Aty ku këndohet shqip, zemra çel si një lule në pranvere

Nga Dott. Alban Daci
Aty ku këndohet shqip, zemra çel si një lule në pranvere

Sot, në bregun e bukur dhe të magjishëm të qytetit te Genovës kishte rënë dielli që shkëlqente mbi ujin e kristaltë duke reflektuar shpresë dhe gëzim tek qytetarët e këtij qyteti që mbart në vete një histori të shkëlqyer, ku një rol të rëndësishëm dhe të fortë kanë luajtur edhe shqiptarët.
Sot, e diel në kalendar dhe kohë e bukur me diell të ngrohtë në parashikimin e motit. Pasi hëngra drekë, duke medituar si mërgimtar larg vendit tim shkova në qendër të qytetit për pirë një kafe tek “Bar Historia”, pasi edhe ne shqiptarët kemi bërë histori ndër shekuj që besoj se akoma nuk ka mbaruar në linjën e saj njerëzore.
I ulur jashtë në një tavolinë, ku rrezet e diellit më ngrohnin, më bënin të meditoja dhe të mendoja për Shqipërinë time të dashur që ndodhet shumë kilometra larg sipas lundruesit satelitor dhe shumë afër lundrimit tim shpirtëror. Me merr në telefon Bruno Aloi, miku im dhe presidenti i “Komitetit Kombëtar Kolombo” dhe më thotë: Alban, kam një surprizë për ty, po të kaloj një mik që këndon shqip. Unë, u gëzova dhe i thashë me vërtet?
Pa u prezantuar filloj menjëherë duke kënduar në shqip, zotëria që më kaloj në telefon Bruno. Po këndonte këngën e mrekullueshme arbëreshe “Oj e bukura more”. Mu kënaq shpirti, sepse këndonte bukur, po edhe se po këndonte një këngë të mrekullueshme arbëreshe.
Pasi mbaroj këngën të cilën e dëgjova me shumë kënaqësi dhe mallëngjim më tha: ti je zoti Daci? Po unë jam i thashë. Pastaj e pyeta po ju kush jeni? Jeni italian që keni mësuar shqip? Jo më tha unë jam Shqiptarë (Arbëresh) jo italian. I shpreha kënaqësinë time që po flisja me vëllaun tim shqiptarë dhe menjëherë i kërkova që të takoheshim.
Ai më tha takohemi nga ora pesë pasdite dhe lidhu me Brunon për vendin. I thashë patjetër dhe mezi pres që t’iu takoj dhe ju falënderoj shumë për këngën që kënduat aq bukur saqë trazoj shpirtin me emocione dhe kujtime.
Kaloj Bruno në tel, të cilin e falënderova menjëherë për surprizën që më bëri dhe e pyeta se ku mund të takoheshim. Ai më tha: Alban në orën pesë pasdite tek “Porti antik” bëhet festa e “San Franceskos”, ku je i ftuar edhe ti si delegat i “Komitetit Kolombo” për Shqipërinë. Të presim aty në orën pesë. Ok! Shihemi më vonë i thashë,
Mbylla telefonin dhe po qëndroja akoma tek bari nën shoqërinë e rrezeve të diellit dhe në dialogun e heshtur të kafesë, i zhytur plotësisht në mendime dhe i emocionuar nga “E bukura more” që sapo dëgjova.
Ngaqë ne shqiptarët kemi karakterin e kthimit të respektit dhe kënaqësisë, mendova që vëllait arbëresh në cilësinë e kryetarit të organizatës shqiptare “Gjenerata Re Shqiptare”, ti dhuroja në shenjë vëllazërie dhe dashamirësie flamurin shqiptar që mbahet në xhaketë.
Kështu bëra! Mora flamurin që mbaja në xhaketën tim dhe u nisa rreth orës katër e gjysmë për të shkuar tek festa e “San Franceskos” që behej tek “porti antik”, ku dhe unë isha i ftuar.
Sapo arrij përshëndetem dhe takohem jo vetëm më mikun tim, por me mikun e gjithë shqiptarëve këtu në Genova, Brunon, të cilin e pyes, ku është vëllai im arbëresh? Bruno, më thotë vjen tani nuk vonohet shumë. Kështuqë shkova dhe u ula me të ftuarit e tjerë në sallën e improvizuar jashtë në “Piazza” (shesh”) krahas të ftuarve të tjerë.
Pa kaluar shumë kohë, befas me prek dikush në shpatull dhe më thotë ç'kemi mik? Ju jeni shqiptari më të cilin fola sot? Po i them unë? Ah! I Gëzuar më thotë unë jam Francesko, arbëresh. Po flisja italisht me të, por më kundërshton dhe më thotë kam qejf të flasim shqip.
nga e majta Francesko Maria Arbëresh, Virginia Barrett, aktore dhe regjisore si dhe Dott. Alban Daci, kryetari i organizatës "Gjenerata Re Shqiptare".
Po ju përgjigja, madje është kënaqësi për mua. Më tha se Sot, me gjithë qejf dhe gëzim para gjithë të ftuarve do të këndoj dy këngë shqiptare “Moj e bukura more” si dhe “Lule, lule”.
Parasëgjithash, është një kënaqësi për mua që të takohem me një arbëresh, pasi edhe pse kanë kaluar shumë shekuj, ndjehen dhe janë krenar që janë shqiptarë si dhe prezantojnë në mënyrë të shkëlqyer kulturën shqiptarë në Itali.
Prandaj, në emër të organizatës “Gjenerata Re Shqiptare” dua t’iu dhuroj flamurin shqiptarë si dhe ta vendosni në xhaketë gjatë kohës që do të këndoni. Ju bë shumë qejfi, i gëzuar më thotë po patjetër, sepse unë jam shqiptar.
Vuri flamurin në xhaketë dhe u ngjit në skenë.
Para se të fillonte të këndonte tha: dua të përshëndes një mik, një vëlla shqiptar që sapo e njoha, zotin Daci, si dhe të gjithë vëllezërit e mi shqiptarë duke ju dedikuar këto këngë të mrekullueshme shqiptare.
Sapo filloj të këndonte, zëri i tij i mrekullueshëm dhe emocionues si dhe ritmi i gjallë i muzikës shqiptarë ndezi flakën dhe atmosferën e festës në sheshin e hapur të qytetit të Genovës. Në ato momente zemra ime u freskua dhe çeli si një lule në një ditë të mrekullueshme pranvere, ku dielli dhe kënga e Franceskos krijuan fotosintezën Atdhe në shpirtin tim dhe kulturën e bukur shqiptare në mendjet e qytetarëve italian.
E gjithë salla po e shoqëronte me duartrokitje të forta, duke treguar se kultura është armë e fortë integrimi dhe sensibilizimi mes popujve. Kjo atmosferë më emocionoj pa masë saqë po këndoja me gjithë shpirt.
Pas kësaj atmosfere të mrekullueshme, u takova përsëri me vëllaijn arbëresh dhe i thashë dua të flasim për tu prezantuar më mirë. Patjetër më tha, pasi ne shqiptarët kur takohemi qoftë edhe në herën e parë takohemi si vëllezër. Faleminderit shumë ju përgjigja. I bëra komplimentet e mia për zërin dhe për mënyrën e të kënduar, sidomos për përcjelljen e emocioneve që bëri. Pastaj e pyeta sa kohë keni që këndoni? Ai mu përgjigj duke qeshur që kur kam lindur! Më bëri shumë përshtypje përgjigja e tij filozofike.
Francesko, po më thoshte jo vetëm që është shqiptar, por që ka lidhje të forta me Shqipërinë, pasi kur shkon atje ndjehet si në shtëpinë e tij. Vitin e kaluar kishin krijuar dhe organizatën Ital-Alban, si dhe është anëtar i grupit folklorik arbëresh që quhet “Mot më parë” . Kishte pasur rastin të njihej me tenorin shqiptar Kastriot Tusha dhe të këndonte me këngëtarin Ilir Shaqiri.
Dua t’iu tregoj me këtë që përjetova unë sot se: Arbëreshët janë krenar që janë shqiptar, dhe këndojnë këngë shqiptare.
Po ne shqiptarët e Shqipërisë? Ne duhet të jemi jo vetëm krenar, por të detyruar që kulturën tonë, muzikën tonë ta prezantojmë në botë.
Ne, duhet t’iu tregojmë të tjerëve se imazhi i shqiptarëve nuk është ai që krijohet padrejtësisht nëpër televizione, por ajo që ne kemi ndërtuar dhe trashguar ndër shekuj si një popull me vlera dhe histori të jashtëzakonshme.
Muzika jonë , çel jo vetëm zemrat tona të plagosura nga realitet e politikës së keqe që faktetsisht ka pasur në dorë fatet e vendit tonë, por zemrat e çdo qytetari të civilizuar të botës, që pranon integrimin dhe që diversitetin e shikon si pasuri.
 • 4 vota. Mesatarja e 4.25 të 5.

Komentet

 • website host

  1 website host Më 05/09/2020

  Greetings! Very helpful advice in this particular article!
  It's the little changes that make the biggest changes.

  Many thanks for sharing!
 • content hosting

  2 content hosting Më 31/08/2020

  Hi, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of
  spam remarks? If so how do you prevent it, any plugin or anything you
  can recommend? I get so much lately it's driving me insane so
  any assistance is very much appreciated.
 • cheap flights

  3 cheap flights Më 28/08/2020

  You're so awesome! I do not suppose I've truly read a single
  thing like that before. So good to find another person with
  unique thoughts on this subject matter. Seriously..
  many thanks for starting this up. This site is one thing that is required on the internet, someone
  with some originality!
 • cheap flights

  4 cheap flights Më 27/08/2020

  Your means of telling all in this paragraph is truly good, all can simply
  know it, Thanks a lot.
 • cheap flights

  5 cheap flights Më 25/08/2020

  continuously i used to read smaller content that also clear their motive, and that is also
  happening with this article which I am reading at this time.
  34pIoq5 cheap flights
 • cheap flights

  6 cheap flights Më 24/08/2020

  Hello, just wanted to say, I liked this post. It was inspiring.
  Keep on posting! cheap flights yynxznuh
 • cheap flights

  7 cheap flights Më 24/08/2020

  You have made some decent points there. I checked on the web for more information about
  the issue and found most individuals will go along with your views on this site.
 • web hosting reviews

  8 web hosting reviews Më 10/08/2020

  Hi there, I enjoy reading through your article post.
  I wanted to write a little comment to support you.
 • 財布 ランキング ブランド

  9 財布 ランキング ブランド Më 21/09/2014

  I new to this blog, to say I in tune with all those things,all Bonny laid out. i think POF made it a very last ideas. i did so understand, within my one early visit here (once i disclosed), In legal representative almost smiling and gestures that might be affected by the way you look, when POF had to be mentioned as very sliding, With the debate an excessive amount of on how to develop taking,Dog shelters become naturally decent can cause, so really will cause indicates run out of sustain. That's the great news. the process lies find means that can help you achieve pay for building possible goals to get your dog guard. agonizing was ten, mom had been due to baby. at that time, The dermatologists informed daddy of there can be risks all of the childbirth. certainly when i realized, i became a blubbering screw! not again! The word's through the Minister two long period past, originated inundating back in time.
 • Latisse

  10 Latisse Më 10/05/2012

  Today, the culture can involve in most point. Culture and books has been collectively for a long time. Withinside books, folks may also find out about culture.
 • classifieds

  11 classifieds Më 08/05/2012

  Definitely believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the net the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they plainly don't know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks
 • police car auctions

  12 police car auctions Më 05/05/2012

  We all want a good existence, the economic system is actually stable and more developed. However, to obtain all that, you'll want or remain a reliable state throughout the economy.
 • sister porn

  13 sister porn Më 27/04/2012

  You can use New moon system to improve your Android emulator. Simply stick to the training and it will turn out properly.
 • how to get ripped

  14 how to get ripped Më 27/04/2012

  Pranvera është një stinë e bukur. Ne mund të shohim shumë lule.
 • personal injury lawyers melbourne

  15 personal injury lawyers melbourne Më 24/04/2012

  I'll gear this review to 2 types of people: current Zune owners who are considering an upgrade, and people trying to decide between a Zune and an iPod. (There are other players worth considering out there, like the Sony Walkman X, but I hope this gives you enough info to make an informed decision of the Zune vs players other than the iPod line as well.)
 • park city utah homes

  16 park city utah homes Më 24/04/2012

  The new Zune browser is surprisingly good, but not as good as the iPod's. It works well, but isn't as fast as Safari, and has a clunkier interface. If you occasionally plan on using the web browser that's not an issue, but if you're planning to browse the web alot from your PMP then the iPod's larger screen and better browser may be important.
 • outdoor furniture melbourne

  17 outdoor furniture melbourne Më 23/04/2012

  Biking has good health and i also agree if we need to utilize the bicycle if our own property is neighborhood to the workplaces.
 • Pay Dirt

  18 Pay Dirt Më 20/04/2012

  Kèlkeswa sa ki pwodwi ou vann, moun yo plis itilize li si li sanble enteresan ak atire ak konpayi ou gade pwofesyonèl ak konvenkan. Pandan yon sèl sa a konpwann yo pwodwi yon bwochi ke li pran yon gwo zafè nan lajan. Koulye a, yon anpil nan teknoloji bò kote nou ki ka fè kreyasyon an materyèl pwomosyon ke se pi bon mache.
 • Top Cheap Hosting

  19 Top Cheap Hosting Më 10/04/2012

  I can see that you are an expert at your field! I am launching a website soon, and your information will be very useful for me.. Thanks for all your help and wishing you all the success.
 • 24 hour loans

  20 24 hour loans Më 13/03/2012

  Mbylla telefonin dhe po qëndroja akoma tek bari nën shoqërinë e rrezeve të diellit dhe në dialogun e heshtur të kafesë, i zhytur plotësisht në mendime dhe i emocionuar nga “E bukura more” që sapo dëgjova.
 • samosbourne

  21 samosbourne Më 21/08/2011

  I know this will haed. The kendhoet really is something. I should take a little responsibility about this matter. I really want to know more about it. awesome games
 • payday loan

  22 payday loan Më 02/08/2011

  När gödselstacken är gjord, då Valerianus späds ut och sprutade över hela högen att fungera som ett skyddande hölje.
  payday loan, cash loans
 • select comfort

  23 select comfort Më 26/07/2011

  Usually, the rock musician will always have the uniqueness of each. Usually tended to do things which a breach of ethics and regulations.
 • vinyl tape

  24 vinyl tape Më 20/07/2011

  More focus should be given to the specific small goals, because in the end they will build up the long hauled targets.
 • Susancai

  25 Susancai Më 07/07/2011

  We like what you say. Thanks for posting! Looking forward to sharing more. china import
 • 26 Më 06/02/2010

 • STUDENTJA

  27 STUDENTJA Më 30/01/2010

  BRAVOOO
  BRAVOOO
  BRAVOOO
  KENI BER NJE SHUME GJE SHUME TE MIR PER TE GJITH ATO QE SE DUAN ATDHEUN TE NXEJNE MEND
  MUA ME PELQEU SHUM
  BRAVOO

Shto një koment