Créer un site internet

Pjesa XI Referendumi

Neni 150

1. Populli, nëpërmjet 50 mijë shtetasve me të drejtë vote, ka të drejtën e referendumit për shfuqizimin e një ligji, si dhe t’i kërkojë Presidentit të Republikës zhvillimin e referendumit për çështje të një rëndësie të veçantë.
2. Kuvendi, me propozimin e jo më pak se një së pestës së deputetëve ose me propozimin e Këshillit të Ministrave, mund të vendosë që një çështje ose një projektligj i një rëndësie të veçantë të shtrohet në referendum.
3. Parimet dhe procedurat për zhvillimin e referendumit, si dhe vlefshmëria e tij parashikohen me ligj.

Neni 151

1. Ligji i miratuar me referendum shpallet nga Presidenti i Republikës.
2. Çështjet që lidhen me tërësinë territoriale të Republikës së Shqipërisë, me kufizimin e lirive dhe të drejtave themelore të njeriut, me buxhetin, taksat e detyrimet financiare të shtetit, me vendosjen dhe heqjen e gjendjes së
jashtëzakonshme, me deklarimin e luftës dhe të paqes dhe me amnistinë nuk mund të shtrohen në asnjë referendum.
3. Referendumi për të njëjtën çështje nuk mund të përsëritet përpara se të kenë kaluar tre vjet nga zhvillimi i tij.

Neni 152

1. Gjykata Kushtetuese shqyrton paraprakisht kushtetutshmërinë e çështjeve të shtruara për referendum sipas nenit 150 paragrafët 1 e 2, nenit 151 paragrafët 2 e 3 edhe sipas nenit 177 paragrafët 4 e 5 brenda 60 ditëve.
2. Rëndësia e çështjeve të veçanta, të parashikuara në nenin 150 paragrafët 1 e 2 nuk është objekt gjykimi në Gjykatën Kushtetuese.
3. Data e referendumit caktohet nga Presidenti i Republikës brenda 45 ditëve pas shpalljes së vendimit pozitiv të Gjykatës Kushtetuese ose pas kalimit të afatit brenda të cilit Gjykata Kushtetuese duhet të shprehej. Gjatë vitit referendumet zhvillohen vetëm në një ditë.

 • Asnjë vlerësim. Bëhu i pari që e jep atë!

Komentet

 • web host

  1 web host Më 10/08/2020

  I think that what you typed was very logical. However, what about
  this? suppose you were to create a awesome post title?
  I mean, I don't want to tell you how to run your website,
  but what if you added something to maybe get a person's attention? I mean Pjesa XI Referendumi is kinda vanilla.
  You should look at Yahoo's home page and watch how they create post headlines
  to get people to open the links. You might add a video or a
  related pic or two to grab people excited about what you've written.
  In my opinion, it would bring your posts a little livelier.
 • content hosting

  2 content hosting Më 10/08/2020

  No matter if some one searches for his essential thing,
  thus he/she wishes to be available that in detail, therefore that thing is maintained
  over here.
 • adreamoftrains web hosting services

  3 adreamoftrains web hosting services Më 10/08/2020

  Hi there, just became alert to your blog through Google, and
  found that it's really informative. I am gonna watch out for brussels.
  I will be grateful if you continue this in future.

  Numerous people will be benefited from your writing.
  Cheers! adreamoftrains web hosting services
 • pacquiao vs bradley

  4 pacquiao vs bradley Më 07/05/2012

  Do your homework on a table or desk, but never try to work on the couch or in your bed.

Shto një koment