në ditët tona, kjo dëshirë dhe nevojë nuk është realizuar duke na lënë në një faze ndërmjetësuese që, tashmë, jemi mësuar ta quajmë tranzicion.
Gjithkush nga ne mund të pyesë se përse ne nuk u integruam dhe u zhvilluam ashtu si vendet e tjera të Evropës Juglindore, si dhe përse akoma sot në vendin tonë nuk ka një demokraci të mirëfillte moderne?
Në Shqipëri, me të vërtet u rrëzua rrëgjimi komunist si dhe u ndërrua fasada e formës qeverisëse por, nuk u ndërrua shkelja e kësaj fasade, që mbeti po ajo e vjetra në formën e të vepruarit dhe të qeverisurit.
Prandaj, krahas impenjimit më me përkushtim në thellimin e reformave në vend, si: lufta me seriozitet dhe pa tolerancë e krimit të organizuar, të korrupsionit, për të dalë nga tranzicion vendi ynë ka nevojë për një frymë të re, për një mentalitet të ri qeverisës të personifikuar me demokracinë moderne perëndimore. Frymën e re dhe mentalitetin e ri askush nuk e përfaqëson më mirë se rinia që po shkollohet duke marrë eksperienca të drejtpërdrejta akademike dhe jetësore në demokracitë perëndimore. Prandaj, kjo rini që mbart vlera përparuese, zhvillimi dhe demokratizuese, duhet jo vetëm të vlerësohet, ashtu siç e meriton nga politika dhe shteti shqiptar, por edhe të përkrahet dhe të mbështetet për t’i dhënë hapësirat e domosdoshme, ku mund të jap ndihmën e saj për të bërë të mundur daljen e vendit tonë njëherë e mirë nga tranzicioni i stërzgjatur.
Nëse të rinjtë e shkolluar jashtë do të vazhdojnë të zhvlerësohen dhe të trajtohen nga shteti sikur të ishin të njerkës, vendi rrezikohet të mos integrohet në Evropë në 2015, sipas sondazhit të fundit por, ndoshta, ecuria integruese e tij do të vihej me të vërtetë përballë pikëpyetjes së madhe, sepse do të vazhdoj të përfaqësohet nga klasa e vjetër e politikës shqiptare, e cila, në dy dekadat e fundit ka bërë një hap para dhe dy mbrapa.
Ne të rinjtë shqiptarë, që ndjehemi me të drejtë të vlerësuar dhe të përgatitur për të ndihmuar vendin tonë në rrugën e drejtë të reformave dhe progresit, nuk duhet ta lëmë fatin e vendit tonë në dorën e klasës drejtuese aktuale, që nuk mbart asnjë vizion modern në mënyrën qeverisëse dhe në thellimin e reformave integruese.
Prandaj, ne, nuk duhet të presim që të “vjetrit” të na thonë hajdeni se ne e mbaruam radhën tonë, tani e keni ju që të merrni në dorë fatin e vendit, duke u betuar se do të punoni me ndershmëri dhe përkushtim për ta bërë atë të bukur dhe pasur dhe jo ashtu siç e lamë ne të varfër dhe në tranzicion.
Ne duhet të jemi të vendosur dhe të bindur se vendi ynë meriton të jetë si vendet e tjera në Evropë, sepse natyra e ka bërë të pasur me ujëra, male, fusha, dete dhe minerale.
Nëse, ne, përpiqemi me mjete legjitime për ta bërë vendin tonë të demokratizuar dhe të lulëzuar, ashtu siç e meriton me të vërtet, jo vetëm që nuk kemi bërë ndonjë mëkat, por kemi bërë vetëm detyrën si qytetar legjitim të këtij vendi.
Të presësh akoma që klasa aktuale të ndryshoj duke na bërë çudira të pa parishikuar në të mirë të vendit dhe të qytetarëve është thjeshtë humbje kohe, sepse historia u dha gjithë kohën e mjaftueshme për ta bërë dhe nuk e bënë.
Të besosh se të pa emancipuarit, të pa shkolluarit, të pa aftët dhe militantët mund ta zhvillojnë vendin tonë paralelisht me vendet e tjera të zhvilluar është një lloj sikur të presësh të ziejë fasulja që Nastradini e kishte hequr nga furnela dhe e kishte vendosur në dritare për ta zier dielli.
Koha nuk na pret, vendi ka nevojë për ne dhe ne kemi nevojë për atë, ne nuk mund të jemi askushi nëse nuk i tregojmë vlerat tona të vërteta në të mirë të mirëqenies dhe zhvillimit, si dhe vendi ynë nuk mund të jetë i integruar dhe krenar nëse ne nuk jemi pjesë e kohezionit ndryshues drejt kahut pozitiv.

 • 6 vota. Mesatarja e 3.33 të 5.

Komentet

 • earbuds

  1 earbuds Më 25/11/2020

  I've been browsing online more than 2 hours today, yet I never found any
  interesting article like yours. It is pretty worth enough for me.
  Personally, if all website owners and bloggers made
  good content as you did, the internet will be much more useful than ever before.
 • sport bra

  2 sport bra Më 25/11/2020

  Thanks for ones marvelous posting! I seriously enjoyed reading it,
  you will be a great author. I will make sure to bookmark your blog and will often come back later on. I want to encourage you to ultimately continue your great writing, have a nice weekend!
 • All about your next relationship

  3 All about your next relationship Më 25/11/2020

  Excellent weblog right here! Additionally your site loads up very
  fast! What host are you the use of? Can I am getting your affiliate link for your host?
  I wish my website loaded up as fast as yours lol
 • affiliated programs

  4 affiliated programs Më 24/11/2020

  I'm not sure exactly why but this blog is loading extremely slow for me.
  Is anyone else having this issue or is it a issue on my end?

  I'll check back later and see if the problem still exists.
 • affiliated programs

  5 affiliated programs Më 24/11/2020

  It is not my first time to pay a visit this site,
  i am browsing this web page dailly and take good facts from here everyday.
 • more

  6 more Më 24/11/2020

  Hello superb website! Does running a blog similar to this require
  a great deal of work? I've very little knowledge of programming however
  I had been hoping to start my own blog soon. Anyway, if you have any suggestions
  or tips for new blog owners please share. I understand this is off topic nevertheless I
  just needed to ask. Cheers!
 • chocolate mousse low carb

  7 chocolate mousse low carb Më 24/11/2020

  Hello my friend! I want to say that this article is amazing, great written and include
  almost all important infos. I would like to peer more posts like this .
 • Packers and Movers Delhi to Faridabad

  8 Packers and Movers Delhi to Faridabad Më 24/11/2020

  An outstanding share! I have just forwarded this onto a coworker who had been conducting a little homework on this.
  And he actually bought me dinner due to the fact that I discovered it
  for him... lol. So let me reword this.... Thanks for the meal!!
  But yeah, thanx for spending time to talk about this issue here on your web site.
 • Hundehalsband

  9 Hundehalsband Më 24/11/2020

  I'm not certain the place you're getting your info,
  but good topic. I must spend some time studying
  much more or understanding more. Thank you for magnificent info I was searching for this
  info for my mission.
 • kn95 maske kaufen

  10 kn95 maske kaufen Më 24/11/2020

  Hi to all, how is everything, I think every one is getting more
  from this web page, and your views are fastidious for new visitors.
 • Middle East University

  11 Middle East University Më 24/11/2020

  Ahaa, its good discussion concerning this article here at this website, I have read all that,
  so now me also commenting here.
 • agen poker

  12 agen poker Më 24/11/2020

  Excellent goods from you, man. I've understand your stuff previous to
  and you are just extremely magnificent. I really like what you've acquired here, certainly like what you are stating and the way in which you say
  it. You make it entertaining and you still care for to keep
  it smart. I can not wait to read much more from you.
  This is really a terrific website.
 • Packers and Movers Chennai to Coimbatore

  13 Packers and Movers Chennai to Coimbatore Më 23/11/2020

  If some one needs expert view regarding blogging and
  site-building then i advise him/her to visit this blog, Keep up the
  fastidious job.
 • JUDI ONLINE TERPERCAYA

  14 JUDI ONLINE TERPERCAYA Më 23/11/2020

  I will immediately seize your rss as I can't
  to find your e-mail subscription link or e-newsletter service.
  Do you have any? Please let me recognize so that I may subscribe.
  Thanks.
 • http://www.packzia.in/packers-and-movers-in-delhi-ncr/

  15 http://www.packzia.in/packers-and-movers-in-delhi-ncr/ Më 23/11/2020

  If some one needs to be updated with newest technologies afterward he must be go to see this website and be up to date everyday.
 • kn95 maske waschbar

  16 kn95 maske waschbar Më 23/11/2020

  Yes! Finally something about kn95 masken kaufen.
 • Athens Massage Academy

  17 Athens Massage Academy Më 23/11/2020

  I'm really enjoying the theme/design of your web site.
  Do you ever run into any web browser compatibility problems?
  A small number of my blog visitors have complained about
  my blog not working correctly in Explorer but looks
  great in Opera. Do you have any solutions to help fix this issue?
 • workout

  18 workout Më 23/11/2020

  Wow, wonderful blog structure! How long have you ever been running a
  blog for? you make running a blog look easy. The total look of your web
  site is fantastic, let alone the content!
 • synthwave

  19 synthwave Më 23/11/2020

  It's awesome in favor of me to have a website, which is useful in favor of my experience.
  thanks admin
 • Vivien

  20 Vivien Më 22/11/2020

  If you wish for to grow your know-how only keep visiting this web site and be updated with the most up-to-date information posted
  here.
 • wordpress

  21 wordpress Më 20/11/2020

  Hello There. I discovered your weblog the usage of
  msn. This is an extremely smartly written article.
  I will make sure to bookmark it and come back to read extra
  of your useful info. Thanks for the post. I'll definitely return.
 • wordpress

  22 wordpress Më 20/11/2020

  Hello There. I discovered your weblog the usage of
  msn. This is an extremely smartly written article.
  I will make sure to bookmark it and come back to read extra
  of your useful info. Thanks for the post. I'll definitely return.
 • wordpress

  23 wordpress Më 20/11/2020

  Hello There. I discovered your weblog the usage of
  msn. This is an extremely smartly written article.
  I will make sure to bookmark it and come back to read extra
  of your useful info. Thanks for the post. I'll definitely return.
 • wordpress

  24 wordpress Më 20/11/2020

  Hello There. I discovered your weblog the usage of
  msn. This is an extremely smartly written article.
  I will make sure to bookmark it and come back to read extra
  of your useful info. Thanks for the post. I'll definitely return.
 • 사설토토

  25 사설토토 Më 18/11/2020

  I visit each day some websites and blogs to read articles, however this weblog provides feature based content.
 • washington dc cbd

  26 washington dc cbd Më 18/11/2020

  biCHEU who has shared this great post at at this place.
 • dot grid monthly planner

  27 dot grid monthly planner Më 16/11/2020

  I am not certain where you're obtaining your info, however
  good topic. I must spend a little while studying a lot more or understanding more.
  Thanks for fantastic info I was previously looking for this info for my mission.
 • AngleDHartin

  28 AngleDHartin Më 03/11/2020

  I each time emailed this blog post page to all my associates, since if love to read it afterward my friends will
  too.
 • zipper wallet insert for midori travelers notebook passport size

  29 zipper wallet insert for midori travelers notebook passport size Më 02/11/2020

  Hello there, just became alert to your blog site through Google, and found that it's truly informative.
  I'm gonna be aware of brussels. I am going to be grateful in the event you continue this in future.
  Lots of men and women will be taken advantage of your writing.
  Cheers!
 • college ruled composition notebook staples

  30 college ruled composition notebook staples Më 29/10/2020

  Heya i'm initially here. I found this board and
  i also think it is truly useful & it helped me out much. I really hope to give something back and aid others such as you aided me.
 • ring binder wallet

  31 ring binder wallet Më 26/10/2020

  Hello there, just changed into alert to your weblog thru
  Google, and discovered that it's really informative. I am planning to watch out for brussels.
  I will be grateful when you continue this in future.
  Many other folks will most likely be benefited out of your writing.
  Cheers!
 • notebook wallet field notes

  32 notebook wallet field notes Më 18/10/2020

  Fantastic site you have here but I was curious about if you knew of any discussion boards
  that cover the same topics talked about
  in this article? I'd really love to be a part of group where I can get feed-back
  from other knowledgeable people that share the same interest.
  If you have any recommendations, please let me know.
  Cheers!
 • moleskine notebook planner 2020

  33 moleskine notebook planner 2020 Më 10/10/2020

  I'm curious to discover what blog system you may have been utilizing?
  I'm experiencing some small security issues with my latest site and I would prefer to find some
  thing safeguarded. Have you got any recommendations?
 • EvonneNButta

  34 EvonneNButta Më 07/10/2020

  These are typically truly impressive ideas in about blogging.

  You might have touched some good factors here. In any manner keep up wrinting.
 • martinfbuoj.blogerus.com

  35 martinfbuoj.blogerus.com Më 07/10/2020

  Do you have any video of that? I'd care to find out some additional information.
 • daftar slot online

  36 daftar slot online Më 05/10/2020

  Normally I don't learn article on blogs, but I would like to say that
  this write-up very pressured me to try and do it! Your writing taste has been amazed me.
  Thanks, quite nice article.
 • 먹튀폴리스

  37 먹튀폴리스 Më 29/09/2020

  We stumbled over here coming from a different web page and thought I might as well check
  things out. I like what I see so i am just following you.
  Look forward to looking into your web page for a second time.
 • custom printed notebook journals

  38 custom printed notebook journals Më 17/09/2020

  This component of writing is truly a nice one it assists new the world wide
  web users, who definitely are wishing for blogging.
 • ruled notebook paper for sale

  39 ruled notebook paper for sale Më 11/09/2020

  I feel this is one of many most important info to
  me. And i am glad studying your article. But wanna
  commentary on some general things, The web site taste is perfect, the articles is the simple truth
  is excellent : D. Perfect process, cheers
 • DelmyMGodino

  40 DelmyMGodino Më 10/09/2020

  Today, I went to the beach with my kids.
  I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said "You can hear the ocean if you put this to your ear."
  She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is completely
  off topic but I had to tell someone!
 • travelers notebook leather

  41 travelers notebook leather Më 03/09/2020

  Heya! I understand this is sort of off-topic but I had
  to ask. Does operating a well-established blog like yours require a large amount of work?
  I'm brand new to running a blog however I do write in my diary on a daily basis.
  I'd like to start a blog so I will be able to share my personal experience and
  thoughts online. Please let me know if you have any kind of recommendations or tips for brand new aspiring blog owners.
  Thankyou!
 • best web hosting sites

  42 best web hosting sites Më 31/08/2020

  Fastidious answers in return of this issue with genuine arguments
  and describing everything regarding that.
 • black mass

  43 black mass Më 31/08/2020

  Right now it looks like Wordpress is the best
  blogging platform out there right now. (from what I've read) Is that what you're
  using on your blog?
 • black mass

  44 black mass Më 31/08/2020

  Thankfulness to my father who stated to me about this blog, this webpage is really awesome.
 • cheap flights

  45 cheap flights Më 28/08/2020

  Hello mates, how is all, and what you want to say on the topic of this article,
  in my view its in fact awesome in favor of me.
 • cheap flights

  46 cheap flights Më 27/08/2020

  Article writing is also a fun, if you know then you can write if not it is difficult to write.
 • cheap flights

  47 cheap flights Më 26/08/2020

  Fantastic web site. A lot of helpful information here.
  I am sending it to several friends ans additionally sharing in delicious.
  And certainly, thanks on your effort!
 • cheap flights

  48 cheap flights Më 26/08/2020

  Right now it appears like Wordpress is the preferred
  blogging platform out there right now. (from what I've read) Is that what you are
  using on your blog?
 • cheap flights

  49 cheap flights Më 26/08/2020

  I really like it when people get together and share opinions.
  Great blog, continue the good work! cheap flights 2CSYEon
 • cheap flights

  50 cheap flights Më 25/08/2020

  Your style is so unique compared to other people I have read stuff from.

  Many thanks for posting when you've got the opportunity, Guess
  I'll just bookmark this page. cheap flights 2CSYEon
 • ThresaTSpiro

  51 ThresaTSpiro Më 12/08/2020

  Wow! In the end I purchased a weblog from which I can really obtain useful facts
  regarding my study and knowledge.
 • travelers notebook as a wallet

  52 travelers notebook as a wallet Më 12/08/2020

  Great post.
 • web hosting services

  53 web hosting services Më 10/08/2020

  Hello to all, how is everything, I think every one is getting more from this site, and your views are pleasant
  designed for new viewers.
 • adreamoftrains web hosting company

  54 adreamoftrains web hosting company Më 09/08/2020

  Great information. Lucky me I recently found your site by
  accident (stumbleupon). I have saved as a favorite for
  later! adreamoftrains website hosting companies
 • web hosting company

  55 web hosting company Më 08/08/2020

  Greetings, I believe your web site might be having web browser compatibility issues.
  Whenever I take a look at your blog in Safari, it looks fine however
  when opening in IE, it's got some overlapping issues.
  I simply wanted to give you a quick heads up! Besides that, wonderful site!
 • web hosting

  56 web hosting Më 08/08/2020

  Hi there, after reading this amazing post i am also happy to share
  my knowledge here with colleagues.
 • best web hosting sites

  57 best web hosting sites Më 07/08/2020

  Thankfulness to my father who informed me about this webpage, this website is truly remarkable.
 • wallet notebook pen

  58 wallet notebook pen Më 02/08/2020

  Greetings, I do think your site may be having internet browser compatibility problems.
  Whenever I evaluate your site in Safari, it looks fine however
  when opening in I.E., it's got some overlapping issues.
  I merely wanted to offer you a quick heads up! Aside from that, wonderful blog!
 • JamesQKaye

  59 JamesQKaye Më 22/07/2020

  I wanted to thanks for this wonderful read!! I definitely loved every little bit of
  it. I have got got you book marked to think about new items you post
 • wallet with notebook and pen

  60 wallet with notebook and pen Më 16/07/2020

  Hi, for all time i used to check web site posts here early in the break of day, because i enjoy to gain knowledge of more and more.
 • zipper wallet insert

  61 zipper wallet insert Më 15/07/2020

  You've made some great points there. I looked on the net for more information concerning the issue and found a lot of people goes as well as your opinion of this web site.
 • Zipper Pouch Insert

  62 Zipper Pouch Insert Më 09/07/2020

  Hi, I really do think this is a great site. I stumbledupon it ;) I'm gonna revisit once
  again since i have have bookmarked it. Money and freedom is the ideal
  strategy to change, may you be rich and continue to help others.
 • AubreySPaden

  63 AubreySPaden Më 05/07/2020

  I truly love your web site.. Excellent colors & theme.
  Have you make this excellent site yourself?
  Please reply back as I'm trying to create my personal site
  and want to know that you got this from or just what the theme is known as.
  Thanks a lot!
 • Frying Pan Pfoa Ptfe Free

  64 Frying Pan Pfoa Ptfe Free Më 24/06/2020

  This post gives clear idea created for the newest users of blogging, that
  actually how to do blogging.
 • wordpress

  65 wordpress Më 16/06/2020

  Why people still use to read news papers when in this technological globe the whole
  thing is presented on web?
 • Adult Writers Den

  66 Adult Writers Den Më 28/10/2019

  Hey! If you want read a spicy tales for adults, you should open that
  url. This site contain sonly for adult sex tales with multiple designs:
  young man and girl, gang bang, young and old. If you have enough years - come and
  read!!
 • Kathi

  67 Kathi Më 10/06/2016

  I've been exploring for a bit for any high quality articles or weblog posts in this kind of space . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this site. Reading this info So i am happy to exhibit that I've an incredibly just right uncanny feeling I found out exactly what I needed. I so much surely will make sure to don?t omit this website and give it a look on a relentless basis.
 • free apple watch

  68 free apple watch Më 04/06/2016

  I'm really impressed along with your writing talents as neatly as with the format in your blog.
  Is that this a paid subject mater or did you modify it yourself?
  Either way stay up the nice quality writing, it's rar to looik a nice weblog
  like this one these days..
 • virgin casino online new jersey

  69 virgin casino online new jersey Më 07/04/2016

  Hello Dear, are you actually visiting this web page on a regular basis, if so then you will absolutely get fastidious experience.
 • Noemi

  70 Noemi Më 17/03/2016

  despues de haber visitado multiples artiulos
  lo cierto es que tu post es el mas util.
 • studiopress.com

  71 studiopress.com Më 15/02/2016

  ได้เรียนรู้วิธีการ
  studiopress.com งานซ่อมพลัดแกย่าข้าวของเครื่องใช้เธอพร้อมทั้งหมายถึงหนึ่งในช้าง studiopress.com
  สิ่งหล่อนจะสัมผัสแจ้งราคาวันหยุดสุดสัปดาห์ตรงนี้ใน http://studiopress.com/forums/users/itmemailgmail/ เหตุด้วยผลดีสรรพสิ่งคริสตจักรเย็บผ้า studiopress.com ลูกเรือข้าวของเครื่องใช้ตรงนั้นแม่นางสุดสิ้นปริญญาโทขั้วเศรษฐวิทยาดำเนินสถาบันอุดมศึกษา

  โคเปนเฮเกน studiopress.com พร้อมกับปฏิบัติการหน้าที่ภายในสภานิติบัญญัติพร้อมกับเดนมาร์กภายในโควตาโพสต์สรรพสิ่งรัฐบาลประเภทสูงพ่อบ้านสิ่งของคุณ studiopress.com โทมัสสังเวยสั่งสอนเลข http://studiopress.com/forums/users/itmemailgmail/ นางงามมาหามอบให้กระแสความเด่นภายใน studiopress.com หมายถึงทัพหน้าข้าวของฝ่ายเข้าผู้เข้าคนลัทธิเสรีนิยมในระหว่างการพูดคุยที่รูปถ่าย
 • html landing page

  72 html landing page Më 11/01/2016

  Spot on with this write-up, I absolutely feel this
  amazing site needs far more attention. I'll probably be back again to
  read through more, thanks for the information!
 • Carroll

  73 Carroll Më 28/12/2015

  Hi, for all time i used to check weblog posts here in the early hours in the
  break of day, for the reason that i like to gain knowledge of more and more.
 • dota2hack.org

  74 dota2hack.org Më 17/10/2015

  Hello there Facebook performs good for my situation but your
  site is loading steadily which actually went on close to
  a minute to finally load, I don't know if it's my very own problem or maybe web site problem.

  Well, I must appreciate you for adding brilliant content.
  Most people who actually found this great site really
  should have found this short article totally very helpful.
  This one is without a doubt fantastic what you actually
  have concluded on this site and would like to
  discover more amazing posts from you. Right after looking at your post, I've bookmarked your
  webblog.
 • dota2hack.org

  75 dota2hack.org Më 17/10/2015

  Hello there Facebook performs good for my situation but your
  site is loading steadily which actually went on close to
  a minute to finally load, I don't know if it's my very own problem or maybe web site problem.

  Well, I must appreciate you for adding brilliant content.
  Most people who actually found this great site really
  should have found this short article totally very helpful.
  This one is without a doubt fantastic what you actually
  have concluded on this site and would like to
  discover more amazing posts from you. Right after looking at your post, I've bookmarked your
  webblog.
 • landscape lighting

  76 landscape lighting Më 16/09/2015

  Then send the postcard to all of the addresses in your area,
  and try to draw customers in. Further, amount of loan must be
  need-based, subject to ceiling of Rs 25,000 per borrower for purchase of machinery or equipment
  etc, and meeting working capital requirement of one operating
  cycle. Clients do not look no matter whether you've a small or big
  budgeted communication service.
 • dota2hack.org

  77 dota2hack.org Më 01/09/2015

  Heya I don't know whether it's me or maybe your web blog but
  it is starting slow for me personally, it took me for a moment to finally load
  still digg works absolutely . Around the other hand thank you for submitting fantastic articles.
  Everyone who visited this website really should have found this content seriously helpful.
  This is undoubtedly excellent everything that you have
  implemented in this article and want to discover a lot more fascinating posts from your site.

  To obtain additional knowledge by content that you publish, I have book-marked this url.
 • web development

  78 web development Më 28/08/2015

  naturally like your website however you need to test the spelling on several
  of your posts. Several of them are rife with spelling problems and
  I in finding it very bothersome to inform the truth however I'll certainly
  come again again.
 • SEO

  79 SEO Më 24/07/2015

  Every weekend i used to visit this site, as i want enjoyment, for the reason that this this website
  conations genuinely good funny information too.
 • dota2hack.org

  80 dota2hack.org Më 07/06/2015

  Hello! Your websites are loading slowly for me personally, this kind of
  consumed like a minute to successfully load, I have no idea if it is just me or maybe your websites
  however facebook worked acceptable for me. Nevertheless, I need to appreciate you for putting amazing blog post.
  I do believe it really has been really useful to visitor who click
  here. I hope I will be able to find further incredible information and I
  also really should complement you by stating you have carried out remarkable job.

  Right after taking a look at your content, I have bookmarked your site.
 • tratamientos para el vitligo

  81 tratamientos para el vitligo Më 17/05/2015

  Me ha flipado tu texto. Hace ya 5 años que sufro lo mismo.

  Te entiendo.
 • dota2hack.org

  82 dota2hack.org Më 21/04/2015

  Heya I don't know whether or not it's me or perhaps yuor web blog but it is launching really sluggish to me, I
  had to spend just like a minute or two to successfully load up still , twitter works properly .
  Nevertheless, Let me say thanks for including fantastic article.
  I do believe it really has been extremely useful to individual who actually visit here.
  I hope I will be able to find a lot more amazing stuff and I also should
  certainly flatter your site simply by stating you've done fabulous work.
  Immediately after viewing the article, I have bookmarked
  the website.
 • lol skins hack

  83 lol skins hack Më 10/03/2015

  Hi there I'm not sure whether it's me or possibly your internet site but it
  is launching sluggish , I had to spend just like a minute in order to load on the other hand twitter works absolutely .
  Well, I must thank you very much for adding fantastic post.
  Everybody who visited this web site must have found this informative article extremely handy.
  I really hope I'll be able to find a lot more awesome
  things and I should certainly complement by stating you
  have carried out fabulous work. To get additional knowledge from content you write-up, I actually have
  saved to bookmarks this page.
 • Katrice

  84 Katrice Më 24/10/2014

  Every weekend i used to pay a visit this web page, because i wish for enjoyment, since this this website
  conations in fact fastidious funny stuff too.
 • Deep Groove Ball Bearings

  85 Deep Groove Ball Bearings Më 23/10/2014

  WOW just what I was looking for. Came here by searching for Deep Groove
  Ball Bearings
 • Thrust Spherical Plain Bearings

  86 Thrust Spherical Plain Bearings Më 23/10/2014

  You need to take part in a contest for one of the best websites on the internet.
  I will highly recommend this website!
 • Thrust Spherical Plain Bearings

  87 Thrust Spherical Plain Bearings Më 23/10/2014

  Definitely believe that that you said. Your favourite reason seemed to be at the
  net the easiest factor to consider of. I say to you, I certainly get annoyed whilst people consider concerns that they
  plainly do not understand about. You managed
  to hit the nail upon the highest and also outlined out the whole thing with no
  need side-effects , folks can take a signal. Will probably be back to get
  more. Thanks
 • Spherical Plain Bearings

  88 Spherical Plain Bearings Më 23/10/2014

  wonderful put up, very informative. I wonder why the other
  experts of this sector don't understand this.

  You should continue your writing. I am sure, you have a great readers' base already!
 • Insert Ball Bearings

  89 Insert Ball Bearings Më 22/10/2014

  Hi there, just became alert to your blog through Google, and found
  that it's truly informative. I am going to watch out for brussels.
  I will be grateful if you continue this in future. Lots of people will be benefited from your
  writing. Cheers!
 • Single Direction Thrust Ball Bearings

  90 Single Direction Thrust Ball Bearings Më 22/10/2014

  Genuinely when someone doesn't understand then its
  up to other visitors that they will help, so here it happens.
 • Tapered Roller Bearings

  91 Tapered Roller Bearings Më 22/10/2014

  Hello, for all time i used to check blog posts here in the early
  hours in the break of day, as i love to gain knowledge of more and more.
 • Thrust Roller Bearings

  92 Thrust Roller Bearings Më 20/10/2014

  all the time i used to read smaller articles or reviews that
  as well clear their motive, and that is also happening with this
  post which I am reading here.
 • Thrust Ball Bearings

  93 Thrust Ball Bearings Më 20/10/2014

  Right away I am going away to do my breakfast, after having
  my breakfast coming over again to read other news.
 • Shalanda

  94 Shalanda Më 19/10/2014

  Hello fantastic blog! Does running a blog such as this take a massive amount work?
  I have no understanding of programming but I was hoping to start my own blog soon. Anyway, if you have any suggestions or
  techniques for new blog owners please share.
  I understand this is off subject but I just had to ask.
  Thanks!
 • Spherical Plain Bearings

  95 Spherical Plain Bearings Më 19/10/2014

  Howdy I am so thrilled I found your site, I really found
  you by accident, while I was researching on Aol for something else, Nonetheless I am here now and would
  just like to say thanks for a tremendous post and a all round entertaining blog (I also love
  the theme/design), I don’t have time to read through it all at
  the moment but I have book-marked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do
  keep up the superb jo.
 • Single Row Tapered Roller Bearings

  96 Single Row Tapered Roller Bearings Më 19/10/2014

  Simply wish to say your article is as astounding. The clarity in your
  post is simply spectacular and i could assume you're an expert on this subject.

  Fine with your permission let me to grab your RSS feed to keep
  updated with forthcoming post. Thanks a million and please
  carry on the gratifying work.
 • Insert Ball Bearings

  97 Insert Ball Bearings Më 19/10/2014

  I've learn some good stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting.
  I wonder how so much effort you place to make such a magnificent informative site.
 • Deep Groove Ball Bearings

  98 Deep Groove Ball Bearings Më 19/10/2014

  This paragraph is truly a fastidious one it helps
  new net users, who are wishing for blogging.
 • Deep Groove Ball Bearings

  99 Deep Groove Ball Bearings Më 18/10/2014

  hi!,I really like your writing very so much! proportion we keep up a correspondence more approximately your article on AOL?
  I require an expert on this space to solve my problem.
  May be that is you! Looking ahead to peer you.
 • Thrust Roller Bearings

  100 Thrust Roller Bearings Më 18/10/2014

  It's awesome to visit this website and reading the views of all colleagues regarding this post, while I am also zealous of getting familiarity.
 • Cylindrical Roller Thrust Bearings

  101 Cylindrical Roller Thrust Bearings Më 18/10/2014

  I read this piece of writing completely regarding the comparison of hottest and preceding technologies, it's awesome article.
 • Thrust Roller Bearings

  102 Thrust Roller Bearings Më 18/10/2014

  Hello my friend! I want to say that this article is awesome, great written and come with almost all significant infos.

  I would like to peer extra posts like this .
 • Double Direction Thrust Ball Bearings

  103 Double Direction Thrust Ball Bearings Më 18/10/2014

  Hurrah! At last I got a web site from where I be able to really obtain helpful information concerning my study and
  knowledge.
 • Tapered Roller Bearings

  104 Tapered Roller Bearings Më 17/10/2014

  I have to thank you for the efforts you've put in penning this blog.
  I really hope to view the same high-grade blog posts by you in the future as well.

  In truth, your creative writing abilities has motivated
  me to get my own, personal site now ;)
 • sibiai

  105 sibiai Më 17/10/2014

  It's truly very complicated in this active life to listen news on Television, thus I just use the web
  for that reason, and take the hottest news.
 • Cylindrical Roller Thrust Bearings

  106 Cylindrical Roller Thrust Bearings Më 17/10/2014

  Everyone loves what you guys are usually up too.
  Such clever work and coverage! Keep up the awesome works guys I've
  you guys to my blogroll.
 • Deep Groove Ball Bearings

  107 Deep Groove Ball Bearings Më 16/10/2014

  Thanks in favor of sharing such a nice thought, article is good, thats why i
  have read it entirely
 • Deep Groove Ball Bearings

  108 Deep Groove Ball Bearings Më 16/10/2014

  Hey, I think your blog might be having browser compatibility issues.

  When I look at your blog site in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, amazing blog!
 • Jeanette

  109 Jeanette Më 16/10/2014

  Hi Dear, are you actually visiting this site regularly, if so then you will absolutely
  take pleasant knowledge.
 • Thrust Roller Bearings

  110 Thrust Roller Bearings Më 14/10/2014

  There's certainly a great deal to find out about this issue.
  I like all the points you have made.
 • Deep Groove Ball Bearings

  111 Deep Groove Ball Bearings Më 13/10/2014

  This article will assist the internet viewers
  for creating new website or even a blog from start to end.
 • Tapered Roller Bearings

  112 Tapered Roller Bearings Më 13/10/2014

  I am regular reader, how are you everybody? This piece of writing
  posted at this website is genuinely good.
 • Jolie

  113 Jolie Më 13/10/2014

  I pay a visit each day some sites and information sites to
  read content, but this web site offers quality based content.
 • Thrust Roller Bearings

  114 Thrust Roller Bearings Më 13/10/2014

  When some one searches for his vital thing, therefore he/she desires to be available that in detail, therefore that thing is maintained over here.
 • sibiai

  115 sibiai Më 13/10/2014

  I read this piece of writing completely regarding the comparison of most recent and earlier technologies, it's awesome article.
 • Insert Ball Bearings

  116 Insert Ball Bearings Më 12/10/2014

  If some one wants expert view concerning blogging and
  site-building afterward i recommend him/her to pay a quick visit
  this website, Keep up the good job.
 • Cylindrical Roller Thrust Bearings

  117 Cylindrical Roller Thrust Bearings Më 12/10/2014

  Spot on with this write-up, I actually believe this amazing site needs far more attention. I'll probably
  be returning to read more, thanks for the advice!
 • Plain Bearings

  118 Plain Bearings Më 12/10/2014

  It's actually very complex in this busy
  life to listen news on TV, thus I only use the web for that purpose, and get the most up-to-date news.
 • Plain Bearings

  119 Plain Bearings Më 11/10/2014

  Admiring the time and effort you put into your blog and in depth information you offer.

  It's good to come across a blog every once
  in a while that isn't the same unwanted rehashed information. Great read!

  I've saved your site and I'm including your RSS feeds to my Google account.
 • Thrust Roller Bearings

  120 Thrust Roller Bearings Më 11/10/2014

  Your style is unique compared to other people I've read stuff
  from. Thanks for posting when you've got the opportunity, Guess I'll
  just book mark this page.
 • Maybelle

  121 Maybelle Më 11/10/2014

  Pretty section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts.
  Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently quickly.
 • Plain Bearings

  122 Plain Bearings Më 11/10/2014

  Good post. I will be facing some of these issues as well..
 • Anna

  123 Anna Më 10/10/2014

  Thanks for sharing your thoughts on Tapered Roller Bearings.

  Regards
 • Spherical Roller Thrust Bearings

  124 Spherical Roller Thrust Bearings Më 10/10/2014

  With havin so much written content do you ever run into any issues of plagorism or copyright
  violation? My blog has a lot of unique content I've either written myself
  or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the internet without my authorization. Do you know any techniques to help prevent
  content from being ripped off? I'd truly
  appreciate it.
 • Thrust Ball Bearings

  125 Thrust Ball Bearings Më 10/10/2014

  Thanks in support of sharing such a pleasant thought, paragraph is nice,
  thats why i have read it entirely
 • Plain Bearings

  126 Plain Bearings Më 06/10/2014

  Thanks designed for sharing such a fastidious thinking, article is pleasant, thats why i have
  read it fully
 • Double Row Tapered Roller Bearings

  127 Double Row Tapered Roller Bearings Më 06/10/2014

  I think everything published made a ton of sense.
  But, what about this? what if you were to write a killer post title?
  I am not saying your content isn't good., however suppose you added a title that makes people desire more?
  I mean Vlerat dhe antivlerat - STUDENTI I SË DREJTËS is kinda plain. You could
  peek at Yahoo's home page and watch how they create news
  headlines to grab people interested. You might try adding a video or a picture or two to get people interested
  about what you've written. Just my opinion, it could bring your blog
  a little livelier.
 • Deep Groove Ball Bearings

  128 Deep Groove Ball Bearings Më 05/10/2014

  Thankfulness to my father who informed me on the topic
  of this webpage, this weblog is genuinely amazing.
 • Deep Groove Ball Bearings

  129 Deep Groove Ball Bearings Më 03/10/2014

  Hi there, yes this paragraph is in fact nice and I have learned lot of things from it concerning
  blogging. thanks.
 • Denese

  130 Denese Më 03/10/2014

  It's difficult to find educated people about this topic, but you sound like you know
  what you're talking about! Thanks
 • Deep Groove Ball Bearings

  131 Deep Groove Ball Bearings Më 02/10/2014

  Fastidious answer back in return of this question with real arguments and describing all about
  that.
 • Double Row Tapered Roller Bearings

  132 Double Row Tapered Roller Bearings Më 25/09/2014

  I believe everything typed was very logical. But,
  think about this, suppose you composed a catchier post title?

  I am not suggesting your information is not solid., but
  suppose you added something that grabbed a person's attention? I mean Vlerat dhe antivlerat
  - STUDENTI I SË DREJTËS is kinda plain. You could
  look at Yahoo's front page and note how they write post titles to get people
  to open the links. You might add a related video or a
  related picture or two to get people excited about everything've
  written. Just my opinion, it might bring your blog a little livelier.
 • Single Row Tapered Roller Bearings

  133 Single Row Tapered Roller Bearings Më 24/09/2014

  Oh my goodness! Awesome article dude! Thanks, However I am going through problems with your RSS.
  I don't know the reason why I am unable to join it.

  Is there anyone else getting similar RSS issues?
  Anybody who knows the answer will you kindly respond?
  Thanks!!
 • dave s car care

  134 dave s car care Më 24/09/2014

  Every 50,000 miles, have the vehicle thoroughly inspected by a reputable car mechanic.
  Nowdays, with shoppers logging on to buy most of their requirements online,
  used cars are the next big thing on the web. An example is the Car Care
  Council, which is also the source of information for
  the "Be Car Care Aware" consumer education campaign that promotes the benefits of regular
  vehicle care, maintenance and repair to consumers.
 • ミュウミュウ プラダ バッグ 値段

  135 ミュウミュウ プラダ バッグ 値段 Më 21/09/2014

  toddlers enjoy same shade. keep them nicely enjoyed with shading results that are only for summer vacation. most of these documents you can find free of charge along with, you should product shade clear plastic ova schokohrrutige as well inflammed. you can even be able to embellish them with indicators. at all times keep a good color palette over just one or two colorations additionally them place them in a large decanter or wineglass flower vase on the hearth.the end treasure along with three times top is nearly relating to you. And once again there will be no successful of everyone three backgrounds. unneeded this region event lovers would just have to endure for many years to come. 2. enrol with a progression of study that lets you get movies online over the internet maybe hooked up to a gaming console on the internet. the following schools most of the time cost you a bill every month, but it is a small one, and in addition can mode the video clip right the way through your incredible iPad if you end up picking a tad too.
 • Marie

  136 Marie Më 20/09/2014

  Planning a bake sale to raise money for a school, club or cause.
  Nowdays, with shoppers logging on to buy most of their requirements online, used
  cars are the next big thing on the web. " This business chases geese away from golf courses, lawns, and parks, using trained dogs that do not harm the geese.
 • Bart

  137 Bart Më 12/09/2014

  I used the Mother's polish and the Blue Magic polish on my polished aluminum rims and I think the Blue Magic polish does a better job.
  When I returned to get some feedback, I was surprised
  to hear that the JUJU wash soap was one of his favourites.
  An example is the Car Care Council, which is also the source of information for the
  "Be Car Care Aware" consumer education campaign that promotes the benefits of regular vehicle
  care, maintenance and repair to consumers.
 • senior architect

  138 senior architect Më 12/09/2014

  There are few useful guidelines which can help you to select the best architect for your designing needs.
  However, this is not just helpful to a TIBCO architect –this is also valuable training material
  to every TIBCO developerinterested in learning more
  about the higher technical overview of the - TIBCO
  software packages,” Jazon Samillano, the Founding Chairman and - Chief TIBCO Architect
  of Xmarter, Inc. These people introduce a radical new idea into the pool of over-used and copy pasted
  notions.
 • tapered roller Bearings

  139 tapered roller Bearings Më 06/09/2014

  I was recommended this web site by my cousin. I am
  not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my
  problem. You are amazing! Thanks!
 • Deep Groove Ball Bearings

  140 Deep Groove Ball Bearings Më 01/09/2014

  It's wonderful that you are getting thoughts from this
  article as well as from our dialogue made at this place.
 • sibiai

  141 sibiai Më 31/08/2014

  Thankfulness to my father who shared with me about this website, this
  blog is in fact awesome.
 • Angular Contact Ball Bearings

  142 Angular Contact Ball Bearings Më 22/08/2014

  It's a pity you don't have a donate button! I'd most certainly donate to this superb blog!
  I suppose for now i'll settle for book-marking and adding your
  RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will share this blog with my Facebook group.
  Talk soon!
 • Deep Groove Ball Bearings

  143 Deep Groove Ball Bearings Më 19/08/2014

  An intriguing discussion is worth comment. I do think that you need to publish
  more on this subject matter, it might not be a taboo matter but generally people do not talk about these issues.

  To the next! Many thanks!!
 • Deep Groove Ball Bearings

  144 Deep Groove Ball Bearings Më 17/08/2014

  Everything is very open with a very clear description of the challenges.
  It was truly informative. Your website is very helpful.
  Thanks for sharing!
 • Deep Groove Ball Bearings

  145 Deep Groove Ball Bearings Më 16/08/2014

  Hey there! This is kind of off topic but I need some guidance from
  an established blog. Is it difficult to set up your own blog?

  I'm not very techincal but I can figure things out pretty quick.
  I'm thinking about making my own but I'm not sure where to start.
  Do you have any tips or suggestions? Appreciate it
 • Deep Groove Ball Bearings

  146 Deep Groove Ball Bearings Më 11/08/2014

  Today, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see if it can survive a
  40 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now destroyed and she has 83 views.

  I know this is completely off topic but I had to share it with someone!
 • Deep Groove Ball Bearings

  147 Deep Groove Ball Bearings Më 04/08/2014

  Hi there I am so thrilled I found your site, I really found you by error, while I was looking on Askjeeve for something else, Anyways I am here now
  and would just like to say thanks a lot for a remarkable post and a all round exciting
  blog (I also love the theme/design), I don't have time
  to go through it all at the minute but I have saved
  it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more,
  Please do keep up the fantastic job.
 • Fernando

  148 Fernando Më 01/08/2014

  If some one wishes to be updated with most up-to-date
  technologies then he must be pay a visit this website and be
  up to date every day.
 • Deep Groove Ball Bearings

  149 Deep Groove Ball Bearings Më 01/08/2014

  Greetings! I know this is kinda off topic however I'd figured I'd ask.

  Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog article or vice-versa?

  My site discusses a lot of the same subjects as yours and I feel we
  could greatly benefit from each other. If you're interested feel free to shoot me an email.
  I look forward to hearing from you! Terrific blog by the way!
 • Angular Contact Ball Bearings

  150 Angular Contact Ball Bearings Më 24/07/2014

  Wonderful post! We are linking to this particularly great article on our website.
  Keep up the good writing.
 • Barrel Roller Bearings

  151 Barrel Roller Bearings Më 23/07/2014

  whoah this weblog is great i like reading your articles.

  Keep up the great work! You already know, many people
  are searching round for this info, you could aid
  them greatly.
 • Single Row Angular Contact Ball Bearings

  152 Single Row Angular Contact Ball Bearings Më 23/07/2014

  Excellent blog here! Additionally your site quite a
  bit up very fast! What host are you the use
  of? Can I am getting your affiliate hyperlink on your host?
  I desire my web site loaded up as quickly as yours lol
 • Single row angular contact ball bearings

  153 Single row angular contact ball bearings Më 21/07/2014

  Thanks for every other wonderful post. Where else may anybody
  get that type of info in such an ideal manner of writing?

  I have a presentation next week, and I am at the search for such info.
 • Plain Bearings

  154 Plain Bearings Më 16/07/2014

  Whoa! This blog looks exactly like my old one! It's on a totally different subject but it
  has pretty much the same page layout and design. Wonderful choice of colors!
 • Insert Ball Bearings

  155 Insert Ball Bearings Më 16/07/2014

  Useful information. Lucky me I found your site by accident, and I am stunned why this coincidence
  didn't took place earlier! I bookmarked it.
 • Spherical Plain Bearings

  156 Spherical Plain Bearings Më 16/07/2014

  I loved as much as you will receive carried out
  right here. The sketch is attractive, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be delivering the
  following. unwell unquestionably come more formerly again as
  exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.
 • Spherical Plain Bearings

  157 Spherical Plain Bearings Më 12/07/2014

  Wow that was strange. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit my comment didn't appear.
  Grrrr... well I'm not writing all that over again.
  Anyways, just wanted to say excellent blog!
 • Insert Ball Bearings

  158 Insert Ball Bearings Më 12/07/2014

  Hi there! I could have sworn I've been to this site before but after
  checking through some of the post I realized it's new to
  me. Anyhow, I'm definitely delighted I found it and I'll be book-marking
  and checking back frequently!
 • free-album-downloads.com

  159 free-album-downloads.com Më 08/07/2014

  Simply want to say your article is as surprising. The clarity in your put up is just excellent and that i can suppose you're knowledgeable in this subject.
  Well with your permission allow me to take hold of your feed to keep up to date with coming near near post.

  Thank you a million and please continue the
  gratifying work.
 • Spherical Roller Thrust Bearings

  160 Spherical Roller Thrust Bearings Më 04/07/2014

  Thanks a lot for sharing this with all of us
  you actually realize what you are talking about! Bookmarked.
  Kindly additionally consult with my website =). We could have a link change agreement among us
 • Thrust Spherical Plain Bearings

  161 Thrust Spherical Plain Bearings Më 03/07/2014

  It's a shame you don't have a donate button! I'd certainly donate to this superb
  blog! I suppose for now i'll settle for book-marking and adding
  your RSS feed to my Google account. I look forward to new updates and will talk about this website with my
  Facebook group. Talk soon!
 • Thrust Ball Bearings

  162 Thrust Ball Bearings Më 01/07/2014

  I am not sure where you're getting your info, but
  good topic. I needs to spend some time learning much more or
  understanding more. Thanks for excellent info I was looking for
  this info for my mission.
 • Thrust Spherical Plain Bearings

  163 Thrust Spherical Plain Bearings Më 30/06/2014

  I was suggested this web site by my cousin. I am not sure
  whether this post is written by him as no one
  else know such detailed about my problem. You are amazing!
  Thanks!
 • Double Row Angular Contact Ball Bearings

  164 Double Row Angular Contact Ball Bearings Më 29/06/2014

  Greetings from Colorado! I'm bored to tears at
  work so I decided to check out your blog on my iphone during lunch
  break. I love the knowledge you present here and can't wait to take a look when I get home.
  I'm amazed at how quick your blog loaded on my phone
  .. I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, superb blog!
 • Double Row Angular Contact Ball Bearings

  165 Double Row Angular Contact Ball Bearings Më 28/06/2014

  Thanks for finally talking about >Vlerat dhe antivlerat
  - STUDENTI I SË DREJTËS <Loved it!
 • affordable website design

  166 affordable website design Më 19/06/2014

  Howdy! This is kind of off topic but I need some help from an established blog.
  Is it difficult to set up your own blog? I'm not veryy techincal but I can figure tuings out pretty quick.
  I'm thinking about setting up my own but I'm not
  sure where to start. Do you have any ppoints or suggestions?
  Thanks
 • https://play.google.com

  167 https://play.google.com Më 22/02/2014

  Hey just wanted to give you a quick heads up. The words in
  your article seem to be running off the screen in
  Internet explorer. I'm not sure if this is a formatting issue or something to do with internet browser compatibility but I thought I'd post to let
  you know. The design look great though! Hope you get the issue resolved soon.
  Many thanks
 • Dustin

  168 Dustin Më 10/01/2014

  Your method of describing all in this paragraph is really good, every
  one be able to effortlessly be aware of it, Thanks a lot.
 • Morris

  169 Morris Më 07/10/2013

  It's going to be finish of mine day, but before ending I am reading this impressive post to increase my knowledge.
 • realtenn Dir

  170 realtenn Dir Më 28/05/2012

  I am shocked at the items I overlooked before I read this post.
 • isolark Dir

  171 isolark Dir Më 28/05/2012

  Well I really enjoyed reading it. This post provided by you is very effective for good planning.
 • steruocandles

  172 steruocandles Më 28/05/2012

  I love it when people come together and share opinions, great blog, keep it up.
 • talenn Dir

  173 talenn Dir Më 28/05/2012

  I’d have to examine with you here. Which is not one thing I usually do! I take pleasure in reading a post that may make folks think. Additionally, thanks for permitting me to comment!
 • JRmaketing2012

  174 JRmaketing2012 Më 26/05/2012

  Thank you for give very nice info. Your website is coolI am impressed by the information that you have on this site.
 • do my biology research paper

  175 do my biology research paper Më 17/05/2012

  Nowadays, finding a high quality post is really difficult. I'd like also to thank my friend for giving me the url of your blog. Hope you appreciate my short comment though.
 • article submission sites

  176 article submission sites Më 12/05/2012

  Good article and great site.Thank’s for sharing..!
 • professional seo services bristol

  177 professional seo services bristol Më 26/04/2012

  This was a very good post. I had bookmarked this site for my future use. Thanks a lot for the cordial information.
 • online dissertation service

  178 online dissertation service Më 26/04/2012

  It is really a great and useful piece of info. I am glad that you shared this helpful info with us. Please keep us up to date like this. Thank you for sharing.
 • dissertation proposal assistance

  179 dissertation proposal assistance Më 26/04/2012

  I am delighted that I came upon this blog, I could not discover any idea on this topic prior to visiting your article.
 • professional dissertation help

  180 professional dissertation help Më 26/04/2012

  The subject in your blog is really informative I was wondering how did you find this great information to put in your article.
 • criminal lawyers melbourne

  181 criminal lawyers melbourne Më 23/04/2012

  I would like to thank you for the efforts you have made while writing this post. I am hoping for the best work of the same from you in future.
 • UK Dissertations

  182 UK Dissertations Më 05/04/2012

  Nice, accurate and to the point.I am going to save the URL and will definitely visit again.
 • Dissertation Proposal Help

  183 Dissertation Proposal Help Më 05/04/2012

  Everyone is happy to litigate. Bills Gates once said, don't share anything with me you don't want me to use later. Business need to focus more on customers and less on competition
 • Essay Writing Help Online

  184 Essay Writing Help Online Më 05/04/2012

  This is nice post which I was awaiting for such an article and I have gained some useful information from this site. Thanks for sharing this information.I just wanted to leave a comment as a token of appreciation.
 • Phone Lookup

  185 Phone Lookup Më 19/03/2012

  Very nice information here. Moreover as I see, this question is very actual for many people indeed. Personally I totally agree with author opinion about this subject and I think that it would be really interesting to create such discussion with other this website visitors. Anyway thanks a lot one more time for the great and informative publication. And I will definitely be waiting for more such nice entries like this one from you. http://www.bestphonelookup.com
 • septic tank pumping

  186 septic tank pumping Më 13/03/2012

  This really helps me put things in perspective. Where do you think that we as a people go from here, though?
 • brisbane

  187 brisbane Më 21/02/2012

  Everyone has the right to education. Even the unfortunate ones, they deserve to have it. We are just lucky that there are still kindhearted people around the world helping less fortunate people.brisbane
 • brisbane

  188 brisbane Më 21/02/2012

  Everyone has the right to education. Even the unfortunate ones, they deserve to have it. We are just lucky that there are still kindhearted people around the world helping less fortunate people.<a href="http://www.livingbrisbane.com.au">brisbane</a>
 • brand domains

  189 brand domains Më 20/01/2012

  Thank you so much for giving me the chance to be here in your blog. Brand domains love the simplicity of this website. Cheers.
 • brand domains

  190 brand domains Më 20/01/2012

  Thank you so much for giving me the chance to be here in your blog. <a href="http://www.bizipoint.com">Brand domains</a> love the simplicity of this website. Cheers.
 • brand domains

  191 brand domains Më 20/01/2012

  Thank you so much for giving me the chance to be here in your blog. <a href="http://www.bizipoint.com ">Brand domains</a> love the simplicity of this website. Cheers.
 • karan verma

  192 karan verma Më 20/01/2012

  Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it's truly informative. I am gonna watch out for brussels. I’ll appreciate if you continue this in future. Numerous people will be benefited from your writing. Cheers!<a href="http://www.directboatshipping.com/">boat shipping</a>
 • boat shipping

  193 boat shipping Më 20/01/2012

  It's very kind of them to make program like this. We can also help them to make this program working. We can start join the foundation and help them with the program. It's never too late to do something good.
 • Mark

  194 Mark Më 05/01/2012

  Posting from site explorer, Have a better way of boosting your website with us in a lower price. It has been proven by the different company already with their testimonials on the website.
 • mark

  195 mark Më 05/01/2012

  This is Mark from <a href="http://www.seomagnifier.com">siteexplorer</a>, Have a better way of boosting your website with us in a lower price. It has been proven by the different company already with their testimonials on the website.
 • site explorer

  196 site explorer Më 05/01/2012

  Have a better way of boosting your website with us in a lower price. It has been proven by the different company already with their testimonials on the website.
 • ewanlewis

  197 ewanlewis Më 30/12/2011

  I came to your article from another article and am really interested in this learning about this.Thanks for sharing.
  31 day fat loss cure by vic magary
 • avena bailey

  198 avena bailey Më 29/12/2011

  You are so talented in writing. God is really using you in tremendous methods. You are doing a great job! This was a wonderful article.Thank you
  gold price per ounce live
 • avena bailey

  199 avena bailey Më 29/12/2011

  You are so talented in writing. God is really using you in tremendous methods. You are doing a great job! This was a wonderful article.Thank you
  <a href="http://goldpriceper-ounce.com/">gold price per ounce live</a>
 • SEO

  200 SEO Më 09/12/2011

  Quality education is the best thing that a person could ever have. This important thing should not be taken away from everyone who deserves it. Have to do my SEO job for now.
 • site explorer

  201 site explorer Më 09/12/2011

  Posting from site explorer - Everyone has the right for quality education. Even the poorest person should acquire the education that he/she deserve.
 • site explorer

  202 site explorer Më 09/12/2011

  Posting from "');return false;" rel="nofollow" title="Link">site explorer - Everyone has the right for quality education. Even the poorest person should acquire the education that he/she deserve.
 • Maxine

  203 Maxine Më 06/12/2011

  Education in its broadest, general sense is the means through which the aims and habits of a group of people lives on from one generation to the next. We should finish our education for us to have a better life and to have a good job for us to live independently because without education our life will be miserable,we can't have a good job. That's why education is very important to us
  <a href="https://vue-forums.uit.tufts.edu/posts/list/1046.page"> Jobs </a>
 • Jobs

  204 Jobs Më 06/12/2011

  education in its broadest, general sense is the means through which the aims and habits of a group of people lives on from one generation to the next. We should finish our education for us to have a better life and to have a good job for us to live independently because without education our life will be miserable,we can't have a good job. That's why education is very important to us.
 • Landscape Enhancements Alpharetta

  205 Landscape Enhancements Alpharetta Më 22/11/2011

  Interesting article on this doctor. He seems like quite the humanitarian.
  <a href="http://www.lawn-care-alpharetta.com">Landscape Enhancements Alpharetta</a>
 • Landscape Enhancements Atlanta

  206 Landscape Enhancements Atlanta Më 18/11/2011

  Great stuff here. Thanks for sharing!
  <a href="http://www. lawn-care-atlanta.com">Landscape Enhancements Atlanta</a>
 • Conrad

  207 Conrad Më 08/11/2011

  I want to build my own website and I think the mere purpose of education is not to get good marks, good ranks or good jobs. This is not what education is about. That's why every student's remarks depends only the character of the student.
 • Build

  208 Build Më 08/11/2011

  For me, the mere purpose of education is not to get good marks, good ranks or good jobs. This is not what education is about. That's why every student's remarks depends only the character of the student.
 • AlenCoder

  209 AlenCoder Më 16/10/2011

  Information you should just great to be a little refresh percent, now has plenty of new things ..
 • Shane

  210 Shane Më 15/10/2011

  This list is by no means exhaustive, but merely serves as an example. You are encouraged to identify which people in your country are excluded from a quality education. Quality education prepares the students to land a better job in the future.
 • Clark

  211 Clark Më 15/10/2011

  Maybe they feel the reality of what's happening outside - the real world. School is the training ground for students in preparation for a new level of struggles. Proper and enough training are the most important tools to look for a job with better compensation in the future.
 • kent

  212 kent Më 15/10/2011

  go
 • ali.shass

  213 ali.shass Më 12/10/2011

  I like to wear a piece of womens clothing that goes around your chest and <a href="http://www.miamirhinoplasty.com/" target="_blank">Rhinoplasty Miami</a> back to cover your breasts but does not cover your shoulders or stomach.
 • ali.shass

  214 ali.shass Më 12/10/2011

  I like to wear a piece of womens clothing that goes around your chest and back to cover your breasts but does not cover your shoulders or stomach. <a href="http://www.miamirhinoplasty.com/" target="_blank">Rhinoplasty Miami</a>
 • Rhinoplasty Miami

  215 Rhinoplasty Miami Më 12/10/2011

  Im delighted I discovered this particular message, it absolutely was a vital read
 • Linkbuilding services

  216 Linkbuilding services Më 08/10/2011

  This Dr seems an attractive personality. <a href="http://cheaplinkbuilding.org/">Link building Services</a>
 • Facebook Rakhi Wishes

  217 Facebook Rakhi Wishes Më 26/09/2011

  I appreciate examing what you had to say, You have an splendid knowledgeon the subjectfactsand I look forward to studying more of what you have to disclose.
 • sweet love quotes

  218 sweet love quotes Më 14/09/2011

  Really important for the written content. information that is display is complicated to tally thanksgiving quotes, and many wonderful things that I liked the way it goes here.
 • tool steel

  219 tool steel Më 13/09/2011

  thanks for share[b][/b]
 • Property management Services

  220 Property management Services Më 13/09/2011

  This Dr seems an attractive personality.
 • Quemadores De Grasa Naturales

  221 Quemadores De Grasa Naturales Më 13/09/2011

  Just got done reading the article and I have to say good. I agree with what you are saying and I will have to look further into this.Just got done reading the article and I have to say good. I agree with what you are saying and I will have to look further into this.
 • como bajar de peso

  222 como bajar de peso Më 13/09/2011

  This is a great inspiring article.I am pretty much pleased with your good work.You put really very helpful information.frigidaire dehumidifier
 • Eduarod

  223 Eduarod Më 13/09/2011

  This is a great inspiring article.I am pretty much pleased with your good work.You put really very helpful information.frigidaire dehumidifier

  <a href="http://comobajardepesoenunasemana.blogspot.com">como bajar de peso</a>

  <a href="http://comobajardepesoenunasemana.blogspot.com/">como perder barriga</a>
 • happy birthday wishes

  224 happy birthday wishes Më 06/08/2011

  ka ndodhur dhe po ndodh për disa arsye:
  Së pari, të rinjtë shqiptarë vazhdojnë të humbin gjithmonë e më shumë besimin tek universitetet shqiptare, sepse mendo
 • aortic valve

  225 aortic valve Më 30/07/2011

  Add this kindhearted of depth is thermostated creator awing for, apotropaic transmogrify for readers and a riches for you as success definitely resistivity the wellborn of the communicator. It's lake to shtup these kinds of articles around to fix the quotient hump nature. Transferral those who remaining can hypothecate things fit in the colourless try!
 • birthday wishes

  226 birthday wishes Më 29/07/2011

  tij institucional, për të bërë pakës publicitet se ne po ndryshojmë dhe se këto ndryshime vinë nga forcat e reja në energji dhe njohuri, ka paraqitur disa projekte apo ide për kthimin dhe punësimin e të rinjve që kanë kryer studimet të cilat thjeshtë kanë mbetur si të tilla.
  Mendoj se disa realitete pushteti këtu në Shqipëri kanë frikë nga forca dhe energjia e të rinjve që kanë studiuar jashtë, sepse ato janë formuar dhe shkolluar në vende me demokraci të vërtetë dhe jo në vende, ku injoranca mund të mbizotëroj mbi diturinë, ku korrupsioni është më i fortë se merita, ku hipokrizia është me e fortë se ndershmëria dhe korrektësia.
 • moral stories

  227 moral stories Më 28/07/2011

  Its not the geostationary that commonwealth moldiness be completely fused with communicator's views neighboring musing. So this is what happened with me, anyways its a conversation toil, I revalue it. Thanks
 • Testking 642-384

  228 Testking 642-384 Më 21/07/2011

  There is clearly a lot to realize about this.Testking 640-461 I suppose you made some nice points in features also.
 • Testking 642-384

  229 Testking 642-384 Më 21/07/2011

  There is clearly a lot to realize about this.Testking 640-461 I suppose you made some nice points in features also.
 • lilly

  230 lilly Më 15/07/2011

  There are plenty of information about this topic in the net & some are definitely better than others.
  Insulated Plasterboard
 • Web Designer Qatar

  231 Web Designer Qatar Më 13/07/2011

  I could found out excellent and useful information from you guys. I appreciate your work here. I like this type of post because it will be useful for everyone. Thanks.
 • 232 Më 08/07/2011

  Të besosh se të pa emancipuarit, të pa shkolluarit, të pa aftët dhe militantët mund ta zhvillojnë vendin tonë paralelisht me vendet e tjera të zhvilluar master cleanse review
 • flowers delivery bangkok

  233 flowers delivery bangkok Më 04/07/2011

  Thanks a lot for sharing this amazing knowledge with us. This site is fantastic. I always find great knowledge from it.
  <a href="http://www.flowers2world.com/send_flowers_online/flowers_gifts_Jakarta.asp">flower delivery in jakarta</a>
 • Calgary Dog Walkers

  234 Calgary Dog Walkers Më 30/06/2011

  This is a great sites for all students out there. This is a big help to them.

  Calgary Dog Walkers
 • buddies

  235 buddies Më 26/06/2011

  This is a great inspiring article.I am pretty much pleased with your good work.You put really very helpful information.frigidaire dehumidifier

  Get your Ex Back
 • emma heyden

  236 emma heyden Më 22/06/2011


  Just got done reading the article and I have to say good. I agree with what you are saying and I will have to look further into this.
  price of silver today
 • Property in istanbul

  237 Property in istanbul Më 21/06/2011

  Your blog is very useful. Thank you so much for providing plenty of useful content. I have bookmark your blog site and will be without doubt coming back. Once again, I appreciate all your work and also providing a lot vital tricks for your readers.
 • kehn23

  238 kehn23 Më 20/06/2011

  Its not the case that reader must be completely agreed with author's views about article. So this is what happened with me, anyways its a good effort, I appreciate it. Thanks tax attorney - undermount kitchen sinks
 • catey03

  239 catey03 Më 20/06/2011

  It is nice to find a site about my interest. My first visit to your site is been a big help. Thank you for the efforts you been putting on making your site such an interesting and informative place to browse through. I'll be visiting your site again to gather some more valuable information. You truly did a good job.
  car title loan -rim financing
 • web design Florida

  240 web design Florida Më 16/06/2011

  Graduate studies are very important and the locations should be considered.
 • Ulcer Treatment

  241 Ulcer Treatment Më 14/06/2011

  Excellent responses, interesting website, hopefully more people will contribute with new input.
 • Property in Antalya

  242 Property in Antalya Më 14/06/2011

  Thank you for this article. Thats all I can say. You most definitely have made this blog into something speciel. You clearly know what you are doing, youve covered so many bases.Thanks
 • roof repairs roseville

  243 roof repairs roseville Më 14/06/2011

  Thanks for your posts. I found them to be very informative and useful.
 • Toronto Web Design

  244 Toronto Web Design Më 13/06/2011

  Ju mori një blog të vërtetë të dobishme Unë kam qenë këtu lexuar për rreth një orë. Unë jam një newbie dhe suksesi juaj është shumë e një frymëzim për mua.

Shto një koment