Créer un site internet

Marrëdhëniet e së drejtës penale me degët e tjera të së drejtës

Punuar nga Ma. Sc.  Dardan Vuniqi e Redona Gaxherri nga libri i Prof. Dr. Ismet SALIHU ; përshtati online Webmaster

E dr. penale ka marrëdhënie të caktuara me degët tjera të drejtësisë që parashohin delikte dhe sanksione, apo që kanë për qëllim luftimin e kriminalitetit.

E dr. penale dhe e dr. kushtetuese – kushtetuta është ligj themelor, ku gjinden parimet kryesore të tërë legjislacionit. Kosova ende nuk ka kushtetutë, por ka kornizë kushtetuese, që e ka nxjerrë UNMIK-u, në të cilën janë përcaktuar në mënyrë gjithpërfshirëse të gjitha parimet e domosdoshme që do të mbeshtesin normat e ligjeve, e poashtu edhe normat e legjislacionit penal. Ligjet penale duhet të jenë në përputhshmëri me parimet e proklamuar në kushtetutë.

E dr. penale dhe e dr. e procedurës penale – në të dr. penale parashihen së cilat vepra konsiderohen vepra penale dhe sanksionet penale që mund tu shqiptohen kryesve të tyre, kurse e dr. e procedurës penale parasheh normat me të cilat rregullohet mënyra e veprimit dhe autorrizimet e organeve shtetërore në procedurën penale. Njëkohësisht me procedurën penale rregullohen marrëdhëniet midis gjykatësit hetues dhe gjykatës,midis gjykatave të larta dhe të ulëta, midis gjykatësit në një anë, dhe në anën tjetër prokurorit, të fajësuarit, mbrojtësit, dëshmitarit, etj. Gjithashtu proc. penale përcakton edhe format më anë të të cilave duhet të ushtrohen veprimet procedurale në proc. penale, mënyrën e thirrjes, si të merret në pyetje dëshmitari, seanca kryesore, etj. Normat e të drejtës penale shërbejnë si mjet për aplikimin e së dr. penale. Edhe pse këto dy degë janë të ndara, midis tyre ekziston lidhmëria organike, që është rezultat i qëllimit të njejtë, luftës kundër kriminalitetit. Institucioni i amnistisë dhe faljes është i rregulluar me normat e kodit penal dhe procedurës penale.

E dr. penale dhe e dr. civile – e dr. penale mbron një varg të marrëdhënieve apo çeshtjeve nga lëmi i së dr. civile. Me një varg të inkriminimeve mbrohet pasuria shtetërore dhe private, ushtrohet mbrojtja nga mashtrimet me rastin e shitblerjes, pastaj e dr. penale parasheh si vepër penale dëmtimin e kreditorëve, keqpërdorimin e autorizimeve në ekonomi, etj., pastaj kryerja e veprës penale kundër jetës dhe trupit, etj. Çështjet e përbashkëta që mbrohen me të dr. penale dhe civile, shprehen edhe në sferën e përgjegjësisë. Përgjegjësia penale është komplementare (plotësuese), sepse shprehet atëherë kur nuk është e mjaftueshme vetëm përgjegjësia civile. Për të njejtën vepër të ndaluar, mund të aplikohen sanksione civile dhe penale, pra shprehet mbrojtja e dyfishtë juridike. Rasti kur në procedurën penale krahas përgjegjësisë penale shqyrtohet dhe vendoset edhe për kompenzimin e dëmit të shkaktuar me veprën penale, quhet procedurë adhezioni.

E dr. penale dhe e dr. administrative – e dr. admin. rregullon organizimin dhe punën e administratës, e cila ngerthën në vete numër të madh të shërbimeve publike. Me qëllim që të sigurohet ushtrimi i drejtë dhe pa pengesa i shërbimeve publike në organet e ndryshme administrative, e dr. admin. parasheh kundërvajtje dhe sanksione për rastet kur bëhet cenimi i normave të kësaj dege, qoftë nga personat zyrtar apo nga qytetarët (psh., keqpërdorimi i pozitës zyrtare ose autorizimit, puna e pandërgjegjshme në detyrë, falsifikimi i dokumenteve zyrtare, ryshfeti, etj., konsiderohen si vepër penale. E dr. admin. kontribuan në masë të konsiderueshme në parandalimin e kriminalitetit, kontribuon në funksionimin e rregullt të organeve administrative dhe mbrojtjen e rendit publik dhe qarkullimin juridik. Lidhmëria midis këtyre dy degëve shprehet midis marrëdhënieve të veprave penale, kundërvajtjeve dhe delikteve disiplinore. Kodi penal veprën penale e përkufizon si vepër të kundërligjshme, tiparët e se cilës janë të përcaktuara me ligj. Ndërsa me ligjin mbi kundërvajtjet, kundërvajtjet përkufizohen si shkelje të rendit publik dhe për kryerës parashihen dënime me burg, me të holla dhe masa mbrojtëse. Në krahasim me veprat penale, rrëzikshmëria shoqërore e kundërvajtjeve është e intensitetit shumë më të vogël. Ky është dallimi kualitativ midis veprës penale dhe kundërvajtjës. Mirëpo kemi edhe dallimin kuantitativ, psh., nëse sasia e drunjeve të vjedhur është mbi 2 metra kub, konsiderohet si vepër penale e vjedhjes së pyllit, dhe nëse sasia e drunjeve është më e vogël, konsiderohet kundërvajtje.

E dr. penale dhe degët e tjera të drejtësisë – A) e dr. penale dhe e dr. ekonomike – e dr. penale me një varg dispozitash mbron marrëdhëniet dhe vlerat që janë rregulluar me të drejtën ekonomike. Kjo i mbron organizatat e punës nga veprimtaria e pandërgjegjshme në ekonomi, nga keqpërdorimet e ndryshme, nga lidhja e kontratës së dëmshme, nga konkurrenca jolojale, etj. B) e dr. penale dhe e dr. e punës – e dr. penale me një varg dispozitash parasheh veprën penale kundër marrëdhënies së punës dhe të dr. e sigurimit social, ngase normat e se drejtës së punës dhe të drejtës së sigurimit social, inkorporohen si pjesë përbërëse në figurën e veprave penale. Psh., vepër penale është kur punëtorit i mohohen ose kufizohen të ardhurat personale nga puna, apo e drejta e pushimit, etj., që i takojnë në bazë të ligjit mbi marrëdhënien e punës apo të kontratës kolektive. C) e dr. penale dhe e dr. familjar – e dr. penale me një varg dispozitash parasheh veprat penale kundër martesës dhe familjes, i mbron vlerat dhe institucionet e së drejtës familjare.

Autonomia e së dr. penale – e dr. penale në masë të konsiderueshme është e natyrës sekondare, ngase kjo aplikohet në rastet kur marrëdhëniet apo institucionet e degëve tjera të drejtësisë nuk mund të mbrohen në mënyrë adekuate, poashtu është e natyrës akcesore, ngaes kjo shërbëhet edhe me një varg nocionesh juridike të degëve tjera të drejtësisë. Marrëdhëniet dhe lidhshmëria e së dr. penale me degët tjera të drejtësisë si dhe natyra sekondare dhe akcesore e së dr. penale ndaj degëve tjera, rezulton me faktin se të gjitha degët juridike të një shteti kanë një qëllim unik – mbrojtjen e marrëdhënieve shoqërore ekonomike të bashkësisë së caktuar dhe të të mirave që u përkasin individeve. Autonomia e se dr. penale shihet edhe nga fakti se, duke u mbeshtetur në funksionin specifik dhe mjetet me të cilat shërbehet për luftimin e kriminalitetit, në mënyrë të pavarur i përcakton nocionet e veta, psh., në mënyrë të pavarur e përcakton nocionin e personit zyrtar, nocionin e fëmijës dhe personit të mitur, nocionin e përgjegjësië penale, etj. E dr. penale është degë e pavarur dhe specifike e sistemit juridik të vendit të caktuar.

 • 5 vota. Mesatarja e 4.00 të 5.

Komentet

 • how to make an atmospheric water generator

  1 how to make an atmospheric water generator Më 06/01/2021

  each time i used to read smaller content that as well clear their motive, and that is also happening with this article which I am reading now.|
 • hey

  2 hey Më 05/01/2021

  Taxi moto line
  128 Rue la Boétie
  75008 Paris
  +33 6 51 612 712  

  Taxi moto paris

  I am extremely impressed with your writing skills and also
  with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize
  it yourself? Anyway keep up the excellent quality
  writing, it's rare to see a nice blog like this one these days.
 • thefeed

  3 thefeed Më 26/12/2020

  Fastidious answer back in return of this question with firm arguments and telling all about that.|
 • the feed

  4 the feed Më 25/12/2020

  It's very easy to find out any topic on net as compared to textbooks, as I found this paragraph at this web page.|
 • feed

  5 feed Më 25/12/2020

  Asking questions are actually pleasant thing if you are not understanding something completely, however this post gives pleasant understanding yet.|
 • feed

  6 feed Më 24/12/2020

  Saved as a favorite, I love your web site!|
 • camo cases

  7 camo cases Më 14/12/2020

  Hey there! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing several weeks of hard work due to no data backup. Do you have any methods to protect against hackers?|
 • berkey

  8 berkey Më 28/11/2020

  Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you, However I am encountering problems with your RSS. I don't understand the reason why I cannot join it. Is there anybody having similar RSS issues? Anyone that knows the solution will you kindly respond? Thanx!!|
 • hosting services

  9 hosting services Më 31/08/2020

  Hi! I'm at work surfing around your blog from my new iphone 3gs!

  Just wanted to say I love reading through your blog and
  look forward to all your posts! Carry on the great work!
 • cheap flights

  10 cheap flights Më 28/08/2020

  I love what you guys tend to be up too. Such clever work and reporting!
  Keep up the great works guys I've added you guys to my
  own blogroll.
 • cheap flights

  11 cheap flights Më 26/08/2020

  Wonderful goods from you, man. I have bear in mind your stuff previous to and you are simply
  extremely fantastic. I actually like what you have
  obtained right here, really like what you're saying and the best way through which
  you are saying it. You make it enjoyable and you still care for to keep it sensible.
  I can not wait to read far more from you. This is actually a terrific website.
  cheap flights 32hvAj4
 • cheap flights

  12 cheap flights Më 25/08/2020

  Great information. Lucky me I came across your blog by chance (stumbleupon).
  I have book-marked it for later! yynxznuh cheap flights
 • cheap flights

  13 cheap flights Më 25/08/2020

  I am now not certain the place you are getting
  your information, but great topic. I must spend some time learning more or
  figuring out more. Thank you for great info I used
  to be looking for this information for my mission. 31muvXS
  cheap flights
 • cheap flights

  14 cheap flights Më 24/08/2020

  Thanks for sharing your thoughts on E dr. penale. Regards
 • web hosting providers

  15 web hosting providers Më 14/08/2020

  This site certainly has all of the information I needed concerning this subject and
  didn't know who to ask.
 • adreamoftrains website hosting companies

  16 adreamoftrains website hosting companies Më 12/08/2020

  Wonderful post! We are linking to this particularly great post on our website.
  Keep up the great writing. adreamoftrains website hosting
 • best web hosting 2020

  17 best web hosting 2020 Më 11/08/2020

  Hello, Neat post. There's a problem together with your website in web explorer, might
  check this? IE still is the market chief and
  a large component to other folks will omit your fantastic writing due to this
  problem.
 • web hosting sites

  18 web hosting sites Më 11/08/2020

  You really make it appear really easy together with your presentation however I
  to find this topic to be really one thing that I believe I
  would never understand. It seems too complex and very wide for me.
  I'm looking ahead to your subsequent post, I'll attempt to get the cling of it!

Shto një koment