"Vallja" e poshtërimit të vlerave kombëtare

"Vallja" e poshtërimit të vlerave kombëtare

Nuk duhet të duartrokasim tek sa shohim palaçot që, për qëllime përfituese, tallen me identitetin tonë kombëtar

Kohët e fundit disa televizone private gjatë sezonit verorë kanë organizuar dhe pasqyruar një seri programesh artistike.
Në pamje të parë këto programe e pasqyrojnë shoqërinë shqiptare si një shoqëri përparuese që emancipohet nën ndikimin e modeleve moderne botërore. E vërteta është se disa nga këto programe nuk janë gjë tjetër veç se kopje dashakeqase, fasadë false, mbrapa së cilës fshihen mjerimi, turpi dhe antivlerat kombëtare shqiptare. Këto programe na kujtojnë televizionin dhe programet televizive të diktaturës komuniste në të cilën pasyroheshin vetëm zyra luksoze, familje të pasura me njerëz të lumtur, por në të vertetë në këtë luks bënin pjesë një përqindje shumë e vogël e popullsisë.
Faktesia e kësaj kategorie kanalesh televizive shqiptare eshte se programet e tyre janë imitime, kopje dhe shembëlltyra te kanaleve televizive të vendeve fqinje, si Italia. Koha ka treguar se kush kopjon është nxënës i dobët, nuk është vetvetja dhe suksesi i tij në jetë është mjegullues dhe jo i sigurt. Të tillë janë edhe stafet drejtuese, në veçanti prezantuesit jo profesional, që i kanë rënë në qafë profesionit të gazetarisë. Mos profesionalizmi si dhe dëshirat cinike që rrjedhin nga interesa dhe faktor të ndryshëm, të jashtëm apo të brendshëm, nuk ju jep dhe nuk duhet t’iu jap të drejtë për të mohuar, deformuar, keqinterpretuar historinë e një kombi të tërë.
Këto kanale televizive nuk përfaqësojnë identitetin, kulturën dhe traditat e kombit shqiptar. Krejt rastësisht ndoqa spektaklin televiziv te ashtuquajtur " Shtojzavallet", të organizuar dhe pasqyruar nga një kanal televiziv privat. Ky program nuk ishte asgjë tjetër, veçse vallja e poshtërimit të vlerave dhe personazheve historike, ku hapjen dhe mbylljen e saj e bëri duke talluar, nëpërkëmbur dhe personalizuar Heroin tonë Kombëtar Gjergj Kastriot Skëndërbeu "me shtegun e dhisë".
Në këtë program, ashtu dhe në programe të tjera të një së njëjtës trupë, Skënderbeu paraqitet si personifikim i njeriut të paditur, i malësorit "kokëgdhë", që s’di të bëj politikë, që s’di ç’është shoqëria, që s’ka haber nga kultura e emancipuar, që s’di as të bëj dashuri etj.etj. , sikur ai ka jetuar në një periudhë izolimi te plotë shoqëror. Po , nuk gjetën tjetër temë për humor këta shakaxhinj të rëndomtë ? Vetëm figura e deformuar me keqdashje e Skënderbeu mund të bëjë për të qeshur shqiptarët e mjerë?!
Kjo që ndodh në Shqipëri u garantoj që nuk ndodh në asnjë vend të botës. A ka vende në këtë botë që vlerat e tyre kombëtare i përdorin për të ngjitur vlerat e egoizmit e të karrierës personale fitimprurëse?
Simboli i bashkimit te Italise identifikohet pikërisht me figurën e Garibaldit, kurse Turqia moderne identifikohet me figurën e Ata Turkut.
Si në Itali, Turqi dhe në çdo vend të botës askush nuk ka dëshirën dhe guximin që të tallet me simbolet dhe figurat historike të vendit të tij. Sa kohë do të vazhdojmë të kemi njerëz paradoksal dhe antikombëtar do të jemi vendi i paradokseve të mëdha, por kam një besim të hekurt se kësaj kategorie koha u kalon përpara dhe idetë ju ngelim mbrapa.Per rrjedhojë koha do t’i nxjerr jashtë, duke i lënë si të pa vlerë dhe të harruar edhe nga vetë paradoksi .
Figura e Gjergj Kastriot Skëndërbeu është piedestali i qëndresës së popullit shqiptar për liri. Kjo figurë historike nuk është vetëm e përmasave kombëtare, por edhe ndërkombëtare, sepse i tillë qe edhe roli tij si mbrojtës i qytetërimit Perëndimor.
Per nder të tij në Itali dhe në vende të tjera të botës kemi një sërë monumentesh që janë ngritur për ta nderuar dhe respektuar, si një strateg dhe mbrojtës të pa lodhur të kristianizmit.Ai mbahet mend dhe do të kujtohet brez pas brezi si një nga figurat ushtarake më të mëdha që ka njohur historia njerëzore. Me Gjergj Kastriot Skenderbeun mburret jo vetëm Shqipëria, por e gjithë Europa.
Të tallesh me këtë Hero, do të thotë të tallesh me historinë e lavdishme të vendit tënd, do të thotë të tallesh me vetëveten, të mohosh vlerat dhe të krijosh antivlera.
Puntata e radhës e këtij misioni qe pikërisht "Prishtina", kryeqyteti i qëndrësës, simboli i vlerave njerëzore. Pas luftës së shqiptarëve te Kosovos për liri, në Prishtinë u vendos monumenti i Heroit tonë Kombëtar, Gjergj Kastriot Skëndërbeu, në shënjë triumfi ku liria fitoj mbi mizorinë, ku të drejtat fituan mbi dhunën. Vendosja e monumentit në Prishtinë, i tregoj botës që ne jemi shqiptar dhe që kombi ynë është Shqipëria. Pra ky akt simbolizonte nderin e qindra luftëtarëve që dhanë jetën për Atdhe.

Nuk ka kombe pa histori dhe nuk mund të ketë histori pa komb. Shqipëria ka nevojë, si asnjëherë tjetër për vlera që mbajnë lart atdhetarizmin. Ne kemi qenë objekti i tratativave keqdashëse për të na mohuar lashtësinë, origjinën, gjuhën, civilizimin, si dhe shtrirjen tonë kombëtare. Nuk mund të ecim përpara nëse nuk shikojmë mbrapa, nëse nuk vlerësojmë historinë dhe personat që e kanë bërë këtë histori. Ne, si shoqëri civile, duhet të reagojmë përballë këtyre akteve, sepse cënojnë integritetin tonë kombëtar.
Nuk duhet të duartrokasim tek sa shohim palaçot që për qëllime përfituese tallen me identitetin tone, por duhet te reagojmë për të mbrojtur historinë nga kanosjet, deformimet dhe influencat antikombëtare.

Perkundrazi intelektual, historian, akademik duhet të punojnë pa reshtur dhe me plot vullnet për të ndriçuar jo vetëm figurën e lartë të Gjergj Kastriot Skënderbeu, por të gjitha figurat e larta kombëtare si dhe gjithçka historike që ka mbetur në errësirë, te bëjnë kërkime shkencore për të hedhur në dritë të "vërtetën e madhe", dhe për të fshirë fragmentet e pavërteta të dalura nga periudha komuniste, e cila ishte e mbushur me plot ideologji dhe nuanca partiake.
Për më tepër qe viti 2005 është viti jubilar, 600 vjetori i lindjes së tij.
Prandaj, me Gjergj Kastriot Skënderbeu duhet të krenohemi, ti falemi zotit që na e dhuroj në castet më të vështira kombëtare, këtë shpëtimtar të çeshtjes sonë kombëtare. Nuk duhet të hedhim baltë, por duhet ta kujtojmë dhe ta mbajmë si "piedestal të pashuar", pse jo dhe si shembull qëndrese që do të jetë gjithmonë në zemrat e çdo shqiptari.

Alban DACI
 • 2 vota. Mesatarja e 3.00 të 5.

Komentet

 • we just did 46 hats

  1 we just did 46 hats Më 13/11/2020

  My partner and I stumbled over here from a different web page and thought
  I might check things out. I like what I see so i am just
  following you. Look forward to going over your web page
  again.
 • we just did 46 hat

  2 we just did 46 hat Më 13/11/2020

  Hi there, for all time i used to check website posts here early in the morning, as i like
  to gain knowledge of more and more.
 • camo phone case

  3 camo phone case Më 09/11/2020

  I blog often and I truly thank you for your information. The article has really peaked my interest.
  I am going to take a note of your blog and keep checking for new information about once per week.
  I opted in for your RSS feed as well.
 • get viagra prescribed online

  4 get viagra prescribed online Më 09/11/2020

  My bowel movements have been good. http://siviagmen.com cheapest generic
  viagra prices online
 • https://genqpviag.com/

  5 https://genqpviag.com/ Më 07/11/2020

  DisadvantagesInformation from references 11, 13, 20. where
  to buy safe generic viagra; https://genqpviag.com/, generic cheap
  viagra
 • https://genqpviag.com

  6 https://genqpviag.com Më 06/11/2020

  More News Health Day News Primary Androgen Deprivation Tx
  Ups Diabetes Risk by 60 Percent THURSDAY, May 28, 2015 HealthDay News --
  Primary androgen deprivation therapy increases diabetes risk,
  particularly in men under 70 years of age, according to research published in the June issue of The Journal of Urology.
  viagra going generic [https://genqpviag.com] buy generic
  viagra online free shipping
 • second chance personal loans with bad credit

  7 second chance personal loans with bad credit Më 13/10/2020

  Personal loans https://loanspersonal365.com personal loans
 • online auto loans

  8 online auto loans Më 12/10/2020

  Online installment loans instant approval https://best12loans.com loan online same day
 • rx pharmacy online

  9 rx pharmacy online Më 28/09/2020

  rx pharmacy online https://rxpharmacyvaed.com/ canada rx pharmacy
 • emergency kit

  10 emergency kit Më 05/05/2019

  Really this is a valuable site.
 • iptv server m3u

  11 iptv server m3u Më 27/04/2019

  I have read so many content concerning the
  blogger lovers but this article is really a good article, keep it up.
 • iptv usa channels m3u url

  12 iptv usa channels m3u url Më 26/04/2019

  Having read this I thought it was really enlightening.
  I appreciate you finding the time and effort to put this short article
  together. I once again find myself spending a lot of time both reading and leaving comments.
  But so what, it was still worth it!
 • Delia

  13 Delia Më 29/08/2016

  Attractive part of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to claim that I acquire actually loved account your weblog posts. Anyway I will be subscribing in your augment or even I fulfillment you access constantly quickly.
 • Janessa

  14 Janessa Më 06/07/2016

  I have read so many posts about the blogger lovers however this paragraph is in fact a good paragraph, keep it up.
 • Deangelo

  15 Deangelo Më 24/06/2016

  Great post.
 • Deangelo

  16 Deangelo Më 24/06/2016

  Great post.
 • Brad

  17 Brad Më 16/06/2016

  Admiring the time and energy you put into your blog and in depth information you provide. It's awesome to come across a blog every once in a while that isn't the same outdated rehashed material. Wonderful read! I've bookmarked your site and I'm adding your RSS feeds to my Google account.
 • chanel シャネルの

  18 chanel シャネルの Më 20/09/2014

  Thouscombined withs to do with minor scalp cancer cells purchase the vibrations get digital desires your oral sensors helps you the mental performance that hear to. not long ago i purchased a Fuze cocktail at a nearby coziness preserve, together with around a dollar and thus half. The Fuze consume could be more expensive than the sodas together with attitude which were open: the actual pick out had to be perhaps the toy tea manufacturer product line. teas, use of common birth control methods, nutritional deficiencies, gestation. giving birth are able to the only thing bring about balding. But they have not invariably be a cause for make someone's hair curl, are not fit for purpose hair style choices, radical hair styling,even problems may end up in premature hair lossAshokan edicts refer to varied do tribes which of you been around both in the inside locations and even along side the flowerbeds. But just read was over again if left solo by their state. In the final analysis, however the state gotten return from assorted best sources, It feel almost with the idea to boost the earning possibilities or to build outstanding types of.
 • Hyundai i30

  19 Hyundai i30 Më 11/07/2012

  You have a very good site, well constructed and very interesting i have bookmarked you hopefully you keep posting new stuff.
 • Citroen DS4

  20 Citroen DS4 Më 11/07/2012

  Wish I had found this blog before. The advices in this post are very helpful and I surely will read the other posts of this series too. Thank you for posting this.
 • Renault Clio

  21 Renault Clio Më 11/07/2012

  I havent any word to appreciate this post.....Really i am impressed from this post....the person who create this post it was a great human..thanks for shared this with us.
 • Peugeot 5008

  22 Peugeot 5008 Më 11/07/2012

  Generally I do not post on blogs, but I would like to say that this post really forced me to do so, Excellent post!
 • http://www.floridainsurance.net/Renters-Insurance/index.html

  23 http://www.floridainsurance.net/Renters-Insurance/index.html Më 07/07/2012

  There are many items you should think about when examining something. You can see there are lots of problems which happen once the assessment as well as lead to further problems.
 • Boys dress shirt

  24 Boys dress shirt Më 04/07/2012

  There are many individuals who decide the grade of a novel through it's protect on it's own. This really is completely drastically inappropriate. It is possible to determine the grade of a novel after you finish reading that.
 • Alaska Bear Viewing

  25 Alaska Bear Viewing Më 02/07/2012

  Shumë nga idetë e marketingut më të suksesshme në fakt ishin disi të pazakontë ose për forcë zakoni. Media tradicionale si gazeta dhe televizion shpesh është imazhi i parë kur njerëzit fillojnë planifikimin reklamat e tyre.
 • los angeles seo

  26 los angeles seo Më 01/07/2012

  We were able to create a lively event as filled with many people coming. We were able to invite more people to come to the event and do many things.
 • website

  27 website Më 27/06/2012

  A fascinating guide that's very established in the writer's writing style and the include of the publication. The book provides many intriguing arrangements on the protect.
 • minecraft hosting

  28 minecraft hosting Më 23/06/2012

  There are a lot of people are confused about what to write in his blog and that makes a lot of people do not even visit led to a great work in the blog.
 • Seattle Criminal Defense Lawyers

  29 Seattle Criminal Defense Lawyers Më 21/06/2012

  The quantity of experts in neuro-scientific economics has become one from the fair, considering There are numerous those who wish to enhance the lifestyle in this world.
 • Cantilever Racking

  30 Cantilever Racking Më 19/06/2012

  Angklung is to grow to be among the great conventional music instruments. There are tons of people wonder just how do angklung has gorgeous sound.
 • select comfort bed

  31 select comfort bed Më 19/06/2012

  Många företag använder förpackningar för sina produkter. Blanketten kan vara enkelt att den lyxiga. Förpackningar är ett lämpligt tillfälle att distribuera företagets budskap till potentiella kunder och köpare.
 • Wedding Super 8 mm

  32 Wedding Super 8 mm Më 17/06/2012

  Possessing toddlers is not easy. Folks must pay out much a lot far additional interest extra. It is because the particular toddlers aren't nonetheless able to treat themselves.
 • glock trigger

  33 glock trigger Më 16/06/2012

  Descubra o aniversário do seu cliente, realizando um breve levantamento. Se você tem um clube ou algo assim, tornar essa informação como parte do formulário de inscrição para eles.
 • Baskets Gift

  34 Baskets Gift Më 15/06/2012

  Some kinds of mobile program is designed for assisting folks throughout work. People might need mobile edition of the inputting application. Consequently, they are able to function anywhere.
 • venetian blinds

  35 venetian blinds Më 14/06/2012

  You have to choose the form of classes that match your passions and also skills you've. No doub it is my very important to improve your score will be
 • craigslist posting

  36 craigslist posting Më 10/06/2012

  Yra labai svarbus veiksnys, kuris jums gali pasirodyti pranašesnis, be kita ko, turėti gerą įmonės pavadinimą. Man buvo labai nusivylė, kai jis pamatė savo verslą, kurio pavadinimas iš tiesų nėra prasmės.
 • Tesla Generator Plans

  37 Tesla Generator Plans Më 09/06/2012

  There are numerous actions you can take having Android mobile phone smartphone. It is now one of many proof that we now have lots of people who would like a lot of totally free of charge programs.
 • Ahh Bra

  38 Ahh Bra Më 08/06/2012

  There are many people who deliberately moment save a lot of pictures and videos on blogs and on sites on the internet. This indeed may be one good way to attract attention
 • http://www.db-pros.com/CoinCatalogPro/default.aspx

  39 http://www.db-pros.com/CoinCatalogPro/default.aspx Më 06/06/2012

  A great advancement will certainly show the changeover. The changeover could be considerable. However, it can occur little by little.
 • Beneful Dog Food Coupon

  40 Beneful Dog Food Coupon Më 06/06/2012

  Someone who has used a software in a long time usually have a Traffic that is not owned by anyone else because he had to use it well. You can learn from him.
 • divorce in california

  41 divorce in california Më 02/06/2012

  Oil leak is not a straightforward issue. It must be cleaned as soon as possible. The spot needs to be cleaned from your open community.
 • http://www.xtremeseocompany.com/san-francisco-seo-company.asp

  42 http://www.xtremeseocompany.com/san-francisco-seo-company.asp Më 30/05/2012

  Specialising throughout mindset has become one with the intriguing topic that I need. I'd like to review my personal Masters in this topic. It will be fascinating.
 • wicker outdoor furniture

  43 wicker outdoor furniture Më 25/05/2012

  There are things you should read the details in many ways. You can read many things on the internet. You have to look at from the point of view a lot.
 • http://www.omegapartners.com.au/

  44 http://www.omegapartners.com.au/ Më 25/05/2012

  At times, several authors desire to attend the celebration with regard to creating. In the celebration they'll find new pals. Next, they are able to discuss something could possibly be a good motivation.
 • Diablo 3 Skills Guide

  45 Diablo 3 Skills Guide Më 22/05/2012

  Hulk is known as one of many very good guy character. Nevertheless, the character is not such as other folks. Hulk could be a powerful persona whenever he is irritated.
 • http://howtobuildateslagenerator.com/articles/tesla-generator-plans/

  46 http://howtobuildateslagenerator.com/articles/tesla-generator-plans/ Më 16/05/2012

  If you're in danger, you should seek out aid those people who find themselves who are surrounding you. You are able to shout regarding aid or perhaps grab the phone and phone 911 instantly.
 • Jeff - Get This Ripped

  47 Jeff - Get This Ripped Më 15/05/2012

  People's setup and intergrated , frequently is actually influenced simply by simply surroundings. It sometimes offers huge rule to individuals. At times, it really is bad to allow it to occurs always.
 • florida divorce

  48 florida divorce Më 08/05/2012

  Mbresë operacion shpesh është irrituese për zonjat më të madhe. Kjo me të vërtetë është komplikuar me dhëmbëza sa herë që një grua shtatzënë. Të gjitha çështjet me bark duhet të trajtohet menjëherë.
 • free classified ads

  49 free classified ads Më 08/05/2012

  Definitely believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the net the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they plainly don't know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks
 • solar panel installation training

  50 solar panel installation training Më 02/05/2012

  One time i study a write-up regarding spyware and adware. Nevertheless, now We have overlooked what are the classification and examples of spyware and adware. I need to open the records to keep in mind that once once more.
 • puddles collection

  51 puddles collection Më 01/05/2012

  If seen from your title, who possess considered that this article linked to govt. Nevertheless, at first glance, no honeymoon was obviously a name that produces many individuals inquisitive.
 • valve replacement

  52 valve replacement Më 30/04/2012

  In order to purchase a home, you have to know to check out information about how to produce property and marketing method. This was done to prevent scams that is always take place.
 • sister porn

  53 sister porn Më 27/04/2012

  These days the actual mystery buyer will be used to take care of the client service`s good status. They are going to try out your ability to deal with clients.
 • best workout

  54 best workout Më 27/04/2012

  Valle është një aktivitet shumë i bukur. Ajo liron stresin tonë gjithashtu.
 • criminal lawyers melbourne

  55 criminal lawyers melbourne Më 24/04/2012

  I still remember that in childhood i used to go some gardens to get some fresh air early in the morning. One day i saw a very old many running very fast. I follow him and asked him that you are still running very fast and easily what is the secret of your stamina. Then he replied that he did not smoke.
 • park city ut real estate

  56 park city ut real estate Më 24/04/2012

  Sorry for the huge review, but I'm really loving the new Zune, and hope this, as well as the excellent reviews some other people have written, will help you decide if it's the right choice for you.
 • Canopies

  57 Canopies Më 24/04/2012

  College is one of the facility in guidance. It furnish more distinctive sizeable than high school. Students will settle upon the major according to their interest.
 • outdoor cushions

  58 outdoor cushions Më 23/04/2012

  Angle you obtain is so excellent nevertheless the photo can't give off by itself to tell its own atmosphere.
 • Pay Dirt

  59 Pay Dirt Më 20/04/2012

  Materyèl pwomosyon ap grandi kòm biznis plis matirite. Petèt li se toujou senp, jis yon bwochi paj ak kopi foto jis byen mèb ki ka mete nan bwat a lèt sa a si se kapasite ou. Denmen, pwobableman ou deja itilize yon medya magazin bon.
 • What is ERP Software?

  60 What is ERP Software? Më 14/04/2012

  Mobile telephone will become a business thing as a result of a lot of people use it. Then, the cell phone business enterprise also produce it in sorts sequence and grace. Then, individuals change into hooked on cell phone. <a href="http://www.erp.com/erp-software-database.html">What is ERP Software?</a>
 • Top Dedicated Hosting

  61 Top Dedicated Hosting Më 10/04/2012

  I can see that you are an expert at your field! I am launching a website soon, and your information will be very useful for me.. Thanks for all your help and wishing you all the success.
 • 24 hour loans

  62 24 hour loans Më 13/03/2012

  Nuk duhet të duartrokasim tek sa shohim palaçot që për qëllime përfituese tallen me identitetin tone, por duhet te reagojmë për të mbrojtur historinë nga kanosjet, deformimet dhe influencat antikombëtare.
 • Jhonatan

  63 Jhonatan Më 04/02/2012

  Vallja" e poshtërimit të vlerave kombëtare is a really interesting topic. Good pick

  bloons tower defense 4
 • tool steel

  64 tool steel Më 13/09/2011

  thanks for share[b][/b]
 • Webmasteri

  65 Webmasteri Më 19/05/2008

  Lini komentin a opinionin tuaj këtu !

Shto një koment