Créer un site internet

Përgjegjësia penale për veprat penale të kryera me anë të mediave

Për shkak të rëndësisë së tyre të madhe, çështja e shtypit dhe e mjeteve tjera të informimit dhe komunikimit publik është rregulluar me kushtetutë, ligje të posaçme si dhe me kodin penal. Shtypi, radioja, televizioni dhe mjetet tjera të informimit dhe të komunikimit publik kanë për detyrë të informojnë saktësisht dhe objektivisht opinionin për ndodhitë e përditshme, si dhe të publikojnë mendime e informata të organeve, organizatave e të qytetarëve që janë me interes për opinionin. Mirëpo, jo rralë shtypi dhe mjetet tjera të informimit publik i tejkalojnë autorizimet e veta për qëllime të ndryshme, e më së shumti për qëllime politike të ditës, që u konvenon individeve apo udhëheqsve politikë, etj. E keqja, bezdisja dhe pasojat shumë të dëmshme që u shkaktohen në përgjithësi vlerës së individit apo të shoqërisë me anë të shtypit dhe mjeteve tjera të informimit publik, shumë vështirë mund të menjanohen, madje në të shumtën e rasteve kurr nuk mund të kompensohen. Një mënyrë e evitimit është edhe demantimi i informatës së publikuar me të cilën është cenuar e mira juridike e individit. Formë tjetër është kompensimi material i dëmit personit të dëmtuar. Në të gjitha ligjet apo kodet penale të shteteve bashkëkohore parashihen norma të posaçme me të cilat ofrohet mbrojtja juridike-penale nga veprat penale që mund të kryhen me anë të shtypit dhe mjeteve tjera të informimit publik. Përgjegjësia penale dhe dënimet e parapara për veprat penale që kryhen me anë të mjeteve të informimit publik, në të shumtën e herave janë më të mëdha se në rastet tjera, ngase edhe pasojat e dëmshme që shkaktohen janë zakonisht më të mëdha.

NDËRLIKUESHMËRIA E konstatimit të përgjegjësisë penale të personave që I kryejnë veprat penale me anë të mediave – për shkak të specifikave të veprave penale që kryhen me anë të mediave publike, disa vende të zhvilluara të perendimit, këtë çështje e kanë rregulluar me ligjin mbi informimin dhe komunikmin publik, mirëpo, shumica e shteteve këtë çështje e kanë rregulluar me dispozita të posaçme të kodit penal. Kështu është vepruar edhe me kodin penal të Kosovës.

 • Asnjë vlerësim. Bëhu i pari që e jep atë!

Komentet

 • theragun

  1 theragun Më 11/03/2021

  Hi, this weekend is fastidious in support of me, since this time i am reading this enormous informative paragraph here at my house.|
 • atmospheric water generator price in india

  2 atmospheric water generator price in india Më 06/01/2021

  I all the time used to read post in news papers but now as I am a user of net thus from now I am using net for content, thanks to web.|
 • hey

  3 hey Më 05/01/2021

  Taxi moto line
  128 Rue la Boétie
  75008 Paris
  +33 6 51 612 712  

  Taxi moto paris

  Good day I am so grateful I found your blog, I really found
  you by mistake, while I was researching on Askjeeve for
  something else, Anyways I am here now and would just like to say thanks a lot for a fantastic post and a all round enjoyable
  blog (I also love the theme/design), I don't have time to
  look over it all at the moment but I have book-marked it and also
  added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more,
  Please do keep up the excellent job.
 • feed

  4 feed Më 26/12/2020

  I do accept as true with all of the ideas you have offered on your post. They are really convincing and can certainly work. Nonetheless, the posts are very quick for newbies. May you please prolong them a bit from subsequent time? Thanks for the post.|
 • feed

  5 feed Më 25/12/2020

  I simply could not leave your web site prior to suggesting that I extremely loved the usual information an individual provide to your visitors? Is gonna be back incessantly in order to check out new posts|
 • feed

  6 feed Më 24/12/2020

  Hey, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Firefox, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, amazing blog!|
 • feed

  7 feed Më 24/12/2020

  Good site you've got here.. It's difficult to find good quality writing like yours these days. I honestly appreciate people like you! Take care!!|
 • berkey

  8 berkey Më 27/11/2020

  Spot on with this write-up, I truly believe that this website needs a lot more attention. I'll probably be back again to read through more, thanks for the information!|

Shto një koment