Créer un site internet

Kreu III Gjendja gjyqësore

Neni  481 
Zyra e gjendjes  gjyqësore 

1.  Pranë  Ministrisë  së  Drejtësisë,  në  zyrën  e  regjistrit  gjyqësor,  depozitohen  shkurtimet  e vendimeve  për personat e gjykuar penalisht. 

Neni  482 
Shënimet në regjistrin  gjyqësor 

1. Në  regjistrin gjyqësor  regjistrohen me shkurtim: 

a)  vendimet e dënimit me  të marrë formë të  prerë; 
b)  vendimet e dhëna  nga  gjykata në fazën  e ekzekutimit; 
c)  vendimet që  lidhen me  zbatimin e vendimeve plotësuese; 
ç)  vendimet gjyqësore të  pafajësisë e  të pushimit të  çështjes. 

Neni  483 
Heqja e shënimeve 

1.  Shënimet  në  regjistër  hiqen  pas  marrjes  së  njoftimit  zyrtar  të  vdekjes  së  personit,  të  cilit  i referohen kur ai  bëhet tetëdhjetë  vjeç. 
2. Hiqen edhe shënimet lidhur  me: 

a) vendimet e revokuara për shkak të rishikimit ose të shfuqizimit të veprës penale; 
b)  vendimet  e  pafajësisë  ose  të  pushimit  kur  kanë  kaluar  dhjetë  vjet  nga  dita  që  vendimi  ka  marrë formë të prerë; 
c)  vendimet  e  dënimit  për  kundërvajtje  kur  është  dhënë  dënimi  me  gjobë,  me  kalimin  e  dhjetë vjetëve  nga  dita  kur vendimi është ekzekutuar. 

Neni  484 
Vërtetimet e gjendjes  gjyqësore 

1.  Organet  e  drejtësisë,  të  administratës  shtetërore  dhe  entet  e  ngarkuara  me  shërbime  publike kanë  të  drejtë  të  marrin  vërtetimin  e  shënimeve  për    një  person  të  caktuar,  kur  vërtetimi  është  i nevojshëm për kryerjen e  funksioneve  të tyre. 
2.  Prokurori  mund  të  kërkojë  vërtetimin  e  sipërm  për  të  pandehurin  ose  të  dënuarin  dhe,  me autorizim  të  gjykatës  ai  dhe  mbrojtësi  mund  të  kërkojnë  vërtetim  edhe  për  personin  e  dëmtuar  dhe dëshmitarët. 
3.  Personi  të  cilit  i  referohet  shënimi  në  regjistër  ka  të  drejtë  të  marrë  vërtetimin  përkatës  pa  qenë  i detyruar të tregojë shkaqet në  kërkesë.

Titulli I Subjektet 6
Titulli IV Provat 3
Titulli VII Gjykimi 4
Titulli VIII Ankimet 4
 • Asnjë vlerësim. Bëhu i pari që e jep atë!

Komentet

 • webhosting

  1 webhosting Më 05/09/2020

  I think this is one of the most important information for me.
  And i am glad reading your article. But should remark on some general
  things, The site style is wonderful, the articles
  is really excellent : D. Good job, cheers
 • best website hosting

  2 best website hosting Më 31/08/2020

  Awesome article.
 • black mass

  3 black mass Më 31/08/2020

  I was very happy to discover this web site. I wanted to thank you
  for your time just for this wonderful read!!
  I definitely appreciated every bit of it and I have you saved to fav to
  check out new information on your blog.
 • black mass

  4 black mass Më 28/08/2020

  My family always say that I am killing my time here at web, however I know I am getting experience every day by reading such nice content.
 • cheap flights

  5 cheap flights Më 26/08/2020

  This design is wicked! You certainly know how to keep a reader amused.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to
  start my own blog (well, almost...HaHa!) Wonderful job. I really loved what you had to say,
  and more than that, how you presented it. Too cool!

  3aN8IMa cheap flights
 • cheap flights

  6 cheap flights Më 25/08/2020

  Great article. cheap flights 32hvAj4
 • adreamoftrains website hosting

  7 adreamoftrains website hosting Më 12/08/2020

  Hi there I am so happy I found your blog, I really found you by error, while I was researching on Aol for something
  else, Anyways I am here now and would just like to say thanks a lot for a marvelous post and a
  all round thrilling blog (I also love the theme/design),
  I don't have time to go through it all at the minute but I have book-marked it
  and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great
  deal more, Please do keep up the superb work. adreamoftrains web hosting

Shto një koment