Një shenjë e re për Serbinë?

Nje shenje e re per Serbine?

Gjate femijerise sime ne nje diktature socialisto-komuniste qe dikur njihet si Jugosllavia, lidhja e vetme qe ne kishim me Perendimin Demokratik, ishte mu Evrovizioni.
Ishte shume interesante kur i shihnim kengetaret nga pjesa tjeter e Evropes dhe atehere nuk kishim nevoje te mendojme per politike, por per cilesine e muzikes si dhe ndjenjen e perbashket.

Sot eshte situata ndryshe. Evropa Lindore nuk eshte me komuniste, ende egzistojne tendenca nacionaliste.
Vendi qe gjindet ne Evrope, qe i ka filluar 4 luftera e i ka humbur qe te katertat - quhet Serbi. Ata sapo e kane fituar finalen e Evrovizionit. Gje qe eshte shume mire, sepse kenga dhe performanca ishin shume te mira.
Por, kur u be e qarte se ata fituan, gjeja e pare qe 2 vajza nga kori percjelles bene ishte ti ngrisnin 3 gishta, gje qe eshte simbol qe nderlidhet me kryekriminelin e luftes si dhe ish presidentin e Serbise, Slobodan Milosevic - i cili e perdori kete simbol me se pari ne vitin 1987. Ishte poatehere kur e tera filloi, qe pati si efekt qe me shume se
250 000 ne Bosnje dhe me shume se 12 500 njerez ne Kosove u vrane. Me qindra kampe perdhunimi u ngriten dhe me shume se 40 000 gra, vajza por edhe djeme u dhunuan nga milicia, policia dhe ushtria serbe - gjate luftrave ne Bosnje dhe Kosove.
Shume varre masive me mijera trupa te shqiptareve gjinden ende ne Serbi, trupat e te cileve kerkohen nga familjet e tyre ne Kosove. Ende edhe sot gjenden viktima neper gropa ne Srebrenice dhe vende tjera.
Po ne ne Suedi cka bejme?
E trajtojme qeverine e Serbise me doreza mendafshi. Para ca kohesh u mbajten zgjedhjet ne Serbi dhe partia me e madhe atje dolen Ultranacionalistet Radikale. Ne kete pah Parlamenti i Serbise e zgjodhi kryetar te saj nje ultranacionalist. I njejti kryetar deshiron c'rrenjosjen e hebrenjeve dhe shqiptareve. Tash thuhet se ai do te jape doreheqjen dhe kjo eshte pozitive.
Ne kete gjendje nuk besoj se eshte e mundur qe tash te mos i diskutojme te drejtat e njeriut.
Arti dhe muzika nuk duhet te nderlidhen me politike. Kengetarja Marija Serifovic qe e fitoi Evrovizionin kete e tha shume qarte dhe kishte te drejte.
Edhepse te gjithe ata qe kane njohuri per Ballkanin e dine se politika eshte pjese e cdo hapi te jetes atje. Fatkeqsisht.
Une shpresoj se Serbia dhe populli i sak me ne fund do tiaa pranojne vehtes faktin se ata nuk jane viktime e Unionit Evropjan, Kombeve te Bashkuara dhe NATOs. Serbia dhe populli i saj poashtu duhet te kerkojne falje per ato viajtje qe ata iu kane shkaktuar miliona njerezve ne ish Jugosllavi. Por, edhe popullit te vete ku varferia dhe papunesia jane mese te zgjeruara.
I apeloj Serbise qe vitin e ardhshem gjate mbajtjes se Evrovizionit ne te njejten kohe ta hapin porten e realitetit per nje integrim Evropjan, se pari duke e njohur shtetin e Pavarur te Kosoves si gjest i miresjelljes demokratike fqinjesore, se dyti duke ua mundesuar te gjithe turisteve qe vijne per Evrovizion qe ta ndjejne vehten te mireseardhur, duke mos i ngritur 3 gishta ne ajr si dhe duke mos e pare rinine serbe te veshur me bluza me mbishkrimin "Karaxhici dhe Mladici jane herojte tane" (siq ishte rasti kur ekipi suedez Hamarby kishte nje ndeshje futbolli me Partizanin ne Beograd).
E ardhmja e suksesshme dhe demokratike eshte ne duart tuaja, serbi.
Mos e humbni shancen. Tash eshte koha. Evropa po pret.

Avni Dervishi

* Politikolog dhe ka punuar per Kombet e Bashkuara ne Kosove. Avniu eshte i lindur ne Kosove dhe u largua nga luftrat atje per Suedi ne vitin 1992.

[marre nga www.studenti.forum-2007.com ]

 • Asnjë vlerësim. Bëhu i pari që e jep atë!

Komentet

 • best website hosting

  1 best website hosting Më 05/09/2020

  In fact no matter if someone doesn't understand then its up to other visitors that they
  will assist, so here it occurs.
 • cheap flights

  2 cheap flights Më 24/08/2020

  We stumbled over here from a different web address and
  thought I might check things out. I like what I see so
  now i am following you. Look forward to looking at your web page
  again. cheap flights 3gqLYTc
 • cheap flights

  3 cheap flights Më 24/08/2020

  This article presents clear idea for the new users of
  blogging, that in fact how to do blogging.

  cheap flights yynxznuh
 • web hosting service

  4 web hosting service Më 14/08/2020

  Greetings from Carolina! I'm bored at work so I decided to check out your blog on my
  iphone during lunch break. I really like the knowledge you present here and can't wait to take a look when I get home.

  I'm surprised at how quick your blog loaded on my cell phone
  .. I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyways,
  amazing site!
 • adreamoftrains web hosting service

  5 adreamoftrains web hosting service Më 10/08/2020

  Yes! Finally someone writes about adreamoftrains best web hosting 2020.

  adreamoftrains web host
 • best web hosting 2020

  6 best web hosting 2020 Më 10/08/2020

  Heya just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the
  images aren't loading properly. I'm not sure why but I think its a linking issue.

  I've tried it in two different web browsers and both show the same outcome.
 • https://clients1.google.com.sb/url?q=http://artic-design.co.uk/

  7 https://clients1.google.com.sb/url?q=http://artic-design.co.uk/ Më 11/05/2020

  gambling is not a reliable way to get rich yet people convince themselves that it is, they are living a
  delusion
 • octave

  8 octave Më 25/04/2018

  Howdy just wanteԀ to give you ɑ quick hеads up and lеt
  you кnow a few ᧐f the images aren't loɑding properly.
  I'm not sure why but I think its a linking issue. I've tried it in two diffеrent browsers and
  ƅoth show the same results.
 • keywords3

  9 keywords3 Më 08/10/2014

  .
 • stock market

  10 stock market Më 01/07/2012

  work with these people and provide the feedback they needed to improve, thus leaving the judges with little to say but mostly kind words.
 • 2000caloriedietplan.com

  11 2000caloriedietplan.com Më 13/06/2012

  This post has helped me to have another perspective. I am researching this topic for a paper I am writing. Your article provided me great insight of my topic.
 • Penny Auctions

  12 Penny Auctions Më 18/05/2012

  that was a great read, worth the time. hope you stay long to inform the curious.. kudos
 • Generic Viagra

  13 Generic Viagra Më 21/02/2012

  I like this post very much, You have defined it very simply for so I understand what you say, In this post your writing level is also excellent to us. This is great issue you have done on this topic really very well. Regards, Buy Kamagra, Kamagra Oral Jelly,
 • Alec Janes

  14 Alec Janes Më 13/12/2011

  Strong feelings are not decisive for the morality or the holiness of persons; they are simply <a href="http://www.findacellphoneuser.com/">Cell Phone Lookup</a> the inexhaustible reservoir of images and affections in which the moral life is expressed. Passions are morally <a href="http://www.outdoorlightsgalore.com/">Outdoor Lighting</a> good when they contribute to a good action, evil in the opposite case. the upright <a href="http://bestpelletstoves.blogspot.com/">Pellet Stoves</a>will orders the movements of the senses it appropriates to the good and to beatitude; an evil will succumbs to disordered passions and exacerbates them. Emotions and feelings can be taken up into the virtues or perverted by the vices.
 • Dream Vacation Network

  15 Dream Vacation Network Më 11/10/2011

  Such as this web-site your web site is 1 of my new most popular.I similar to this information shown and it has offered me some sort of ideas to possess success for some cause, so keep up the excellent work!
  <a href="http://www.prweb.com/releases/2011/8/prweb8726742.htm">Dream Vacation Network</a>

 • Dream Vacation Network

  16 Dream Vacation Network Më 11/10/2011

  I like to consider breaks during the my day and look by way of some blogs to determine what others are talking about.
 • Jay Z Tickets

  17 Jay Z Tickets Më 26/09/2011

  Thank you for taking the time to publish this information very useful!
  I’m still waiting for some interesting thoughts from your side in your next post thanks.
 • famous love quotes

  18 famous love quotes Më 18/08/2011

  It was really nice to study your post. I collect some good points here.
 • brother quotes

  19 brother quotes Më 01/08/2011

  This is a wonderful orientating. I enjoyed the entropy lot. I noesis signification this authorised. Thanks for method this one connecter.
 • true love quotes

  20 true love quotes Më 30/07/2011

  I would be enounce thankful if you fix with wellborn what you are entertainer starboard now with your particle...I gymnastic enjoyed it...and i rale run to you for this....its e'er connective to wee so....Thanks for fit!!!
 • wish

  21 wish Më 30/07/2011

  There cheater been resistance departed stories of dynamical against all tbe ratio and yon valour. But there are cultivatable stories of jumbo inefficiency in the moil of aid. And Grouping is now out of the deal in wellborn of pol stories yet the curtilage is in cumulous upshot of member and assets
 • friendship wishes

  22 friendship wishes Më 28/07/2011

  There cheater been resistance departed stories of dynamical against all tbe ratio and yon valour. But there are cultivatable stories of jumbo inefficiency in the moil of aid. And Grouping is now out of the deal in wellborn of pol stories yet the curtilage is in cumulous upshot of member and assets
 • blood pressure

  23 blood pressure Më 27/07/2011

  Confinement is nicely printed and it contains both beatific things for me. I am gratified to ascertain your magnificent way of peripheral the canton. Now it meliorate cozie for me to ingeminate and get the pee. Thanks for transcription the act.
 • blood pressure

  24 blood pressure Më 27/07/2011

  This is a wonderful orientating. I enjoyed the entropy lot. I noesis signification this authorised. Thanks for method this one connecter.
 • pacquiao vs marquez 3

  25 pacquiao vs marquez 3 Më 20/07/2011

  I wanted to thank you for this great read!! I definitely enjoying every little bit of it I have you bookmarked to check out new stuff you post.
  Fifa World Cup

Shto një koment