Créer un site internet

Ndarja e së Drejtës Penale

Punuar nga Ma. Sc.  Dardan Vuniqi e Redona Gaxherri nga libri i Prof. Dr. Ismet SALIHU ; përshtati online Webmaster

E dr. penale në kuptimin e gjerë ndahet në disa pjesë të saj të brendshme. Ndarja e brendshme ka rëndësi praktike dhe teorike. Rëndësia praktike konsiston në aplikimin më adekuat të saj, kurse ajo teorike kontribuon që të kuptohet dhe të kihet një pasqyrë më e qartë për këtë degë të drejtësisë.

E dr. penale materiale dhe procedurale – është ndarje klasike dhe më e rëndësishmja. Me normat e natyrës materiale përcaktohet së cilat vepra të njerëzve konsiderohen vepra penale dhe çfarë lloje të sanksioneve penale mund tu shqiptohen kryersve të tyre (kuptimi i ngushtë). E dr. penale materiale realizohet duke aplikuar normat e së dr. se procedurës penale.

E dr. penale dhe e dr. penale ekzekutive – në kuptimin e gjerë në kuadrin e së dr. penale bëjnë pjesë edhe normat penale-juridike me të cilat rregullohet çështja e ekzekutimit të dënimeve dhe llojeve tjera të sanksioneve penale. Edhe çështjet e ekzekutimit të sanksioneve penale janë të rregulluara me ligj të posaçëm, të ne në ligjin e ekzekutimeve të sanksioneve penale. Përkitazi me ekzekutimin e sanksioneve penale është formuar një degë e shkencës – Penalogjia, apo shkenca mbi ekzekutimin e sanksioneve penale, ndryshe quhet edhe shkenca Penitensiare.

E dr. penale e përgjithshme dhe e posaçme – e dr. penale e përgjithshme është ajo që vlenë për të gjithë qytetarët, kurse ajo e posaçme është ajo që vlenë vetëm për një grup qytetarësh, që gjenden në marrëdhënie të caktuar apo I përkasin grupit të caktuar të shoqërisë (psh., e dr. penale ushtarake-aplikohet vetëm ndaj ushtarakeve, e dr. penale për të mitur-aplikohet vetëm për të mitur, etj.).

E dr. penale e rregullt dhe e jashtëzakonshme – me të dr. penale të rregullt nënkuptojmë rastet e aplikimit të kësaj dege në kushtet normale, të rregullta të jetës shoqërore (gjatë kohës së paqës), kurse me të dr. penale të jashtëzakonshme nënkuptojmë normat penale juridike që nxirren dhe aplikohen në kushtet apo rrethanat e jashtëzakonshme (psh., gjatë kohës së luftës, etj.).

E dr. penale kombëtare dhe ndërkombëtare – e dr. penale kombëtare konsiderohet ajo e dr. penale apo legjislacion penal i një shteti të caktuar, që vepron apo zbatohet brenda territorit të tij. E dr. penale ndërkombëtare është sistem i normave penale-juridike që u dedikohet marrëdhënieve ndërkombëtare. Me këtë degë përcaktohet nocioni i krimeve ndërkombëtare, koncepti i të drejtave dhe lirive të njeriut, imuniteti diplomatik, procedura e gjyakatave ndërkombëtare, përcaktohen normat e së dr. penale, që postulatet e tyre i mbeshtesin në konventat bilaterale apo multilaterale lidhur me rrëmbimin e aeroplanëve, tregtisë me drogë, etj., pastaj rregullohen çështjet e ndëshkimit për veprat e kryera jashtë vendit, e ekstradimit, e drejtës së azilit, etj.

 • 5 vota. Mesatarja e 3.00 të 5.

Komentet

 • black mass

  1 black mass Më 31/08/2020

  Awesome things here. I am very happy to see your article.
  Thank you a lot and I'm having a look forward to touch you.
  Will you please drop me a mail?
 • cheap flights

  2 cheap flights Më 26/08/2020

  Link exchange is nothing else however it is only placing the other person's webpage link on your page at proper
  place and other person will also do same in support of you.
 • cheap flights

  3 cheap flights Më 25/08/2020

  naturally like your website but you need to
  check the spelling on several of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I to find it very bothersome to inform the truth however I'll certainly come back again. 2CSYEon cheap flights
 • web hosting services

  4 web hosting services Më 25/08/2020

  Everyone loves what you guys are up too. This kind of clever work
  and reporting! Keep up the wonderful works guys I've added you guys to my own blogroll.
 • best hosting

  5 best hosting Më 11/08/2020

  Hi! I realize this is sort of off-topic however I had
  to ask. Does running a well-established website like
  yours require a massive amount work? I'm completely new to
  blogging but I do write in my journal daily.
  I'd like to start a blog so I can easily share my personal experience and views online.
  Please let me know if you have any kind of suggestions
  or tips for new aspiring blog owners. Thankyou!
 • adreamoftrains web hosting providers

  6 adreamoftrains web hosting providers Më 10/08/2020

  Hey just wanted to give you a quick heads up.
  The words in your article seem to be running off the screen in Firefox.
  I'm not sure if this is a formatting issue or
  something to do with web browser compatibility but
  I thought I'd post to let you know. The layout look great though!
  Hope you get the issue solved soon. Cheers adreamoftrains web hosting providers
 • best web hosting 2020

  7 best web hosting 2020 Më 10/08/2020

  Hi, I do think this is an excellent web site. I stumbledupon it ;) I may return once again since I book-marked it.
  Money and freedom is the best way to change, may you be
  rich and continue to guide others.

Shto një koment