Seksioni XI Vepra që cenojnë regjimin juridik të tokës dhe të ndërtimeve

(Ndryshuar me ligjin nr.   176/2014, datë 18.12.2014)

Neni 199 Shpërdorimi i tokës

Shpërdorimi i tokës në kundërshtim me destinacionin e saj përbën kundërvajtje penale dhe dënohet me gjobë ose me burgim gjer në gjashtë muaj.

Neni 199/a Ndërtimi i paligjshëm

(Shtuar me ligjin nr. 10 023, datë 27.11.2008, neni  21; ndryshuar me ligjin nr.  176/2014, datë 18.12.2014) 

Ndërtimi i kryer pa  leje, në  shkelje të rëndë të lejes ose në kushtet e një lejeje të shfuqizuar në tokën në pronësi të vet,  dënohet  me burgim deri në një  vit. 

Po kjo vepër, e kryer në tokën publike ose shtetërore apo në tokën  e tjetrit,  dënohet me burgim nga një deri në  pesë vjet. 

Po kjo vepër, kur ka sjellë pasoja të rënda apo e kryer  për qëllime fitimi, dënohet me burgim  nga tre deri në tetë vjet. 

Neni 199/b Dhënia e ndihmës  për ndërtim të  paligjshëm 

(Shtuar me ligjin nr. 176/2014, datë 18.12.2014) 

Cilido që ofron dhe kryen shërbime  sipërmarrjeje,  mbikëqyrjeje, zbatim  punimesh  në një ndërtim të paligjshëm, dënohet me  burgim  deri në  3 vjet. 

Neni 200 Pushtimi i tokës 

Pushtimi i tokës përbën kundërvajtje penale dhe dënohet me gjobë ose me burgim gjer  në dy vjet. 

Pjesa e posaçme

Dispozitë kalimtare dhe treguesi alfabetik i Kodit Penal
 • Asnjë vlerësim. Bëhu i pari që e jep atë!

Komentet

 • berkey

  1 berkey Më 29/11/2020

  Thanks very nice blog!|
 • black mass

  2 black mass Më 30/08/2020

  This is a topic that is close to my heart... Cheers!
  Exactly where are your contact details though?
 • cheap flights

  3 cheap flights Më 28/08/2020

  Simply desire to say your article is as amazing. The clearness in your post is
  just spectacular and i can assume you are an expert on this subject.
  Fine with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up
  to date with forthcoming post. Thanks a million and please keep
  up the rewarding work.
 • cheap flights

  4 cheap flights Më 24/08/2020

  What i don't realize is actually how you're not actually a
  lot more well-preferred than you might be now. You're so intelligent.
  You realize thus significantly in terms of this subject, produced me for my part imagine it from numerous numerous angles.
  Its like women and men are not fascinated except it is something to accomplish with Woman gaga!

  Your individual stuffs great. All the time take care of it up!
  32hvAj4 cheap flights
 • web hosting company

  5 web hosting company Më 11/08/2020

  Attractive section of content. I just stumbled upon your web site
  and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts.
  Any way I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently quickly.

Shto një koment