Pjesa XIV Kontrolli i Lartë i Shtetit

Neni  162

1.    Kontrolli  i  Lartë  i  Shtetit  është  institucioni  më  i  lartë  i  kontrollit  ekonomik  e financiar.   Ai u  nënshtrohet  vetëm Kushtetutës dhe  ligjeve.
2.     Kryetari  i  Kontrollit  të  Lartë  të  Shtetit  zgjidhet  dhe  shkarkohet  nga  Kuvendi me  propozim  të  Presidentit  të Republikës.  Ai  qëndron  në  detyrë  për  7  vjet,  me  të drejtë  rizgjedhjeje. 

Neni  163

Kontrolli i Lartë  i Shtetit  kontrollon:

a)     veprimtarinë  ekonomike  të  institucioneve  shtetërore  e  të  personave  të  tjerë juridikë  shtetërorë;
b)    përdorimin  dhe  mbrojtjen  e  fondeve  shtetërore  nga  organet  e  pushtetit qendror dhe  atij  vendor;
c)     veprimtarinë  ekonomike  të  personave  juridikë,  në  të  cilët  shteti  ka  më  shumë se  gjysmën  e  pjesëve  ose  të  aksioneve,  ose  kur  huat,  kreditë  dhe  detyrimet  e tyre garantohen  nga  shteti.

Neni  164

1.     Kontrolli i Lartë  i  Shtetit  i  paraqet  Kuvendit:

a)   raport  për zbatimin  e  buxhetit  të  shtetit;
b)     mendim  për  raportin  e  Këshillit  të  Ministrave  për  shpenzimet  e  vitit  të  kaluar financiar  para se  të  miratohet  nga  Kuvendi;
c)   informacion  për rezultatet  e  kontrolleve  sa  herë që  kërkohet  nga  Kuvendi.
2.     Kontrolli  i  Lartë  i  Shtetit  i  paraqet  Kuvendit  raportin  vjetor  të  veprimtarisë  së tij.

Neni  165

1.     Kryetari  i  Kontrollit  të  Lartë  të  Shtetit  mund  të  ftohet  të  marrë  pjesë  dhe  të flasë  në  mbledhjet  e  Këshillit  të  Ministrave,  kur  shqyrtohen  çështje  që  lidhen  me funksionet  e  tij.
2.     Kryetari  i  Kontrollit  të  Lartë  të  Shtetit  ka  imunitetin  e  gjyqtarit  të  Gjykatës  së Lartë.

 • Asnjë vlerësim. Bëhu i pari që e jep atë!

Komentet

 • theragun review

  1 theragun review Më 11/03/2021

  What's up, after reading this remarkable post i am too delighted to share my familiarity here with friends.|
 • atmospheric water generator price

  2 atmospheric water generator price Më 06/01/2021

  I have to thank you for the efforts you have put in penning this site. I'm hoping to check out the same high-grade content by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my own, personal website now ;)|
 • the feed

  3 the feed Më 26/12/2020

  I do accept as true with all of the ideas you've introduced for your post. They are really convincing and can certainly work. Still, the posts are too brief for novices. May you please prolong them a little from next time? Thanks for the post.|
 • feed

  4 feed Më 25/12/2020

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post was great. I don't know who you are but certainly you're going to a famous blogger if you are not already ;) Cheers!|
 • feed

  5 feed Më 24/12/2020

  I pay a quick visit everyday some web pages and websites to read posts, however this blog presents feature based articles.|
 • the feed

  6 the feed Më 24/12/2020

  It's really a great and helpful piece of information. I'm happy that you just shared this helpful info with us. Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.|
 • berkey

  7 berkey Më 28/11/2020

  Amazing things here. I am very happy to look your article. Thank you a lot and I'm having a look forward to touch you. Will you kindly drop me a e-mail?|

Shto një koment