Créer un site internet

Nocioni dhe funksioni sanksioneve penale

Në të drejtën penale, masat të cilat zbatohen ndaj kryersve të veprave penale quhen sanksione penale. Marrë në përgjithësi, masat të cilat janë të parapara në të dr. penale dhe ndërmëerren nga jurisprudenca penale ndaj kryesit të veprës penale, duhet të kenë të vetmin qëllim – mbrojtjen e çdo individi dhe të shoqërisë në përgjithësi nga kriminaliteti. Sanksionet penale janë ndër mjetet që i ndërmerrë shoqëria me qëllim të mbrojtjes nga kriminaliteti. Sanksionet penale kanë për qëllim që të sigurojnë kushtet elementare të jetës së përbashkët. në të kundërtën, nëse zbatimi i sanksioneve penale nuk është në funksion të luftimit të kriminalitetit, por i shërben interesave të ngushta burokratike apo partive politike, gjykatat bëhen vegël e tyre. Atëherë në fushën e së dr. penale, veçmas në fushën e sanksioneve penale shprehet arbitrariteti, deformimet dhe cenimi i sigurisë dhe i barazisë si dhe shkelja e lirive dhe të drejtave të qytetarëve. Sanksionet që parashihen në të dr. penale janë masa shtrenguese që zbatohen me dhunë dhe paraqesin represion ndaj kryesit të veprës penale. Me anë të sanksioneve penale, kryesit të veprës penale i kufizohen apo i merren të drejtat, liritë dhe vlerat tjera shumë të rëndësishme, siç është liria e lëvizjes, pasuria, etj., ndërsa në disa vende ku ende njihet dënimi me vdekje, kryesit i mirret edhe jeta. Në fushën e së dr. penale në përgjithësi dhe të sanksioneve penale në veçanti, si imperativ imponohen këto parime: respektimi i drejtësisë, të postulateve ssociale etike, ligjshmërisë, legjitimitetit, humanizmit, dinjiteti dhe integritetit të njeriut.

NOCIONI - Sanksionet penale janë masa të dhunshme penalo-juridike të cilat i shqipton gjykata në procedurën e përcaktuar në ligj ndaj kryesit të veprës penale, me qëllim të mbrojtjes së shoqërisë dhe individit nga kriminaliteti, ndërsa konsistojnë në marrjen apo kufizimin e lirive dhe të drejtave të caktuara apo në terheqjen e vërejtjes kryesit se do ti merren apo kufizohen liritë apo të drejtat nëse sërish kryen vepër penale.

Karakteristikat themelore të sanksioneve penale – Janë: a) me anë të sanksioneve penale shoqëria mbron nga kriminaliteti vlerat më të rëndësishme të individit dhe të bashkësisë shoqërore; b) sanksionet penale mund tu shqiptohen vetëm kryersve të veprave penale; c) ndaj kryersve të veprave penale mund të shqiptohet vetëm ai sanksion penal i cili është paraparë me ligj në momentin e kryerjes se veprës penale (parimi i legalitetit); ç) sanksionet penale mund ti shqiptojë vetëm gjykata në bazë të procedurës së përcaktuar me ligj; d) me anë të sanksioneve penale, kryersve të veprave penale u merren apo u kufizohen liritë dhe të drejtat e tyre.

Llojet e sanksioneve penale në përgjithësi – Njihen disa lloje të sanksioneve penale: dënimet kryesore, dënimet alternative, dënimet plotësuese, masat siguruese, masat edukative, dënimi me kusht dhe vërejtja gjyqësore.

Llojet sipas sistemit tonë penal – Janë: 1. Dënimet kryesore, 2. Dënimet alternative, 3. Dënimet plotësuese, dhe 4. Vërejtja gjyqësore.

Dënimet kryesore – Shqiptohen ndaj personave madhorë, të cilët janë penalishttë përgjegjshëm për veprën penale të kryer, dmth., personi duhet të jetë psikikisht i shëndoshë dhe që veprën penale ta këtë kryer me fajin e tij (me dashje apo nga pakujdesia). Për nga natyra dhe brendia e tyre, në tërë sistemin e sanksioneve penale dënimet kryesore janë qortim social-etik të intensitetit të lartë, me të cilat kryesit të veprës penale i meeren apo i kufizohen liritë dhe të drejtat e rëndësishme.

Dënimet alternative – Në brendinë e tyre janë substitute, zëvendësim i dënimit me burgim. Kryesi i veprës penale në vend që të dënohet me burgim nga ana e gjykatës, atij i terhiqet vërejtja dhe njëherit i caktohen obligime të cilat duhet ti përmbushë brenda afatit të caktuar nga gjykata. Dënimet alternative mund të revokohen dhe të shndërrohen në dënim me burgim.

Dënimet plotësuese – Janë të karakterit sekondar dhe i plotësojnë dënimet kryesore. Sipas kodit penal, këto dënime gjithherë mund të shqiptohen vetëm së bashku me dënimin kryesor. Në rastet kur gjykata konstaton se vetëm me shqiptimin e dënimit kryesor nuk mund të arrihet qëllimi i dënimit, do ta shqiptojë edhe njërin nga dënimet plotësuese. Gjer me hyrjen në fuqi të kodit penal të Kosovës, shumica dërrmuese e dënimeve plotësuese, që parashihen me kodin penal, janë konsideruar si masa siguruese.

Vërejtja e gjykatës – Si lloj i sanksionit penal, në brendinë e saj është e karakterit parapenal. Është e paraparë për llojet e lehta të veprave penale. Me këtë lloj të sanksionit penale kryesit të veprës penale gjykata ia terheq vërejtjen dhe e qorton dhe njëherit ja bën me dije se nëse sërish kryen vepër penale, do ti shqiptohet lloji i sanksionit penal më të rëndë. Vërejtja e gjykatës shqiptohet me vendim të gjykatës.

 • 1 votë. Mesatarja e 5.00 të 5.

Komentet

 • asmr https://0mniartist.tumblr.com

  1 asmr https://0mniartist.tumblr.com Më 13/04/2021

  Hello there! This post couldn't be written any better!
  Reading through this post reminds me of my good
  old room mate! He always kept chatting about this. I will
  forward this page to him. Fairly certain he will have a good read.
  Many thanks for sharing! asmr 0mniartist
 • 0mniartist

  2 0mniartist Më 13/04/2021

  Great post. 0mniartist asmr
 • 0mniartist

  3 0mniartist Më 12/04/2021

  This is a really good tip especially to those new
  to the blogosphere. Brief but very precise info… Thanks for sharing this one.
  A must read article! 0mniartist asmr
 • 0mniartist

  4 0mniartist Më 12/04/2021

  Good way of explaining, and good article to obtain information on the
  topic of my presentation focus, which i am going to present
  in institution of higher education. asmr 0mniartist
 • credit card pocket insert

  5 credit card pocket insert Më 11/04/2021

  I realize this if off topic but I'm looking at starting my own, personal weblog and was wondering what all is needed to obtain create?
  I'm assuming having a blog like yours would cost you a pretty penny?
  I'm not internet savvy so I'm not 100% certain. Any tips or advice can be greatly appreciated.
  Kudos
 • asmr https://0mniartist.tumblr.com

  6 asmr https://0mniartist.tumblr.com Më 11/04/2021

  Hi, I think your website might be having browser compatibility
  issues. When I look at your website in Opera, it looks fine but
  when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, great blog!

  0mniartist asmr
 • GladysUFerch

  7 GladysUFerch Më 11/04/2021

  Ahaa, its good conversation about this post here
  at this particular blog, I have got read all that, so now me also commenting here.
 • asmr https://0mniartist.tumblr.com

  8 asmr https://0mniartist.tumblr.com Më 10/04/2021

  Great blog here! Also your web site loads up fast! What web host are you using?
  Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up
  as quickly as yours lol asmr 0mniartist
 • asmr https://0mniartist.tumblr.com

  9 asmr https://0mniartist.tumblr.com Më 10/04/2021

  Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News.

  Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
  I've been trying for a while but I never seem to get there!
  Cheers 0mniartist asmr
 • 0mniartist

  10 0mniartist Më 09/04/2021

  If some one needs expert view about blogging and site-building
  after that i suggest him/her to pay a visit this website,
  Keep up the fastidious job. 0mniartist asmr
 • 0mniartist

  11 0mniartist Më 09/04/2021

  Hmm it seems like your website ate my first comment (it was
  extremely long) so I guess I'll just sum it up
  what I submitted and say, I'm thoroughly enjoying your blog.
  I too am an aspiring blog blogger but I'm still new to the whole thing.
  Do you have any tips for rookie blog writers? I'd really
  appreciate it. 0mniartist asmr
 • 0mniartist

  12 0mniartist Më 09/04/2021

  It's going to be finish of mine day, except before finish I am reading this fantastic post to increase my experience.
  0mniartist asmr
 • 0mniartist

  13 0mniartist Më 08/04/2021

  Excellent beat ! I wish to apprentice while you amend your
  website, how could i subscribe for a blog website? The account helped
  me a acceptable deal. I had been a little bit
  acquainted of this your broadcast provided bright clear idea 0mniartist asmr
 • 0mniartist

  14 0mniartist Më 08/04/2021

  Excellent, what a website it is! This blog gives useful information to
  us, keep it up. asmr 0mniartist
 • notebook set

  15 notebook set Më 04/04/2021

  Amazing issues here. I'm very satisfied to peer your article.
  Thanks so much and I am taking a look ahead to
  contact you. Will you please drop me a mail?
 • chic sparrow e class

  16 chic sparrow e class Më 30/03/2021

  I am certain this article has touched all the internet
  users, its really really pleasant piece of writing on developing
  new website.
 • chic sparrow mr darcy

  17 chic sparrow mr darcy Më 29/03/2021

  I really like everything you guys tend to be up too. This sort of clever work and exposure!
  Maintain the amazing works guys I've incorporated you guys to my blogroll.
 • JeromyAEgert

  18 JeromyAEgert Më 24/03/2021

  You are so interesting! I don't believe I've browse through just one thing like this before.
  So wonderful to learn somebody with original ideas on this material.

  Seriously.. be grateful for starting this up. This web site is one thing that is required on the net, someone after some originality!
 • personal organiser

  19 personal organiser Më 20/03/2021

  fantastic submit, very informative. I ponder why the exact opposite experts
  on this sector will not realize this. You should proceed your writing.
  I am just sure, you've a great readers' base already!
 • toddlers

  20 toddlers Më 12/03/2021

  Excellent article! We will be linking to the great article on our website.
  Maintain the truly amazing writing.
 • DonaldLZakes

  21 DonaldLZakes Më 10/01/2021

  It's remarkable to pay a visit this site and reading the views of all friends regarding
  this post, while I am also eager of getting know-how.
 • solar powered atmospheric water generator

  22 solar powered atmospheric water generator Më 06/01/2021

  Everything is very open with a precise explanation of the issues. It was definitely informative. Your site is very helpful. Thanks for sharing!|
 • hey

  23 hey Më 05/01/2021

  Taxi moto line
  128 Rue la Boétie
  75008 Paris
  +33 6 51 612 712  

  Taxi moto paris

  Thank you for another wonderful article. The place else may
  just anybody get that type of info in such a perfect means of writing?

  I have a presentation next week, and I'm on the look for such info.
 • ruled notebook paper for sale

  24 ruled notebook paper for sale Më 31/12/2020

  What's up it's me, I am also visiting this website
  regularly, this web site is genuinely nice and the people
  are genuinely sharing nice thoughts.
 • thefeed

  25 thefeed Më 26/12/2020

  For newest news you have to pay a visit internet and on web I found this web page as a best web page for newest updates.|
 • feed

  26 feed Më 25/12/2020

  Amazing! Its really amazing post, I have got much clear idea on the topic of from this paragraph.|
 • thefeed

  27 thefeed Më 24/12/2020

  This is a very good tip particularly to those fresh to the blogosphere. Brief but very accurate information… Thank you for sharing this one. A must read article!|
 • the feed

  28 the feed Më 24/12/2020

  Hello, after reading this awesome piece of writing i am as well delighted to share my experience here with colleagues.|
 • notebook wallet field notes

  29 notebook wallet field notes Më 19/12/2020

  Thanks for ones marvelous posting! I really enjoyed reading it,
  you may be an incredible author.I will make sure to bookmark your blog and will often keep coming back down the road.
  I want to encourage you to definitely continue your great writing, have got a nice day!
 • camo phone case

  30 camo phone case Më 17/12/2020

  I don't even know how I ended up here, but I thought this post was great. I do not know who you are but certainly you are going to a famous blogger if you aren't already ;) Cheers!|
 • LemuelELaski

  31 LemuelELaski Më 11/12/2020

  I'm really inspired along with your writing skills plus with the
  structure on the blog. Is that this a paid
  theme or did you modify it your self? In any event stay within the
  excellent quality writing, it's uncommon to discover a great blog this way one currently..
 • berkey

  32 berkey Më 27/11/2020

  I simply couldn't leave your website before suggesting that I really enjoyed the standard info an individual supply on your guests? Is gonna be back often in order to check up on new posts|
 • midori traveler's notebook dimensions

  33 midori traveler's notebook dimensions Më 24/11/2020

  Its for example you learn my mind! You seem to grasp a great deal about this,
  like you wrote the guide inside it or something.
  I feel that you simply can use several % to power the content house a bit, but other than that,
  that may be magnificent blog. A fantastic read. I'll definitely
  be back.
 • zipper wallet insert

  34 zipper wallet insert Më 23/11/2020

  I read this paragraph completely concerning the comparison of
  most current and earlier technologies, it's amazing article.
 • large notebook paper size

  35 large notebook paper size Më 15/11/2020

  It is a good tip particularly to the people fresh to the blogosphere.

  Short but very accurate info… Thank you for sharing that one.
  Absolutely essential read article!
 • GilWCorrie

  36 GilWCorrie Më 06/11/2020

  These are generally actually enormous ideas in about blogging.
  You might have touched some pleasant factors here.
  In any manner keep up wrinting.
 • dot grid notebook bullet journal

  37 dot grid notebook bullet journal Më 20/10/2020

  Hi there very cool site!! Guy .. Beautiful ..
  Amazing .. I will bookmark your website and take the feeds also?
  I am happy to find a lot of helpful information right
  here in the post, we need develop extra strategies in this regard, thanks
  for sharing. . . . . .
 • zipper wallet insert

  38 zipper wallet insert Më 15/10/2020

  Link exchange is nothing else except it really is only placing the other person's website
  link on your page at proper place and other person will also do same for you.
 • VeolaGZachar

  39 VeolaGZachar Më 08/10/2020

  Its just like you learn my mind! You seem to comprehend a great deal approximately this, like you wrote the ebook inside
  or something. I really believe that you just could use a couple of % to pressure the content house a
  bit, however as an alternative to that, that may be great blog.
  An excellent read. I'll certainly come back.
 • journal notebooks in bulk

  40 journal notebooks in bulk Më 17/09/2020

  Wow that was odd. I just wrote an extremely long comment but after I clicked
  submit my comment didn't appear. Grrrr... well I'm not writing
  all that over again. Anyway, just wanted to say wonderful blog!
 • notebook blank and lined pages

  41 notebook blank and lined pages Më 14/09/2020

  Be grateful for the good writeup. It the truth is was really a amusement account it.

  Look advanced to more added agreeable on your
  part! Furthermore, how can we communicate?
 • TheaQTunnell

  42 TheaQTunnell Më 10/09/2020

  Hi there, I came across your site by means of Google as well as trying to find a similar
  topic, your website got here up, it seems great. We have bookmarked it in my google bookmarks.
 • ShariYResler

  43 ShariYResler Më 06/09/2020

  This information is priceless. How can I find out more?
 • black mass

  44 black mass Më 28/08/2020

  Way cool! Some very valid points! I appreciate you writing this article and
  the rest of the site is very good.
 • cheap flights

  45 cheap flights Më 28/08/2020

  Hello There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.

  I will be sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post.
  I'll definitely return.
 • cheap flights

  46 cheap flights Më 27/08/2020

  I used to be suggested this website by my cousin.
  I am now not positive whether this post is written via him
  as nobody else know such precise approximately my difficulty.
  You are incredible! Thank you!
 • cheap flights

  47 cheap flights Më 25/08/2020

  Heya i'm for the primary time here. I came across this board and I to find It
  truly helpful & it helped me out much. I'm hoping to give one thing back and help others like you helped me.

  cheap flights y2yxvvfw
 • cheap flights

  48 cheap flights Më 24/08/2020

  Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning
  this write-up and also the rest of the website is really good.
  cheap flights 2CSYEon
 • cheap flights

  49 cheap flights Më 24/08/2020

  It's the best time to make a few plans for the longer term and it is time
  to be happy. I've learn this submit and if I may I desire to suggest you some fascinating issues or suggestions.
  Perhaps you could write subsequent articles relating to this article.

  I want to learn even more issues approximately it!
  2CSYEon cheap flights
 • adreamoftrains web hosting providers

  50 adreamoftrains web hosting providers Më 12/08/2020

  My partner and I absolutely love your blog and
  find almost all of your post's to be exactly
  I'm looking for. can you offer guest writers to write content in your case?
  I wouldn't mind composing a post or elaborating on many of
  the subjects you write about here. Again, awesome web log!
  adreamoftrains content hosting
 • best web hosting sites

  51 best web hosting sites Më 11/08/2020

  Stunning quest there. What happened after?

  Good luck!

Shto një koment