Créer un site internet

Matja e dënimit

Me matje të dënimit nënkuptojmë caktimin e llojit dhe të lartësisë së dënimit kryesit të veprës penale. me rastin e matjes së dënimit duhet medoemos të merren parasysh të gjitha rrethanat rënduese dhe lehtësuese që janë shprehur në momentin e kryerjes së veprës penale, në mënyrë që ti caktohet ai lloj dhe masë e dënimit i cili do ti përgjigjët peshës së veprës së kryer penale dhe rrëzikshmërisë shoqërore të kryesit dhe me të cilën më së miri do të arrihej qëllimi i dënimit. Sipas asaj se cili organe bën matjen e dënimit, njihen tri lloj të dënimit: 1. Matja ligjore; 2. Matja gjyqësore; 3. Matja administrative.

Matja ligjore e dënimit

Bëhet prej organit që nxjerr ligje, me ç’rast ligjdhënësi cakton llojin dhe lartësinë e dënimit me rastin e parashikimit të veprave penale. Matja e dënimit bëhet sipas rëzikshmërisë abstrakte të veprave penale, psh., vrasjes, plagosjes, vjedhjes, etj. Njihen disa lloje të matjes ligjore të dënimit: a) sistemi absolut, b) sistemi arbitrar, dhe c) sistemi relativ. A) Sistemi absolut i caktimit të dënimeve është sistem i atillë sipas të cilit ligji përcakton saktësisht llojin dhe lartësinë e dënimit që do ti shqiptohet kryesit të veprës penale, pa marrë parasysh rrëzikshmërinë konkrete të veprës dhe kryesit. B) Sistemi arbitrar i caktimit të dënimeve ekziston atëherë kur ligjdhënësi nuk e cakton llojin dhe masën e dënimit, por këtë autorizim ia beson gjykatësit që ai sipas bindjes së vetë t’ia caktojë llojin dhe masën e dënimit kryesit të veprës së caktuar penale. sipas këtij sistemi ligji nuk parasheh kurrfarë rregullash për zbutjen e dënimit. C) Sistemi relativ i caktimit të dënimeve ekziston atëherë kur ligji përcakton minimumin dhe maksimumin e dënimit që mund të shqiptohet për veprën. Sipas këtij sistemi, gjykatës i lehet mundësia që brenda kufijve të caktuar me ligj të masë dënimin për çdo rast konkret, duke i marrë parasysh të gjitha rrethanat relevante objektive e subjektive të veprës penale dhe kryesit të saj. Këtë sistem e kanë përvetësuar gati të gjitha të drejtat penale bashkëkohore, edhe e drejta jonë penale. Sipas këtij sistemi, gjykata  e shqipton dënimi brenda min. dhe max., i cili është caktuar me ligj.

Matja gjyqësore e dënimit

Këtë lloj të matjes së dënimit e bën gjykata kur në procedurën penale konstatohet së kryesi i veprës së caktuar penale është penalisht përgjegjës për veprën e kryer. Përparësia këtu konsiston në atë se bën të mundhshme që me rastin e matjes se dënimit të merren parasysh të gjitha rrethanat konkrete të cilat janë shprehur me rastin e kryerjes së veprës penale dhe të cilat ndikojnë në shkallën e rrëzikshmërisë shoqërore të veprës penale dhe të kryesit. Këtë matje e njohin të gjitha të dr. penale bashkëkohore, edhe e drejta jonë penale.

Matja administrative e dënimit

Ky sistem i matjes së dënimit zbatohet në disa shtete federale të SHBA-së. Sipas këtij sistemi, dënimin e matin organet kompetente për ekzekutimin e dënimit. Kjo matje e dënimit mund të aplikohet vetëm të dënimi me heqje të lirisë, me ç’rast gjykata e cakton vetëm këtë lloj të dënimit, kurse kohëzgjatjen e dënimit e cakton organi administrativ. Kjo matje arsyetohet me faktin së gjykata nuk ka mundësi të dijë së çfarë sjellje do të këtë kryesi gjatë ekzekutimit të dënimit dhe sa kohë do të nevojitet për riedukimin e tij. ky sistem për të dr. penale bashkëkohore është në kundërshtim me parimin e ligjshmërisë dhe si i tillë nuk garanton se nuk do të keqpërdorët ndaj të ndëshkuarve.

Ligjshmëria e shqiptimit të dënimit

Parimi i ligjshmërisë në të dr. penale, i cili është formuluar me sintagmën e njohur latine – nullum crimen sine lege, që dmth., se një vepër nuk mund të konsiderohet vepër penale nëse më parë nuk është paraparë me ligj, në kuptimin e tij të tërësishëm vazhdon me sintagmën – nulla poena sine lege, që dmth., nuk mund të shqiptohet dënimi nëse më parë nuk është paraparë me ligj.

Individualizimi i dënimit

Me individualizim të dënimit nënkuptohet përshtatja e dënimit veprës penale dhe kryesit të saj. Qëllimi i individualizimit është që të shqiptohet asi dënimi i cili në mënyrë më efikase do të ndikojë në riedukimin e kryesit të veprës penale. individualizimi i dënimit në të dr. penale bashkëkohore duhet të bëhet duke e respektuar edhe parimin e ligjshmërisë, si lidhur me llojin, ashtu edhe me lartësinë e dënimit.

 • 1 votë. Mesatarja e 2.00 të 5.

Komentet

 • theragun

  1 theragun Më 11/03/2021

  I am genuinely glad to read this blog posts which consists of tons of valuable facts, thanks for providing these data.|
 • whole house atmospheric water generator

  2 whole house atmospheric water generator Më 06/01/2021

  I visited various websites however the audio quality for audio songs present at this web site is in fact marvelous.|
 • thefeed

  3 thefeed Më 26/12/2020

  If some one desires to be updated with latest technologies after that he must be pay a visit this web page and be up to date daily.|
 • thefeed

  4 thefeed Më 25/12/2020

  Excellent blog here! Also your web site loads up very fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as quickly as yours lol|
 • camo cases

  5 camo cases Më 15/12/2020

  Keep this going please, great job!|
 • berkey

  6 berkey Më 28/11/2020

  You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something that I think I would never understand. It seems too complex and very broad for me. I'm looking forward for your next post, I'll try to get the hang of it!|
 • web hosting services

  7 web hosting services Më 05/09/2020

  Hi there to every body, it's my first visit of this web site; this website contains remarkable and
  actually excellent data designed for readers.
 • black mass

  8 black mass Më 28/08/2020

  I am extremely inspired together with your writing abilities as smartly as
  with the format to your blog. Is this a paid theme or
  did you modify it yourself? Anyway keep up the excellent high quality writing,
  it is rare to see a great blog like this one nowadays..
 • web hosting providers

  9 web hosting providers Më 26/08/2020

  Do you have a spam issue on this website; I also am a
  blogger, and I was curious about your situation; we have developed some
  nice practices and we are looking to exchange solutions with other folks, be
  sure to shoot me an email if interested.
 • cheap flights

  10 cheap flights Më 24/08/2020

  Just desire to say your article is as surprising.
  The clearness in your post is simply spectacular and i can assume you're an expert on this subject.
  Fine with your permission allow me to grab your feed to keep updated with forthcoming post.
  Thanks a million and please continue the rewarding work.
  cheap flights 34pIoq5
 • cheap flights

  11 cheap flights Më 24/08/2020

  Hello, i think that i saw you visited my blog so i came to “return the
  favor”.I'm attempting to find things to improve my site!I suppose its ok to
  use a few of your ideas!!
 • content hosting

  12 content hosting Më 14/08/2020

  Every weekend i used to pay a visit this web page,
  because i wish for enjoyment, as this this web page conations
  in fact good funny information too.
 • adreamoftrains web hosting service

  13 adreamoftrains web hosting service Më 12/08/2020

  Terrific work! That is the type of info that are meant to
  be shared across the internet. Shame on Google for now not positioning this publish higher!
  Come on over and consult with my web site .
  Thank you =) adreamoftrains website hosting companies
 • web hosting company

  14 web hosting company Më 10/08/2020

  all the time i used to read smaller articles
  that also clear their motive, and that is also happening with this article which I
  am reading at this place.

Shto një koment