Créer un site internet

Realitete në udhëkryq Dr. Alban Daci

Realitete në udhëkryq

Dr. Alban Daci

Ka situata që dikush jo veten i din, sepse janë të pranishme dhe të prekshme në jetën e tij të përditshme, por që i vëzhgon në formë pasive dhe me keqardhje pa qenë në gjendje që t’i ndryshoj. Në këtë rast kemi të bëjmë me gjëra reale, por të pa pranueshme që ndërtojnë jetën e një personi, ose të paktë e rrethon jetën e tij duke e orientuar në qorrsokakë të ngushtë, të errët dhe të pa sigurt.
Nëse do të kishte arritur shkenca që me teknologjinë e saj të na paraqiste realitetet njerëzore të një vendi ashtu siç na jep në mënyrë të skematizuar me pamje satelitore rrugët, natyrën dhe relievin e një vendi. Atëherë realitetet njerëzore të shqiptarëve do të fotografoheshin nga lart si rrugica qorre që kryqëzohen dhe ndahen nga njëra tjetra në mënyrë të ç’rregullt.
Mendjet e shqiptarëve janë aq shumë të trazuara, të provokuara dhe konfuze saqë është shumë e vështirë për të ndërtuar realitetin e secilit në veçanti dhe të të gjithëve në përgjithësi, sepse këtu veprojnë shumë rryma, ide dhe mendime që kundërshtojnë, ndajnë dhe bashkojnë në të njëjtën kohë mendjen e çdo shqiptari si aktor i veçantë në shoqëri dhe të gjithë shqiptarëve si aktorë të përbashkët të realitetit të përgjithshëm njerëzor shqiptar.
Çdo shqiptar në kompleksin e përgjithshëm të realitetit njerëzor nuk është aktor apo kalimtar i një sokaku të vetëm, por gjatë udhëtimit të tij jetësor, pse jo dhe ditor mund të udhëtoj në disa sokakë, të cilët për nga struktura e të menduarit, të vepruarit, për mënyrën se si janë ndërtuar, për stilin dhe gurët që janë përdorur për t’i shtruar, për ngjyrat që janë përdorur për të lyer muret anësore, janë të ndryshëm, deri sa herë-herë arrijnë në një pikë të përbashkët, ku kryqëzohen dhe bëhen të njëjtë.
Këtu, në realitetin shqiptar, nuk është e habitshme që një person pasdite të zgjedh rrugën e një politikani që e ka ftuar të marr pjesë në një pjesëmarrje politike të natyrës protestuese, në darkë të shkojnë në rrugën e një politikani tjetër që e fton ta ndjekin në sokakun e politikës së tij për të protestuar dhe kundërshtuar atë të pasdites si dhe nesër në mëngjes, të zgjedh një sokak tjetër që është krejtësisht i ndryshëm në interesa dhe në formë me dy të parët.
Personat që kanë zgjedhur të udhëtojnë në këto sokakë kanë disa veçori dhe të përbashkëta të cilat janë:
1. Statusi i udhëtarit që duhet të ec nëpër sokakë që nuk i ka shkelur asnjëherë më parë.
2. Të gjithë sokakët janë të ngushtë, errët dhe herë pas here kryqëzohen me njëri-tjetrin duke formuar sheshe të vogla, ku mund të gjesh udhëtar të ndryshëm, por që kanë të njëjtin synim, të dalin sa më shpejt në ndriçimin e plotë, ku syri i tyre mund të mbushet me kurajë/gëzim për të përjetuar çastin e lirisë dhe të arritjes së objektivit personal politik dhe njerëzor.
3. Të gjithë këto sokakë janë pjesë e të njëjtit realitet, atij shqiptarë.

Për shembull është paksa i ngatërrueshëm dhe i vështirë për tu shpjeguar sipas moralit njerëzor se persë një ose disa persona të lindur/rritur në të njëjtin sokak me kalimin e kohës zgjedhin sokakë të rinj për të udhëtuar të pavarur në interesat personale për tu takuar më vonë në sheshe të përbashkëta. Aty, ku të gjithë takohen përsëri së bashku, për të rikujtuar nostalgjitë që kanë përjetuar bashkërisht, kur ishin në sokakun e parë të jetës së tyre reale të përbashkët.
Në këtë labirint të mbushur me sokakë të ndryshëm dhe të ngjashëm në të njëjtën kohë, duhet të jetë shumë e vështirë për udhëtarin shqiptar që ketë të zgjedhur për të realizuar realitetin e tij njerëzorë, sepse sado të jetë i bindur se ka zgjedhur një rrugë të pavarur dhe të ndryshme nga të tjerët, ai do të zhgënjehet, kur të shikoj se trajektorja e tij pa kaluar shumë kohë takohet me një, dy apo me më shumë sokakë të tjerë.
Po përse realiteti njerëzor shqiptar ka një labirint kaq shumë të ngjeshur dhe të paqartë, kaq shumë të ngjashëm dhe të ndryshëm në të njëjtën kohë? Sepse realiteti shqiptar, para rënies së perdes së hekurt formonte vetëm një sokak të vetëm, ku të gjithë udhëtarët ishin të detyruar të udhëtonin vetëm përmes atij, duke ecur e ecur, por pa arritur kurrë që t’i dilnin në krye.
Nuk i dilnin dot asnjëherë në krye, sepse sokaku ishte tamam si trupi i një gjarpri, ku udhëtarët e thjeshtë dhe të lodhur ndodheshin në pjesën e trupin, kurse kokën e përbënin vetëm një ose dy udhërrëfyes dhe drejtues në të njëjtën kohë.
Shqiptarët, të bezdisur për faktin se kishin më shumë se pesëdhjetë vjet që kishin qenë të detyruar të udhëtonin në të njëjtin sokak, sapo ju jepet liria për të zgjedhur, ato menjëherë fillojnë të shkelin dhe të krijojnë sokakë të rinj.
Ato filluan të ecnin ditë e natë, saqë ishte i pashmangshëm kryqëzimi i tyre, duke formuar sheshe të përbashkëta për të treguar historitë e udhëtimeve personale, për të sharë/mohuar të kaluarën e përbashkët si dhe për të harruar se kanë të njëjtën origjinë, duke u hequr si udhëtar krejtësisht të rinj për të realizuar një eksperiencë të re.
Përderisa këto janë sokakë, për nga natyra dhe stili urbanistik, janë të ngushtë. Atëherë si pasojë do të krijojnë realitete të ngushta, jo gjithë përfshirëse, ku mund ta gjejnë vetën pak udhëtarë, të cilët të pavendosur dhe të lodhur për të arritur në finish, ndryshojnë disa sokakë me shpresën për ti rënë shkurt dhe për të përfituar sa më shumë dhe sa më shpejt.
Të gjithë këto sokakë formojnë së bashku realitetin e kryqëzuar shqiptarë, sepse nuk ofrojnë alternativa të reja dhe të ndryshme, por një bashkësi sorollatjes jo frytë dhënëse që e vendosin jetën e çdo shqiptari në një pozicion shumë të vështirë vendimmarrje se çfarë duhet të zgjedh, pse duhet ta zgjedh dhe kur duhet ta zgjedh për të ndërtuar sokakun e realitetin të tij duke shpresuar se shumë shpejt do të arrij të kaloj labirintin për të gjetur horizontin e shpresës dhe ndryshimin e shpirtit dhe kthjellimin e mendjes.
 • 1 votë. Mesatarja e 5.00 të 5.

Komentet

 • exodus

  1 exodus Më 03/11/2020

  Tһis piece of writing is really a nice one it assists new net viеwers, who are wishing for blogging.
 • lift

  2 lift Më 12/09/2020

  Hello wοulԀ you mind letting me know which web host you're
  utiⅼizing? I'vе loaded y᧐ur blog in 3 completely ɗifferent
  browsers and I must say tһis Ƅlog loads a ⅼot faster then most.
  Can you recommend a good web hosting provider at a honest price?
  Cheers, I appreciate it!
 • discussed

  3 discussed Më 06/10/2019

  wh᧐ah this weblog is magnificent i like studying your articles.
  Stay up the good work! You understand, lots օf pers᧐ns are hunting around for this information, you could help them greatly.
 • swiftness

  4 swiftness Më 29/01/2019

  Hmm it ѕeems like your site ate my first comment (іt ᴡas super long) so
  I guess І'll just sum it up what I submitted and say, I'm thoroughly enjoying your
  blⲟg. I too am an aspiring blog blogger but I'm still new tо everything.
  Do you have any tips and hints for first-time blog writers?

  I'd certainly appreciate it.
 • basements

  5 basements Më 19/12/2018

  Нello, I wish for to suƅscribe for this website
  to take most recent updates, therefore where can i do it please assiѕt.
 • http://www.chuabenhdaulung.com/nguyen-nhan-dau-lung.html

  6 http://www.chuabenhdaulung.com/nguyen-nhan-dau-lung.html Më 13/05/2018

  Hi, Neat post. There's a problem together with your web site in internet explorer, might test this?
  IE still is the market chief and a good part
  of other folks will miss your wonderful writing due to this problem.
 • neurotic

  7 neurotic Më 11/05/2018

  Ꮇagnificent goodѕ from you, man. I haѵe be aware your stuff prior to and you're
  simply too wonderful. I reaⅼly like what you hɑve got right here,
  reɑlly like ԝhat you'rе stating and the best way by which you are saying it.
  You're making it enjoyable and you cⲟntinue to care
  for to stay it wise. I cant wait to learn much more
  from you. That iѕ actually a gгeɑt site.
 • Domingo

  8 Domingo Më 24/08/2016

  Hey! Quick question that's entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My weblog looks weird when viewing from my iphone4. I'm trying to find a theme or plugin that might be able to resolve this issue. If you have any recommendations, please share. Thanks!
 • http://www.floridainsurance.net/Renters-Insurance/index.html

  9 http://www.floridainsurance.net/Renters-Insurance/index.html Më 07/07/2012

  There are many nations around the world which grew to become one of the locations. I truly sooo want to arrived at Capital of Singapore and relish the wide range of intriguing things presently right now generally at this time now certainly , truth be told furthermore in that respect so here. This kind of should be a great thing.
 • Boys dress shirt

  10 Boys dress shirt Më 04/07/2012

  The connection will need to have any operate which is needed for each party, whether or not the connection had been interpreted as which means connotative or perhaps denotative. The connection is essential.
 • Alaska Bear Viewing

  11 Alaska Bear Viewing Më 02/07/2012

  Trajtojnë të gjithë konsumatorët të cilët nuk e pëlqen atë shumë seriozisht dhe të zgjidhin çdo mosmarrëveshje shpejt dhe në mënyrë profesionale pa humbur fjalët.
 • los angeles seo

  12 los angeles seo Më 01/07/2012

  A product that uses today's technology it would be a product that was expected by many people because there are many benefits perceived by many people.
 • website

  13 website Më 27/06/2012

  There are lots of bridges which you can use in order to be able for you to help cross this tropical isle or perhaps region. You just need to see if the connection had been secure to be used or otherwise in order to cross securely
 • minecraft hosting

  14 minecraft hosting Më 23/06/2012

  There are many films that can be seen sat this is one proof that the movie industry has been growing and this is what opens up many job opportunities.
 • Seattle Criminal Defense Lawyers

  15 Seattle Criminal Defense Lawyers Më 21/06/2012

  The vast majority of people have used Youtube to advertise many things, including a lot of companies to introduce services to numerous individuals.
 • Cantilever Racks

  16 Cantilever Racks Më 19/06/2012

  Separation and breakup isn't a simple point for a few. Someone has to be an example for kids never to choose divorce proceedings since the way to avoid it for a difficulty ahead.
 • select comfort bed

  17 select comfort bed Më 19/06/2012

  Om du inte ser attraktiva i en praktisk uniform, kanske du också misslyckas med att skicka rätt budskap till kunderna. Uniformer tenderar att äta kostnad, men som en annan marknadsföringsverktyg, kan du anpassa den efter din budget.
 • Wedding Super 8 mm

  18 Wedding Super 8 mm Më 17/06/2012

  Today, folks can get many forms regarding electronic enjoyment. Tv is one of the well-known types. The actual enjoyment applications throughout tv just isn't restricted.
 • glock trigger

  19 glock trigger Më 16/06/2012

  Você pode mostrar interesse para os clientes, lembrando seus dias importantes. Esta é uma oportunidade de ouro para você entrar em contato com eles e parabéns, também muito obrigado por fazer negócios com você.
 • Baskets Gift

  20 Baskets Gift Më 15/06/2012

  Sometimes, folks only want to enter the management put in college. It happens given that they want to have good chance as they assume. Then, this system may have tide filtration system for your brand-completely innovative college pupils.
 • venetian blinds

  21 venetian blinds Më 14/06/2012

  There are lots of methods used for developing technologies utilized by the particular lamp. Light fixture comes with a critical operate that may not swapped out.
 • craigslist posting

  22 craigslist posting Më 10/06/2012

  Neįprastos vizitinės kortelės idėja pritraukti dėmesį. Aš pats esu matęs daug muzikos korteles yra labai gražus, o kai kurie net švyti tamsoje. Peržiūrėti kortelę kaip suteikta galimybė, o ne kaip pareiga.
 • Tesla Generator Plans

  23 Tesla Generator Plans Më 09/06/2012

  The amount of videos uploaded for the internet has become one from the evidences that we now have lots of people who would like each other at various occasions.
 • Ahh Bra

  24 Ahh Bra Më 08/06/2012

  There are many ways that can be used to reveal many interesting things. While you will be able to use many ways to tell your feelings in many people.
 • mont blanc pen

  25 mont blanc pen Më 07/06/2012

  No váš blog je velmi populární, vidím spoustu lidí, psát komentáře, musíte být velmi otevřená linka.
 • coin collecting software

  26 coin collecting software Më 06/06/2012

  Bamboo could be altered directly straight in several things. It might can be a goblet for consume. However, it will via long process.
 • Beneful Dog Food Coupon

  27 Beneful Dog Food Coupon Më 06/06/2012

  Italy is often reminds me of the pizza. I was very fond of pizza, especially for small pizza with mushrooms and minced meat. This is food that is unique and worth a try.
 • cheap chanel sunglasses

  28 cheap chanel sunglasses Më 05/06/2012

  It is my second times visit your website,i love the blog, thank you, the music is nice, so beautiful!!
 • divorce in california

  29 divorce in california Më 02/06/2012

  Rare metal could be the thing for investment. Next, it is possible in jewelry. Next, it can be used furthermore for certain event.
 • mont blanc pens

  30 mont blanc pens Më 30/05/2012

  Ihr Blog ist wirklich sehr gut, sehr gut geschrieben Artikel, ich liebe, um Ihren Text zu lesen, das World Lösbarkeit floride.
 • San Francisco SEO

  31 San Francisco SEO Më 28/05/2012

  There are many different styles in each and every area in the world. A few tend to be well-known and some usually are certainly not. This shows in which human beings wouldn't be a similar constantly.
 • cheap chanel bags

  32 cheap chanel bags Më 28/05/2012

  I found your blog accidently and i fell in love it!! i love to read your post and article, it is very nice and meaningful for me, so great!!
 • wicker outdoor furniture

  33 wicker outdoor furniture Më 25/05/2012

  There are many things you see and read on an educational site. There are many people who are still looking for ways to develop further education.
 • Super fund outsourcing

  34 Super fund outsourcing Më 24/05/2012

  Launching of the good program will surely end up being certainly considered one among pride for that individuals who allow it to be. This will be a very anticipated function that many people.
 • clubwear

  35 clubwear Më 21/05/2012

  Females always want to be esteemed and understood by everybody. Lots of individuals who learn how to praise her. A way is always to adhere to the wedding.
 • Personalized Watches

  36 Personalized Watches Më 20/05/2012

  Adults and children tend to be 2 various things. You do have to differentiate the particular attitude of children and also grownups. These people have a lot of various things at any time.
 • Diablo 3 Strategy Guide

  37 Diablo 3 Strategy Guide Më 20/05/2012

  One of many quick way for your fixing concern is suicide. However, it really is among the poor selection. It is like folks playing Lord with the circumstance.
 • http://howtobuildateslagenerator.com/articles/tesla-generator-plans/

  38 http://howtobuildateslagenerator.com/articles/tesla-generator-plans/ Më 16/05/2012

  One thing you can do is to always request god , the father by hoping. Lord will always listen to its servant, which requested its help. You can't desperate like that.
 • Jeff - Get This Ripped

  39 Jeff - Get This Ripped Më 15/05/2012

  Method in training sometimes appears in the individuals. The actual individuals' qualifications may effect the way training. Then, it will not acquire great end consequence.
 • florida divorce

  40 florida divorce Më 08/05/2012

  Kanceri është bërë një nga kushtet frikë për ata njerëz në planet. Ju do të gjeni informacione të ndryshme në lidhje me trajtimin e kancerit kudo.
 • free ads

  41 free ads Më 08/05/2012

  Definitely believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the net the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they plainly don't know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks
 • solar panel installation training

  42 solar panel installation training Më 02/05/2012

  This is among the antivirus getting used in your home computer. McAfee antivirus has become one that lots of people utilize because of its cappower to each discover the herpes virus.
 • puddles collection

  43 puddles collection Më 01/05/2012

  I don't truly understand what happened. I just observed a female squatting by wearing lots of add-ons on the equip. Nevertheless, it is a stunning girl around individuals ft ..
 • valve replacement

  44 valve replacement Më 30/04/2012

  The number of cell phones which came out considering that the 1st ended up being to be described as a resistant that people are usually so hooked on engineering. The current smart phone has several characteristics.
 • sister porn

  45 sister porn Më 27/04/2012

  That is one of the better motion picture this year. The tale is extremely excellent. You can expect fantastic knowledge from it.
 • best workout

  46 best workout Më 27/04/2012

  Realiteti ndonjëherë nuk është e mirë për të parë. Por ne duhet të marrin të gjitha.
 • business lawyers melbourne

  47 business lawyers melbourne Më 24/04/2012

  Everyone is in search of relevant things but i will suggest you to go market and you will find out many thing like that and will make you joyable. So, visit and have a nice day. keep visiting here.
 • park city realestate

  48 park city realestate Më 24/04/2012

  The new Zune browser is surprisingly good, but not as good as the iPod's. It works well, but isn't as fast as Safari, and has a clunkier interface. If you occasionally plan on using the web browser that's not an issue, but if you're planning to browse the web alot from your PMP then the iPod's larger screen and better browser may be important.
 • Canopies

  49 Canopies Më 24/04/2012

  Woman show is uncommon. For the reason that there aren't many lady activity club. Then, men and women still underestimate to women.
 • outdoor cushions

  50 outdoor cushions Më 23/04/2012

  It's completely a super product. Can you fellas think she actually is ready to day me personally?
 • Pay Dirt

  51 Pay Dirt Më 20/04/2012

  Objektif final la se toujou fè pi bon materyèl yo pou chanje klas ke ou ka rive jwenn nan tan sa a. Moun ap ba w konsèy sou konpayi ou a baze sou materyèl pwomosyon ou itilize. Biznis siksè dwe gen bon kalite pou chanje klas materyèl.
 • erp software reviews

  52 erp software reviews Më 14/04/2012

  Multimedia is new innovation in presenting. For the reason that individuals can demonstrate a materiel in audio visible media. To that end, individuals will entertaining in seeing the presentation.
  erp software reviews
 • Top Cloud Hosting

  53 Top Cloud Hosting Më 10/04/2012

  I can see that you are an expert at your field! I am launching a website soon, and your information will be very useful for me.. Thanks for all your help and wishing you all the success.
 • 24 hour loans

  54 24 hour loans Më 13/03/2012

  Përderisa këto janë sokakë, për nga natyra dhe stili urbanistik, janë të ngushtë. Atëherë si pasojë do të krijojnë realitete të ngushta, jo gjithë përfshirëse, ku mund ta gjejnë vetën pak udhëtarë, të cilët të pavendosur dhe të lodhur për të arritur në finish, ndryshojnë disa sokakë me shpresën për ti rënë shkurt dhe për të përfituar sa më shumë dhe sa më shpejt.

Shto një koment