Ju e dini, por nuk reagoni - nga Alban Daci

 Ju e dini, por nuk reagoni !!!

Alban Daci
Botuar me date 11 janar 2008 te gazeta ditore shqiptare "Ndryshe". Per me teper mund te klikoni http://www.ndryshe.com/mat.php?idm=9537&l=a 

Po e nis këtë artikull me këtë konfirmim që është i qartë, i dukshëm në vetën time si dhe tek ata që do të kenë dëshirën dhe kohën për ta lexuar.
Ndoshta ju, lexuesit e mi, nuk e dini që, unë jam shqiptar si ju, por për një jetë më të mirë dhe për një formim më të mirë intelektual si shumë nga bashkombasit e mi, u largova nga Atdheu duke marrë rrugët e largëta të mërgimit. Ndoshta, ju vëllezërit e mi shqiptare, që vazhdoni të jetoni në Shqipëri, nuk e dini se arsyet e vetme që na detyruan të largoheshim nuk ishin vetëm ato që përmenda më sipër.
Unë, u largova nga dëshira dhe kurioziteti për të eksploruar vendet dhe kulturat e tjera. Gjithashtu u ndjeva i obliguar duke qenë në koherence edhe me konceptin aktual të globalizimit që të eksportoja në këto vende kulturën dhe traditën e vendit tim.
Duke jetuar dhe studiuar jashtë në një vend të zhvilluar të Bashkimit Evropian, vura re nga krahasimet që bëra se gjërat në Shqipëri, nuk po lëvizin në binarin e duhur që të dërgon drejtë të ardhmes që kemi ëndërruar dhe pritur me dekada të tëra.
Miqtë e mi të vendit, ku studioj, më shikojnë që drekoj në një restorant, që darkoj në një mensë universitare, por ato nuk e dinë që shumë nga bashkombasit e mi që jetojnë në Shqipëri e marrin bukën me listë.
Kur, ata vijnë për vizitë tek shtëpia ime që është një rezidencë universitare, ndjehen ngrohtë jo vetëm nga mikpritja ime, por sepse ashtu si apartamenti im, çdo apartament këtu është i pajisur me sistem ngrohje.
Kur, ju tregoj atyre se në Shqipëri njerëzit rrinë nën batanije për tu ngrohur dhe përdorin qirinjtë për të shikuar, duke krijuar një atmosferë kishtare, ku e vetmja shpresë është besimi tek zoti se një ditë do të bëhet më mirë edhe pse, ditët, vitet dhe shekujt kalojnë, por situata mbetet po e njëjtë. Ata me shikojnë me kureshtje, çudi dhe ndjejnë keqardhje, por dhe në të njëjtën kohë nuk arrijnë ta konceptojnë.
Ju, vëllezërit e mi, që jetoni në Atdhe, e dini se politikanët duhet të kenë në misionin e tyre lumturinë e qytetarëve, që të sjellin ngrohjen në shtëpitë tuaja, që t’iu garantojnë dritat, sigurinë, të drejtat dhe liritë e garantuara me ligje.
Ju, e dini dhe e keni mësuar nga formimi juaj intelektual, familjarë dhe shoqërorë që vjedhja është krim, është akt turpi dhe papërgjegjësie, por disa politikanë ndoshta nuk e dinë ose e kanë harruar nga zelli për tu pasuruar sa më shpejtë
Të gjithë ju, e dini që kush vjedh ose abuzon me pushtetin duhet të përballet me ligjin, por hajdutët mjeran në pozicionin e drejtuesit nën abuzimin me pushtetin e legjitimuar nga vota juaj, vazhdojnë të abuzojnë mbi ju, dhe mbi besimin tuaj. Jo vetëm kaq, por herë herë persona të tillë na përfaqësojnë në nivel zyrtarë jashtë vendit. Imagjinoni dhe mendoni për një çast se si mund të integrohet vendi ynë në organizmat euro-atlantike, kur ne përfaqësohemi me persona të tillë që janë të korruptuar.
Ju, e dini që duhet të keni drita, ushqim të bollshëm, mirëqenie, por unë dhe shumë të tjerë si unë që janë për pak kohë vëzhgues të jashtëm nuk e kuptojnë se përse nuk reagoni që ti garantoni!
Çdo gjë në këtë botë, përfshi dhe vetë botën, e kanë pasur zanafillën nga një reaksion i fuqish aktiv.
Kështu mendohet se u krijua dhe universi i gjithësisë.
Prandaj, të reagosh në mbrojtje të interesave të përbashkëta, në kërkim të mirëqenies, lumturisë, jo vetëm që e shikoj të drejtë, por të domosdoshme dhe të vetmen mënyrë për ti pasur të realizuara në realitet dhe jo më në ëndrra.
Unë, dhe bashkëmoshatarët e mi shqiptare, identifikohemi në Evropë dhe në botë me emrin “tranzicione”, sepse vendi ynë ka vite të tëra që vazhdon të jetë në pozicion dhe situatë kalimtare jo stabile ekonomiko-politike.
Për sa kohë do të vazhdojmë të quhemi “Unë jam Tranzicioni”?
Ndoshta për aq kohë sa ky emër do të jetë bërë monoton, i bezdisëm, i lodhshëm dhe i pa durueshëm.
Për aq kohe sa ne duhet të jemi të bindur dhe të vendosur për ti dhënë fund.
Ju, shikoni dhe gëzoheni, kur dëgjoni së do të fillojnë punimet e ndërtimit të një x rruge, sepse mendoni dhe e dini shumë mirë që infrastruktura është vendimtare në garantimin e progresit dhe zhvillimit ekonomik, por pa kaluar shumë kohë ju kuptoni se rruga nuk do të ndërtohet, sepse fondet janë vjedhur.
Ndoshta ju nuk reagoni me pretekstin se rruga është e të gjithëve. Mos marroni se interesat e përbashkëta mbrohen vetëm në mënyrë të përbashkët.
Ju e dini se klasa aktuale politike është autokratike, regresive, miope, por nuk reagoni që ta ndryshoni dhe ta zëvendësoni më një klasë të re që beson se pushteti rrjedh nga populli dhe që i përket popullit.
Unë, ashtu si dhe ju, e di që jeni të lodhur nga realiteti i pranishëm, por nuk ndalojmë për pak çaste që të ç’lodhemi dhe të reflektojmë në të njëjtën kohë se si mund të ndryshohet, duke e bërë optimistë dhe jo pesimistë, progresistë dhe jo regresistë, të sigurt në harmoni me lumturinë dhe jo të rrezikshëm në harmoni me mjerimin.
Ju, vëllezër që jetoni në Shqipëri, doni që ne, bijtë tuaj që jemi larguar jashtë të kthehemi në Atdhe, për të ndërtuar së bashku të ardhmen, por ju, ndoshta nuk e dini se edhe pse kemi shume mall për vendin dhe dëshirë për tu kthyer nuk mundemi, sepse Shqipërinë e ka mbuluar militantizmi dhe injoranca.
Injoranca frikësohet nga dituria. Nga ky arsyetim kuptojmë se të dyja nuk mund të bashkëjetojnë në formë paralele së bashku.
Prandaj, ne dhe ju duhet t’iu tregojmë vendin që meritojnë mediokërve dhe injorantëve.
Të gjithë së bashku, duhet të jemi te vendosur dhe të bindur se nuk mund të vazhdohet më me konceptin e xhunglës se me i forti mbijeton.
Nuk duhet te jemi dakord dhe të pranojmë se populli është vetëm një turmë .
Nuk duhet t’i besojmë Aristotelit teksa thotë se: disa njerëz për nga natyra janë të lindur për të qenë të shtypur dhe skllevër.
Nuk duhet të pranojmë faktin që të jetosh pa drita në shekullin e 21-të është diçka normale.
Nuk duhet të pranojmë faktin që nuk kemi ujë në shtëpitë tona edhe pse në na natyrë na ka dhuruar plotë burime ujore.
Nuk duhet të pranojmë të udhëtojmë në rrugë me gropa dhe të thyejmë qafën në puseta, sepse është abuzuar me fondet.
Nuk duhet te mbetemi analfabet, sepse nuk kemi lekë të blejmë tekstet shkollore, ose sepse fondet janë vjedhur dhe tekstet nuk janë botuar.
Nuk duhet të sëmuremi, sepse nuk kemi lekë që t’iu japim doktorëve.
Nuk duhet të pranojmë vetëvrasjen, vrasjen në familje për shkak të depresionit ekonomik i shkaktuar nga klasa politike që është totalisht neglizhent për hallet tona si dhe për listat tona që vetëm shtohen në dyqane dhe furra buke.
Ju dhe unë i dimë të gjitha, por nuk reagojmë.
Duhet të besojmë se nëse jemi të vetëdijshëm në kapacitet tona ju garantoj se një e ardhme më e mire dhe më e sigurt na pret.
Prandaj, le të punojmë të gjithë së bashku për ta ndërtuar atë, duke i garantuar vetës dhe brezave që do të vijnë një jetë më të mirë me standarde bashkohore.
Le ti them stop sjelljes pasive në mbrojte të lirive, të drejtave për të ndërtuar jetën që meritojnë në harmoni të plotë më mirëqenien ekonomike dhe lumturinë shpirtërore.
Çdo kush është zot i vetvetes të gjithë jemi zot i vendit tonë që ka shumë nevojë për ne të gjithë që të lulëzoj si vendet si motra të familjes Evropiane.

-Albanian Students : www.portalstudenti.tk -

 

 

 • 1 votë. Mesatarja e 3.50 të 5.

Komentet

 • green cleaning

  1 green cleaning Më 28/10/2018

  In this economy, it is the perfect time for your franchisee to look
  at with additional control with their marketing and
  start to acquire their own web site and affiliate marketing plan independent of the franchisor company.

  A carpet cleaner should be able to show you if a deep clean is necessary.
  This pad includes many different pieces and types of cut up rubber
  and cut to a level surface and made into carpet pad.
 • Ira

  2 Ira Më 28/07/2016

  you are really a just right webmaster. The web site loading speed is incredible. It sort of feels that you're doing any unique trick. Also, The contents are masterwork. you've done a great activity in this matter!
 • California Divorce Online

  3 California Divorce Online Më 10/07/2012

  Technologies which is put together by human beings these days have been in the joy of biology telecommunications technologies and also engineers in the field of robotics.
 • http://www.floridainsurance.net/Renters-Insurance/index.html

  4 http://www.floridainsurance.net/Renters-Insurance/index.html Më 07/07/2012

  There are many actions you can take to behave withinside the technologies area these days. You can see a lot of technologies in neuro-scientific smartphone's is growing.
 • Boys dress shirt

  5 Boys dress shirt Më 04/07/2012

  The amount of corporate developers or perhaps different applications about the smart phone game became one land any rewarding company. You can observe lots of video game titles introduced.
 • Alaska Bear Viewing

  6 Alaska Bear Viewing Më 02/07/2012

  Konsumatorët të kënaqur janë forma më e mirë e promovimin e çdo biznesi. Ju gjithashtu kanë pyetur shpesh për kënaqësinë e tyre me produktet dhe shërbimet tuaja.
 • seo los angeles

  7 seo los angeles Më 30/06/2012

  There are many people who prefer to go to those already experienced in their field rather than telling them that lay people to get the best solution.
 • sql deadlock detector

  8 sql deadlock detector Më 30/06/2012

  Hunger has become one of the things that is troubling many people outside the country while there is still a lot of people are still throwing food.
 • website

  9 website Më 27/06/2012

  The amount of video game titles and also software regarding smartphones demonstrate there are lots of people that make use of smart phones on earth. This is the reason there are numerous video game titles which are produced.
 • roman blinds

  10 roman blinds Më 26/06/2012

  Medicines in which injury our bodies as well as mind should be averted as it provides advantages for your requirements. You need to don't use anything but drugs at the appropriate time.
 • http://www.lalaw911.com/los-angeles-personal-injury-lawyer/

  11 http://www.lalaw911.com/los-angeles-personal-injury-lawyer/ Më 25/06/2012

  You shouldn't use a lot of templates for any webweb internet web page. You simply require to use 1 or 2 templates are useful as well as regarded ideal for a person. You can try to select one.
 • minecraft server hosting

  12 minecraft server hosting Më 23/06/2012

  There are a lot of people are confused about how to create quality content on a blog or website to the visitors who come to the site can give good comments.
 • Seattle Criminal Lawyers

  13 Seattle Criminal Lawyers Më 20/06/2012

  There are tons regarding reading as well as recommendations that can be used to fix the situation a person skilled. Quite a few on the issue you are facing.
 • Cantilever Racks

  14 Cantilever Racks Më 19/06/2012

  Problems needs to be held in human beings, including conditions that happens to humans. Human beings ought to safeguard the other person through the other person in order to produce peace.
 • select comfort bed

  15 select comfort bed Më 19/06/2012

  Utöver webbplatsen kan du också utforska segmenten byggs från sociala nätverkssajter. Idag är många företagare som skapar konton på alla sociala nätverk trängs av människor för att främja sin verksamhet.
 • icomfort vs tempurpedic

  16 icomfort vs tempurpedic Më 19/06/2012

  Ca o practică comercială normală, o idee bună dacă vorbeşti cu clientul, după toată munca efectuată astfel încât să puteţi fi siguri că acestea sunt îndeplinite. Acesta este momentul perfect pentru a cere o recomandare, precum şi pentru a fi absolut siguri că acestea sunt îndeplinite.
 • Montana Elk Hunting

  17 Montana Elk Hunting Më 18/06/2012

  The actual entry of faculty entry largely is all about the amount of money. It has been known the entry is fairly costly. Occasionally, people give up a try to school due to the price of the entry.
 • Austin Carpet Cleaning

  18 Austin Carpet Cleaning Më 17/06/2012

  Introducing brand-completely innovative website is usually done for the particular development. The company could have plan. After that, it can be demonstrated throughout brand-completely innovative internet site.
 • Austin Wedding Videographer

  19 Austin Wedding Videographer Më 17/06/2012

  Sometimes, people don't just similar to medical center. It is because the particular support just isn't great. The actual individuals aren't comfortable because the individuals aren't taken care of properly.
 • glock trigger

  20 glock trigger Më 16/06/2012

  Carta ou um telefone como este é muito poderoso, que você precisa é um registro de seus clientes. Este método é bom, não é opressivo e uma chamada para fazer alguma coisa.
 • Baskets Gift

  21 Baskets Gift Më 15/06/2012

  Sometimes, people do not desire to head to school because of the payment admission. The actual payment needs to be paid once they get into. Then, it should be part of the potential place.
 • venetian blinds

  22 venetian blinds Më 14/06/2012

  I used to be included in someone who love Korea. There are lots of things I can easily see from Seoul, such as a number of artists and also handsome actor who had been there.
 • craigslist ad poster

  23 craigslist ad poster Më 10/06/2012

  Vizitinės kortelės paprastai yra spausdinami ant kiekvieno lapo, kad jūs galite įdėti pranešimą ar kitą vardą. Tai reiškia, kad naudoti savo vardą ir naudoti kitą lapą mini brošiūrų.
 • web site

  24 web site Më 09/06/2012

  There are numerous benefits of Linux system will be able to tell just by reading through from the web. There are numerous things I do not know coming via Linux system and that i can see using this article.
 • Winter Wonderland Theme Night

  25 Winter Wonderland Theme Night Më 09/06/2012

  Discharge date of a item at times will be silently laid simply by simply folks. Folks will be interested to obtain the item and check out that. People are usually excitement along together using device product.
 • Ahh Bra

  26 Ahh Bra Më 08/06/2012

  Greet someone is not a common practice by many people. Any person who is not reluctant to greet someone they know for fear of being mistaken for a crank.
 • mont blanc pen

  27 mont blanc pen Më 07/06/2012

  These kind of post are always inspiring and I prefer to read quality content so I happy to find many good point here in your post.
 • mont blanc pen

  28 mont blanc pen Më 07/06/2012

  Článek můžete napsat opravdu chválí ach, já si to přečetli, váš web byl pokryt nahoru, jít domů a vzít si. Jo, jo.
 • coin collecting software

  29 coin collecting software Më 06/06/2012

  Method with instruction is seen in the individuals. The individuals' background will certainly impact the way coaching. Then, it won't acquire great outcome.
 • Beneful Dog Food Coupon

  30 Beneful Dog Food Coupon Më 06/06/2012

  A system of government can not be separated from religious norms. This is why you should choose a system of government that does not conflict with religious norms.
 • cheap chanel sunglasses

  31 cheap chanel sunglasses Më 05/06/2012

  I must complement you for amazing writing. thank you telling me about these! it looks absolutely perfect.
 • cheap chanel sunglasses

  32 cheap chanel sunglasses Më 05/06/2012

  Il est temps de mes deuxièmes visiter votre site, j'aime le blog, je vous remercie, la musique est belle, si belle!
 • divorce in california

  33 divorce in california Më 02/06/2012

  Provided sample product to people can be carried out as advertising. It could be provided to mass open community. Or else, it is just for certain people in an event or perhaps free offer.
 • mont blanc pens

  34 mont blanc pens Më 30/05/2012

  i really like your post best. thank you telling me about these! it looks absolutely perfect. This really help me a lot.
 • Web Design Plano

  35 Web Design Plano Më 29/05/2012

  Ud over hjemmesiden, kan du også udforske forretningssegmenter er bygget af sociale netværkssider. I dag er mange erhvervsfolk, der opretter konti på alle sociale netværk bliver overfyldt af mennesker for at fremme deres forretning.
 • San Francisco SEO

  36 San Francisco SEO Më 28/05/2012

  The initial drink recipe is not a particular thing for many people. Nevertheless you can find individuals who prefer the original recipe than the recipe that's been combined.
 • cheap chanel bags

  37 cheap chanel bags Më 28/05/2012

  wow, wonderful, thank you telling me about these! your post is wonderful. This really help me a lot.i like your post very much, waitting for your next post.
 • cheap chanel bags

  38 cheap chanel bags Më 28/05/2012

  Your article is written very well, the style is just my like, thank you so much, i am enjoyable here.
 • SEO Alaska

  39 SEO Alaska Më 27/05/2012

  The connection will need to have a function that is needed for each party, if the connection has been translated since which means connotational or denotative. The connection is essential.
 • wicker outdoor furniture

  40 wicker outdoor furniture Më 25/05/2012

  I was included into one of Google users. Google has become one of the necessities of life for many people. Google has become the need of all.
 • Super fund outsourcing

  41 Super fund outsourcing Më 24/05/2012

  There are numerous those who are nonetheless puzzled by how to use any programming language. You should see a large amount of guides, tips and tricks to create your skills develop.
 • Diablo 3 Skills Guide

  42 Diablo 3 Skills Guide Më 22/05/2012

  Using a soreness at times is a sight associated with pleasure in the front. This is not going to take long. People ought to think the actual bright future following the discomfort.
 • clubwear

  43 clubwear Më 21/05/2012

  Meetings are usually used once per month is frequently tiresome. Occasion used are often dull and frequently usually tend not to experience substantial modifications within.
 • Personalized Household Items

  44 Personalized Household Items Më 20/05/2012

  Your final decision to set up cost effective lights has become one of the correct choice. You do have to pick the form of lamps that may keep your electricity bill.
 • cheap halloween costumes

  45 cheap halloween costumes Më 19/05/2012

  Revolution largely is situated technology. This is due to the revolution can be tracked along together using resistant. Throughout social area, the revolution sometimes happens without appreciate.
 • Promotional Stadium Items

  46 Promotional Stadium Items Më 19/05/2012

  There're so many steps you can take to follow along with the women with this event. You can do lots of perform coping with mankind by turning into volunteers.
 • atlanta junk removal

  47 atlanta junk removal Më 19/05/2012

  There're many kinds of meetings in the area will surely provide information on those who show up at how about your the place where the meeting happened.
 • Jeff - Get This Ripped

  48 Jeff - Get This Ripped Më 15/05/2012

  An development may display the changeover. The actual changeover may be considerable. But, it could take place over time.
 • latisse coupon codes

  49 latisse coupon codes Më 10/05/2012

  가장자리는 심신에 걸쳐 사용할 수 있습니다.심리적 경계는 실제로 규제 전반에 걸쳐 활용하고 있습니다.경계는 사람들에게 공간을 줄뿐만 아니라 동작하도록 제한됩니다.
 • free classified ads

  50 free classified ads Më 08/05/2012

  Definitely believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the net the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they plainly don't know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks
 • cars for sale

  51 cars for sale Më 05/05/2012

  Ne do të donim shumë menaxhim shumë larg shtesë i cili është në gjendje të drejtojnë një shtet apo madje edhe një zonë me pa kufizime. Ai ose ajo duhet të jetë në gjendje për të trajtuar pothuajse vetëm në lidhje me pothuajse të gjitha kushtet që të ndodhë me një mesatare më lart dhe të rregullt.
 • Big Red Box Dumpster Rentals

  52 Big Red Box Dumpster Rentals Më 04/05/2012

  there are plenty of colleges offering degree major league as much as the amount of additional or perhaps certainly to demonstrate that we now have many people who nevertheless take care of education.
 • african porn

  53 african porn Më 27/04/2012

  The importance of your firm stand out reason is certainly necessary, you can also get many people are nevertheless having problems when going to a state some thing. However, your firm stand out ought to indeed easily be carried comprehended from the folks.
 • business lawyers melbourne

  54 business lawyers melbourne Më 24/04/2012

  Zune and iPod: Most people compare the Zune to the Touch, but after seeing how slim and surprisingly small and light it is, I consider it to be a rather unique hybrid that combines qualities of both the Touch and the Nano. It's very colorful and lovely OLED screen is slightly smaller than the touch screen, but the player itself feels quite a bit smaller and lighter. It weighs about 2/3 as much, and is noticeably smaller in width and height, while being just a hair thicker.
 • Park City Homes For Sale

  55 Park City Homes For Sale Më 24/04/2012

  Everyone is in search of relevant things but i will suggest you to go market and you will find out many thing like that and will make you joyable. So, visit and have a nice day. keep visiting here.
 • hollywood physique review

  56 hollywood physique review Më 24/04/2012

  Overreact nuk është e mirë në disa mënyra. Ju duhet të kontrollojnë shprehjen tuaj emocion.
 • Canopies

  57 Canopies Më 24/04/2012

  Cards is widely wide-spread online game. It usually do in bet. People like to play card since it is straightforward to play.
 • outdoor furniture melbourne

  58 outdoor furniture melbourne Më 23/04/2012

  Saving money atmosphere is unquestionably felt great and cozy to live. I'm serious to become listed on this firm, can you give me just what exactly needs can i fulfill?
 • Top Web Hosting

  59 Top Web Hosting Më 10/04/2012

  I can see that you are an expert at your field! I am launching a website soon, and your information will be very useful for me.. Thanks for all your help and wishing you all the success.
 • Attorney Bankruptcy PA

  60 Attorney Bankruptcy PA Më 05/04/2012

  Brosjures kan wissel van een bladsy pamflet en 'n tydskrif-styl brosjure kleur te sien blink. Alles is terug na jou begroting en wat die teiken verskyn.
  Attorney Bankruptcy PA
 • 24 hour loans

  61 24 hour loans Më 13/03/2012

  Çdo kush është zot i vetvetes të gjithë jemi zot i vendit tonë që ka shumë nevojë për ne të gjithë që të lulëzoj si vendet si motra të familjes Evropiane.
 • gresa

  62 gresa Më 24/01/2009

  Eshte jashtezkonisht bukur te lexosh diqka te tille e cila te jep energji dhe te ben te kuptosh se ti mund te luftosh dhe te largosh keto gjera thjesht dueht shume fuqi dhe besim.Shume komplimene!
 • gela

  63 gela Më 08/05/2008

  Doja te komplimentoja autorin per stilin e shkrimit dhe per elokuencen e perdorur.
  Vertet komplimente...! ne kete shkrim jane treguar faktet qe normalisht duhet te sjellin me vete reagimin e popullates.
  Por nese ne krye te saj jane te gjithe te korruptuar...populli ka nevoje per mireorganizim, ndryshe do te perfundonte si '97, qe u vrane e u prene, dhe po te njejtet politikane u kthyen ne aren me buzeqeshje cinike.

Shto një koment