Kreu IV - Bashkëpunimi i personave për kryerjen e veprës penale

Neni 25 - Kuptimi i bashkëpunimit

Bashkëpunim quhet kryerja e veprës penale nga dy ose më shumë persona me marrëveshje ndërmjet tyre.

Neni 26 - Bashkëpunëtorët

Bashkëpunëtorë për kryerjen e veprës penale quhen: organizatorët, ekzekutorët, shtytësit dhe ndihmësit.
          Organizatorë quhen ata persona që organizojnë dhe drejtojnë veprimtarinë për kryerjen e veprës penale.
          Ekzekutorë janë personat që kryejnë veprime të drejtëpërdrejta për realizimin e veprës penale.
          Shtytës quhen personat që nxisin bashkëpunëtorët e tjerë për kryerjen e veprës penale.
          Ndihmës quhen personat që me këshilla, udhëzime, dhënie mjetesh, largim të pengesave, dhënie të premtimit për fshehjen e bashkëpunëtorëve, të gjurmëve apo të sendeve që rrjedhin nga vepra penale, ndihmojnë për kryerjen e saj.

Neni 27 - Përgjegjësia e bashkëpunëtorëve

Organizatorët, shtytësit dhe ndihmësit kanë përgjegjësi si edhe ekzekutorët për veprën penale të kryer prej tyre.
Në caktimin e dënimit për bashkëpunëtorët, gjykata duhet të mbajë parasysh shkallën e pjesëmarrjes së secilit dhe rolin e luajtur në kryerjen e veprës penale.


Vendim i Kolegjeve të Bashkuara të Gjykatës së Lartë nr.1, datë 26.3.2002

          Marrëveshja, që është një nga elementët e domosdoshëm për të patur bashkëpunim në kryerjen e veprës penale, madje më kryesori, mund të vendoset jo vetëm midis organizatorit, ekzekutorit, shtytësit dhe ndihmësit që përbën formën klasike të bashkëpunimit. Ajo mund të vendoset edhe midis vetë ekzekutorëve të veprës penale, (në rastet kur ata janë dy ose më shumë persona) dhe në këtë rast do të ndodhemi para bashkëpunimit për të kryer vepër penale në formën e bashkekzekutimit të saj.
          Për të pasur këtë formë bashkëpunimi, kërkohet që secili nga personat që marrin pjesë në realizimin e veprës penale ose, thënë ndryshe, secili nga bashkekzekutorët, të kryejë veprime që të kenë lidhje të drejt përdrejtë shkakësore me pasojën e dëshiruar nga të gjithë të tjerët dhe që vjen si rezultat i këtyre veprimeve të kryera nga secili prej bashkkzekutorëve d.m.th. secili nga bashkekzekutorët me veprimin apo veprimet e tij, të marrë pjesë direkt në realizimin e anës objektive të veprës penale.
          Në të njëjtën kohë, kërkohet që veprimet e secilit prej bashkekzekutorëve të jenë rezultat i realizimit jo i dëshirave individuale të tij, por të jenë rezultat i realizimit të vullnetit të përbashkët të të gjithë bashkëkzekutorëve të një veprimtarie të caktuar, konkrete, kriminale.
          Kur vepra penale kryhet në bashkëpunim në formën e bashkekzekutimit, midis bashkëpunëtorëve nuk ka më ndarje rolesh, në kuptimin klasik të kësaj fjale (ndarje në rolet organizator, ekzekutor, shtytës dhe ndihmës), por ka një lloj ndarjeje tjetër, e cila ka të bëjë me ndarjen e punëve direkte që duhet të kryejë secili nga bashkekzekutorët për realizimin e vullnetit të përbashkët kriminal, vullnet ky që, në fund të fundit, manifestohet në botën e jashtme, veç veprimeve të secilit, edhe me arritjen e rezultatit kriminal të dëshiruar prej tyre.


Neni 28 - Forma të veçanta të bashkëpunimit

(Ndryshuar me ligjin nr.9275, datë 16.9.2004, neni 2; shfuqizuar paragrafi i dytë i pikës 1, ndryshuar pika 2 me ligjin nr. 9686, datë 26.02.2007, neni 4)

1. Organizata kriminale është forma më e lartë e bashkëpunimit, në të cilin bëjnë pjesë tre ose më shumë persona dhe që dallohet nga shkalla e veçantë e organizimit, strukturimit, qëndrueshmërisë, kohëzgjatjes, si dhe nga qëllimi për kryerjen e një a më shumë veprave penale, për të realizuar përfitime materiale dhe jomateriale.
          2. Organizata terroriste është një formë e veçantë e organizatës kriminale, e përbërë nga dy ose më shumë persona, që kanë një bahkëpunim të qëndrueshëm në kohë, me qëllim kryerjen e veprave me qëllime terroriste.
          3. Banda e armatosur është një formë e veçantë bashkëpunimi që, duke zotëruar armë, municione luftarake dhe mjete të tjera të nevojshme, synon kryerjen e veprave penale, të parashikuara në krerët V, VI dhe VII të pjesës së posaçme të këtij Kodi.
          4. Grupi i strukturuar kriminal është formë e veçantë bashkëpunimi, në të cilin bëjnë pjesë tre ose më shumë persona, për kryerjen e një a më shumë veprave penale, për të realizuar përfitime materiale dhe jomateriale. Grupi i strukturuar kriminal për kryerjen e një vepre penale nuk formohet rastësisht e nuk është e nevojshme të dallohet për anëtarësi të qëndrueshme, ndarje detyrash, organizim dhe strukturim të zhvilluar.
          5. Krijimi dhe pjesëmarrja në një organizatë kriminale, organizatë terroriste, bandë të armatosur ose grup të strukturuar kriminal cilësohen si vepra penale dhe dënohen sipas parashikimeve të pjesës së posaçme të këtij Kodi ose të dispozitave të tjera penale të veçanta.
          6. Anëtarët e organizatës kriminale, të organizatës terroriste, bandës së armatosur ose grupit të strukturuar kriminal janë përgjegjës për të gjitha veprat penale, të kryera prej tyre, në përmbushjen e qëllimeve të veprimtarisë së tyre kriminale.
          7. Pjesëtari i organizatës kriminale, organizatës terroriste, bandës së armatosur ose i grupit të strukturuar kriminal, përfiton përjashtimin nga dënimi ose uljen e tij, kur jep ndihmesë, që gjykohet vendimtare për njohjen e veprimtarisë së tyre, të bashkëpunëtorëve të tjerë, pasurive të zotëruara drejtpërdrejt ose jo prej tyre, si dhe për veprimtaritë hetimore, që zhvillohen ndaj organizatave kriminale, organizatave terroriste, bandave të armatosura dhe grupeve të strukturuara kriminale.

Pjesa e posaçme

Dispozitë kalimtare dhe treguesi alfabetik i Kodit Penal
 • Asnjë vlerësim. Bëhu i pari që e jep atë!

Komentet

 • theragun review

  1 theragun review Më 11/03/2021

  I enjoy what you guys are up too. This kind of clever work and coverage! Keep up the wonderful works guys I've included you guys to blogroll.|
 • solar powered atmospheric water generator

  2 solar powered atmospheric water generator Më 06/01/2021

  I every time spent my half an hour to read this website's posts all the time along with a cup of coffee.|
 • feed

  3 feed Më 26/12/2020

  Hello! I'm at work surfing around your blog from my new apple iphone! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts! Carry on the superb work!|
 • thefeed

  4 thefeed Më 25/12/2020

  You ought to be a part of a contest for one of the finest websites on the internet. I most certainly will highly recommend this site!|
 • the feed

  5 the feed Më 24/12/2020

  This is the right site for anyone who wishes to find out about this topic. You understand so much its almost tough to argue with you (not that I actually will need to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a topic that has been written about for years. Great stuff, just wonderful!|
 • feed

  6 feed Më 24/12/2020

  Its such as you read my mind! You seem to grasp a lot about this, such as you wrote the e-book in it or something. I believe that you just can do with some % to pressure the message house a bit, however other than that, that is magnificent blog. A great read. I will certainly be back.|
 • berkey

  7 berkey Më 28/11/2020

  Great article! This is the kind of info that are supposed to be shared around the net. Shame on Google for no longer positioning this post higher! Come on over and consult with my web site . Thanks =)|
 • black mass

  8 black mass Më 31/08/2020

  Aw, this was a very good post. Finding the time and actual effort to generate a great article… but what can I say…
  I hesitate a lot and don't seem to get anything done.
 • cheap flights

  9 cheap flights Më 27/08/2020

  Wonderful site. Lots of useful information here.
  I'm sending it to a few buddies ans additionally
  sharing in delicious. And of course, thank
  you in your sweat!
 • cheap flights

  10 cheap flights Më 27/08/2020

  hello!,I love your writing so a lot! proportion we keep up a correspondence extra approximately your article on AOL?

  I need a specialist in this house to resolve my problem.
  Maybe that's you! Having a look forward to peer you.
 • webhosting

  11 webhosting Më 25/08/2020

  Hi there every one, here every one is sharing these experience,
  therefore it's nice to read this website, and I used to pay a quick visit this
  blog all the time.
 • cheap flights

  12 cheap flights Më 25/08/2020

  Hi there! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form?

  I'm using the same blog platform as yours and I'm having difficulty finding one?
  Thanks a lot! 3gqLYTc cheap flights
 • website host

  13 website host Më 10/08/2020

  If some one wants expert view regarding blogging and
  site-building then i advise him/her to visit
  this webpage, Keep up the fastidious work.

Shto një koment