Llojet dhe rrethanat lehtësuese e rënduese

Me rrethana rënduese nënkuptojmë ato rrethana të cilat ndikojnë që dënimi të jetë më i rreptë brenda kufijve të paraparë me ligj për atë vepër penale. Ndërsa me rrethana lehtësuese ndikojnë që dënimi të jetë më i butë, po ashtu brenda kufijve të caktuar me ligj. Kodi penal cek këto rrethana lehtësuese: 1. Shkallën e përgjegjësisë penale (kryesi ka qenë plotësisht apo pjesërisht i përgjegjshëm); 2. Motivet nga të cilat është kryer vepra penale janë shkaqet psikike të cilat e kanë shtyer personin të kryej vepër penale (motivet e natyrës së dobët – urrejta, shpirtligësia, hakmarrja, etj., janë rrethana rënduese dhe motivet pozitive, humane – dhemshuria, dashuria, ndjenja e obligimit apo ndërit, etj., janë rrethana lehtësuese); 3. Sjelljet e mëparshme dhe rrethanat personale të kryesit (psh., nëse një person në jetën e tij të mëparshme ka pasur sjellje korrekte dhe ka qenë shembull për të mirë në mjedisin e tij – rrethana lehtësuese dhe nëse kryesi i veprës penale ka qenë edhe më parë i dënuar, është recidivist, apo nëse ka çuar jetë parazite, bredhja, luajtja bixhoz, etj. – rrethana rënduese); 4. Pranimi i fajit nga kryesi i veprës penale; 5. Sjellja e kryesit pas kryerjes së veprës penale, etj

Zbutja e dënimit

Zbatohet kur me ligj parashihet mundësia që gjykata të shqiptojë dënim nën minimumin e posaçëm të dënimit të paraparë për atë vepër penale dhe atë gjer në minimumin e përgjithshëm të atij lloji të dënimit, apo që ta zëvendësojë dënimin e paraparë për atë vepër me lloj të dënimit më të butë. Njihen dy lloje të zbutjes se dënimit: a) zbutja e dënimit në rastet kur shprehimisht parashihet me ligj, dhe b) zbutja e dënimit sipas bindjes se gjykatës. A) në pjesën e përgjithshme kodi penal ka paraparë mundësinë e zbutjes së dënimit në rastet kur personi  veprën penale e kryen: me përgjegjësi të zvogëluar, në lajthimin juridik, në kapërcimin e kufijve të mbrojtjes së nevojshme dhe të nevojes ekstreme, kur vepra penale ngelet në tentativë, etj. B) zbutja e dënimit, sipas bindjes së gjykatës, është e lejuar me kodin penal përjashtimisht. Me dispozita përkatëse kodi penal në disa raste të veprave penale të kryera veçanarisht në rrethana lehtësuese, e autorizon gjykatën që edhe t’ia zbusë dënimin sipas çmuarjes së lirë. Mënyra dhe kufijtë e zbutjes së dënimit janë të përcaktuara në mënyrë shprehimore në kodin penal, për burgim afatgjatë mund të zbutet deri në 10 vjet; për 3 vjet burgim, zbutja mund të jetë deri në 1 vit; për 2 vjet burgim, mund të zbutet deri në 6 muaj; për 1 vit burgim, zbutja 3 muaj; për më pak së 1 vit, zbutja deri në 15 ditë; për masë të ulët të dënimit, mund të shqiptohet dënimi me gjobë, etj.

Lirimi nga dënimi

Në Kodin Penal është paraparë mundësia e lirimit nga dënimi nga ana e gjykatës. Mirëpo, duhet theksuar se gjykata mund ta lirojë kryesin e veprës penale nga dënimi vetëm në rastet kur ligji shprehimisht e parasheh këtë mundësi. Gjykata nuk mundet sipas bindjes së vetë të lirë ta lirojë kryesin e veprës penale nga dënimi. Sipas kodit penal njihen dy grupe të rasteve kur kryesi mund të lirohet nga dënimi. Grupi i parë – me dispozitat e pjesës së përgjithshme të kodit penal, psh., në kapërcimin e kufijve të mbrojtjes së nevojshme, në kapërcimin e kufijve të nevojes ekstreme, në lajthimin juridik, në rastet e tentativës së papërshtatshme, etj. Grupi i dytë – me dispozitat e pjesës së posaçme të kodit penal, psh., nëse dëshmitari, eksperti përkthyesi apo interpreti e revokon deklaraten e rreme para se të jetë nxjerr vendimi përfundimtar, nëse personi i privuar nga liria heq dorë vullnetarisht nga rebelimi para se të këtë përdorur dhunën apo kanosjen serioze, etj. Dispozitat e të dy pjesëve janë të karakterit fakultativ.

Bazat e posaçme të lirimit nga dënimi për veprat penale të kryera nga pakujdesia

Kodi Penal parasheh në mënyrë shprehimore mundësinë e lirimit nga dënimi për rastet e posaçme të veprave penale të kryera nga pakujdesia, psh., 1. Kur pasojat e veprës penale e godasin aqë rëndë kryesin e veprës penale saqë ndëshkimi do të ishte i panevojshëm për realizimin e qëllimit të dënimit; 2. Kur kryesi menjëherë pas kryerjes së veprës penale ka bërë përpjekje për evitimin apo zvogëlimin e pasojave të asaj vepre dhe nëse në tërësi apo në masë të madhe e ka kompensuar dëmin i cili është shkaktuar nga ajo vepër.

RECIDIVI

Me recidiv nënkuptojmë rastet kur personi që ka qenë më parë i dënuar, përsëri kryen vepër penale – kuptimi penalo-juridik. Në kuptimin kriminologjik, recidivi paraqet çdo kryerje të sërishme të veprës penale nga personi që ka kryer edhe më parë vepër penale, pa marrë parasysh së a ka qenë i dënuar për atë vepër apo jo. Në kuptimin penologjik, recidivi ekziston kur personi që e ka vuajtur dënimin me burg, sërish vjen në burg për shkak së kryen vepër tjetër penale. Recidivi konsiderohet si rrethanë rënduese.

Llojet e recidivit – Duke marrë parasysh natyrën e veprave penale, në të dr. penale njihen dy lloje të recidivit: recidivi i përgjithshëm – ekziston kur kryesi pas dënimit të shqiptuar apo të mbajtur për veprën penale të mëparshëm, sërish kryen vepër penale të llojit të ndryshëm; dhe ai special – ekziston kur kryesi pas dënimit të shqiptuar apo të mbajtur për veprën penale të mëparshme, sërish kryen vepër penale të njëjtë. Duke marrë parasysh numrin e veprave penale të kryera, në të dr. penale njihen dy lloje të recidivit: recidivi i njëfishtë – apo i rëndomtë ekziston në rastet kur personi i cili ka qenë i dënuar për veprën penale të mëparshme, sërish kryen vepër penale tjetër. Gjykata sipas bindjes së vetë vendosë se a do të jetë rrethanë rënduese me rastin e matjes se dënimit. Gjykata është e obliguar të marrë parasysh këto rrethana: së a është vepra penale e llojit të njëjtë me atë të mëparshme, a ka qenë motivi i njëjtë për këto vepra, sa kohë ka kaluar nga dënimi i mëparshëm, etj. Recidivi i njëfishtë është rrethanë rënduese fakultative;  dhe recidivi i shumëfishtë – konsiderohet se ekziston atëherë kur një person, i cili më parë ka qenë dy herë i dënuar për vepra penale, sërish kryen vepër penale të re. Për tu konsideruar një person recidivist i shumëfishtë, duhet të plotësohen këto kushte: që kryesi të jetë dënuar më parë dy e më shumë herë për vepra penale të kryera me dashje me së paku një vit burgim; dhe nëse nga dita e lirimit të kryesit nga mbajtja ose përfundimi i dënimit të shqiptuar më parë deri në kryerjen e veprës së re penale kanë kaluar më pak se 5 vjet. Recidivi i shumëfishtë është rrethanë rënduese fakultative, për këtë gjykata me rastin e shqiptimit të dënimit merrë parasysh pranimin e fajit, ngjashmërinë e veprave të kryera, motivet, rrethanat, etj.

 • 2 vota. Mesatarja e 2.00 të 5.

Komentet

 • theragun review

  1 theragun review Më 11/03/2021

  I visit day-to-day a few sites and websites to read articles, except this website provides feature based content.|
 • atmospheric water generator for sale

  2 atmospheric water generator for sale Më 06/01/2021

  Thanks for your personal marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you can be a great author. I will make sure to bookmark your blog and will eventually come back later on. I want to encourage that you continue your great work, have a nice day!|
 • hey

  3 hey Më 05/01/2021

  Taxi moto line
  128 Rue la Boétie
  75008 Paris
  +33 6 51 612 712  

  Taxi moto paris

  Hi there! Quick question that's entirely off topic. Do you know how to
  make your site mobile friendly? My blog looks weird when browsing from my iphone 4.

  I'm trying to find a theme or plugin that might be able to
  correct this issue. If you have any suggestions,
  please share. Cheers!
 • thefeed

  4 thefeed Më 26/12/2020

  Hey just wanted to give you a quick heads up. The text in your post seem to be running off the screen in Ie. I'm not sure if this is a format issue or something to do with web browser compatibility but I figured I'd post to let you know. The layout look great though! Hope you get the issue fixed soon. Thanks|
 • the feed

  5 the feed Më 25/12/2020

  If you wish for to get much from this post then you have to apply such strategies to your won blog.|
 • thefeed

  6 thefeed Më 25/12/2020

  You really make it seem so easy together with your presentation but I find this topic to be really something that I think I might by no means understand. It kind of feels too complicated and extremely vast for me. I'm having a look forward on your subsequent publish, I will try to get the hang of it!|
 • feed

  7 feed Më 24/12/2020

  What's up every one, here every one is sharing these experience, so it's fastidious to read this blog, and I used to pay a visit this web site daily.|
 • camo phone case

  8 camo phone case Më 15/12/2020

  Thank you for the good writeup. It in reality used to be a enjoyment account it. Look complicated to more brought agreeable from you! By the way, how can we be in contact?|
 • berkey

  9 berkey Më 28/11/2020

  Your style is really unique compared to other folks I have read stuff from. Thanks for posting when you have the opportunity, Guess I will just book mark this blog.|
 • web hosting services

  10 web hosting services Më 05/09/2020

  Wonderful beat ! I wish to apprentice even as
  you amend your site, how could i subscribe for
  a blog website? The account helped me a acceptable deal.

  I were a little bit acquainted of this your broadcast offered
  vibrant clear concept
 • black mass

  11 black mass Më 31/08/2020

  Does your blog have a contact page? I'm having problems
  locating it but, I'd like to shoot you an email. I've got some ideas
  for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great site and I look forward to seeing it grow over time.
 • cheap flights

  12 cheap flights Më 28/08/2020

  Hi! I could have sworn I've been to this website before but
  after browsing through some of the post I realized it's new to
  me. Anyways, I'm definitely delighted I found
  it and I'll be bookmarking and checking back frequently!
 • cheap flights

  13 cheap flights Më 26/08/2020

  Whats up are using Wordpress for your site platform?
  I'm new to the blog world but I'm trying to get
  started and set up my own. Do you require any coding knowledge to make your own blog?
  Any help would be greatly appreciated!
 • cheap flights

  14 cheap flights Më 26/08/2020

  Magnificent goods from you, man. I have understand
  your stuff previous to and you're just too great. I actually like what you've acquired here, really like what
  you're stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you
  still take care of to keep it smart. I can not wait to
  read much more from you. This is really a terrific site.

  cheap flights 2CSYEon
 • cheap flights

  15 cheap flights Më 26/08/2020

  Hey! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
  I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on. Any suggestions?
 • cheap flights

  16 cheap flights Më 25/08/2020

  There's definately a lot to know about this subject.
  I love all the points you made. 34pIoq5 cheap flights
 • website hosting companies

  17 website hosting companies Më 25/08/2020

  That is very fascinating, You're an excessively professional blogger.
  I have joined your feed and look ahead to seeking extra of
  your magnificent post. Additionally, I have shared your website in my social networks
 • website hosting services

  18 website hosting services Më 14/08/2020

  What's up, all the time i used to check website posts here early in the morning, because i enjoy to learn more and more.
 • content hosting

  19 content hosting Më 14/08/2020

  Awesome! Its actually remarkable piece of writing, I
  have got much clear idea concerning from this piece of writing.
 • web hosting company

  20 web hosting company Më 10/08/2020

  An outstanding share! I have just forwarded this onto a colleague who has been conducting a
  little research on this. And he in fact bought me lunch simply
  because I stumbled upon it for him... lol. So allow me to reword this....
  Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending some time to talk about this issue here on your blog.

Shto një koment