Besimi dhe Politika

Dr. Alban Daci
www.albandaci.blogspot.com

Besimi dhe Politika

Antonio Gramshi ka cituar se: me rënien e besimit fetar (në kuptimin tradicional të fjalës), njerëzit me ankth kërkonin një sistem të ri kredencash me principe të përgjithshme rreth së cilës mund të grupoheshin dhe të gjenin arsyet intime për të jetuar me dinjitet.
U ndërtuan kështu një pafundësi me “kisha” të reja , sipas shtresave të ndryshme shoqërore: disa gjejnë fat në sallone mondane, të tjera mes intelektualëve dhe të tjera tek populli.
Ndërsa Jean-Jacque Rousseau në 1756 arsyeton se:  sapo njerëzit jetojnë në shoqëri kanë nevojë për një besim që ti mbaj. Nuk ka ekzistuar dhe nuk do të ekzistoj asnjëherë një popull pa besim fetar.
 Sipas ti kush nuk beson në një jetë të ardhme është frikacak ose një i çmendur, po është shumë për tu theksuar se në çfarë mase shpresa e jetës së ardhme mund të shtyj një fanatik që të abuzoj me jetën tokësore.
Lirojeni fanatikun nga vizionet e tija dhe jepni atij të njëjtën shpresë si çmim të virtytit dhe keni bërë një qytetar të vërtet.
Me këtë hyrje Rousseau  zhvillon në Kontratën sociale (1762) konceptin e një besimi civil, në të cilën forca shpirtërore është e domosdoshme për bashkimin politik të shtetit të ri kombëtar të mbështetur në sovranitetin e popullit.
Në bazë të këtij koncepti ishte nevoja për të kaluar frakturat e provokuara nga besimi i krishterë, që me institucionet e kishës kishte vendosur mbi tokë “një mbretëri, duke ndarë sistemin teologjik dhe politik”, kishte thyer bashkimin e trupit politik, duke shkaktuar ndarje të brendshme që nuk kanë pushuar së ekzistuari me popujve të krishterë.
I vetmi ilaç i kësaj të keqeje, konfirmonte Rousseau, ishte formula e propozuar nga Thomas Hobbes për të ribashkuar pushtetin shpirtëror dhe pushtetin politik, “ me bashkuar dy kokat e shqiponjës”.
Gjithashtu është e nevojshme, për demokracinë për të formuluar një “ profesion besimi plotësisht civil, ku i përket sovranit të vendos artikujt, jo pikërisht si dogma fetare, por me sentimenta.
Rousseau flet për dogmën pozitive te besimit civil, ku jep lumturi për të mirët dhe ndëshkim për kafshërorët si dhe dogmën negative, që sipas tij është mos toleranca.
Liberali Givani Amendola, antifashist dhe viktimë e dhunës, qw ndoshta ishte ndër të parët që bëri lidhjen mes totalitarizmit dhe besimit politik, ku ndër të tjera citon:
Një parti mund të lakmoj dominimin e jetës publike, por jo të tej kaloj kufijtë e ndërgjegjes private, në të cilën kushdo është i lirë të kërkoj strehë. Fashizmit nuk i mjaftonte vetëm pushteti, por kërkonte dhe ndërgjegjen private të gjithë qytetarëve, donë “bisedën” e gjithë italianëve.
Sipas Amendolës karakteristika me e dukshme e motos fashiste do të mbetet, për ato që do e studiojnë në ardhmen, shpirti “totalitar”, i cili nuk do të lejoj  në të ardhmen që të ketë agime që nuk do jenë të përshëndetura me gjestin roman.
Për besimin fashist fliste W. Shneider,  një studiues amerikan që jeton në Itali mes 1926 dhe 1927. Fashizmi në konkluzionin e tij ishte një “besim i natyrshëm që përdor teknikat e një kulti fetar. Si pasoj Schneider parashikonte tensione dhe konflikte mes Kishës dhe besimit fashist.
 Besimi politik është një formë shenjtërimi e politikës që ka karaktere ekskluzive dhe integraliste; nuk pranon ekzistencën me ideologjitë dhe lëvizjet e tjera, mohon autonominë e njeriut në kolektivitet, shenjtëron dhunën si armë legjitime lufte kundër armiqve, merr kundrejt besimeve tradicional një qëndrim pengues, duke admiruar eliminim, ose kërkon të vendos me ato një raport të bashkëjetesës simbiotike, në kuptim që besimi politik admiron të përziej besimin tradicional pikërisht në sistemin e besimeve e miteve, duke i rezervuar një funksion nënshtrimi ndihmës.
Besimet e politikës janë fenomene moderne. Lindja e tyre presupozon shekullarizimin, modernizimin, afirmimin e autonomisë e dimensionit politik nga besimet tradicionale dhe ndarjen e Shtetit nga Kisha.
Pra, nuk do të thotë se besimi politik nuk ka asnjë lloj lidhje me besimet tradicionale dhe domosdoshmërish nuk sjell situatë antagonizmi dhe konflikti.

 • 2 vota. Mesatarja e 2.00 të 5.

Komentet

 • pani pozna pana podkarpacie

  1 pani pozna pana podkarpacie Më 16/10/2020

  They prefer to flirt in the nonsexual manner, at first in the relationship.
  If she does not have any issue regarding it, gradually improve the pace of your respective
  thrusts until she reaches orgasm. The oneness familiar with marriage
  doesn't imply allowing up individual preference are.
 • pani pozna pana podkarpacie

  2 pani pozna pana podkarpacie Më 16/10/2020

  They prefer to flirt in the nonsexual manner, at first in the relationship.
  If she does not have any issue regarding it, gradually improve the pace of your respective
  thrusts until she reaches orgasm. The oneness familiar with marriage
  doesn't imply allowing up individual preference are.
 • web hosting companies

  3 web hosting companies Më 31/08/2020

  Informative article, totally what I was looking for.
 • black mass

  4 black mass Më 28/08/2020

  It is not my first time to visit this website, i am visiting this
  website dailly and take good information from here everyday.
 • cheap flights

  5 cheap flights Më 26/08/2020

  Very good post. I absolutely appreciate this website.
  Keep it up! 2CSYEon cheap flights
 • cheap flights

  6 cheap flights Më 25/08/2020

  Hey there, You have done a great job. I'll definitely digg it and
  personally suggest to my friends. I am sure they will
  be benefited from this site. 34pIoq5 cheap flights
 • cheap flights

  7 cheap flights Më 24/08/2020

  If some one needs expert view on the topic of blogging
  and site-building after that i recommend him/her to pay
  a visit this web site, Keep up the fastidious job.
 • adreamoftrains web host

  8 adreamoftrains web host Më 12/08/2020

  Howdy! I'm at work browsing your blog from my new
  apple iphone! Just wanted to say I love reading your blog
  and look forward to all your posts! Carry on the fantastic work!

  adreamoftrains web host
 • hosting services

  9 hosting services Më 11/08/2020

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this
  post and the rest of the site is also really good.
 • webhosting

  10 webhosting Më 10/08/2020

  This piece of writing gives clear idea for the new users
  of blogging, that truly how to do blogging.
 • maths

  11 maths Më 16/08/2019

  I'm no longer ѕure the place you are getting your info, but good topic.
  I must spend a wһile learning more or workіng out more.
  Thank you for excelⅼent info I used to be searching for this іnformation for my mission.
 • filmed

  12 filmed Më 08/06/2019

  Ꮋey this is kinda of off topic but I was wantіng to know if blοgs use WΥЅIWYG editors or if you
  have to manualⅼy code with HТML. I'm starting ɑ blog soon but
  have no coding expertise so I wanted tߋ get guidance from someone with
  experience. Any help would bе enormously aрpreciаted!
 • observant

  13 observant Më 10/04/2019

  May I ѕіmply say what a comfort to uncoνer somеbody that actually understands what they are talking about on the internet.
  You certainly know how to bring ɑ problem to light and make
  it important. A lot more people really need to check this out and
  understɑnd thіs side of your story. I was sսrprіsed that you're not more populaг since
  you surely possess the gift.
 • niche

  14 niche Më 18/02/2019

  I every tіme used to read post in news papers bᥙt now as I
  am a user of web so from now Ι am using net for articles, thanks
  to web.
 • appraised

  15 appraised Më 07/02/2019

  Ꮋave you ever thouɡht about writing аn e-book or guest authoring
  on other blogs? I have a blog based upon on the same information you discuss and would lovе to
  have you sharе some stories/informatiоn. I know my audience would enjoy your work.
  If you аre even remotely interested, feel free to shoot me an e mail.
 • polio

  16 polio Më 31/01/2019

  Hеllo, I desіre to subscribe for tһis blog to take hottest updates, so where can i do
  it please help out.
 • keyword

  17 keyword Më 23/01/2019

  Hello tһere! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for
  my comment form? I'm using the ѕame blog platform as y᧐urs and I'm having prߋblems finding one?
  Thanks a lot!
 • fortify

  18 fortify Më 18/01/2019

  An intriguing discᥙsѕion is worth commеnt. There's no doubt that that yoս ought to ρublish more on this subject, it might not be a taboo subject but generally folks don't talk
  about these subjects. To the next! All the best!!
 • colloidal

  19 colloidal Më 14/01/2019

  Admiring the perѕistence yߋu put into your blog and
  dеtailed information you provide. It's good to come across a blog every once in a while that isn't
  the same old rehashed material. Fantastic гead! I've saved your site and I'm іncluding
  your RSS feeds to my Goοgle acⅽount.
 • riddle

  20 riddle Më 18/12/2018

  My brothеr sᥙggestеd I may like this ᴡеb
  site. He was totally right. This post trulү made my day.
  You can not imagine just how so mᥙch time I hɑd spent for this info!

  Thanks!
 • babysat

  21 babysat Më 29/11/2018

  Ӏ'm very pleased to discover thіѕ page. I want to to thank you for ones time
  due to this fantastic read!! I definitely likеd every bit of
  it and Ӏ have you saved to fav to check out new stᥙff in your web site.
 • Jack

  22 Jack Më 31/08/2018

  Muito bom post. Eu tropecei em cima seu blog e desejou falar isso tenho realmente desfrutado navegação suas postagens no blog.
  Em todo o caso Vou estar assinando seu feed rss e eu espero que você escreva novamente em breve!
 • Lauren

  23 Lauren Më 01/10/2016

  You could definitely see your skills in the work you write. The world hopes for more passionate writers like you who aren't afraid to mention how they believe. All the time follow your heart.
 • Hammocks Outlet

  24 Hammocks Outlet Më 25/06/2012

  It is my first time when I ordering a hammock. My friend suggested me to order from Hammocks Outlet so ordered there. Let’s see what happen.
 • <a href=

  25 <a href= "http://www.hammocksoutlet.co.uk">Hammocks Outlet</a> Më 25/06/2012

  It is my first time when I ordering a hammock. My friend suggested me to order from Hammocks Outlet so ordered there. Let’s see what happen.
 • komo

  26 komo Më 25/06/2012

  I recently ordered two hammocks from <a href= "http://www.hammocksoutlet.co.uk">Hammocks Outlet</a>. I received them yesterday and I am quite satisfied with their design.
 • Beauty of Nature

  27 Beauty of Nature Më 24/06/2012

  If you want to explore nature of beauty visit www.thilandholidays.com
 • 5-htp stands for 5-dydroxytryptophan

  28 5-htp stands for 5-dydroxytryptophan Më 16/06/2012

  I am taking 5-htp supplements since 8 months; one day I thought 5-htp….what did this mean? Then I asked my fitness instructor, he told me that5-htp stands for 5-dydroxytryptophan .
 • some spare clarinet parts

  29 some spare clarinet parts Më 16/06/2012

  I havesome spare clarinet parts in my store room for a long time and its strange that I never even thought about them or using them, but now I have decided to try something new with them.
 • list of Shizandra berries benefits

  30 list of Shizandra berries benefits Më 16/06/2012

  schizandra berries are now becoming one of the top herb used in medicines. Instead of taking tea in the morning startup your day with schizandra and you will feel more fresh and awoken,list of Shizandra berries benefits is too long to describe here.
 • 5-htp stands for 5-dydroxytryptophan

  31 5-htp stands for 5-dydroxytryptophan Më 16/06/2012

  I am taking 5-htp supplements since 8 months; one day I thought 5-htp….what did this mean? Then I asked my fitness instructor, he told me that5-htp stands for 5-dydroxytryptophan .
 • some spare clarinet parts

  32 some spare clarinet parts Më 16/06/2012

  I have some spare clarinet parts in my store room for a long time and its strange that I never even thought about them or using them, but now I have decided to try something new with them.
 • 1 3 dimethylamylamine in Jack3d

  33 1 3 dimethylamylamine in Jack3d Më 16/06/2012

  All over the internet I can the questions like; is jack3d banned? Can it cause you to fail drug te 1 3 dimethylamylamine in Jack3d is banned? Is jack3d legal? I want to discuss this issue here.st
 • criminal lawyers melbourne

  34 criminal lawyers melbourne Më 19/05/2012

  That's really amazing dear buddies just keep it up and enjoy alot.
 • criminal lawyers melbourne

  35 criminal lawyers melbourne Më 19/05/2012

  I would like to thank you for the efforts you have made while writing this post. I am hoping for the best work of the same from you in future.
 • Fein Multimaster blades

  36 Fein Multimaster blades Më 10/05/2012

  Politike duket shumë e ndërlikuar për studentët. Ata nuk mund të kuptojnë këtë aspekt mirë.
 • BO

  37 BO Më 09/05/2012

  Tartsuk be ezeket a rendeleteket, de egy fórumon az üzleti megengedett. Ne túl zsúfolt, csak néhány szót leírják, hogy az üzleti és amikor kinyitotta. Hozzon létre egy feltűnő színű és ellenőrizze a részleteket nem kapnak semmilyen helyesírási hibák, vagy nyelvtan.
 • local business directory

  38 local business directory Më 08/05/2012

  vDefinitely believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the net the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they plainly don't know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks
 • local business directory

  39 local business directory Më 08/05/2012

  Definitely believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the net the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they plainly don't know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks
 • coin collecting software

  40 coin collecting software Më 07/05/2012

  Living in complicated politic country may make people do not care about the country. The politic issue has make some people tired of the issue. The issue is just a small thing but it is blown up to make it bigger.
 • Lawsuit Loan

  41 Lawsuit Loan Më 06/05/2012

  Issue of politics has become one of the hot ball will keep rolling for everyone in this world. At present, people were already critical of many things about politics.
 • SEO Alaska

  42 SEO Alaska Më 06/05/2012

  There are many political issues that occur in this country. This is why you need to know the latest information variety of events that happen in this world. You need to bring more information.
 • Plano Web Design

  43 Plano Web Design Më 05/05/2012

  Politics has become one with the subject matter that may usually can be found. You can see lots of people discuss politics exactly where they're and also anytime.
 • Katmai Bear Viewing

  44 Katmai Bear Viewing Më 05/05/2012

  Má gealltanas tú rud éigin a dhéanamh, déan cinnte go gcoinníonn tú i ndáiríre iad. Is é ceann de na laigí is mó de ghnólachtaí beaga ar an easpa iontaofacht. Is é an tuiscint is fearr a fhaigheann siad ó chliaint nuair atá siad le moladh as an obair in am agus laistigh den bhuiséad.
 • levittown dentist

  45 levittown dentist Më 03/05/2012

  Politics has become one of the talks that there will never be ending. It is proved that all people have begun an open mind in politics issues that happen.
 • bathtub drain repair

  46 bathtub drain repair Më 03/05/2012

  There are many citizens are beginning to understand the politics that exist or are taking place in this world. You can see there are many citizens begun to talk about politics.
 • solar installation training

  47 solar installation training Më 02/05/2012

  Adequate final result is not typically made in a few days. You must strive to experience optimum results are based on excellent facilities and also assistance.
 • ivf

  48 ivf Më 30/04/2012

  Indiferent de ceea ce produsul pe care il vinzi, mai multe persoane se folosesc în cazul în care se pare interesant şi atractiv şi compania dumneavoastră un aspect profesional şi convingătoare. În timpul acesta neînţeles pentru a produce o broşură care este nevoie de o mare parte din bani. Acum, o mulţime de tehnologie în jurul valorii de noi, care pot face crearea de materiale promoţionale, care este mult mai ieftin.
 • Dual SIM Phones

  49 Dual SIM Phones Më 30/04/2012

  Politician need a faith from people. It is because they will be the representative of the people. However, the politicians sometimes cannot be trusted.
 • app builders

  50 app builders Më 30/04/2012

  Politic condition in every country changes. However, mainly many countries have the issue for the which with the celebration that acquire the spolitical election. For the reason that it's going to influence the consequence of the chief executive spolitical election.
 • baby furniture

  51 baby furniture Më 29/04/2012

  Politician need a belief from people. This is due to are going to the representative of the people. Nevertheless, the politicians at times can't be reliable.
 • junk removal denver

  52 junk removal denver Më 28/04/2012

  Politic problem in every country will be different. However, mostly all countries have the problem for the which one of the party that win the election. It is because it will influence the result of the president election.
 • Personalized Gifts

  53 Personalized Gifts Më 27/04/2012

  Ang susunod na hakbang ay upang matukoy kung magkano ang kita ang gusto mong mula sa negosyo. Idagdag ang bilangin upang mabuhay bago. At ngayon ikaw ay may isang target na numero na dapat matugunan. Ang bilang na ito ay ang iyong reference.
 • arab porn

  54 arab porn Më 27/04/2012

  Should you take into account to use Extremely Grub, you should think about to read this informative article. This particular shows you in regards to the basic information about putting in Extremely Grub.
 • unlock iphone 3gs

  55 unlock iphone 3gs Më 27/04/2012

  Being a politician is not work. The actual politician can be a profession which will be done not for the money. The cash is only extra for your career.
 • company formation agents

  56 company formation agents Më 26/04/2012

  Becoming a politician is not a job. The politician is a profession which should be done not for money. The money is only bonus for the profession.
 • business lawyers melbourne

  57 business lawyers melbourne Më 24/04/2012

  The Zune concentrates on being a Portable Media Player. Not a web browser. Not a game machine. Maybe in the future it'll do even better in those areas, but for now it's a fantastic way to organize and listen to your music and videos, and is without peer in that regard. The iPod's strengths are its web browsing and apps. If those sound more compelling, perhaps it is your best choice.
 • real estate park city utah

  58 real estate park city utah Më 24/04/2012

  Well, I was going somewhere when i was 13. I saw a man dancing on news in order to get some pennies from the people by impressing people. By face no one can judge that he is a begger but later i found out that he is a jobless guy and that's why he is doing all these.
 • Free Classified Ads

  59 Free Classified Ads Më 23/04/2012

  Politics has become one of the talks that there will never be ending. This proves that the people we know and observe the politics closely in around.
 • hollywood physique review

  60 hollywood physique review Më 23/04/2012

  Politike duket shumë e ndërlikuar për disa njerëz, duke përfshirë edhe mua. Unë kam qenë duke u përpjekur për të mësuar politikën mirë, por unë mendoj se ka rregulla kaq shumë braktisur brenda.
 • tint windows

  61 tint windows Më 21/04/2012

  Politics has become one of the subject that will always exist. Dapa you see a lot of people talk about politics wherever they are and whenever.
 • herbalife shakes

  62 herbalife shakes Më 20/04/2012

  Heading honeymoon vacation would be good if you go somewhere together along using your beautiful spouse. This is a wonderful second for the guy and the lady.
 • Pay Dirt

  63 Pay Dirt Më 20/04/2012

  Put kada se posvetiti poduzeća na tržištu bi trebao biti kvalitetno vrijeme. Vrlo štetno ako pokušate učiniti u sredini prepunoj druge poslove koji se moraju s kojima se suočava svaki dan. Uspješni marketinški bi trebalo biti učinjeno daleko od svog posla u okruženju netaknute.
 • racing results

  64 racing results Më 19/04/2012

  Promosiemateriaal sal groei as meer volwasse besigheid. Miskien is dit nog maklik, net een bladsy brosjures en fotostate net tasbare wat opgeneem kan word in die brief boks as dit jou vermoë. Môre het jy waarskynlik reeds 'n goeie tydskrif media gebruik.
 • unlock iphone 3gs

  65 unlock iphone 3gs Më 17/04/2012

  Heading vacation would be excellent in the event you go somewhere together along using your wonderful spouse. This can be a wonderful second for your guy and the lady.
  unlock iphone 3gs
 • Plus500 android app

  66 Plus500 android app Më 16/04/2012

  La millor manera d'obtenir els resultats més ràpids és posar en pràctica una nova idea cada setmana, ajustar el seu pressupost i el temps dedicat a promocionar el seu negoci. Si vostè pot posar en pràctica una idea a la setmana, en un any se li pionera en algunes idees de màrqueting noves i cinquanta, cada un dels que se sumaran els ingressos del seu negoci.
 • Ghost rocket

  67 Ghost rocket Më 16/04/2012

  L'avantatge d'això és que la majoria de les petites empreses només necessiten un petit toc per redreçar i donar lloc a progressar ràpidament. Sobre la base de l'exigència de que desitjo oferir un munt d'idees de màrqueting simples com ha estat testada i demostrats. Aquesta idea és lògica, fàcil d'implementar i molt assequible.
 • chicago dumpster rental

  68 chicago dumpster rental Më 14/04/2012

  Pode utilizar os servizos de Consultoría de marketing para axudar a desenvolver programas de marketing específicos e dálle unha morea de ideas e suxestións sobre a forma de atraer máis clientes. Isto é o que miles de asesores de marketing de todo o mundo todos os días.
  chicago dumpster rental
 • Top Dedicated Hosting

  69 Top Dedicated Hosting Më 10/04/2012

  I can see that you are an expert at your field! I am launching a website soon, and your information will be very useful for me.. Thanks for all your help and wishing you all the success.
 • 24 hour loans

  70 24 hour loans Më 13/03/2012

  U ndërtuan kështu një pafundësi me “kisha” të reja , sipas shtresave të ndryshme shoqërore: disa gjejnë fat në sallone mondane, të tjera mes intelektualëve dhe të tjera tek populli.
 • MCITP Server Administrator

  71 MCITP Server Administrator Më 05/02/2012

  një studiues amerikan që jeton në Itali mes 1926 dhe 1927. Fashizmi në konkluzionin e tij ishte një “besim i natyrshëm që përdor teknikat e një kulti fetar
 • 70-649

  72 70-649 Më 05/02/2012

  Cosmetic Alliance(Botox) provide you with access to a high-quality, cost-effective service you can trust.
 • 70-646

  73 70-646 Më 05/02/2012

  Cosmetic Alliance(Botox) provide you with access to a high-quality
 • 70-643

  74 70-643 Më 05/02/2012

  Besimi politik është një formë shenjtërimi e politikës që ka karaktere ekskluzive dhe integraliste
 • 70-642

  75 70-642 Më 05/02/2012

  this kind of information for quite some times. Thank you and best wishes
 • 70-640

  76 70-640 Më 05/02/2012

  information for quite some times. Thank you and best wishes.
 • 70-620

  77 70-620 Më 05/02/2012

  Cosmetic Alliance(Botox) provide you with access to a high-quality, cost-effective service you can trust.
 • 70-680

  78 70-680 Më 05/02/2012

  seeking this kind of information for quite some times. Thank you and best wishes.
 • biodiesel process equipment

  79 biodiesel process equipment Më 12/11/2011

  I used to be seeking this kind of information for quite some times. Thank you and best wishes. Cosmetic Alliance(Botox) provide you with access to a high-quality, cost-effective service you can trust.

Shto një koment