Mos u largoni!

Mos u largoni!

Dr. Alban Daci

Mos u largoni nga Shqipëria! Këtë thirrje e bëj për të gjithë të rinjtë shqiptarë dhe në veçanti për shtresat e varfra dhe të mesme që ëndërrojnë të largohen nga vendi i tyre për të studiuar jashtë. Besoj se është normale që dhe ju ashtu si tjerët të keni ëndrra dhe vizione për jetën tuaj si dhe në mesin e atij hambari të ndodhet edhe ëndrra e largimit për të studiuar në një universitet perëndimor.
Kur, shikoni një ëndërr të bukur gjithçka është e thjeshtë, sepse ajo nuk është e vërtetë dhe për rrjedhojë ajo zhvillohet në përkryerje pa hasur asnjë vështirësi, por është gjithçka ndryshe nëse ju në një fazë të dytë pasi e keni ëndërruar virtualisht doni ta vendosni në rrafshin e reales, për ta bërë të përjetueshme drejtpërdrejt dhe të prekshme në emocione.
Unë, do ju tregoj disa të vërteta për t’iu bindur ju se perse nuk duhet të merrni vendimin e largimit nga familja për të ardhur me studime këtu në Evropë. Ju do të largoheni në një moshë fare të re, drejtë një ambienti të huaj, të ftohtë dhe të vështirë, ku nuk do të keni pranë asnjë anëtarë të familjes suaj që mund t’iu ndihmoj duke ju dhënë qoftë edhe një këshillë, për të cilin do të keni shumë nevojë.
Shumë të rinj që e dashuronin shumë shkollimin, duke u mbështetur në jetën që pasqyrohej në programet e kanaleve televizive të huaja dhe në ambiciet e tyre universitare vendosën të largoheshin dhe të vinin e të studionin në Evropë apo diku gjetkë, ku u përballen me vështirësi të shumta si: me çmime të larta konsumi, qira të larta dhe taksa të larta universitare etj.
Me pak fjalë realiteti që gjetën dhe prekën këtu në Evropë ishte krejtësisht ndryshe nga ajo që kishin parë në ëndrra dhe në programet televizive. Këtu në Evropë nuk është se ne shqiptarëve na presin të mirat e dynjasë dhe o burra të vijnë me vrap ti marrim, por një jetë shumë e shtrenjtë, ku realitetet ekonomike që kemi në familjet tona nuk mund ta konceptojnë dhe jo më ta përballojnë.
Shumica e të rinjve që kanë ardhur deri sot nga Shqipëria janë kryesisht njerëz që e duan shumë shkollimin, por që periudha e errët e komunizmit i zhveshi familjet e tyre nga të gjitha të mirat që kishin dhe nuk ju la asgjë.
Të dëshpëruar dhe të inatosur për të kthyer rendin dhe nderin që kanë pasur shumë kohë më parë familjet e tyre vendosin: në mos përputhje me realitetin e tyre ekonomik të largohen për të shkolluar në universitetet më të mira në perëndim si një formë deklaruese se ëndrrat e tyre dhe të prindërve do i realizojmë njëkohësisht.
Njoh shumë të rinj shqiptarë që kanë ardhur këtu në Evropë me ëndrrën e bukur për të kryer studimet e larta dhe kanë përfunduar mes “katër rrugëve”, sepse të varfër ekonomikisht dhe të vetmuar shpirtërisht nuk kanë mundur ti rezistojnë trysnisë shoqërore dhe për rrjedhojë të mbajnë edhe statusit e të qenit student. Në kushte të vështira jetese janë detyruar të lenë ëndrrën universitare që e deshën aq shumë dhe ti kthehen tregut të punës.
Pra, nga studentë janë kthyer punëtor të pasigurt, sepse nuk është e lehtë të gjesh punë këtu në Evropë dhe në rast se gjen për ne që konsiderohemi të “huaj” ka vetëm punë të rëndomta dhe të lodhshme që “vendasit” nuk kanë qejf ti kryejnë.
E ardhmja për studime dhe mos realizimi i tyre ka edhe një anë tjetër negative, sepse të gjitha ata që kanë ardhur me dokumente studimi nuk mund ti kthejnë në dokumente pune. Për rrjedhojë mos suksesi në karrierën universitare të bën të përfundosh si një emigrant i rëndomtë, ose klandestin siç e quajnë në Itali, ku të mohohen shumë të drejta themelore si ajo e lëvizjes së lirë.
Kjo kategori e të rinjve shqiptarë që kanë përfunduar në këtë hendek, duhet të përballojnë jo vetëm dhimbjen e dështimit dhe mos realizimit të ëndrrës universitare, por edhe mallin për të parë dhe vizituar familjarët e tyre.
Marrja e pa dëshirueshme e statusit të ri me nofkën klandestin, i bën të fshihen nga autoritet e vendeve ku ndodhen, nga dështimi i papranueshëm si dhe nga shikimi i prindërve të dashur që as nuk mund ti shikojnë dhe as nuk mund ti takojnë. Këtu në Evropë, ka shumë të rinj që ndodhen në këtë situatë të vështirë, që edhe përse duan shumë të kthehen për pushime në Shqipëri, nuk munden, sepse kanë përfunduar pa dokumente si dhe nuk gjejnë dot forcën dhe guximin t’iu tregojnë prindërve të vërtetën në të cilën ndodhen.
Gjatë gjithë këtyre viteve pothuajse të gjithë janë të njohur për këtë realitet të vështirë, ku ka përfunduar një pjesë e mirë e rinisë tonë shqiptare dhe askush nuk e ngre zërin thjeshtë qoftë edhe duke dëshmuar për këtë të vërtetë të hidhur dhe të papranueshme. Faktin që shumë nga të rinj shqiptar që me kapacitete të mira intelektuale, por me varfëri të theksuar materiale përfundojnë në fundin e shpresës, në fillimin e dëshpërimit dhe në udhëkryqet jetësore duhet të na shqetësoj pa masë.
Prandaj, të dashur të rinj, nëse vendosni të largoheni nga Shqipëria, dijeni se për shkak të vështirësive që përmendëm më sipër do e keni shumë të vështirë të riktheheni përsëri, pavarësisht nga dëshira dhe vullneti juaj. Datën e largimit do e dini dhe do e mbani mend gjithmonë, por datën e rikthimit përgjithmonë në Atdhe do e keni të vështirë ta gjeni dhe ta vendosni.
Për këto arsye ju këshilloj të mos largoheni nga Shqipëria, sepse ëndrrat tuaja të dashura rrezikojnë të digjen në zjarrin e dëshpërimit ekonomik, në jetën e vështirë, në sytë e përlotur për dashuri prindërore si në zhgënjimin e imazheve te bukura që keni parë në programet e transmetuara nga televizionet e huaja.
Mos u largoni, sepse do të lini krevatin tuaj të këndshëm në shtëpi dhe do të udhëtoni me tragete, ku do të jeni të detyruar nga lodhja të shtriheni si “bagëti” në dyshemenë e anijes, sepse udhëtimi me avion do të mbetet thjeshtë një ëndërr e paralizuar për shkak të biletave që shiten me çmime të pa përballueshme.
Mos u largoni nga shtëpitë tuaja të ngrohta, sepse këtu Evropë qiraja është shumë e shtrenjtë dhe nuk e përballoni dot me të ardhurat që mund të kenë prindërit tuaj në Shqipëri, por edhe nëse ju e përballoni nuk do të gjeni kollaj dhe shpejt shpi me qira, sepse do të prezantoheni me nofkën e të huajit dhe të pa njohurit.
Mos u largoni nga Shqipëria, sepse këtu në Evropë jo vetëm që rrezikoni të mos përfundoni ëndrrën universitare për të cilën keni ardhur, por rrezikoni të përfundoni në rrugë pa shtëpi, pa punë, pa dokumente dhe me pa të ardhmen për jetën tuaja.
Thirrja për tu mos u larguar nga Shqipëria nuk do të thotë se ju duhet të dekurajoheni duke mos kryer studimet e larta universitare në Shqipëri. Përkundrazi ju këshilloj të jeni këmbëngulës në objektivat tuaja studimore, duke mbaruar me rezultate te larta, sepse vetëm në këtë mënyrë keni garantuar të ardhmen tuaj individuale si dhe mund të jepni kontribute të mëdha kolektive në të mirë të vendit.
Vetëm në këtë formë nuk rrezikoni të digjni të ardhmen tuaj, si dhe nuk do të lejoni që ambienti i injorancës që qarkullon në “sallonet shqiptare” t’iu marrë nëpër këmbë dhe t’iu mohoj të drejtat themelore.

Botuar sot (10/09/2008) ne gazeten "Ndryshe" , Faqe te dyte.

 • 4 vota. Mesatarja e 3.00 të 5.

Komentet

 • web hosting reviews

  1 web hosting reviews Më 05/09/2020

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems
  as though you relied on the video to make your point.
  You clearly know what youre talking about, why waste
  your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something enlightening to read?
 • best website hosting

  2 best website hosting Më 31/08/2020

  Hmm it looks like your site ate my first comment (it was extremely long) so I guess I'll just
  sum it up what I had written and say, I'm thoroughly enjoying your blog.
  I as well am an aspiring blog blogger but
  I'm still new to the whole thing. Do you have any helpful hints for novice blog writers?
  I'd certainly appreciate it.
 • black mass

  3 black mass Më 31/08/2020

  I love what you guys tend to be up too. This kind
  of clever work and exposure! Keep up the good works guys I've added you
  guys to my personal blogroll.
 • black mass

  4 black mass Më 31/08/2020

  I'm impressed, I have to admit. Seldom do I come across a blog that's equally educative
  and interesting, and let me tell you, you've hit the nail on the head.

  The problem is an issue that not enough people are speaking intelligently
  about. I'm very happy that I found this during my search for something regarding this.
 • cheap flights

  5 cheap flights Më 27/08/2020

  I'm more than happy to discover this page. I want to to thank you for your
  time due to this fantastic read!! I definitely enjoyed every little bit of it
  and i also have you bookmarked to see new stuff in your web site.
 • cheap flights

  6 cheap flights Më 26/08/2020

  Pretty part of content. I simply stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I
  acquire actually enjoyed account your blog posts.
  Any way I'll be subscribing in your augment or even I achievement you
  get right of entry to constantly rapidly.
 • cheap flights

  7 cheap flights Më 24/08/2020

  Thanks on your marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it,
  you might be a great author. I will make certain to bookmark your blog and may come
  back someday. I want to encourage continue your great writing, have a nice holiday weekend!
  3gqLYTc cheap flights
 • cheap flights

  8 cheap flights Më 24/08/2020

  Hi friends, how is all, and what you desire to say on the topic of this post, in my view its actually amazing in favor of me.
 • web hosting

  9 web hosting Më 14/08/2020

  Appreciation to my father who told me regarding this website, this web site is
  really amazing.
 • website hosting

  10 website hosting Më 10/08/2020

  This post is worth everyone's attention. When can I find out more?
 • adreamoftrains web hosting sites

  11 adreamoftrains web hosting sites Më 10/08/2020

  Great information. Lucky me I found your website by
  accident (stumbleupon). I have book marked it
  for later! adreamoftrains best hosting
 • best web hosting

  12 best web hosting Më 10/08/2020

  What i don't realize is actually how you're no longer actually much more smartly-liked than you might be now.
  You're very intelligent. You know therefore significantly
  in terms of this topic, made me individually
  imagine it from a lot of varied angles. Its like men and women are not fascinated unless
  it's one thing to do with Girl gaga! Your personal stuffs nice.

  All the time handle it up!
 • sam_rathin

  13 sam_rathin Më 22/04/2012

  Estoy muy contento de haber encontrado tan maravillosa pieza de información. NRAS Scheme
 • best weight gainer

  14 best weight gainer Më 09/03/2012

  Thanks for informative post. I am pleased sure this post has helped me save many hours of browsing other similar posts just to find what I was looking for. Just I want to say: Thank you!
 • hidraulik

  15 hidraulik Më 30/11/2011

  Çfarë është PEX?

  PEX është ndër-lidhur polietileni. Nëpërmjet një nga disa procese, lidhjet midis molekulave polietileni janë formuar për të krijuar ura (pra termi "ndër-lidhur). Ky material rezulton është më e qëndrueshme në temperatura ekstreme, sulm kimike, dhe më e mirë reziston deformim zvarriten, duke e bërë PEX një material të shkëlqyer për ujë të nxehtë dhe kërkesat e tjera.

  Sa kohë ka qenë PEX përdorur?

  PEX u zhvillua në vitet 1960. Tub PEX ka qenë në përdorim në shumë vende evropiane për pajisje hidraulike, të ngrohjes rrezatues dhe bora shkrihet aplikacionet që nga ajo kohë. PEX u prezantua në Shtetet e Bashkuara në vitet 1980, dhe ka parë rritje të rëndësishme në kërkesat e tregut dhe prodhimit.

  Cilat janë përdor të rekomanduara për PEX?

  PEX e fleksibilitet dhe forca në temperaturë duke filluar nga poshtë ngrirjen deri në 200 gradë Fahrenheit e bën atë një material ideal çjerrë për nxehtë dhe të ftohtë sistemeve hidraulike me ujë, linjat e shërbimeve, sistemeve të ngrohjes hydronic rrezatues, aplikimet shkrin borë, rinks akull dhe depot e ftohje.

  Pse është PEX një material të shkëlqyer mprehtë për pajisje hidraulike?

  PEX është përshtatshme në mënyrë ideale për aplikime të pijshëm hidraulik të ujit. Ajo është elastike, duke e bërë të lehtë për të instaluar dhe të shërbimit. PEX është në gjendje për t'i bërë ballë temperaturave të larta dhe të ulëta gjetur në pajisje hidraulike dhe kërkesat për ngrohje, dhe është shumë rezistent ndaj kimikateve gjetur në mjedis hidraulike.
  Sistemet fleksibile janë të qetë se tubacioneve të ngurtë.Brendshme të qetë nuk do të prish të cilat mund të ndikojnë në karakteristikat materiale të tjera të gjatë rrjedhës së gjatë tub. PEX është gjithashtu shumë ngrijë-break rezistente. Sistemet PEX kanë nyjeve pak dhe janë më të lehtë për të instaluar të siguruar një instalim më të ulët të kushtojë mbi materiale hidraulike tradicionale. pex
  plumbing pex
  pex tubing
 • Nassau

  16 Nassau Më 30/11/2011

  The Nassau limousine service leader which provides executive style VIP service around the Nassau county area. Whether it's dedicated limo service Nassau limo service from best company in Garden City.
  Tri State airport limousines with affordable prices.
 • studentja

  17 studentja Më 29/01/2010

  informacioni mir po dhe ne shqiperi per te vazhduar studimet nuk eshte dhe aq mir pasi ka shume korrupsione ne messsss
  megjithese bravo per ket inf

Shto një koment