Créer un site internet

Biografia e Alban Daci

Biografia e Alban Daci

Biografia e Alban Daci
Lindur më 12 qershor 1984

6 Korrik 2010, në Universitetin e Xhenovës (Genova), Fakulteti i Shkencave Politike, dega “Shkenca Ndërkombëtare e Diplomatike” dr. Alban Daci mbrojti Diplomën e Magjistraturës me rezultatin 110/110 dhe mori titullin Doktor Magjistër (Dottore Magistrale in Scienze Internazionali e Diplomatiche) në Shkenca Ndërkombëtare e Diplomatik. Për mbrojtjen e Diplomës së Magjistraturës para Komisionit Universitar Akademik paraqiti Temën e Diplomës (Punimin Shkencor) me titulli në shqip: “Doha Round dhe WTO-ja” ose në anglisht “Doha Round and WTO” (Doha Round and World Trade Organisation).
7 mars 2008, në Universitetin e Xhenovës (Genova), Fakulteti i Shkencave Politike, dega “Shkenca Ndërkombëtare e Diplomatike" u diplomua me rezultatin maksimal studenti shqiptar Alban Daci, ku i jepet titulli Doktor (Dottore) në Marrëdhënie Ndërkombëtare dhe Diplomatike. Alban Daci, në diplomim paraqiti dhe mbrojti para komisionit akademik universitar temën e mbrojtjes së diplomës me titull “Aleanca e Atlantikut mes Globalizimit dhe Margjinalizimit”, ku një hapësirë të veçantë i ka kushtuar rastit të ndërhyrjes së Aleancës në Kosovë, duke e parë dhe analizuar në aspektin e të Drejtës Ndërkombëtare që është në fuqi si dhe në spektrin gjeopolitik dhe ushtarak të Aleancës.

 

Alban Daci, hapat e para të arsimimit i mori në komunën e Sllovës në rrethin e Dibrës. Në këtë periudhë ai u dallua për rezultate të larta në mësime duke mbajtur flamurin e nxënësit të dalluar në mësime, sjellje si dhe nxjerr në pah karakterin e tij këmbëngulës të një lideri të ardhshëm. Në Tiranë fillon dhe mbaron klasën e tetë po me rezultate të larta tek shkolla 8-vjeçare “Naim Frashëri”.
2001-2002, mbaron me rezultate të shkëlqyera shkollën e mesme të përgjithshme “Arben Broci” në Tiranë, ku krahas diplomës së Pjekurisë, merr dhe dy diploma tjera, një për rezultate të larta në mësime si dhe një tjetër diplomë mirënjohje nga Komuniteti Shqiptar i Drejtave të Njeriut, për rolin e aktivizimit qytetar që ka bërë jo vetëm tek kjo shkollë në mbrojte të drejtave të individit, por edhe në aktivitetet e ndryshme në shkallë kombëtare që kanë pasur për temë të Drejtat dhe Liritë e Personit.

Çmime dhe Tituj
 

 

Po me 7 mars 2008, në një nga ambientet e Universitetit të Xhenovës në prani të akademikëve, personaliteteve, miqve dhe familjarëve, i jepet një targë nga “Komiteti Kombëtar Kolombo". Ndër të tjera në këtë targë shkruhet: "I jepet kjo targë në shenjë respekti dhe mirënjohje për bashkëpunim dhe solidaritet midis Italisë e Shqipërisë."Gjatë ceremonisë i jepet dhe një Certifikatë Nderi, nga z. Muro Cuneti, kryetar i Komunës Castelnuovo Bormida. Motivacioni është "Për bashkëpunimin dhe ndarjen e ideve në lidhje me problemet mjedisore në nivel kombëtar e ndërkombëtar".
Nga viti 2008 eshte anetar i Shoqates se Gazetarve.
Alban Daci është edhe anëtar i Lëvizjes Federaliste Evropiane. Ka marrë pjesë në Shumë takime, konferenca dhe aktivitete të organizuara nga Lëvizja Federaliste Evropiane jo vetëm në Xhenova (Genova), por në gjithë Italianë.

 

Eksperienca Pune
 

 

1999, Senator i shkollës së Mesme të Përgjithshme “Arben Broci” në Tiranë.
2000-2001, Delegat i “Parlamentit Rinor” për Shkollën e Mesme të Përgjithshme “Arben Broci”, që mbështetej nga UNICEF dhe kishte objektiva kryesorë tolerancën, mirëkuptimin dhe paqen mes të rinjve shqiptarë, të cilët po kalonin dhe përjetonin me gjithë shoqërinë momentet e tranzicionit politik, ekonomik dhe social, pas rënies të regjimit komunist.2001-2002, Ka qenë vullnetar për organizatën shqiptare jo qeveritare “Mjaft”. U bë pjesë e “Mjaftit”, sepse ashtu si shumë të rinj shqiptarë, e ndjente të ishte aktiv për të marrë pjesë në aksione demokratike, që kishin për objekt mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive kolektive dhe personale. Duke parë që gjërat po ndryshonin në kahun e gabuar brenda kësaj organizate si dhe për arsyen e studimeve të më tejshme nuk aktivizohet më.
Nga 2003, është Kryetari i organizatës shqiptare “Gjenerata Re Shqiptare-Itali”, në një rol të tillë ka realizuar shumë projekte, bashkëpunime, takime, konferenca, kërkime shkencore, binjakëzime, shkëmbime ndërkulturore që kanë pasur për objekt Komunitetin Shqiptar që është i pranishëm në Itali. Duke qenë përfaqësues i denjë i këtij Komuniteti si dhe duke studiuar në Universitetin e Xhenovës, që është një ndër universitetet më prestigjioze në Evropë dhe në Botë, ka pasur kapacitete dhe aftësi të larta akademike për të shkruar një numër të konsiderueshëm artikujsh profesional që kanë të bëjnë me çështjet e integrimit euro-atlantik, integrimit sociale, kulturor dhe politik të rajonit të Ballkanit në përgjithësi dhe të Shqipërisë në veçanti. Artikujt e tij janë publikuar në disa gazeta si: Koha Jonë, Shekulli, Ndryshe, RD, Tirana Observer, Nacional, Lajm, Nënë Shqipëria, Tema, Dibra, gazeta e “Shqiptarëve në Britani”, Standard, Albania, Balli i Kombit, il giornale “La Gazzetta di Monferrato”, “Sicilia Millennium”, Dire Online (Revista e Departamentit Evropian të Kërkimeve në Universitetin e Xhenovës), Kuvendi (Revista e përmuajshme që botohet në Miçigan të USA-ve nga shqiptarët që jetojnë prej vitesh atje) etj. Gjithashtu janë publikuar dhe në mjaft faqe interneti si:http://www.alb-shkenca.org/ (faqja e studiuesve shqiptarë), www.studenti.forum-2007.com (faqja zyrtare e organizatës “Gjenerata Re Shqiptare-Itali”), http://www.zeriyt.com/, http://www.siciliamillennium.it/, http://www.shqip.dk/, http://www.albemigrant.com/, http://www.interneti.eu/, http://www.albandaci.blogspot.com/, në faqen e radios “Kosova e Lirë”, http://www.shqiperia.com/, http://www.lajmi.com/, http://www.peqini.com/, http://www.zemrashqiptare.net/, www.albaniadream.net, si dhe në mail-listat shqiptare memedheu@googlegroups.com, art-cafe@alb-net.com dhe albanianpolitics@yahoogroups.com, etj.
Në 2005, ka bërë një Stage Universitar në bashkëpunim me Universitetin e Xhenovës dhe Qendrën e Studimeve “MEDI” (Emigracioni në Mesdhe) në fushën statistike-akademike mbi familjet e emigrantëve në përgjithësi dhe emigrantëve shqiptarë në veçanti të vendosur në Liguria të Italisë.Nga 9 tetori i 2006, është zgjedhur Delegat i C.N.C (Komiteti Kombëtar Kolombo) për Shqipërinë si dhe anëtarë i Jurisë ndërkombëtare “Kolombo”. Për më shumë informacione vizitoni www.cristoforocolombo.euNga 7 maj deri në 7 korrik të 2007, ka realizuar një Stage tjetër tek kompania Box International me seli kryesore në Xhenova falë një marrëveshjes të firmosur nga Box International S.r.l dhe Universitetit të Xhenovës - Fakulteti i Shkencave Politike. Gjatë periudhës së Stage-it, Alban Daci ka shprehur aftësi të larta pune në fushën e Marketingut dhe atë të shërbimeve të logjistikës së Kontenerve që kjo kompani administron nga viti 1982.
Me datë 21.09.2008, Alban Daci, falë iniciativës së tij dhe mbështetjes personale të Giuseppe Maria Durazzo, Konsull Nderi i Republikës së Shqipërisë themelon për herë të parë në qytetin e Xhenovës, skuadrën shqiptare të futbollit “Real Durazzo”. Aktualisht Alban Daci, është Presidenti i kësaj skuadre, e cila është e formuar vetëm me djem të rinj shqiptarë që jetojnë në qytetin e Xhenovës dhe ka si qëllim të nxis dhe të realizoj integrimin e Komunitetit shqiptar që është i pranishëm në Xhenova edhe në sport. Skuadra mban emrin “Real Durazzo” për të nderuar historinë e dinastisë “Durazzo” që nga skllevër u bënë Dukë duke u bërë pjesë e lavdishme e historisë së qytetit të Xhenovës.
Me datë, 04.04.2009, me rastin e anëtarësimit të Shqipërisë në NATO, organizata shqiptare “Gjenerata Re Shqiptare” organizoj një Konferencë në Universitetin e Xhenovës, me titull “ Shqipëria po ndryshon, le ta zbulojmë së bashku”.Kjo konferencë u ideua dhe u drejtua nga dr. Alban Daci, Kryetar i organizatës “Gjenerata Re Shqiptare”. Të pranishëm gjatë punimeve të Konferencës ishin Giovani Firera, Konsull Nderi i Shqipërisë për Piemonten, Giuseppe Maria Durazzo, Konsull Nderi i Shqipërisë për Liguri-an, studentë, akademik, dashamirës të Shqipërisë dhe shqiptarëve etj. Konferenca u mbyll duke deklaruar se rruga jonë është e gjatë dhe të gjithë jemi udhëtarë që “Guxojmë për të Ardhmen që meritojmë” .
Nga muaj shtator i vitit 2009 deri në muajin prill të vitit 2010 ka punuar si Tutor në Fakultetin e Shkencave Politike.
Gjithashtu nga muaj mars në deri në muajin qershor të vitit 2010 ka punuar në sektorin e marrëdhënieve me publikun tek Departamenti Universitar i Kërkimeve Evropiane (Di.R.E) në Xhenova (Genova).
 © :   http://albandaci.blogspot.com
 • 8 vota. Mesatarja e 5.00 të 5.

Komentet

 • passport wallet insert

  1 passport wallet insert Më 16/11/2020

  Hurrah, that's what I was looking for, such a information! existing right here at this
  weblog, thanks admin with this site.
 • DonaldVHugus

  2 DonaldVHugus Më 04/11/2020

  I absolutely love your site.. Good colors & theme. Did you build this website yourself?

  Please reply back as I'm seeking to create my very own personal site and would like to discover
  in which you got this from or exactly what the theme is
  called. Kudos!
 • journal with both lined and blank pages

  3 journal with both lined and blank pages Më 31/10/2020

  Excellent site you possess here.. It's difficult to get quality
  writing like yours these days. I honestly appreciate people like you!
  Take care!!
 • Chứng minh thu nhập

  4 Chứng minh thu nhập Më 22/10/2020

  Thanks for a marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you may be a great author.I will
  make sure to bookmark your blog and definitely will come
  back in the foreseeable future. I want to encourage continue your
  great work, have a nice afternoon!
 • travelers notebook as a planner

  5 travelers notebook as a planner Më 13/10/2020

  I pay a simple visit daily a few blogs and information sites to read
  articles, except this website presents quality based content.
 • StanBHeang

  6 StanBHeang Më 08/10/2020

  I used to be recommended this blog by my cousin. I'm
  uncertain whether this post is created by him as no one else know such detailed about
  my difficulty. You're amazing! Thanks!
 • ero portal

  7 ero portal Më 08/10/2020

  Portal Erotyczny to najlepsze miejsce aby umawiać się na sex randki o pogłębiać swoje doświadczenia seksualne oraz wiedzę o seksie. Jeśli szukasz chętnych dziewczyn na sex spotkania to koniecznie sprawdź darmowy portal erotyczny: ero portal
  Znajdziesz tutaj największą ilość ogłoszeń matrymonialnych z całej Polski. Od dzisiaj randkowanie stanie się dla Ciebie łatwe i przyjemne. Dołącz do erotycznej społeczności i rozpocznij sex przygodę w najlepszym towarzystwie!
 • journal with alternating lined and blank pages

  8 journal with alternating lined and blank pages Më 08/10/2020

  The things i don't realize is in fact how you're will no longer actually a lot more well-liked than you could possibly be now.
  You're so intelligent. You recognize thus considerably in terms of
  this subject, made me inside my view consider it from
  countless varied angles. Its like individuals don't are involved unless
  it's a very important factor to accomplish with Lady gaga!
  Your own personal stuffs nice. All the time take care of it!
 • a5 dotted notebook bullet journal

  9 a5 dotted notebook bullet journal Më 24/09/2020

  I do not even know how I stopped up here, however I
  assumed this submit used to be good. I do not understand who you're however certainly you're
  visiting a famous blogger in the event you aren't already.
  Cheers!
 • JoanPDurie

  10 JoanPDurie Më 14/09/2020

  Hello would you mind stating which blog platform you're using?
  I'm planning to get started on my blog anytime soon but I'm using a hard time making
  a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.

  The key reason why I ask is simply because your design and style seems different then most blogs and I'm trying to find something completely unique.
  P.S Apologies for getting off-topic having said that i were required to ask!
 • xxxzone.xyz

  11 xxxzone.xyz Më 12/09/2020

  Great delivery. Outstanding arguments. Keep
  up the great work.
 • RalphQElwood

  12 RalphQElwood Më 10/09/2020

  This paragraph will assist the web visitors for strengthening
  new blog or perhaps a weblog from begin to end.
 • black mass

  13 black mass Më 31/08/2020

  Stunning story there. What happened after? Thanks!
 • black mass

  14 black mass Më 31/08/2020

  Have you ever considered publishing an ebook or guest authoring
  on other blogs? I have a blog centered on the same subjects you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my readers would
  appreciate your work. If you're even remotely interested, feel free
  to shoot me an e-mail.
 • black mass

  15 black mass Më 28/08/2020

  I was curious if you ever considered changing the
  page layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having one or 2 images.
  Maybe you could space it out better?
 • cheap flights

  16 cheap flights Më 28/08/2020

  Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to your
  site? My website is in the very same area of interest
  as yours and my visitors would definitely benefit from some of the information you provide here.
  Please let me know if this ok with you. Appreciate it!
 • cheap flights

  17 cheap flights Më 27/08/2020

  Hi, its fastidious paragraph about media print, we all know media
  is a impressive source of information.
 • cheap flights

  18 cheap flights Më 26/08/2020

  This page truly has all of the information I needed about this subject and didn't know who to ask.
  cheap flights 34pIoq5
 • cheap flights

  19 cheap flights Më 26/08/2020

  I have read several good stuff here. Certainly worth bookmarking for
  revisiting. I wonder how much effort you place to make this type of
  fantastic informative web site.
 • cheap flights

  20 cheap flights Më 25/08/2020

  Unquestionably consider that which you said. Your favourite justification appeared to be
  on the web the simplest factor to take into account of.
  I say to you, I certainly get irked whilst other folks consider issues
  that they plainly do not know about. You managed to
  hit the nail upon the top and also outlined out the whole thing without
  having side effect , other people can take a signal.
  Will probably be again to get more. Thanks cheap flights yynxznuh
 • cheap flights

  21 cheap flights Më 24/08/2020

  May I simply say what a comfort to find somebody that really knows what they are discussing online.
  You actually understand how to bring an issue to light and make it important.

  A lot more people ought to look at this and understand this side of the story.

  I was surprised that you're not more popular given that you most certainly possess the gift.
 • 성인웹툰 추천

  22 성인웹툰 추천 Më 20/08/2020

  Does your blog have a contact page? I'm having problems locating it but, I'd like to shoot you an e-mail.
  I've got some ideas for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great website and I look forward to seeing it improve over time.
 • adreamoftrains best web hosting 2020

  23 adreamoftrains best web hosting 2020 Më 12/08/2020

  I enjoy reading an article that can make people think.
  Also, many thanks for permitting me to comment! adreamoftrains hosting services
 • website host

  24 website host Më 11/08/2020

  I know this web page presents quality depending content and extra material, is there any other site which
  offers these data in quality?
 • website hosting services

  25 website hosting services Më 10/08/2020

  When some one searches for his essential thing, so he/she needs to be available that in detail, so that
  thing is maintained over here.
 • Golden Goose Francy Uomo Saldi

  26 Golden Goose Francy Uomo Saldi Më 03/08/2020

  Wow, incredible blog layout! How long have
  you been blogging for? you made blogging look easy.
  The overall look of your website is fantastic, as well as the
  content!
 • 강남셔츠룸

  27 강남셔츠룸 Më 27/07/2020

  If some one wants expert view concerning blogging then i suggest him/her to pay a visit this web site, Keep
  up the fastidious job.
 • Donaild Trump

  28 Donaild Trump Më 29/06/2020

  Actually when someone doesn't know then its up to other users that they will assist, so here it happens.
 • linksys router is blinking

  29 linksys router is blinking Më 17/06/2020

  I pay a quick visit daily some web pages and information sites to read
  content, but this webpage presents quality based content.
 • 논현역안마

  30 논현역안마 Më 11/04/2020

  Awesome! Its in fact awesome piece of writing, I have got
  much clear idea about from this paragraph.
 • 역삼안마

  31 역삼안마 Më 11/04/2020

  Simply wish to say your article is as surprising. The
  clearness in your publish is simply nice and i can assume you're
  knowledgeable on this subject. Fine together with your permission allow
  me to grab your feed to stay updated with imminent post.
  Thanks a million and please carry on the enjoyable work.
 • 선릉레깅스

  32 선릉레깅스 Më 23/03/2020

  Hi everyone, it's my first go to see at this web page,
  and post is truly fruitful designed for me, keep up posting such content.
 • 강남텐카페

  33 강남텐카페 Më 08/03/2020

  What a data of un-ambiguity and preserveness of precious knowledge
  about unexpected emotions.
 • US News

  34 US News Më 23/02/2020

  Link exchange is nothing else however it is simply placing the other
  person's website link on your page at appropriate place and other person will also do same in support of
  you.
 • sdfdfdd

  35 sdfdfdd Më 28/11/2019

  First off I want to say great blog! I had a quick question that I'd like to ask if you don't
  mind. I was curious to find out how you center yourself and clear your thoughts before writing.
  I've had difficulty clearing my thoughts in getting my
  ideas out there. I truly do enjoy writing but it just seems like the first 10 to
  15 minutes are usually wasted just trying to figure out how to begin. Any suggestions or tips?

  Appreciate it!
 • scr888 for pc

  36 scr888 for pc Më 07/04/2019

  These are people searching for what you are offering!
  The purpose want to know , is to show you the way to earn money having a blog.
  Google LOVES pages that are related to the search terms. http://bingocagesinfo.com/free-online-casino-games-give-the-best-knowledge-to-beginners/
 • https://www.youtube.com/watch?v=xMZO_dqjAK4

  37 https://www.youtube.com/watch?v=xMZO_dqjAK4 Më 01/03/2019

  Yayy google is my king aided me to find this great site!
 • 666.porn latina porn

  38 666.porn latina porn Më 02/12/2018

  Generally I don't read article on blogs, however I wish
  to say that this write-up very compelled me to try and do so!
  Your writing taste has been surprised me. Thanks, very great article.
 • tipping

  39 tipping Më 06/09/2018

  Fiгst off I wouⅼⅾ like to say superb blog! I had
  a quіck question that I'd like to ask if you don't mind.
  I was interestеd to know how you center yourself and clear your thoսghts Ьefore writing.
  I've had a difficult time cleaгing my mind in getting my thoughts out there.
  I truly do take pleasure in writing however it just ѕеems like the first 10 to 15 minutes
  are generally lost just trying to figure out hoԝ to ƅegіn. Any ideas or
  tips? Appreciate it!
 • buy stun guns

  40 buy stun guns Më 18/06/2018

  I am pretty deep into thhe Fiitbit ecosystem, and worse
  but, I feel that food/weight loss plan is still more
  vital than just train.
 • 3d video mapping after effect tutorial

  41 3d video mapping after effect tutorial Më 14/05/2018

  Ridiculous quest there. What occurred after? Good luck!
 • 3d video mapping after effect tutorial

  42 3d video mapping after effect tutorial Më 14/05/2018

  Ridiculous quest there. What occurred after? Good luck!
 • lineage

  43 lineage Më 22/04/2018

  of course ⅼiҝе your website however you need to сheck tһe spelling
  on ѕeveral օf your рosts. Several of them are rife with spelling ρroblems and I find it
  vегy bothersоme to tеll the truth then again I ᴡill certainly
  come again again.
 • Charlotte

  44 Charlotte Më 18/11/2016

  Dead indited written content, Really enjoyed studying.
 • Estella

  45 Estella Më 17/11/2016

  Wow! Thank you! I always wanted to write on my site something like that. Can I implement a portion of your post to my site?
 • Sheila

  46 Sheila Më 14/11/2016

  Absolutely composed content, Really enjoyed examining.
 • Leon

  47 Leon Më 13/11/2016

  This site was... how do I say it? Relevant!! Finally I have found something that helped me. Thank you!
 • Noah

  48 Noah Më 11/11/2016

  excellent issues altogether, you simply received a new reader. What would you suggest in regards to your submit that you just made a few days in the past? Any certain?
 • Owen

  49 Owen Më 11/11/2016

  Hello there, You've done a fantastic job. I will certainly digg it and individually suggest to my friends. I'm confident they will be benefited from this web site.
 • Owen

  50 Owen Më 11/11/2016

  Hello there, You've done a fantastic job. I will certainly digg it and individually suggest to my friends. I'm confident they will be benefited from this web site.
 • Dollie

  51 Dollie Më 11/11/2016

  That can be partly attributed to these critiques obtaining come from a 120 FPS screening of the film at the 2016 New York Film Festival - where the ultra high-frame rate element didn't play well with most of the critics in attendance.
 • Frances

  52 Frances Më 11/11/2016

  Schuhe sind ja nicht mal mein kerngeschäft, also muss jetzt endlich schluss sein mit den schuhposts !
 • Haley

  53 Haley Më 10/11/2016

  2's release," first in Latin America, North America and Oceania. You could make Monday, game night, Tuesday could be music night, Wednesday could be fitness night, Thursday could be craft night, Friday could be theater night, etc. Subsequently, we've focused on high relief coins from some of our most popular silver series.
 • Liam

  54 Liam Më 03/07/2016

  I was reading some of your articles on this website and I think this site is real informative! Keep on posting.
 • Gennie

  55 Gennie Më 10/06/2016

  Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources back to your blog? My blog site is in the exact same niche as yours and my users would really benefit from some of the information you present here. Please let me know if this ok with you. Many thanks!
 • Aundrea

  56 Aundrea Më 03/06/2016

  Repeatedly changing it will defeat the entire purpose of having a logo, which is having a specific image to make people think of your company. Myth #4 SEO is something I can Out Source - Myth #4 is unclear with me. You have to click on the drop-down arrow for Shadow effects in order to specify the dimension of the 3D look, and that's also where you apply the light effects.
 • Eldon

  57 Eldon Më 01/06/2016

  This is why they carry out the entire service manually. Which may be safeguarded web page however however having unusal a number of amazing women and men, it is performing put into action the position totally amazing as well as a number of do the trick solutions could be maked consequently by means of regulators. When the men showed up to the radio station to get paid they discovered that it was only a joke.
 • Eldon

  58 Eldon Më 01/06/2016

  This is why they carry out the entire service manually. Which may be safeguarded web page however however having unusal a number of amazing women and men, it is performing put into action the position totally amazing as well as a number of do the trick solutions could be maked consequently by means of regulators. When the men showed up to the radio station to get paid they discovered that it was only a joke.
 • Brett

  59 Brett Më 25/05/2016

  There's heaps to accomplish, challenges to carry out, and the sport is simple enough to enjoy that just about anyone might choose it down and have a crack at being a shark.
 • free fighting games

  60 free fighting games Më 11/07/2012

  i like this blog!thank u!!
 • mini uk

  61 mini uk Më 27/06/2012

  Useful information ..I am very happy to read this article..thanks for giving us this useful information. Fantastic walk-through. I appreciate this post.
 • land rover uk

  62 land rover uk Më 27/06/2012

  I wanted to thank you for this great read!! I definitely enjoying every little bit of it I have you bookmarked to check out new stuff you post
 • honda uk

  63 honda uk Më 27/06/2012

  Nicely presented information in this post, I prefer to read this kind of stuff. The quality of content is fine and the conclusion is good. Thanks for the post.
 • ford uk

  64 ford uk Më 27/06/2012

  I like your innovative idea. You have done a marvellous job. Thanks for sharing this great research
 • toyota uk

  65 toyota uk Më 27/06/2012

  I found this interesting and informaive blog, I just hope you could make another post related to this.
 • vauxhall uk

  66 vauxhall uk Më 27/06/2012

  Is it Okay if I ask a thing kinda off subject? I’m attempting to view this web page on my new iPad however it will not display up properly, do you’ve got any answers? Need to I try and discover an update for my software or something?
 • internet trick

  67 internet trick Më 25/06/2012

  Post is nicely written and it contains many good things for me. I am glad to find your impressive way of writing the post. Now it become easy for me to understand and implement the concept. Thanks for sharing the post.
 • http://www.askdebthelp.com

  68 http://www.askdebthelp.com Më 13/06/2012

  This is a nice post in an interesting line of content.Thanks for sharing this article, great way of bring this topic to discussion.
 • latisse coupon codes

  69 latisse coupon codes Më 10/05/2012

  Contribution regarding air passages is very important in each and every nation. The domestic as well as global air passages ought to be arranged properly. This public transportation would be the link in among one city in order to be able for you to help others or even nation.
 • local advertising

  70 local advertising Më 08/05/2012

  Definitely believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the net the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they plainly don't know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks
 • business directory

  71 business directory Më 08/05/2012

  Definitely believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the net the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they plainly don't know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks
 • cars for sale

  72 cars for sale Më 05/05/2012

  Ka kaq shumë njerëz të cilët megjithatë kujdesen së bashku së bashku duke përdorur njerëzimin. Kjo është gjëja në të cilën tregon se ka shumë njerëz që megjithatë vlerësoj familjen, janë punonjësit e udhëtimit ajror.
 • Big Red Box Dumpster Rentals

  73 Big Red Box Dumpster Rentals Më 04/05/2012

  There are lots of superior colleges which provide a variety of ways or perhaps types of training a lot. You just need to notice that method is best for you.
 • african porn

  74 african porn Më 27/04/2012

  The natural disasters that befell Republic of Haiti many times ago was reason to be concerned. After the disaster will be finishing, the time is right for the citizens of Republic of Haiti in order to return as well as arrange what is broken when a disaster happens, each their house as well as hearts.
 • Chelsea

  75 Chelsea Më 26/04/2012

  I know its very late but congratulations to Alban. He've come this far and we are so proud of him. I've read his awards and his work experience. Very motivating. Keep it up Daci you have peak potentials .
 • Chelsea

  76 Chelsea Më 26/04/2012

  I know its very late but congratulations to Alban. He've come this far and we are so proud of him. I've read his awards and his work experience. Very motivating. Keep it up Daci you have [url=http://peak-potentials-training.weebly.com/]peak potentials[/r] .
 • business lawyers melbourne

  77 business lawyers melbourne Më 24/04/2012

  Zune and iPod: Most people compare the Zune to the Touch, but after seeing how slim and surprisingly small and light it is, I consider it to be a rather unique hybrid that combines qualities of both the Touch and the Nano. It's very colorful and lovely OLED screen is slightly smaller than the touch screen, but the player itself feels quite a bit smaller and lighter. It weighs about 2/3 as much, and is noticeably smaller in width and height, while being just a hair thicker.
 • park city real estate ut

  78 park city real estate ut Më 24/04/2012

  Well, I was going somewhere when i was 13. I saw a man dancing on news in order to get some pennies from the people by impressing people. By face no one can judge that he is a begger but later i found out that he is a jobless guy and that's why he is doing all these.
 • hollywood physique review

  79 hollywood physique review Më 24/04/2012

  Lexuar një biografi të një personi të famshëm është shumë interesante për të bërë. Kjo ju bën të mësojnë gjë shumë dhe të përpiqen për modelimin e personit tjetër.
 • Canopies

  80 Canopies Më 24/04/2012

  Marathons is a activity. It usually does in Olimpic and activity competition. It's a low-cost sport.
 • outdoor furniture melbourne

  81 outdoor furniture melbourne Më 23/04/2012

  Soccer today is no longer dominated by guys. Ladies can easily contend as well. My partner and I can not wait longer to find out this soccer simply due to the fact it’s a very exciting match.
 • Top eCommerce Hosting

  82 Top eCommerce Hosting Më 10/04/2012

  I can see that you are an expert at your field! I am launching a website soon, and your information will be very useful for me.. Thanks for all your help and wishing you all the success.
 • Attorney Bankruptcy PA

  83 Attorney Bankruptcy PA Më 05/04/2012

  Promosiemateriaal is 'n belangrike komponent van enige bemarkingstrategie. Hierdie materiaal weerspieël jou besigheid en kliënte basis sal die pamflette vir hul besluit om sake te doen met jou.
  Attorney Bankruptcy PA
 • employment solicitors birmingham

  84 employment solicitors birmingham Më 01/04/2012

  Great stuff here.Informacion dhe detaje ishin vetëm të përsosur. Unë mendoj se perspektiva e juaj është e thellë, që mendohet vetëm për mirë e saj nga dhe me të vërtetë fantastike të shoh dikë që e di se si të vënë poshtë këto mendime aq mirë. Punë e madhe në këtë.
 • wedding photographer lincoln

  85 wedding photographer lincoln Më 01/04/2012

  Konsiderueshme, ky post është me të vërtetë sweetest në këtë temë të dukshëm. I harmonizuar me përfundimet tuaja dhe do të thirstily shikojmë përpara për përditësime tuaj hyrëse. Faleminderit thënë nuk do të jetë vetëm e mjaftueshme, për qartësi fenomenale në shkrimet tuaja. Unë do të kap direkt rss feed tuaj të qëndrojnë të informuar për çdo rejat.
 • honey extractor

  86 honey extractor Më 01/04/2012

  Kam gjetur faqen tuaj te internetit e përkryer për nevojat e mia. Ajo përmban postimet e mrekullueshme dhe e dobishme. E kam lexuar shumica e tyre dhe mori një shumë prej tyre. Për mua, ju jeni bërë i madh me të vërtetë unë jam i impresionuar nga ky post.
 • marc jacobs watches

  87 marc jacobs watches Më 01/04/2012

  Për shumë raste unë kam qenë kohët e fundit në kërkim për të besueshëm, si dhe faqe të veçantë web dhe kjo është padyshim më e mirë e internetit pikërisht ku unë ndoshta mund të zbuloni se. Unë e vlerësoj metodë ju shkruani postimet tuaja, tepër të aftë. Unë me të vërtetë mund të vëreni se keni shpenzuar kohë të mjaftueshme dhe energji në kompozimin faqen tuaj si dhe në diskutimin më shumë informacion. Unë do të marrë një notë e faqes tuaj si dhe të rekomandojë që të miqtë e mi.
 • pentax k5

  88 pentax k5 Më 01/04/2012

  Great stuff here.Informacion dhe detaje ishin vetëm të përsosur. Unë mendoj se perspektiva e juaj është e thellë, që mendohet vetëm për mirë e saj nga dhe me të vërtetë fantastike të shoh dikë që e di se si të vënë poshtë këto mendime aq mirë. Punë e madhe në këtë.
 • ladymatic

  89 ladymatic Më 31/03/2012

  <a href="http://www.ladymatics.org/omega-ladies-watches/its-all-about-the-ladies-watches">ladymatic</a>
  If I am right, It is one of the best site for us. I have been searching for something like this.
 • best cruise lines

  90 best cruise lines Më 31/03/2012

  Thanks a lot për këtë post. Është tepër e informative. Nëse ju nuk mendjen, unë kam një pyetje; Si mund të merren me Spam ne komente blog? Unë vërtet e urrejnë atë, It mbeturinave kohën time dhe unë urrej që kanë të bëjnë me të çdo ditë. A keni ndonjë sugjerime për atë që unë mund të bëni për të reduktuar sasinë e spam koment kam marrë në blogun tim? Faleminderit për sugjerimet tuaja.
 • waterproof iphone

  91 waterproof iphone Më 31/03/2012

  Informacioni bukur, faleminderit shumë për autorin. Kjo është e pakuptueshme për mua tani, por në përgjithësi, dobishmëria dhe rëndësia është e madhe. Thanks again dhe fat i mirë.

  <a href="http://www.waterproofiphone.org/">waterproof iphone</a>
 • bees for sale

  92 bees for sale Më 30/03/2012

  Hi, kam gjetur shkrimin tuaj të vërtetë të dobishme. Ajo ndihmoi mua të gjithë rrugën në kompletimin detyrën time, unë jam gjithashtu duke i dhënë një link referimi e juaj në studimin rastin tim. Faleminderit për postimi përmbajtje të tillë informativ. Mbani postimi.

  <a href="http://www.ebeesforsale.com/"> bees-for-sale-2</a>
 • photography poses

  93 photography poses Më 30/03/2012

  Informacioni i paraqitur mirë në këtë post, unë preferoj të lexoni këtë lloj stuff.Cilësia e përmbajtjes është e mirë dhe përfundimi është i mirë. Faleminderit për këtë post.
 • bees for sale

  94 bees for sale Më 29/03/2012

  Thank you very much for the information. I your site is quite useful. Please keep it up.
 • samuel_dap

  95 samuel_dap Më 25/03/2012

  Estoy muy satisfecho con el contenido del post, me gustaría apreciar el trabajo duro. Apartments for sale melbourne
 • 24 hour loans

  96 24 hour loans Më 13/03/2012

  Alban Daci, hapat e para të arsimimit i mori në komunën e Sllovës në rrethin e Dibrës. Në këtë periudhë ai u dallua për rezultate të larta në mësime duke mbajtur flamurin e nxënësit të dalluar në mësime, sjellje si dhe nxjerr në pah karakterin e tij këmbëngulës të një lideri të ardhshëm. Në Tiranë fillon dhe mbaron klasën e tetë po me rezultate të larta tek shkolla 8-vjeçare “Naim Frashëri”.
 • biodiesel process equipment

  97 biodiesel process equipment Më 12/11/2011

  I look for such article along time,today i find it finally.this postgive me lots of advise it is very useful for me .i will pay more attention to you ,i hope you can go on posting more such post, i will support you all the time.

 • tool steel

  98 tool steel Më 21/09/2011

  thanks for share
 • Help Depression

  99 Help Depression Më 02/09/2011

  well, that was such an awesome meeting with you guys.. I really I really appreciate it.
 • acai berry

  100 acai berry Më 02/09/2011

  Thank you so much for sharing this great information.
 • hotels in Cebu

  101 hotels in Cebu Më 02/09/2011

  I am not really sure if I do get the whole point here.
 • monika  rrera

  102 monika rrera Më 20/09/2010

  urime per te gjithe punen qe ke realizuar deri tani shpresoj qe te behesh nje diplomat i zoti per vendin tone

Shto një koment