Créer un site internet

Pjesa V Këshilli i Ministrave

Neni 95

1. Këshilli i Ministrave përbëhet nga Kryeministri, zëvendëskryeministri dhe ministrat.
2. Këshilli i Ministrave ushtron çdo funksion shtetëror, i cili nuk u është dhënë organeve të pushteteve të tjera shtetërore ose të qeverisjes vendore.

Neni 96

1. Presidenti i Republikës, në fillim të legjislaturës, si dhe kur vendi i Kryeministrit mbetet vakant, emëron Kryeministrin me propozim të partisë ose koalicionit të partive, që ka shumicën e vendeve në Kuvend.
2 . Në qoftë se Kryeministri i emëruar nuk miratohet nga Kuvendi, Presidenti emëron një Kryeministër të ri brenda 10 ditëve.
3. Në qoftë se edhe Kryeministri i emëruar rishtas nuk miratohet nga Kuvendi, brenda 10 ditëve Kuvendi zgjedh një Kryeministër tjetër. Në këtë rast Presidenti emëron Kryeministrin e ri.
4. Kur Kuvendi nuk arrin të zgjedhë Kryeministrin e ri, Presidenti i Republikës shpërndan Kuvendin.

Neni 97

Kryeministri i emëruar sipas nenit 96, nenit 104 ose 105, i paraqet për miratim Kuvendit, brenda 10 ditëve, programin politik të Këshillit të Ministrave së bashku me përbërjen e tij.

Neni 98

1. Ministri emërohet dhe shkarkohet nga Presidenti i Republikës, me propozim të Kryeministrit, brenda 7 ditëve.
2. Dekreti shqyrtohet brenda 10 ditëve nga Kuvendi.

Neni 99

Para fillimit të detyrës, Kryeministri, zëvendëskryeministri dhe ministrat betohen para Presidentit të Republikës.

Neni 100

1. Këshilli i Ministrave përcakton drejtimet kryesore të politikës së përgjithshme shtetërore.
2. Këshilli i Ministrave merr vendime me propozim të Kryeministrit ose të ministrit përkatës.
3. Mbledhjet e Këshillit të Ministrave bëhen të mbyllura.
4. Aktet e Këshillit të Ministrave janë të vlefshme, kur nënshkruhen nga Kryeministri dhe ministri propozues.
5. Këshilli i Ministrave nxjerr vendime dhe udhëzime.

Neni 101

Këshilli i Ministrave, në rast nevoje dhe urgjence, nën përgjegjësinë e tij, mund të nxjerrë akte normative që kanë fuqinë e ligjit, për marrjen e masave të përkohshme. Këto akte normative i dërgohen menjëherë Kuvendit, i cili mblidhet brenda 5 ditëve nëse nuk është i mbledhur. Këto akte humbasin fuqinë që nga fillimi, në qoftë se nuk miratohen nga Kuvendi brenda 45 ditëve.

Neni 102

1. Kryeministri:

a) përfaqëson Këshillin e Ministrave dhe kryeson mbledhjet e tij;
b) koncepton dhe paraqet drejtimet kryesore të politikës së përgjithshme shtetërore dhe përgjigjet për to;
c) siguron zbatimin e legjislacionit dhe të politikave të miratuara nga Këshilli i Ministrave;
ç) bashkërendon dhe kontrollon punën e anëtarëve të Këshillit të Ministrave dhe të institucioneve të tjera të administratës qendrore të shtetit;
d) kryen detyra të tjera të parashikuara në Kushtetutë e në ligje.

2. Kryeministri zgjidh mosmarrëveshjet ndërmjet ministrave.
3. Kryeministri, në zbatim të kompetencave të tij, nxjerr urdhra.
4. Ministri, brenda drejtimeve kryesore të politikës së përgjithshme shtetërore, drejton nën përgjegjësinë e tij veprimtarinë që ka në kompetencë. Ministri, në zbatim të kompetencave të tij, nxjerr urdhra dhe udhëzime.

Neni 103

1. Ministër mund të caktohet kushdo që ka cilësitë për deputet.
2. Ministri nuk mund të ushtrojë asnjë veprimtari tjetër shtetërore dhe as të jetë drejtues ose anëtar i organeve të shoqërive fitimprurëse.
3. Anëtarët e Këshillit të Ministrave gëzojnë imunitetin e deputetit.

Neni 104 [1] 

1. Kryeministri ka të drejtë t’i paraqesë Kuvendit mocion besimi ndaj Këshillit të Ministrave. Në rast se mocioni i besimit votohet nga më pak se gjysma e të gjithë anëtarëve të Kuvendit, Kryeministri, brenda 48 orëve nga votimi i mocionit, i kërkon Presidentit të Republikës shpërndarjen e Kuvendit.
2. Presidenti shpërndan Kuvendin brenda 10 ditëve nga marrja e kërkesës.
Kërkesa për mocion besimi nuk mund të paraqitet gjatë periudhës së shqyrtimit të mocionit të mosbesimit, sipas nenit 105.
3. Votimi i mocionit nuk mund të bëhet pa kaluar tri ditë nga paraqitja e tij.

Neni 105[2]

1. Një e pesta e deputetëve ka të drejtë të paraqesë për votim në Kuvend një mocion mosbesimi ndaj Kryeministrit në detyrë, duke propozuar një Kryeministër të ri.
2. Kuvendi mund të votojë një mocion mosbesimi ndaj Kryeministrit vetëm duke zgjedhur me votat e më shumë se gjysmës së të gjithë anëtarëve të tij një Kryeministër të ri.
3. Presidenti i Republikës dekreton shkarkimin e Kryeministrit në detyrë dhe emërimin e Kryeministrit të zgjedhur jo më vonë se 10 ditë nga votimi i mocionit në Kuvend.

Neni 106

Kryeministri dhe ministrat janë të detyruar të qëndrojnë në detyrë deri në formimin e Këshillit të Ministrave pasardhës.

Neni 107

1. Nëpunësit publikë zbatojnë ligjin dhe janë në shërbim të popullit.
2. Nëpunësit në administratën publike caktohen me konkurs, me përjashtim të rasteve të parashikuara nga ligji.
3. Garancitë e qëndrimit në detyrë dhe trajtimi ligjor i nëpunësve publikë rregullohen me ligj.


[1] Ndryshuar me ligjin nr. 9904, datë 21.04.2008
[2] Ndryshuar me ligjin nr. 9904, datë 21.04.2008

 • Asnjë vlerësim. Bëhu i pari që e jep atë!

Komentet

 • web hosting sites

  1 web hosting sites Më 05/09/2020

  Hi there i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace, when i read this article
  i thought i could also make comment due to this sensible paragraph.
 • web hosting reviews

  2 web hosting reviews Më 31/08/2020

  Great weblog here! Also your web site rather a lot up fast!
  What web host are you the use of? Can I am getting your associate link on your host?
  I want my site loaded up as fast as yours lol
 • black mass

  3 black mass Më 28/08/2020

  My developer is trying to persuade me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the expenses. But he's tryiong
  none the less. I've been using Movable-type on numerous websites for about a
  year and am anxious about switching to another platform.
  I have heard good things about blogengine.net.
  Is there a way I can import all my wordpress content
  into it? Any kind of help would be really appreciated!
 • cheap flights

  4 cheap flights Më 27/08/2020

  Because the admin of this website is working, no
  question very rapidly it will be well-known, due to its quality contents.
 • cheap flights

  5 cheap flights Më 27/08/2020

  This is really interesting, You are a very skilled blogger.

  I have joined your feed and look forward to seeking more of your fantastic post.

  Also, I have shared your site in my social networks!
 • cheap flights

  6 cheap flights Më 25/08/2020

  I know this web page presents quality based articles and extra information, is there any other
  web page which offers these information in quality?
  cheap flights 31muvXS
 • cheap flights

  7 cheap flights Më 24/08/2020

  That is a very good tip particularly to those new to the blogosphere.

  Short but very precise information… Thanks for sharing this one.
  A must read post! cheap flights 31muvXS
 • cheap flights

  8 cheap flights Më 24/08/2020

  It's great that you are getting thoughts from this article as well as from
  our argument made here. y2yxvvfw cheap flights
 • cheap flights

  9 cheap flights Më 24/08/2020

  Howdy, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam remarks?

  If so how do you stop it, any plugin or anything you can recommend?
  I get so much lately it's driving me mad so any support is very much appreciated.
 • adreamoftrains website hosting companies

  10 adreamoftrains website hosting companies Më 12/08/2020

  Hello, Neat post. There is an issue together with your site in web explorer, might test this?
  IE still is the marketplace leader and a big section of other folks will pass over your fantastic writing due to this
  problem. adreamoftrains webhosting
 • web hosting providers

  11 web hosting providers Më 10/08/2020

  Very nice write-up. I absolutely appreciate this website. Stick with it!

Shto një koment