Créer un site internet

Pjesa I Parime themelore

Neni 1

1. Shqipëria është republikë parlamentare.
2. Republika e Shqipërisë është shtet unitar dhe i pandashëm.
3. Qeverisja bazohet në një sistem zgjedhjesh të lira, të barabarta, të përgjithshme e periodike.

Neni 2

1. Sovraniteti në Republikën e Shqipërisë i përket popullit.
2. Populli e ushtron sovranitetin nëpërmjet përfaqësuesve të tij ose drejtpërsëdrejti.
3. Për ruajtjen e paqes dhe të interesave kombëtarë, Republika e Shqipërisë mund të marrë pjesë në një sistem sigurimi kolektiv, në bazë të një ligji të miratuar me shumicën e të gjithë anëtarëve të Kuvendit.

Neni 3

Pavarësia e shtetit dhe tërësia e territorit të tij, dinjiteti i njeriut, të drejtat dhe liritë e tij, drejtësia shoqërore, rendi kushtetues, pluralizmi, identiteti kombëtar dhe trashëgimia kombëtare, bashkëjetesa fetare, si dhe bashkëjetesa dhe mirëkuptimi i shqiptarëve me pakicat janë baza e këtij shteti, i cili ka për detyrë t’i respektojë dhe t'i mbrojë.

Neni 4

1. E drejta përbën bazën dhe kufijtë e veprimtarisë së shtetit.
2. Kushtetuta është ligji më i lartë në Republikën e Shqipërisë.
3. Dispozitat e Kushtetutës zbatohen drejtpërsëdrejti, përveç rasteve kur Kushtetuta parashikon ndryshe.

Neni 5

Republika e Shqipërisë zbaton të drejtën ndërkombëtare të detyrueshme për të.

Neni 6

Organizimi dhe funksionimi i organeve të parashikuara në këtë Kushtetutë rregullohen me ligjet e tyre përkatëse, përveç rasteve kur në Kushtetutë parashikohet ndryshe.

Neni  6/1 [1] 

Ndalohet  zgjedhja,  emërimi  apo  ushtrimi  i  një  funksioni  publik  në  një  nga  organet e  parashikuara  në  këtë  Kushtetutë,  ose  të  krijuara  me  ligj,  pavarësisht përcaktimeve  të  bëra  në  dispozitat  e  tjera  të  kësaj  Kushtetute,  nëse  verifikohen rrethana  që  cenojnë  integritetin  e  funksionarit  publik,  sipas  kushteve  dhe rregullave  të  përcaktuara  me  ligj  të  miratuar  me  tri  të  pestat  e  të  gjithë  anëtarëve të  Kuvendit. 

Neni 7

Sistemi i qeverisjes në Republikën e Shqipërisë bazohet në ndarjen dhe balancimin ndërmjet pushteteve ligjvënës, ekzekutiv dhe gjyqësor.

Neni 8

1. Republika e Shqipërisë mbron të drejtat kombëtare të popullit shqiptar që jeton jashtë kufijve të saj.
2. Republika e Shqipërisë mbron të drejtat e shtetasve shqiptarë me banim të përkohshëm ose të përhershëm jashtë kufijve të vet.
3. Republika e Shqipërisë u siguron ndihmë shtetasve shqiptarë që jetojnë e punojnë jashtë shtetit për të ruajtur e për të zhvilluar lidhjet me trashëgiminë kulturore kombëtare.

Neni 9

1. Partitë politike krijohen lirisht. Organizimi i tyre duhet të përputhet me parimet demokratike.
2. Partitë politike dhe organizatat e tjera, programet dhe veprimtaria e të cilave mbështeten në metoda totalitariste, që nxitin e përkrahin urrejtjen racore, fetare, krahinore ose etnike, që përdorin dhunën për marrjen e pushtetit ose për të ndikuar në politikën shtetërore, si edhe ato me karakter të fshehtë janë të ndaluara sipas ligjit.
3. Burimet financiare të partive, si dhe shpenzimet e tyre bëhen kurdoherë publike.

Neni 10

1. Në Republikën e Shqipërisë nuk ka fe zyrtare.
2. Shteti është asnjanës në çështjet e besimit e të ndërgjegjes dhe garanton lirinë e shprehjes së tyre në jetën publike.
3. Shteti njeh barazinë e bashkësive fetare.
4. Shteti dhe bashkësitë fetare respektojnë në mënyrë të ndërsjelltë pavarësinë e njëri-tjetrit dhe bashkëpunojnë në të mirë të secilit dhe të të gjithëve.
5. Marrëdhëniet ndërmjet shtetit dhe bashkësive fetare rregullohen mbi bazën e marrëveshjeve të lidhura ndërmjet përfaqësuesve të tyre dhe Këshillit të Ministrave. Këto marrëveshje ratifikohen në Kuvend.
6. Bashkësitë fetare janë persona juridikë. Ato kanë pavarësi në administrimin e pasurive të tyre sipas parimeve, rregullave dhe kanoneve të tyre, për sa nuk cenohen interesat e të tretëve.

Neni 11

1. Sistemi ekonomik i Republikës së Shqipërisë bazohet në pronën private e publike, si dhe në ekonominë e tregut dhe në lirinë e veprimtarisë ekonomike.
2. Prona private dhe publike mbrohen njëlloj me ligj.
3. Kufizime të lirisë së veprimtarisë ekonomike mund të vendosen vetëm me ligj dhe vetëm për arsye të rëndësishme publike.

Neni 12

1. Forcat e armatosura sigurojnë pavarësinë e vendit, si dhe mbrojnë tërësinë territoriale dhe rendin e tij kushtetues.
2. Forcat e armatosura ruajnë asnjanësinë në çështjet politike dhe i nënshtrohen kontrollit civil.
3. Asnjë forcë e huaj ushtarake nuk mund të vendoset dhe as të kalojë në territorin shqiptar, si dhe asnjë forcë ushtarake shqiptare nuk mund të dërgohet jashtë, përveçse me një ligj të miratuar me shumicën e të gjithë anëtarëve të Kuvendit.

Neni 13

Qeverisja vendore në Republikën e Shqipërisë ngrihet në bazë të parimit të decentralizmit të pushtetit dhe ushtrohet sipas parimit të autonomisë vendore.

Neni 14

1. Gjuha zyrtare në Republikën e Shqipërisë është shqipja.
2. Flamuri kombëtar është i kuq me një shqiponjë të zezë dykrenore në mes.
3. Stema e Republikës së Shqipërisë paraqet një shqyt me fushë të kuqe me një shqiponjë të zezë dykrenore në mes. Në krye të shqytit, me ngjyrë të artë, është vendosur përkrenarja e Skënderbeut.
4. Himni kombëtar është “Rreth Flamurit të Përbashkuar”.
5. Festa Kombëtare e Republikës së Shqipërisë është Dita e Flamurit, 28 Nëntori.
6. Kryeqyteti i Republikës së Shqipërisë është Tirana.
7. Forma dhe përmasat e simboleve kombëtare, përmbajtja e tekstit të himnit kombëtar, si dhe përdorimi i tyre rregullohen me ligj.


[1] Shtuar me ligjin  nr. 137/2015 

 • 13 vota. Mesatarja e 2.46 të 5.

Komentet

 • bitly.com

  1 bitly.com Më 14/04/2021

  I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you?
  Plz respond as I'm looking to create my own blog and would like to
  find out where u got this from. thank you 0mniartist asmr
 • asmr https://0mniartist.tumblr.com

  2 asmr https://0mniartist.tumblr.com Më 13/04/2021

  You actually make it seem so easy together with your presentation however I
  in finding this matter to be actually something which I believe I might never understand.
  It seems too complicated and very wide for
  me. I am looking ahead in your next post, I'll try to
  get the grasp of it! asmr 0mniartist
 • asmr https://0mniartist.tumblr.com

  3 asmr https://0mniartist.tumblr.com Më 13/04/2021

  Hi there! Someone in my Myspace group shared this website with us so I came to check it
  out. I'm definitely loving the information. I'm bookmarking and will be
  tweeting this to my followers! Excellent blog and outstanding style
  and design. 0mniartist asmr
 • 0mniartist

  4 0mniartist Më 13/04/2021

  When I originally commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a comment is added I get several e-mails with the same comment.
  Is there any way you can remove me from that service?
  Appreciate it! asmr 0mniartist
 • 0mniartist

  5 0mniartist Më 12/04/2021

  I savour, cause I discovered just what I used to be taking
  a look for. You have ended my 4 day lengthy hunt! God Bless you man.
  Have a nice day. Bye 0mniartist asmr
 • 0mniartist

  6 0mniartist Më 12/04/2021

  Hey! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing
  several weeks of hard work due to no data backup.
  Do you have any solutions to stop hackers?

  0mniartist asmr
 • asmr https://0mniartist.tumblr.com

  7 asmr https://0mniartist.tumblr.com Më 11/04/2021

  Hello there, just became aware of your blog through Google,
  and found that it is truly informative. I'm gonna watch out for brussels.
  I will appreciate if you continue this in future.
  Many people will be benefited from your writing. Cheers!
  0mniartist asmr
 • asmr https://0mniartist.tumblr.com

  8 asmr https://0mniartist.tumblr.com Më 11/04/2021

  Greetings from Florida! I'm bored to death at work so I decided to browse your site on my iphone during lunch
  break. I really like the knowledge you provide here and can't wait
  to take a look when I get home. I'm surprised at how fast your blog loaded on my cell phone ..
  I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyways, awesome site!
  0mniartist asmr
 • asmr https://0mniartist.tumblr.com

  9 asmr https://0mniartist.tumblr.com Më 10/04/2021

  Simply wish to say your article is as surprising.
  The clearness in your post is just cool and that
  i could assume you are an expert in this subject.

  Fine together with your permission allow me to grab your
  feed to keep up to date with coming near near post. Thank you a million and please continue the rewarding work.
  0mniartist asmr
 • 0mniartist

  10 0mniartist Më 09/04/2021

  I always spent my half an hour to read this
  web site's articles or reviews everyday along with a mug of coffee.

  0mniartist asmr
 • 0mniartist

  11 0mniartist Më 09/04/2021

  Does your site have a contact page? I'm having problems locating
  it but, I'd like to send you an e-mail. I've got some recommendations for
  your blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing
  it develop over time. asmr 0mniartist
 • 0mniartist

  12 0mniartist Më 08/04/2021

  Nice post. I was checking constantly this blog and I'm
  impressed! Extremely useful information particularly
  the last part :) I care for such info much.
  I was looking for this particular information for
  a long time. Thank you and best of luck. 0mniartist
  asmr
 • 0mniartist

  13 0mniartist Më 08/04/2021

  Article writing is also a fun, if you be familiar with afterward you can write otherwise it
  is complex to write. 0mniartist asmr
 • 0mniartist

  14 0mniartist Më 08/04/2021

  I like the helpful information you provide for your articles.
  I will bookmark your blog and check again right here frequently.
  I am slightly sure I will learn plenty of new stuff proper here!
  Good luck for the next! 0mniartist asmr
 • theragun elite

  15 theragun elite Më 11/03/2021

  Hi it's me, I am also visiting this web page daily, this website is truly pleasant and the users are really sharing pleasant thoughts.|
 • feed

  16 feed Më 26/12/2020

  Excellent article! We will be linking to this great content on our site. Keep up the good writing.|
 • thefeed

  17 thefeed Më 25/12/2020

  Today, while I was at work, my sister stole my iPad and tested to see if it can survive a 25 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!|
 • the feed

  18 the feed Më 24/12/2020

  What's up colleagues, its fantastic article concerning cultureand entirely explained, keep it up all the time.|
 • thefeed

  19 thefeed Më 23/12/2020

  I like it when people get together and share views. Great site, stick with it!|
 • berkey

  20 berkey Më 27/11/2020

  Howdy! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form? I'm using the same blog platform as yours and I'm having problems finding one? Thanks a lot!|
 • website host

  21 website host Më 05/09/2020

  If you are going for finest contents like I do, simply pay a
  visit this web site everyday as it gives feature contents, thanks
 • black mass

  22 black mass Më 31/08/2020

  Every weekend i used to pay a visit this site, as i want enjoyment, since this this web page conations genuinely pleasant funny information too.
 • black mass

  23 black mass Më 28/08/2020

  I always emailed this blog post page to all my friends,
  because if like to read it next my links will too.
 • cheap flights

  24 cheap flights Më 28/08/2020

  You are so interesting! I do not believe I've read a single thing like
  that before. So nice to find somebody with some genuine thoughts on this subject matter.
  Seriously.. thanks for starting this up. This web site is something that is needed on the internet,
  someone with a bit of originality!
 • cheap flights

  25 cheap flights Më 26/08/2020

  We stumbled over here by a different web address and thought I might check things out.
  I like what I see so now i am following you. Look forward
  to looking at your web page for a second time.

  yynxznuh cheap flights
 • web hosting services

  26 web hosting services Më 25/08/2020

  Keep this going please, great job!
 • cheap flights

  27 cheap flights Më 24/08/2020

  First off I would like to say wonderful blog! I had a quick question in which I'd like to ask
  if you do not mind. I was curious to know how you center yourself and clear
  your thoughts prior to writing. I have had a difficult time clearing
  my mind in getting my ideas out there. I do enjoy
  writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are generally wasted simply just trying to
  figure out how to begin. Any suggestions or tips? Thanks! 2CSYEon cheap flights
 • adreamoftrains best web hosting company

  28 adreamoftrains best web hosting company Më 12/08/2020

  I have been browsing online more than 3 hours today, yet I never found any
  interesting article like yours. It's pretty worth enough for me.
  In my opinion, if all web owners and bloggers made good content
  as you did, the net will be a lot more useful than ever
  before. adreamoftrains website host
 • fiori

  29 fiori Më 29/11/2011

  nice
 • jeton

  30 jeton Më 06/05/2010

  nice

Shto një koment