Kreu IV Rishikimi

Neni  449 
Vendimet që mund  të rishikohen 

1.  Në  rastet  e  caktuara  me  ligj  lejohet  në  çdo  kohë  rishikimi  i  vendimeve  që  kanë  marrë  formën  e prerë,  edhe kur  dënimi është  ekzekutuar ose është shuar. 
2.  Vendimet  e  pafajësisë  për  krime  mund  të  rishikohen  me  kërkesën  e  prokurorit,  por  me  kusht  që të mos  kenë  kaluar 5 vjet  nga  dhënia  e vendimit.

Neni  450
Rastet e rishikimit 

1. Rishikimi mund të kërkohet: 

a) kur  faktet  e  vëna  në  themel  të  vendimitt  nuk  pajtohen  me  ato  të një  vendimi  tjetër  të  formës  së prerë; 
b) kur  vendimi është bazuar në një  vendim të  gjykatës  civile,  i  cili është revokuar më pas; 
c) kur  pas  vendimit  kanë  dalë  ose  janë  zbuluar  prova  të  reja,  të cilat  vetëm  ose  së  bashku  me  ato që  janë  vlerësuar njëherë, tregojnë  se vendimi është  i gabuar; 
ç)  kur  vërtetohet  se  vendimi  është  dhënë  si  pasojë  e  falsifikimit  të akteve  të  gjykimit  ose  të  një fakti tjetër të parashikuar  nga  ligji si vepër penale. 

Neni  451 
Kërkesa  e rishikimit 

1. Mund të kërkojnë  rishikimin: 

a)  i dënuari ose kujdestari  i tij, dhe  kur ai  ka  vdekur,  trashëgimtari ose një i  afërm  i tij; 
b) prokurori pranë  gjykatës  që ka  dhënë vendimin. 

Neni  452 
Forma e kërkesës 
(Ndryshuar pikat  “1” e ”3”  me ligjin  nr.8813, datë 13.6.2002) 

1.  Kërkesa  e  rishikimit  bëhet  personalisht  ose  nëpërmjet  përfaqësuesit.  Ajo  duhet  të  përmbajë provat  që  e  përligjin  dhe  duhet  të  paraqitet,  bashkë  me  dokumentet  eventuale,  në  sekretarinë  e  Gjykatës së Lartë. 
2. Në  rastet e  parashikuara nga  neni  450, paragrafi 1, shkronjat “a”,  “b”  dhe “ç”, kërkesës duhet t’i bashkohen kopjet e vërtetuara të akteve të  përmendura  në to. 
3.  Në  rast  vdekje  të  të  gjykuarit  pas  paraqitjes  së  kërkesës  së  rishikimit,  kryetari  i  Kolegjit  Penal cakton një kujdestar, i cili  ushtron të drejtat që në  procesin e  rishikimit do t’i takonin të  gjykuarit.

Neni  453 
Shqyrtimi i kërkesës nga Gjykata e Lartë 
(Ndryshuar me ligjin  nr.8813, datë 13.6.2002) 

1.  Kërkesa  e  rishikimit  shqyrtohet  nga  Kolegji  Penal  i  Gjykatës  së  Lartë  në  dhomën  e  këshillimit, pa  praninë  e  palëve. 
2.  Kur  kërkesa  është  bërë  jashtë  rasteve  të  përcaktuara  në  nenin  450  ose  kur  është  bërë  nga  ata  që nuk  e  kanë  këtë  të  drejtë ose  kur  rezulton  haptazi  e  pambështetur,  Kolegji  Penal  vendos  mospranimin  e saj. 
3.  Kur  kërkesa  pranohet,  Kolegji  Penal  vendos  prishjen  e    vendimit  dhe  dërgimin  e  çështjes  për rigjykim  nga  një  tjetër  trup  gjykues  në  gjykatën  e  shkallës  së  parë  që  ka  dhënë  vendimin  ose  në  gjykatën e apelit, kur kërkesa është bërë vetëm kundër vendimit të saj.  Vendimi është i  formës  së prerë. 

Neni  454 
Pezullimi i ekzekutimit 
(Ndryshuar me ligjin  8813, datë 13.6.2002) 

1.  Kolegji  Penal  i  Gjykatës  së  Lartë  dhe  gjykata  e  caktuar  për  rigjykimin  e  çështjeve  mund  të urdhërojnë  pezullimin e  ekzekutimit  të vendimit. 
2. Vendimi është i  formës  së prerë

Neni  455 
Gjykimi i rishikimit 
(Ndryshuar pika  “1” me ligjin nr.8813,  datë 13.6.2002)

1.  Gjykata,  e  caktuar  për  rigjykimin  e  çështjes,  cakton  datën  e  seancës  gjyqësore  dhe  urdhëron thirrjen e  palëve.   
2.  Respektohen  dispozitat  e  gjykimit  të  shkallës  së  parë  brenda  kufijve  të  shkaqeve  të  parashtruara në  kërkesën e  rishikimit. 

Neni  456 
Vendimi 

1. Vendimi merret sipas  dispozitave për marrjen e vendimit nga  gjykata e  shkallës së parë. 
2.  Kur  pranohet  kërkesa  e  rishikimit,  gjykata  prish  vendimin.  Nuk  mund  të  jepet  vendim  vetëm duke  bërë një vlerësim tjetër të provave  të marra  në  gjykimin e  mëparshëm. 
3.  Kur  rrëzohet  kërkesa,  gjykata  detyron  atë  që  e  ka  bërë  me  shpenzimet  procedurale  dhe  kur është urdhëruar pezullimi,  vendos  rivënien në ekzekutim të dënimit ose të  masës  së sigurimit. 
4.  Me  kërkesën  e  të  interesuarit,  vendimi  i  pafajësisë  afishohet  i  shkurtuar  në  rrethin  ku  është dhënë  vendimi  dhe  në  vendbanimin  e  fundit  të  të  dënuarit.  Kryetari  i  gjykatës  mund  të  urdhërojë  që  ky vendim të shpallet në një  gazetë të caktuar. 

Neni  457 
Disponimet në  rastin e  pranimit të kërkesës 
(Ndryshuar me ligjin  nr.8813, datë 13.6.2002) 

1.  Gjykata,  kur  jep  vendim  pafajësie  urdhëron  kthimin  e  shumave  të  paguara  për  ekzekutimin  e dënimit  me  gjobë,  për  shpenzimet  procedurale,  heqjen  e  masave  të  sigurimit  pasuror,  si  dhe  për shpërblimin  e  dëmeve  në  dobi  të  paditësit  civil  që  ka  marrë  pjesë  në  gjykimin  e  rishikimit.  Ajo  urdhëron edhe  kthimin  e  sendeve  që  janë  konfiskuar,  me  përjashtim  të  sendeve,  prodhimi,  përdorimi, transportimi, mbajtja  e  të cilave  përbën  vepër penale.

Neni  458 
Ankimi kundër  vendimit 
(Ndryshuar me ligjin  nr.8813, datë 13.6.2002) 

1. Vendimi i dhënë në  gjykimin e  rishikimit mund të ankimohet. 

Neni  459
Kompensimi  për  dënim  të padrejtë
(Ndryshuar pika  “5” me ligjin nr.8813,  datë 13.6.2002)

1.  Ai  që  ka  marrë  pafajësinë  gjatë  rishikimit,  kur  nuk  ka  dhënë  shkak  me  dashje  ose  pakujdesi  të rëndë  për  gabimin  gjyqësor,  ka  të  drejtë  për  një  kompensim  në  përpjesëtim  me  kohëzgjatjen  e  dënimit dhe me  pasojat personale  dhe familjare që rrjedhin  nga  dënimi. 
2. Kompensimi bëhet me  pagimin e një shume parash ose me  dhënien e një të  ardhure jetësore. 
3.  Kërkesa  për  kompensim  bëhet,  me  pasojë  mospranimi,  brenda  dy  vjetëve  nga  dita  që  vendimi  i rishikimit ka  marrë formë  të prerë dhe  paraqitet në sekretarinë e  gjykatës  që ka  dhënë vendimin. 
4. Kërkesa  i komunikohet  prokurorit dhe të  gjithë të interesuarve. 
5. Kundër vendimit për kompensim mund të bëhet ankim. 

Neni  460 
Kompensimi  në rast vdekje 

1.  Kur  i  dënuari  vdes,  qoftë  edhe  para  procedimit  të  rishikimit,  e  drejta  për  kompensim  u  përket trashëgimtarëve  të tij. Këtë të  drejtë nuk e  përfitojnë  trashëgimtarët e padenjë. 

Neni  461 
Pasojat  e mospranimit  ose  të rrëzimit  të kërkesës së rishikimit 

1.  Mospranimi  i  kërkesës  ose  vendimi  që  e  rrëzon  atë  nuk  cenon  të  drejtën  e  paraqitjes  së  një kërkese të  re të  bazuar në  prova  të tjera.

 • Asnjë vlerësim. Bëhu i pari që e jep atë!

Komentet

 • theragun review

  1 theragun review Më 11/03/2021

  This paragraph gives clear idea for the new people of blogging, that really how to do blogging.|
 • how to make an atmospheric water generator

  2 how to make an atmospheric water generator Më 06/01/2021

  Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I have really enjoyed browsing your blog posts. In any case I'll be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!|
 • hey

  3 hey Më 05/01/2021

  Taxi moto line
  128 Rue la Boétie
  75008 Paris
  +33 6 51 612 712  

  Taxi moto paris

  For the reason that the admin of this website is working,
  no uncertainty very quickly it will be well-known, due to its quality contents.
 • the feed

  4 the feed Më 26/12/2020

  I love what you guys are usually up too. Such clever work and coverage! Keep up the awesome works guys I've included you guys to my own blogroll.|
 • thefeed

  5 thefeed Më 25/12/2020

  It's amazing in support of me to have a website, which is good designed for my experience. thanks admin|
 • the feed

  6 the feed Më 25/12/2020

  If you wish for to improve your know-how simply keep visiting this site and be updated with the latest gossip posted here.|
 • feed

  7 feed Më 24/12/2020

  Thanks for sharing your thoughts. I really appreciate your efforts and I am waiting for your further write ups thank you once again.|
 • berkey

  8 berkey Më 28/11/2020

  Hello just wanted to give you a quick heads up. The words in your post seem to be running off the screen in Ie. I'm not sure if this is a formatting issue or something to do with browser compatibility but I figured I'd post to let you know. The design and style look great though! Hope you get the issue fixed soon. Kudos|
 • cheap flights

  9 cheap flights Më 27/08/2020

  hello there and thank you for your information – I've certainly picked up
  something new from right here. I did however expertise several technical points using
  this site, since I experienced to reload the site lots of times previous to
  I could get it to load correctly. I had been wondering if your web
  host is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google and can damage your
  quality score if advertising and marketing with Adwords.
  Well I'm adding this RSS to my email and could look out for much
  more of your respective fascinating content. Make sure you
  update this again soon.
 • cheap flights

  10 cheap flights Më 24/08/2020

  My brother suggested I might like this web site. He was totally right.

  This post truly made my day. You can not imagine simply how much time I had spent
  for this information! Thanks!
 • adreamoftrains web hosting providers

  11 adreamoftrains web hosting providers Më 12/08/2020

  This website certainly has all of the information I needed
  about this subject and didn't know who to ask.
  adreamoftrains best website hosting
 • web hosting companies

  12 web hosting companies Më 11/08/2020

  I like what you guys are up too. This sort of clever work and coverage!
  Keep up the good works guys I've added you guys to my own blogroll.

Shto një koment