Créer un site internet

A është e domosdoshme Akademia Diplomatike ?

A është e domosdoshme Akademia Diplomatike?
Rastësisht duke u informuar mbi shtypin shqiptar, lexova një artikull interesant të botuar në disa organe të përditshme shqiptare. Ky artikull fliste për ngritjen e Akademisë Diplomatike pranë Ministrisë së Punëve me Jashtë. Kjo iniciativë është me të vërtet për t’u vlerësuar edhe përse në krahasim me vendet e tjera të përparuara (Shtetet e Bashkuara të Amerikës) është shumë e vonuar si ide në kohë dhe në hapësirë. Këtë iniciativë që po merr sot Këshilli i Ministrave në lidhje me themelimin dhe strukturimin e kësaj Akademie, Kongresi Amerikan e ka marrë në 1946, duke aprovuar Foreing Servise Institute (FSI) brenda Departamentit të Shtetit. FSI kishte si qëllim të formonte personelin (diplomatik dhe teknik në funksion të Marrëdhënieve Ndërkombëtare), të cilët do të dërgoheshin me mision në vendet e huaja. Ky personel do të formohej duke u trajnuar në dy drejtime:
1. Gjuhësore
Pjesa më e madhe docentëve jo vetëm që kishin një karrierë të lartë në formimin gjuhësor, por ishin edhe ekspertë të mirë përsa i përket komunikimit jo verbal dhe kulturor të vendeve nga vinin.
2)Antropologjik
Antropologët ndiqnin një program më shumë tradicional të orientuar në dimensionet makrokulturale (mënyrat e shkëmbimit, organizimin social, strukturat gjerarkike)
Të dy këta elementë së bashku formojnë atë që quhet komunikim ndërkulturor, që do të thotë sa më shumë të njohësh të tjerët aq më shumë influencë do të kesh mbi ata. Gjatë periudhës së formimit të FSI, Shtetet e Bashkuara të Amerikës ishin leader si fuqi botërore, por diplomatët e saj ishin ineficientë. Pra, FSI ishte një nevojë e domosdoshme që roli dhe fuqia e Shteteve të Bashkuara të Amerikës të dëgjohej, të respektohej në botë. Akademia Diplomatike shqiptare që ka fizionomi të ngjashme dhe mision të përbashkët me FSI a është e domosdoshme për vendin tonë? Shqipëria ka nevojë për një diplomaci mjaft aktive jo vetëm në rajon, por edhe me gjerë, pasi është viti i vendimeve të mëdha dhe mjaft të rëndësishme. Ne kemi nevojë për diplomaci aktive, profesionale ku duhet të mbrojë dhe të përkrahë jo vetëm interesat e shqiptare brenda Republikës së Shqipërisë,por edhe të bashkombasve tanë kudo që ndodhen. Shqipëria, për vetë pozicionin strategjik dhe lidhjes me faktorin historik si një produkt njerëzor, ka një rol mjaft të rëndësishëm dhe vendimtar përsa i përket paqes dhe stabilitetit në rajon.
Diplomacia e vendit tonë duhet të jetë e gatshme të përballet me çështje konkrete si: Bisedimet për statusin final të Kosovës. Ne nuk kemi nevojë për atë lloje diplomacie që quhet “ Vallëzimi Dans”, por për një diplomaci të afirmuar dhe koherente me partner të sigurt për çështje dhe vendime të ndryshme ndërkombëtare. Duke analizuar atë që shprehëm më sipër do të thosha se akti i themelimit të kësaj Akademie është një ogur i mirë. Gjithashtu për vetë faktor kohe dhe kushtet hapësinore që po përjetojmë, Akademia Diplomatike është e avantazhuar.
Them kështu pasi rreth 20 mijë studentë (pa përfshirë edhe mjaft intelektualë) studiojnë në universitetet më në zë në botë.
Një pjesë e mirë e tyre kanë zgjedhur fakultetin e Shkencave Politike dhe në veçanti atë të Marrëdhënieve Ndërkombëtare dhe Diplomatike. Këta studentë jo vetëm që studiojnë në profilin e Marrëdhënie Ndërkombëtare, por në të njëjtën kohë mund të themi që janë komunikues mjaft të mirë ndërkulturor, sepse janë njohës shumë të mirë të vendeve ku studiojnë.
Akademia Diplomatike mund të jetë funksionale nëse me të vërtet do të jetë e hapur, duke i kushtuar një rëndësi të veçantë asaj që quhet komunikim ndërkulturor.
Prandaj, diplomatët shqiptarë duhet të jenë të vetëdijshëm dhe të ndërgjegjshëm për rolin që mbartin mbi supe, duke përfaqësuar fatin e një shteti dhe të një kombi të tërë.


Alban Daci, kryetar
Gjenerata Re Shqiptare-Itali
student për Marrëdhënie Ndërkombëtare
dhe Diplomatike,
Universiteti i Gjenovës
 • 5 vota. Mesatarja e 2.80 të 5.

Komentet

 • https://www.facebook.com/

  1 https://www.facebook.com/ Më 01/11/2020

  Hello mates, its enormous article concerning teachingand completely defined, keep it up all the time.
 • www.fortitudesys.com

  2 www.fortitudesys.com Më 23/10/2020

  Marvelous, what a web site it is! This webpage
  presents useful facts to us, keep it up.
 • https://cdn.shopify.com/s/files/1/0502/6971/6640/files/jem-netflix-premium-account-generator-zlmds33dd.pdf

  3 https://cdn.shopify.com/s/files/1/0502/6971/6640/files/jem-netflix-premium-account-generator-zlmds33dd.pdf Më 22/10/2020

  Hey! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be ok.
  I'm absolutely enjoying your blog and look forward to new updates.
 • pani szuka pana podkarpacie

  4 pani szuka pana podkarpacie Më 16/10/2020

  You should talk with her before or after intercourse so as to offer her the emotional supports she should hear.
  Super Studs are aware that like Real Estate, the rule to great sex is frequently, 'location, location, location. The modified missionary
  position lets you leave her with a deeper penetration, along with your shaft
  rubbing against her clitoris for further pleasure.
 • cheap flights

  5 cheap flights Më 28/08/2020

  Appreciate the recommendation. Will try it out.
 • cheap flights

  6 cheap flights Më 27/08/2020

  We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community.

  Your site provided us with valuable information to work on. You
  have done an impressive job and our whole community will be thankful to you.
 • cheap flights

  7 cheap flights Më 27/08/2020

  What i do not understood is in fact how you are not actually much more neatly-favored than you
  may be now. You're so intelligent. You understand therefore significantly in relation to this
  topic, made me in my view consider it from so many numerous angles.
  Its like men and women are not interested unless it's one thing to accomplish
  with Girl gaga! Your personal stuffs outstanding.
  Always take care of it up!
 • cheap flights

  8 cheap flights Më 26/08/2020

  Hi, I do think this is a great website. I stumbledupon it ;) I am going to revisit yet
  again since i have bookmarked it. Money and freedom is the greatest way to change,
  may you be rich and continue to help other people.

  cheap flights 2CSYEon
 • cheap flights

  9 cheap flights Më 25/08/2020

  We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your site provided us with valuable info to work on. You've done a formidable job and our entire community will be thankful to
  you. cheap flights 3aN8IMa
 • web hosting providers

  10 web hosting providers Më 14/08/2020

  Thankfulness to my father who told me about this webpage, this website is truly amazing.
 • adreamoftrains website hosting

  11 adreamoftrains website hosting Më 12/08/2020

  With havin so much content do you ever run into any
  issues of plagorism or copyright violation? My website has a lot of completely unique content I've either
  authored myself or outsourced but it looks like a lot of it is
  popping it up all over the web without my permission.
  Do you know any methods to help reduce content from being ripped off?
  I'd truly appreciate it. adreamoftrains web host
 • หนังหนังแอคชั่นมันๆ

  12 หนังหนังแอคชั่นมันๆ Më 11/08/2020

  Asking questions are really pleasant thing if you are not
  understanding anything fully, however this article presents pleasant understanding yet.
 • best web hosting 2020

  13 best web hosting 2020 Më 10/08/2020

  I like the helpful information you provide in your articles.
  I'll bookmark your blog and check again here frequently.
  I am quite sure I will learn plenty of new stuff right here!
  Good luck for the next!
 • web hosting sites

  14 web hosting sites Më 10/08/2020

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post
  was great. I don't know who you are but definitely you are going
  to a famous blogger if you are not already ;) Cheers!
 • Bola88

  15 Bola88 Më 16/06/2020

  It's an amazing piece of writing for all the online people; they will get benefit from it I am sure.
 • Data Togel

  16 Data Togel Më 12/06/2020

  Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.

  I've been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with
  something like this. Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new
  updates.
 • promotional products 100

  17 promotional products 100 Më 29/05/2019

  With havin so much content do you ever run into any issues of plagorism or copyright infringement?

  My website has a lot of exclusive content I've either authored
  myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over
  the internet without my agreement. Do you know any techniques to help prevent content from being stolen? I'd truly appreciate it.
 • PornAddik

  18 PornAddik Më 25/11/2018

  Wonderful goods from you, man. I've understand your stuff previous to and you're just too wonderful.

  I really like what you have acquired here, certainly like what you're saying and the way in which you say it.

  You make it entertaining and you still take care of to keep it
  wise. I can not wait to read much more from you. This
  is really a great site.
 • Bonifacio

  19 Bonifacio Më 18/08/2018

  Bom dia! Eu podia jurar que eu fui a este site antes mas depois
  leitura através de alguns do post que eu percebi é novo para
  mim. De qualquer forma, estou definitivamente encantado eu achei e eu vou ser
  livro marcação e checando frequentemente!
 • equity

  20 equity Më 05/05/2018

  Wһat's up everybody, here every one is sharing such know-how, therefore it's ρleaѕant to read this webpage,
  and I used to gо to see this web site every day.
 • canine

  21 canine Më 01/05/2018

  I fеel that is among the so muⅽh impοrtant infoгmation for me.

  And i am glaԁ stuⅾyіng your article. Hօweveг want to
  statement on few basic іssues, The website taste is wonderful,
  the articles is in point of fact nice : D. Good task, chеers
 • Kristofer

  22 Kristofer Më 07/09/2016

  I truly treasure your work, Great post.
 • Stan

  23 Stan Më 05/09/2016

  Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you, However I am going through troubles with your RSS. I don't understand why I can't subscribe to it. Is there anybody getting similar RSS issues? Anyone that knows the answer can you kindly respond? Thanx!!
 • Lien

  24 Lien Më 31/05/2016

  Despite being with her boys, Britney gave the impression to be inconsolable as it was arduous to know whereas she tried to explain what had transpired.
 • LYNDIA

  25 LYNDIA Më 18/10/2013

  Hi! I've been following your web site for a while now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Dallas Tx! Just wanted to say keep up the fantastic job!
 • friv 9

  26 friv 9 Më 09/07/2012

  Its Pleasure to understand your blog.The around content articles is relatively extraordinary,
  and I very enjoyed reading your blog and items that you simply expressed.
 • friv 8

  27 friv 8 Më 09/07/2012

  Congratulations for posting such a useful blog.
 • friv 7

  28 friv 7 Më 09/07/2012

  Thank you for all the detail. This article is super transparent !!
  I'm sure you will have some really cool products for all of us soon. Good luck and do not change !!
 • friv 6

  29 friv 6 Më 09/07/2012

  __???
  ________________?Hello,´?`
  _______________?I Have….´?`
  ______________?Come Here´?`
  _____________?To Wish You ´?`
  ____________?Merry Christmas´?`
  ___________?And Also, A Happy´?`
  __________?New Year To You For´?`
  _________?2011… I Hope The New ´?`
  ________?Year Brings You Loads Of ´?`
  _______?Happiness And Good Health. ´?`
  _____?I Hope You Have A Nice Day On ´?`
 • Salmon Fishing Guide Alaska

  30 Salmon Fishing Guide Alaska Më 02/07/2012

  Nëse ju keni një marrëdhënie të mirë me radio stacionin lokal dhe aktiv në komunitet, në përgjithësi ju do të jetë në gjendje të krijojë ekspozimin ndaj produktet dhe shërbimet tuaja.
 • los angeles seo

  31 los angeles seo Më 01/07/2012

  We indeed can easily see that there are many people who take lots of trips to get a lot of knowledge and degrees in many fields that exist in this world.
 • sql deadlocks

  32 sql deadlocks Më 01/07/2012

  We were strongly advised to read a lot if you want to get a lot of knowledge about many things. You really must read a lot of things in books or on the internet.
 • kizi

  33 kizi Më 29/06/2012

  ___??
  _________________???
  ________________?Hello,´?`
  _______________?I Have….´?`
  ______________?Come Here´?`
  _____________?To Wish You ´?`
  ____________?Merry Christmas´?`
  ___________?And Also, A Happy´?`
  __________?New Year To You For´?`
  _________?2011… I Hope The New ´?`
  ________?Year Brings You Loads Of ´?`
  _______?Happiness And Good Health. ´?`
  _____?I Hope You Have A Nice Day On ´?`
  ____?Christmas Day, Filled With Lots Of ´?`
  ___?Family Time…..And Of Course Eating ´?`
  __?Lots Of Nice Foods, And Candies. I Hope´?`
  _?That Santa Is Good To You As Well And He´?`
  .?Brings You lots Of Presents On Christmas Day´?`
 • kizi

  34 kizi Më 29/06/2012

  ___??
  _________________???
  ________________?Hello,´?`
  _______________?I Have….´?`
  ______________?Come Here´?`
  _____________?To Wish You ´?`
  ____________?Merry Christmas´?`
  ___________?And Also, A Happy´?`
  __________?New Year To You For´?`
  _________?2011… I Hope The New ´?`
  ________?Year Brings You Loads Of ´?`
  _______?Happiness And Good Health. ´?`
  _____?I Hope You Have A Nice Day On ´?`
  ____?Christmas Day, Filled With Lots Of ´?`
  ___?Family Time…..And Of Course Eating ´?`
  __?Lots Of Nice Foods, And Candies. I Hope´?`
  _?That Santa Is Good To You As Well And He´?`
  .?Brings You lots Of Presents On Christmas Day´?`
 • kizi

  35 kizi Më 29/06/2012

  thank you very much!@@@
 • HOA management software

  36 HOA management software Më 27/06/2012

  Mít dobré obchodní jméno, je velmi důležitým faktorem, který se může objevit lepší než mezi ostatními. Byl jsem velmi frustrován, když viděl, podnikání, jehož jméno vlastně nemá smysl.
 • angry birds online

  37 angry birds online Më 19/06/2012

  Thanks, I have been searching for info about this topic for ages and yours is the best I have located so far.
 • 85 play

  38 85 play Më 19/06/2012

  Congratulations for posting such a useful blog. Your blog isn’t only informative but also extremely artistic too.
 • friv 3

  39 friv 3 Më 19/06/2012

  Thanks for taking the time to discuss this, I feel strongly about it and love learning more on this topic. If possible, as you gain expertise, would you mind updating your blog with more information? It is extremely helpful for me.
 • y8 games

  40 y8 games Më 19/06/2012

  Excellent post, I will make sure I check back regularly keep up the good work.
 • friv 2

  41 friv 2 Më 19/06/2012

  I like this post, enjoyed this one thankyou for putting up
 • bloons tower defense 4

  42 bloons tower defense 4 Më 19/06/2012

  Hello there and thank you for your info – I have definitely picked up something new from right here
 • bloons tower defense 4

  43 bloons tower defense 4 Më 19/06/2012

  Hello there and thank you for your info – I have definitely picked up something new from right here
 • bloons tower defense 4

  44 bloons tower defense 4 Më 19/06/2012

  hello there and thank you for your info – I have definitely picked up something new from right here
 • Crazy Taxi

  45 Crazy Taxi Më 18/06/2012

  What’s Happening i’m new to this, I stumbled upon this I have discovered It absolutely helpful and it has helped me out loads. I am hoping to give a contribution & help other users like its aided me. Good job.
 • Ketchikan Alaska Fishing Charters

  46 Ketchikan Alaska Fishing Charters Më 18/06/2012

  There are many people who are willing to take the direction that he did not like. We do require sincerity to take something that we do not like for the sake of our future progress.
 • Subscription MSDN

  47 Subscription MSDN Më 17/06/2012

  Someone who decided to continue the study to a higher level it will be a springboard for him. He will have a better job than before. So, you must get the higher school level.
 • San Antonio Mover

  48 San Antonio Mover Më 15/06/2012

  Taking a study in which we enjoy of course, will make us happy when learning in the classroom. We really should choose a proper study with interest and talent
 • y3

  49 y3 Më 10/06/2012

  thank you for all the detail. This article is super transparent !!
  I'm sure you will have some really cool products for all of us soon. Good luck and do not change !!
 • Friv

  50 Friv Më 10/06/2012

  aaaaaaaaaaaaaaa
 • Friv

  51 Friv Më 10/06/2012

  thank U
 • Friv

  52 Friv Më 10/06/2012

  Ngoc Trinh
 • famycutecute

  53 famycutecute Më 09/06/2012

  playing game
 • bloons tower defense 5

  54 bloons tower defense 5 Më 07/06/2012

  thank you very much!
 • bloons tower defense 4

  55 bloons tower defense 4 Më 07/06/2012

  thank you for sharing!!!
 • super smash flash 2

  56 super smash flash 2 Më 07/06/2012

  best games online free!!!
 • super smash flash

  57 super smash flash Më 07/06/2012

  thank you very much!!!
 • super smash flash

  58 super smash flash Më 07/06/2012

  thank you so much!!!
 • mont blanc pen

  59 mont blanc pen Më 07/06/2012

  Rád používám internet, nevím, kdy začít, přečtěte si články a vidět poslední je povinným předmětem mého internetu je opravdu dobrý, bude to bylo o vás.
 • Beneful Dog Food Coupons

  60 Beneful Dog Food Coupons Më 06/06/2012

  I like to be a diplomate someday. Represent what was my country history and introduce all culture my country has. But, only time will tell it all.
 • cheap chanel sunglasses

  61 cheap chanel sunglasses Më 05/06/2012

  Článek byl dobře napsaný, mám rád na návštěvu svého blogu, tak zajímavé. A našel jsem hodně lidí, líbil váš článek, tam je zpráva, tak bych také rád opustit své jméno.
 • la law 911

  62 la law 911 Më 02/06/2012

  Person jumping in academics do tend to have the flying hours that are not too dense unless he is a person who is required in many places because of his invention.
 • minecraft hosting service

  63 minecraft hosting service Më 31/05/2012

  There are many people who prefer to be the person who engaged in academics. You do have to pick and choose many things in life, include your career in your life.
 • irs taxes

  64 irs taxes Më 31/05/2012

  Being an academic is not an easy thing. You will work and learn a lot about education. This is why you need to see and read a lot of education blogs in internet.
 • DJ Lights

  65 DJ Lights Më 30/05/2012

  I'm curious to find out what blog platform you're utilizing? I'm having some small security issues with my latest blog and I'd like to find something more secure. Do you have any suggestions?
 • outdoor wicker patio furniture

  66 outdoor wicker patio furniture Më 30/05/2012

  Making use of stick in taking part in percussion is necessary excellent skill. The knowledge of the simple songs ought to be known. Next, the particular drum will make a harmonious relationship audio.
 • super smash flash 2

  67 super smash flash 2 Më 30/05/2012

  Nice post. Thank for sharing!
 • bloons tower defense 5

  68 bloons tower defense 5 Më 30/05/2012

  What i do not understood is in fact how you are not really much more smartly-liked than you may be right now.
 • Uphill Rush

  69 Uphill Rush Më 30/05/2012

  Great and very informative post you have shared with us i like this blog post.
 • mont blanc pens

  70 mont blanc pens Më 30/05/2012

  De eerste keer om uw tekst aanbevolen door een vriend te zien, voelde hij zich goed, lees ik veel baat Dank u, en zal blijven aandacht besteden aan u.
 • Olympia Bankruptcy Lawyer

  71 Olympia Bankruptcy Lawyer Më 29/05/2012

  I hope there is no conflict in the world anymore. Live in peace is better than we war each other. I respect to Kosovo's liberty and I do not want to hear people killed anymore.
 • cheap chanel bags

  72 cheap chanel bags Më 28/05/2012

  It is my first time here to visit your website and i find the post is really good for me, thank you.
 • http://www.premiumseocompany.com/seattle-seo-company.asp

  73 http://www.premiumseocompany.com/seattle-seo-company.asp Më 28/05/2012

  I have not utilized Display. Anything I understand about Expensive is software program accustomed to create cartoon movies that proceed. My friend always makes use of Expensive to create movement movie.
 • Seattle Divorce Attorney

  74 Seattle Divorce Attorney Më 26/05/2012

  There're many kinds of methods for you to caused by possess a superior quality of life. It is possible to increase the degree of schooling you 'must' have an effect on the quality in your life.
 • Pushback Racking

  75 Pushback Racking Më 25/05/2012

  You really should look at the degree and also level of education you have. A person's educational level will decide the quality of life. Thus, be cautious after that.
 • http://www.omegapartners.com.au/

  76 http://www.omegapartners.com.au/ Më 25/05/2012

  At times, individuals simply want to go into the supervision put in school. It happens because they want bright future while they assume. Next, this system will have hold filtration for the new individuals.
 • House Cleaning San Antonio

  77 House Cleaning San Antonio Më 25/05/2012

  Educational issue occasionally is about the actual regulation. The regulation for certain problem may influence the actual fee. Sometimes, it isn't affordable.
 • New Mexico contractors

  78 New Mexico contractors Më 23/05/2012

  There are many academic titles available in the world. But, believe me, every person has its advantages and disadvantages respectively. You have to concentrate in one area only.
 • san diego moving companies

  79 san diego moving companies Më 22/05/2012

  In this world there would be no people who have the ability very much. God has created man with the advantages and disadvantages respectively.
 • bodystocking

  80 bodystocking Më 21/05/2012

  An advancement with schooling will certainly deliver many benefits for all. You can see There're many kinds of those who have to have a decent schooling currently.
 • Personalized Employee Gifts

  81 Personalized Employee Gifts Më 20/05/2012

  A way that you can use to complete an application is to read helpful tips publication ahead of time to prevent the error regarding getting. You need to grow it very cautiously to prevent mistake.
 • Diablo 3 Strategy Guide

  82 Diablo 3 Strategy Guide Më 20/05/2012

  Making use of blog site at some point is only for a exclusive point. They merely like to write. After that, the blog will keep the composing.
 • chaos faction 2

  83 chaos faction 2 Më 20/05/2012

  Play chaos faction 2 games,

  List hot games 2012

  http://www.uphillrush3game.com/
  http://www.bloonstowerdefense5.in/
 • criminal lawyers melbourne

  84 criminal lawyers melbourne Më 19/05/2012

  That is reallty very amazing. So, keep it up .
 • Armor Games

  85 Armor Games Më 15/05/2012

  gamse very good, Thanks
 • Jeff - Get This Ripped

  86 Jeff - Get This Ripped Më 15/05/2012

  At times, people do not understand regarding random number. The amount may be random in a few reasonable way. To control your emotions to job the actual logical thinking.
 • perth property valuers

  87 perth property valuers Më 14/05/2012

  Un alt punct de reţinut este o expresie veche care spune că, atunci când vine vorba de a vinde un produs, o imagine este mult mai bună decât o mie de cuvinte. Folosiţi întotdeauna o imagine şi să încerce să facă cele mai bune imagini de calitate.
 • los angeles personal injury lawyer

  88 los angeles personal injury lawyer Më 11/05/2012

  Elton john is the best singer EVER!!
 • Fein Multimaster blades

  89 Fein Multimaster blades Më 10/05/2012

  Akademik është aspekti më i rëndësishëm në jetën e njeriut. Ajo përcakton nivelin e funksionit njohës në trurin tonë gjithashtu.
 • BO

  90 BO Më 09/05/2012

  Ha az emberek nem találják meg a számot, vagy ha könnyen elrejthető a versenytársak közötti, akkor bajban vannak. Meg kell közvetíteni egy világos üzenetet az Ön álláspontját, és ami még fontosabb, hogy nagyon ismerik a területeken a területen.
 • Friv

  91 Friv Më 09/05/2012

  Nice post, thanh for sharing!
 • bloons tower defense 5

  92 bloons tower defense 5 Më 09/05/2012

  bloons tower defense 5 flash game, bloons tower defense 5 free online
 • Kizi

  93 Kizi Më 09/05/2012

  Kizi juegos, Kizi online
 • bloons tower defense 4

  94 bloons tower defense 4 Më 09/05/2012

  bloons tower defense 4 play online, bloons tower defense 4 free flash
 • spider solitaire

  95 spider solitaire Më 09/05/2012

  spider solitaire flash, spider solitaire play online
 • Firv

  96 Firv Më 09/05/2012

  Firv juegos free, Firv flash game
 • Frin

  97 Frin Më 09/05/2012

  Frin juegos, Thank for sharing!
 • Frin

  98 Frin Më 09/05/2012

  Nice post, thank for sharing!
 • free online advertising

  99 free online advertising Më 08/05/2012

  Definitely believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the net the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they plainly don't know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks
 • Friv

  100 Friv Më 08/05/2012

  Nice post, thank for sharing!
 • Funding Lawsuit

  101 Funding Lawsuit Më 06/05/2012

  There are many ways you can do to have a better quality of life. You can increase the level of education you have to have an impact on the quality of your life.
 • SEO Alaska

  102 SEO Alaska Më 06/05/2012

  You really should consider the degree and level of education you have. A person's educational level will determine the quality of life. So, be careful then.
 • Garage Door Seattle

  103 Garage Door Seattle Më 05/05/2012

  Academic issue sometimes is about the regulation. The regulation for certain condition will influence the fee. Sometimes, it is not reasonable.
 • Alaska Hunts

  104 Alaska Hunts Më 05/05/2012

  Compareu els seus volants sempre, trobar idees noves, fresques i innovadores per tal d'aspirar a l'atenció i, més important, identificar el que fa que vostè vol comprar un producte. Si el material és capaç de persuadir, més probable és que també el cas amb la seva perspectiva.
 • levittown dentist

  105 levittown dentist Më 03/05/2012

  There are many things that relate to the academic field. One thing I know, something matters relating to academic education is always associated with.
 • bathtub drain repair

  106 bathtub drain repair Më 03/05/2012

  I had trouble with academics on campus. There are many problems that occur in the academic field that I have. I should fix it immidiatelly in order to achieve a good mark.
 • solar installation training

  107 solar installation training Më 02/05/2012

  The collection is now offering advanced, too! At present, there are lots of libraries who have a number of sophisticated systems that can help associates find the books they may be looking for.
 • surrogacy

  108 surrogacy Më 30/04/2012

  Nekatere besede, ki jih je mogoče uporabiti najbolj učinkovito, ko je začela preprost slogan, ki bo vaše podjetje razlikuje od konkurentov je največji, najdaljši, najnovejši, najboljši, najbolj, varna, kot nalašč, najvišji in najbolj.
 • app builders

  109 app builders Më 30/04/2012

  Academic problem occasionally is quite difficult. Folks with the academic industry is too many. After that, the prospective can't be achieved.
 • Watch Phones

  110 Watch Phones Më 29/04/2012

  Academic problem sometimes is about the quality. However, it will influence the price. Sometimes, people think that expensive academic is the good One.
 • baby furniture

  111 baby furniture Më 29/04/2012

  Academic difficulty at times is all about the standard. Nevertheless, it's going to impact the price. At times, people believe that pricey academic may be the good One.
 • junk removal columbus oh

  112 junk removal columbus oh Më 28/04/2012

  Academic issue sometimes is very complicated. People in the academic field is too many. Then, the target cannot be fulfilled.
 • Promotional Items

  113 Promotional Items Më 27/04/2012

  Ito ay ang simula ng kampanya o anumang plano sa marketing. Sa kasamaang palad, ito ay bihirang-alang sa maliit na negosyo. Kailangan mong tanungin ang inyong sarili, kung gaano karaming mga negosyo deal na kailangan ko talaga?
 • arab porn

  114 arab porn Më 27/04/2012

  The tale is for some reason quite coming in contact with. The particular grand daddy and might merely ignores the little woman but they cares about you on her rather.
 • unlock iphone 3gs

  115 unlock iphone 3gs Më 26/04/2012

  Peoplewho possess academic issue may be not because of the brightness. It could be caused of income. A few college require much Funds to review also on that point currently certainly there exist.
 • company formation agents

  116 company formation agents Më 26/04/2012

  Peoplewho have academic problem may be not because of the smartness. It can be caused of Money. Some university require much Money to study there.
 • supers mash flash 2

  117 supers mash flash 2 Më 25/04/2012

  Hello there! I just want to give you a big thumbs up for the excellent information you have got here on this post. I will be returning to your blog for more soon….
 • y8y8

  118 y8y8 Më 25/04/2012

  I’ve read a few good stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I surprise how much effort you put to make such a wonderful informative website….
 • personal injury lawyers melbourne

  119 personal injury lawyers melbourne Më 24/04/2012

  The Zune concentrates on being a Portable Media Player. Not a web browser. Not a game machine. Maybe in the future it'll do even better in those areas, but for now it's a fantastic way to organize and listen to your music and videos, and is without peer in that regard. The iPod's strengths are its web browsing and apps. If those sound more compelling, perhaps it is your best choice.
 • real estate park city utah

  120 real estate park city utah Më 24/04/2012

  I still remember that in childhood i used to go some gardens to get some fresh air early in the morning. One day i saw a very old many running very fast. I follow him and asked him that you are still running very fast and easily what is the secret of your stamina. Then he replied that he did not smoke.
 • hollywood physique review

  121 hollywood physique review Më 23/04/2012

  Mësimi në nivelin e akademisë është gjithashtu e mirë për të bërë. Kjo nuk ka kuptim nëse njerëzit thonë se niveli universitar është një e mirë.
 • Free Classified Ads

  122 Free Classified Ads Më 22/04/2012

  There are many academic titles available in the world. But, believe me, every person has its advantages and disadvantages respectively. You have to concentrate in one area only.
 • brisbane window tinting

  123 brisbane window tinting Më 21/04/2012

  In this world there would be no people who have the ability very much. God has created man with the advantages and disadvantages respectively.
 • herbalife shakes

  124 herbalife shakes Më 20/04/2012

  Gingo honeymoon vacation is a should do for the newlyweds. Nonetheless, there exists a need to choose the right place for any honeymoon vacation therefore comfortable and beautiful.
 • Melbourne Cup Field

  125 Melbourne Cup Field Më 19/04/2012

  Ideiak eta nahita errepikatzen delako ideia eta gaia hainbat aldiz gai batzuk oso garrantzitsua azpimarratu behar da, zure arrakasta-aukerak hobetzeko alea da. Ideia gehienak puntu ilustratzeko, esan nahi dut pixka bat atzeko planoa behar.
 • unlock iphone 3gs

  126 unlock iphone 3gs Më 17/04/2012

  Gingo vacation would have been a need to do for your bride and groom. However, there is a need to choose the right place for the vacation thus comfy and delightful.
  unlock iphone 3gs
 • Plus500 android app

  127 Plus500 android app Më 16/04/2012

  Vostè pot utilitzar els serveis de consultors de màrqueting per ajudar a desenvolupar programes específics de màrqueting i li dóna un munt d'idees i suggeriments sobre les formes d'atreure més clients. Això és el que milers de consultors de màrqueting a tot el món cada dia.
 • Glock trigger

  128 Glock trigger Më 16/04/2012

  Sovint se'ns recorda que moltes petites empreses han experimentat la caiguda en els primers anys. Des de la meva experiència, hi ha dues coses que fan que és la manca de capital inicial i la manca de capacitat de mercat. La gent que dirigeix ​​aquest negoci treballant molt dur, en general tenen un molt bon producte.
 • chicago dumpster rental

  129 chicago dumpster rental Më 14/04/2012

  Coa chegada do paquete de austeridade e redundante en máis e máis xente se atopan coa xubilación moito antes de que está preparado. Teñen diñeiro e enerxía e entusiasmo para comezar seu propio negocio. O problema é, nada menos que aqueles que non teñen un stock de experiencia ao seu novo negocio.
  chicago dumpster rental
 • faux wood blinds

  130 faux wood blinds Më 13/04/2012

  Sigurisht e nevojshme, natyrisht, do të mësojmë në akademinë diplomatike të marrëdhënieve diplomatike me vendet e tjera. Kjo është natyrisht e nevojshme për të ardhmen e këtij vendi dhe gjeneratat e ardhshme në këtë vend në trajtimin me vendet e tjera.
 • Top Business Hosting

  131 Top Business Hosting Më 10/04/2012

  I can see that you are an expert at your field! I am launching a website soon, and your information will be very useful for me.. Thanks for all your help and wishing you all the success.
 • Lawsuit Loan

  132 Lawsuit Loan Më 05/04/2012

  Is ábhar bolscaireachta Is gné thábhachtach d'aon straitéis margaíochta. Léiríonn an t-ábhar do ghnó agus go mbeidh bonn custaiméirí a dhéanamh ar an fógráin as a gcinneadh gnó a dhéanamh leat.
  <a href="http://www.lawsuitfundingloans.org/">Lawsuit Loan</a>
 • payday loans online

  133 payday loans online Më 18/03/2012

  I think other website proprietors should take this site as an model, very clean and wonderful user genial style and design, as well as the content. You are an expert in this topic!
 • Marc frin

  134 Marc frin Më 13/03/2012

  One thing I want to say about A është e domosdoshme Akademia Diplomatike is that this topic is a great.
  friv
 • Webmasteri

  135 Webmasteri Më 19/05/2008

  Lini komentin a opinionin tuaj këtu !

Shto një koment