Seksioni VI Krime seksuale

Neni 100 Marrëdhënie seksuale ose homoseksuale me të mitur

(Ndryshuar me ligjin nr. 8733, datë 24.1.2001, neni 15; ndryshuar fjalët në paragrafin e dytë dhe të tretë me ligjin nr. 144, datë 2.5.2013, neni 20)

Kryerja e marrëdhënieve seksuale ose homoseksuale me fëmijë të mitur, që nuk ka arritur moshën katërmbëdhjetë vjeç ose me  të miturën që nuk ka arritur pjekurinë seksuale, dënohet me burgim nga shtatë gjer  në pesëmbëdhjetë vjet.
Kur marrëdhënia seksuale ose homoseksuale kryhet  në bashkëpunim, më shumë se një herë ose me dhunë, ose kur i janë shkaktuar fëmijës së  dëmtuar pasoja të rënda për shëndetin, dënohet me burgim nga pesëmbëdhjetë gjer në  njëzet e pesë vjet, dënohet me burgim jo më pak se njëzet e pesë vjet.
Kur vepra ka sjellë si pasojë vdekjen ose vetëvrasjen e fëmijës  së mitur dënohet me  burgim jo më pak se tridhjetë vjet ose me burgim të përjetshëm

 

Neni 101 Marrëdhënie seksuale ose homoseksuale me dhunë me të mitur të moshës 14-18 vjeç

(Ndryshuar me ligjin nr. 8733, datë 24.1.2001, neni 16)

Kryerja e marrëdhënieve seksuale ose homoseksuale, me dhunë, me fëmijë të mitur në moshën katërmbëdhjetë gjer në  tetëmbëdhjetë vjeç dhe që  ka arritur pjekurinë seksuale, dënohet me burgim nga pesë gjer në pesëmbëdhjetë vjet.
Kur marrëdhënia seksuale ose homoseksuale, me  dhunë, kryhet në bashkëpunim ose më shumë se një herë, ose kur fëmijës së  dëmtuar i shkaktohen pasoja të rënda për shëndetin, dënohet me burgim nga dhjetë gjer në njëzet vjet.
Kur vepra ka sjellë si pasojë vdekjen ose vetëvrasjen e fëmijës  së mitur dënohet me  burgim jo më pak se njëzet vjet.

Neni 102 Marrëdhënie seksuale me dhunë me të rritura

(Ndryshuar paragrafi i I, II me ligjin  nr. 8733, datë 24.1.2001 dhe neni 17; ndryshuar paragrafi i parë me ligjin nr. 144, datë 2.5.2013, neni 21)

Kryerja e marrëdhënieve seksuale me dhunë, me të rritura ose midis bashkëshortëve apo bashkëjetuesve, pa pëlqimin e njërit prej tyre,  dënohet me burgim nga tre gjer në dhjetë vjet.

Kur marrëdhënia seksuale me dhunë kryhet në bashkëpunim ose më shumë se një herë, ose kur të dëmtuarës i shkaktohen pasoja të rënda për shëndetin, dënohet me burgim nga pesë gjer në pesëmbëdhjetë vjet.

Kur vepra ka sjellë si pasojë vdekjen ose vetëvrasjen e të dëmtuarës, dënohet me burgim nga dhjetë gjer në njëzet vjet.

Neni 102/a Marrëdhëniet homoseksuale me dhunë me të rritur

(Shtuar me ligjin nr. 8733, datë 24.1.2001, neni 18;  ndryshuar me ligjin nr. 23/2012, datë 1.3.2012, neni 10)

Kryerja e marrëdhënieve homoseksuale me dhunë  me të rritur dënohet me  burgim nga tre gjer në shtatë vjet.

Kur marrëdhënia homoseksuale me dhunë kryhet  në bashkëpunim ose më shumë se një herë, ose kur të dëmtuarit i shkaktohen pasoja të rënda për shëndetin, dënohet me burgim nga pesë gjer në dhjetë vjet.

Kur vepra ka sjellë si pasojë vdekjen ose vetëvrasjen e të dëmtuarit dënohet me burgim nga dhjetë gjer në njëzet vjet. 

Neni 103 Marrëdhënie seksuale ose homoseksuale me persona të pazotë për t’u mbrojtur

(Ndryshuar me ligjin nr. 8733, datë 24.1.2001, neni 19)

Kryerja e marrëdhënieve seksuale ose homoseksuale, duke përfituar nga pazotësia fizike ose mendore e personit të dëmtuar ose, nga vendosja në  gjendje të pandërgjegjshme, dënohet me burgim nga pesë gjer në dhjetë vjet.
Kur marrëdhënia seksuale ose homoseksuale kryhet në bashkëpunim ose më shumë se një herë, ose kur personit të dëmtuar i shkaktohen pasoja  të rënda për shëndetin, dënohet me burgim nga shtatë gjer në  pesëmbëdhjetë vjet.
Kur vepra ka sjellë si pasojë vdekjen ose vetëvrasjen e personit të dëmtuar dënohet me burgim nga dhjetë gjer në njëzet vjet. 

Neni 104 Marrëdhënie seksuale ose homoseksuale me kërcënim me përdorimin e armës

(Ndryshuar me ligjin nr. 8733, datë 24.1.2001, neni 20)

Kryerja e marrëdhënieve seksuale ose homoseksuale, duke kërcënuar personin e dëmtuar për përdorim aty për aty të armës, dënohet me burgim nga pesë gjer në pesëmbëdhjetë vjet.

Neni 105 Marrëdhënie seksuale ose homoseksuale duke shpërdoruar detyrën

(Ndryshuar me ligjin nr. 8733, datë 24.1.2001, neni 21)

Kryerja e marrëdhënieve seksuale ose homoseksuale duke shpërdoruar marrëdhëniet e varësisë ose të detyrës, dënohet me  burgim gjer në tre vjet. 

Neni 106 Marrëdhënie seksuale ose homoseksuale me persona në gjini ose nën kujdestari

(Ndryshuar me ligjin nr. 8733, datë 24.1.2001, neni 22)

Kryerja e marrëdhënieve seksuale ose homoseksuale ndërmjet prindit dhe fëmijës, vëllait dhe motrës, ndërmjet vëllezërve, motrave, ndërmjet personave të tjerë që janë gjini në vijë të drejtë ose me persona që ndodhen në raporte kujdestarie ose  të birësimit, dënohet me burgim gjer në shtatë vjet. 

Neni 107 Marrëdhënie seksuale ose homoseksuale në vende publike

(Shtuar me ligjin nr. 8733, datë 24.1.2001, neni 23; shtuar neni 107/a me ligjin nr. 144, datë 2.5.2013, neni 22)

Kryerja e marrëdhënieve seksuale ose homoseksuale në vende publike ose në ambiente të ekspozuara nga vështrimi i njerëzve, përbën kundërvajtje penale dhe dënohet me gjobë ose me burgim gjer në një vit. 

Neni 107/a Dhuna seksuale

Ushtrimi i dhunës seksuale, nëpërmjet kryerjes së  veprimeve me natyrë seksuale në trupin  e një personi tjetër  me objekte, përbën vepër  penale dhe dënohet me burgim nga tre deri në shtatë vjet.

Kur kjo vepër kryhet në bashkëpunim, kundër disa personave, më shumë se një herë, ose kundër fëmijëve të moshës katërmbëdhjetë deri në  tetëmbëdhjetë vjeç dënohet me burgim nga pesë deri në pesëmbëdhjetë vjet.

Kur kjo vepër kryhet ndaj  një të mituri që nuk  ka arritur moshën katërmbëdhjetë vjeç apo një të mituri që nuk ka arritur pjekurinë seksuale, pavarësisht nëse kryhet me dhunë apo jo, dënohet me burgim jo më pak se njëzet vjet.

Kur kjo vepër ka sjellë si pasojë vdekjen ose  vetëvrasjen e të dëmtuarit dënohet me burgim jo më pak se njëzet e pesë vjet. 

Neni 108 Vepra të turpshme

(Ndryshuar me ligjin nr. 8733, datë  24.1.2001, neni 24; ndryshuar me ligjin nr. 23/2012, datë 1.3.2012, neni 11; shtuar paragrafët me ligjin  nr. 144, datë 2.5.2013, neni 23)

Kryerja e veprave të turpshme me të mitur që  nuk kanë arritur moshën katërmbëdhjetë vjeç, dënohet me  burgim nga tre gjer në shtatë vjet.

Po kjo vepër, kur kryhet ndaj një të mituri që  nuk ka arritur moshën katërmbëdhjetë vjeç, me të cilin autori ka marrëdhënie  familjare, dënohet  me burgim nga pesë deri në dhjetë vjet. 

Përfshirja e qëllimshme si dëshmitar, në veprime me natyrë seksuale, e një të mituri që nuk ka arritur moshën katërmbëdhjetë vjeç apo i një të mituri  që nuk ka arritur pjekurinë seksuale, përbën vepër penale dhe dënohet me burgim nga një deri në pesë vjet.

Propozimi i bërë nga një i rritur, me çdo mjet ose formë, për të takuar një të mitur që nuk ka arritur moshën katërmbëdhjetë vjeç apo një të mitur që nuk ka  arritur pjekurinë seksuale, me qëllim kryerjen e ndonjërës nga veprat penale të parashikuara në këtë seksion apo në seksionin VIII të kreut II të këtij Kodi,  përbën vepër penale dhe dënohet me burgim nga një deri në pesë vjet.

Neni 108/a Ngacmimi seksual

(Shtuar neni 108/a me ligjin  nr. 144, datë 2.5.2013, neni 24)

Kryerja e sjelljeve me natyrë seksuale, që cenojnë dinjitetin e një personi, me çdo mjet ose formë, duke krijuar një mjedis kërcënues, armiqësor, degradues, poshtërues ose ofendues, përbën vepër penale dhe dënohet me burgim  nga një deri në pesë vjet.

Kur kjo vepër kryhet në bashkëpunim, kundër disa personave, më shumë se një herë, ose kundër fëmijëve, dënohet me burgim nga tre deri në shtatë vjet. 

Pjesa e posaçme

Dispozitë kalimtare dhe treguesi alfabetik i Kodit Penal
 • Asnjë vlerësim. Bëhu i pari që e jep atë!

Komentet

 • we just did hats

  1 we just did hats Më 13/11/2020

  hello there and thank you for your info – I've certainly picked up
  something new from right here. I did however expertise some technical points using this site,
  as I experienced to reload the website lots of times previous to I could get it to load properly.
  I had been wondering if your web hosting is OK? Not that
  I am complaining, but sluggish loading instances times will often affect your
  placement in google and could damage your high-quality score if advertising and
  marketing with Adwords. Well I'm adding this RSS to my e-mail and
  can look out for a lot more of your respective
  exciting content. Ensure that you update this again very soon.
 • biden we just did hat

  2 biden we just did hat Më 13/11/2020

  Nice post. I was checking constantly this blog
  and I'm impressed! Very useful info specifically the last part :) I care for such information a lot.
  I was seeking this particular information for a long time.
  Thank you and good luck.
 • biden we just did

  3 biden we just did Më 12/11/2020

  Just wish to say your article is as astounding.
  The clearness to your put up is simply excellent and that i could suppose you are an expert on this subject.
  Fine together with your permission let me to snatch your RSS feed
  to keep up to date with coming near near post.

  Thanks one million and please continue the rewarding work.
 • camo phone case

  4 camo phone case Më 08/11/2020

  Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the
  video to make your point. You clearly know what youre talking about, why throw away your intelligence
  on just posting videos to your site when you could be giving us something informative to read?
 • cheap flights

  5 cheap flights Më 25/08/2020

  Hi! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good success.

  If you know of any please share. Kudos! yynxznuh cheap flights
 • cheap flights

  6 cheap flights Më 24/08/2020

  This is a topic that's near to my heart... Cheers! Exactly where are your contact details though?
  cheap flights 2CSYEon
 • cheap flights

  7 cheap flights Më 24/08/2020

  These are genuinely wonderful ideas in on the topic of blogging.
  You have touched some good factors here. Any way keep up wrinting.
 • web hosting companies

  8 web hosting companies Më 14/08/2020

  I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is tasteful, your authored subject
  matter stylish. nonetheless, you command get bought an nervousness over that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this
  hike.
 • best web hosting 2020

  9 best web hosting 2020 Më 14/08/2020

  Nice blog here! Also your website so much up fast!
  What web host are you using? Can I am getting your associate link in your host?
  I desire my site loaded up as quickly as yours lol
 • adreamoftrains best hosting

  10 adreamoftrains best hosting Më 12/08/2020

  Woah! I'm really digging the template/theme of this site.
  It's simple, yet effective. A lot of times it's very
  hard to get that "perfect balance" between user friendliness and visual
  appeal. I must say that you've done a fantastic job
  with this. Also, the blog loads very quick for me on Chrome.
  Exceptional Blog! adreamoftrains web hosting reviews
 • best web hosting company

  11 best web hosting company Më 11/08/2020

  You actually make it appear really easy with your presentation but I to find this topic to be really one thing which I believe I might by no
  means understand. It sort of feels too complex and very wide
  for me. I'm looking ahead in your next put up, I'll try to get
  the cling of it!

Shto një koment