Créer un site internet

Dënimet plotësuese

Nocioni dhe qëllimi

Dënimet plotësuese janë lloje të posaçme të sanksioneve penale të cilat u paraqiten si rezultat i njohurive se dënimet kryesore nuk mund të jenë të vetmet mjete efikase ndaj të gjithë kryerësve të veprave penale. kryesit të veprës penale i shqiptohet dënimi plotësues me qëllim që ti merren apo ti kufizohen disa të drejta, të cilat për shkak të natyrës së tyre nuk mund ti merren apo ti kufizohen disa të drejta, të cilat për shkak të natyrës së tyre nuk mund të merren apo të kufizohen me dënime kryesore. Kufizimi apo marrja e disa të drejtave të posaçme, me dënime plotësuese, midis të tjerash, bëhet për dy arsye kryesore: 1. Arsyeja e parë qëndron në atë që funksionimi dhe autoriteti i disa detyrave dhe profesioneve shtetërore e publike kërkon që ti ushtrojnë personat të cilët kanë një të kaluar të pastër. Psh., sado e arsyeshme qoftë ideja për resocializimin e plotë të të dënuarit, vështirë do të përvetësohet pikëpamja që menjëherë pas mbajtjes së dënimit kryesor ti besohet ushtrimi i detyrës së gjykatësit, prokurorit, inspektorit, etj., personit i cili ka kryer vepër penale të mashtrimit, marrjes së ryshfetit apo vepër tjetër. 2. Arsyeja e dytë e marrjes apo kufizimit të disa të drejtave personit të dënuar është e natyrës kriminalo-politike, është paraparë me qëllim të parandalimit të recidivit. Përkatësisht, personin e dënuar me dënim kryesor nuk duhet vënë në sprovë që menjëherë pas mbajtjes së dënimit kryesor të gjendet në aso rrethana dhe kushte ku do të ushtrojë po të njejtën detyrë apo profesion të cilin pikërisht e ka shfrytëzuar për të kryer vepër penale, ngase ekziston rrëziku potencial që ky sërish ta keqpërdorë atë detyrë apo profesion për të kryer vepër tjetëër penale. Psh., nuk do të ishte e arsyeshme që arketari, i cili ka qenë i dënuar për vepër penale të shpërdorimit të pasurisë shtetërore, pas mbajtjes së dënimit, ti besohet përsëri detyra e atillë në të cilën mundet përsëri të kryej të njëjtën vepër penale. dënimet plotësuese me të cilat për një kohë të caktuar u merren apo u kufizohen disa të drejta personave pasi që ta mbajnë dënimin kryesor, konsiderohen si lloje të sanksioneve me të cilat ushtrohet lufta kundër kriminalitetit, veçmas recidivi, dhe si të tilla janë edhe të karakterit preventiv. Dënimet plotësuese shqiptohen krahas dënimit kryesor, kurse në disa raste krahas dënimit alternativ (dënimi me kusht), ngase me kryerjen e veprës penale personi njëherit i ka keqpërdorë këto liri dhe të drejta.

Lidhja midis dënimeve plotësues, kryesore dhe alternative

Ngjashmëritë apo karakteristikat e përbashkëta midis këtyre tri llojeve të dënimeve janë: 1. Të tri dënimet janë sanksione penale; 2. Me të tri këto lloje të dënimeve shoqëria ka për qëllim që ta parandalojë kryerjen e veprave penale; 3. Të tri këto lloje të sanksioneve penale aplikohen me dhunë, ekzekutimi i tyre bëhet nga ana e organeve të shtetit me aparatin e dhunës. Kryesit të veprës penale i merren apo i kufizohen disa liri dhe të drejta, apo i caktohen disa të detyrime, të cilat duhet ti përmbushë; 4. Bazë për zbatimin e të tri dënimeve është vepra penale; 5. Për të tri dënimet vlen parimi i legalitetit; 6. Të tri dënimet i shqipton gjykata e jo ndonjë organ tjetër shtetëror.

Sistemi dhe llojet e dënimeve plotësuese sipas kodit penal

Kodi Penal përcakton sistemin e dënimeve plotësuese. Me këtë dispozitë përvijohet edhe parimi i ligjshmërisë. Kjo dispozitë në mënyrë taksative cek llojet e dënimeve plotësuese që mund tu shqiptohen kryerësve të veprave penale. kurse në dispozitat tjera, në të cilat parashihen veç e veç dënimet plotësuese, ceken në mënyrë decidive edhe kushtet që duhet të plotësohen për të mundur të shqiptohen këto dënime. Kodi penal parasheh këto lloje të dënimeve plotësuese: gjobën; heqjen e së drejtës për tu zgjedhur; ndalimin e ushtrimit të funkssionit në admin. publike; ndalimi i ushtrimit të profesionit; marrjen e patentë shoferit, etj.

Heqja e të drejtës për t'u zgjedhur

Sipas Kodit Penal, gjykata mund ta shqiptojë dënimin me heqje të së drejtës për t'u zgjedhur një personi nëse ai person me qëllim që të zgjedhet shërbehet me kërcenim, falsifikon listat e votimit ose kryen ndonjë vepër tjetër penale për të cilën i është shqiptuar dënimi së paku 5 vite burgim. Dënimi i heqjes se të drejtës për t'u zgjedhur mund të shqiptohet në kohëzgjatje prej një deri në tre vjet.

Ndalimi i ushtrimit të funksioneve në administratën publike ose në shërbimet publike

Këtë lloj të dënimit plotësues gjykata do ta shqiptojë (në mënyrë obligative) në rastet kur personi, të cilit i është besuar ushtrimi i funksioneve në organet e pushtetit, këtë dëtyrë e shpërdorë, e keqpërdorë, me ç’rast kryen vepër penale për të cilën i është shqiptuar dënim me burgim së paku 10 vjet funksione të tilla personi i këtillë nuk do të këtë të drejtë të ushtrojë gjatë kohëzgjatjes prej 1 – 5 vite, ndërsa ndalimi i ushtrimit të funksioneve në administratën publike ose në shërbime publike, mund të shqiptohet (në mënyrë fakultative) edhe në rastet kur personi me shpërdorimin e këtyre funksioneve ka kryer vepër penale, për të cilën gjykata i ka shqiptuar dënim me burgim gjer në 10 vjet. Në kësi raste ky lloj i dënimit plotësues mund të shqiptohet në kohëzgjatje prej 1 – 3 vjet. Si nëpunës apo person zyrtar në organet e pushtetit konsiderohet, psh., polici, apo ndonjë person zyrtar në polici, prokurori, gjykatë, komunë, kuvend, etj., ndërsa si nëpunës apo person zyrtar në shërbime publike, konsiderohet udhëheqësi apo nëpunësi me autorizime të caktuara në elektroekonomi, në postë, etj.

Ndalimi i ushtrimit të profesionit, veprimtarisë ose detyrës

Me këtë lloj të dënimit, kryesit të veprës penale gjykata ja ndalon ushtrimin e profesionit të caktuar, veprimtarinë e pavarur, detyrën menaxhuese ose administrative ose detyrat që janë të lidhura me sistemin, menaxhimin ose shfrytëzimin e pasurisë së tillë, nëse personi e ka keqpërdorë pozitën e tij ose nëse me arsye mund të pritet se ushtrimi i profesionit, veprimtarisë apo detyrës së tillë nga ai mund të keqpërdorët për kryerjen e veprës penale. Këta persona mund të jenë, psh., mjek, farmacist, avokat, mësues, kontabilist, etj. Në vendimin e gjykatës me të cilin shqiptohet ky dënim, duhet në mënyrë të qartë të ceket së për cilin profesion, veprimtari apo detyrë shqiptohet kjo ndalesë. Raste të keqpërdorimit të profesionit janë, psh., kur shoferi profesionist i autobusit kryen vepër penale të trafikimit me njerëz apo të tregtisë me drogë; mjeku kryen abortime të palejueshme, etj. Minimumi i kohëzgjatjes së këtij dënimi është një vit, dhe maksimumi 5 vjet.

 • 1 votë. Mesatarja e 4.00 të 5.

Komentet

 • asmr https://0mniartist.tumblr.com

  1 asmr https://0mniartist.tumblr.com Më 13/04/2021

  Hello mates, how is the whole thing, and what you want to say regarding this paragraph, in my view its truly
  amazing in support of me. asmr 0mniartist
 • 0mniartist

  2 0mniartist Më 13/04/2021

  Thanks for sharing your info. I really appreciate your efforts and I will be waiting for your next
  post thanks once again. 0mniartist asmr
 • 0mniartist

  3 0mniartist Më 12/04/2021

  Simply desire to say your article is as surprising.

  The clearness in your post is simply nice and i can assume you are an expert on this subject.
  Well with your permission let me to grab your feed to keep
  updated with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the enjoyable work.

  0mniartist asmr
 • 0mniartist

  4 0mniartist Më 12/04/2021

  It's the best time to make a few plans for the future and it's time to
  be happy. I've learn this post and if I may I want
  to counsel you some interesting things or tips. Maybe you could write next articles relating to this article.
  I want to read more issues about it! 0mniartist asmr
 • asmr https://0mniartist.tumblr.com

  5 asmr https://0mniartist.tumblr.com Më 11/04/2021

  My brother recommended I would possibly like this web site.
  He used to be totally right. This publish actually made my day.
  You can not consider just how so much time I had spent for this info!
  Thank you! asmr 0mniartist
 • asmr https://0mniartist.tumblr.com

  6 asmr https://0mniartist.tumblr.com Më 11/04/2021

  I just like the helpful info you supply to your articles. I will bookmark your weblog and check again right here frequently.
  I'm slightly sure I'll be told plenty of new
  stuff proper right here! Best of luck for the next! asmr 0mniartist
 • asmr https://0mniartist.tumblr.com

  7 asmr https://0mniartist.tumblr.com Më 10/04/2021

  Simply wish to say your article is as astonishing.
  The clarity for your post is simply cool and i can assume you
  are knowledgeable on this subject. Well together with your permission allow me to seize your RSS
  feed to stay up to date with approaching post. Thank
  you one million and please carry on the enjoyable work.
  0mniartist asmr
 • 0mniartist

  8 0mniartist Më 09/04/2021

  With havin so much content do you ever run into any issues of
  plagorism or copyright violation? My website has a lot of
  completely unique content I've either written myself or outsourced but it looks like a lot
  of it is popping it up all over the internet without my authorization. Do you know any
  ways to help prevent content from being ripped off?

  I'd genuinely appreciate it. 0mniartist asmr
 • 0mniartist

  9 0mniartist Më 09/04/2021

  Appreciate this post. Will try it out. asmr 0mniartist
 • 0mniartist

  10 0mniartist Më 09/04/2021

  I've been surfing online more than 4 hours today, yet I never found any interesting
  article like yours. It's pretty worth enough for me.
  In my opinion, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the net will be a lot more useful than ever before.
  asmr 0mniartist
 • 0mniartist

  11 0mniartist Më 08/04/2021

  Hi there, of course this piece of writing is genuinely
  fastidious and I have learned lot of things from it regarding blogging.

  thanks. asmr 0mniartist
 • 0mniartist

  12 0mniartist Më 08/04/2021

  What's Taking place i am new to this, I stumbled upon this I've discovered
  It absolutely useful and it has helped me out loads.
  I'm hoping to give a contribution & aid other users like its aided me.

  Good job. asmr 0mniartist
 • theragun review

  13 theragun review Më 11/03/2021

  Yesterday, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see if it can survive a 40 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and she has 83 views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone!|
 • whole house atmospheric water generator

  14 whole house atmospheric water generator Më 06/01/2021

  Hi my family member! I wish to say that this post is awesome, nice written and come with approximately all important infos. I'd like to look more posts like this .|
 • thefeed

  15 thefeed Më 26/12/2020

  If you are going for best contents like I do, only pay a quick visit this website everyday as it offers quality contents, thanks|
 • the feed

  16 the feed Më 25/12/2020

  Howdy! I understand this is kind of off-topic but I had to ask. Does operating a well-established website like yours take a lot of work? I'm completely new to blogging but I do write in my diary on a daily basis. I'd like to start a blog so I will be able to share my own experience and feelings online. Please let me know if you have any kind of recommendations or tips for brand new aspiring bloggers. Appreciate it!|
 • thefeed

  17 thefeed Më 25/12/2020

  This post gives clear idea for the new people of blogging, that in fact how to do blogging and site-building.|
 • feed

  18 feed Më 24/12/2020

  What's up, its fastidious paragraph about media print, we all understand media is a impressive source of information.|
 • camouflage phone case

  19 camouflage phone case Më 18/12/2020

  Hi! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers? I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on. Any suggestions?|
 • camo cases

  20 camo cases Më 15/12/2020

  I am really delighted to glance at this blog posts which carries lots of valuable data, thanks for providing these kinds of information.|
 • berkey

  21 berkey Më 29/11/2020

  Please let me know if you're looking for a author for your weblog. You have some really great articles and I feel I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I'd absolutely love to write some content for your blog in exchange for a link back to mine. Please send me an e-mail if interested. Thanks!|
 • web hosting companies

  22 web hosting companies Më 31/08/2020

  Saved as a favorite, I love your website!
 • cheap flights

  23 cheap flights Më 28/08/2020

  Hi there, I check your blog daily. Your writing style is awesome, keep up the good work!
 • website hosting companies

  24 website hosting companies Më 25/08/2020

  I am not sure where you are getting your info, however great topic.

  I must spend a while learning much more or understanding
  more. Thank you for excellent info I was in search of
  this information for my mission.
 • cheap flights

  25 cheap flights Më 25/08/2020

  My relatives always say that I am wasting my time here at web,
  however I know I am getting familiarity all the time by reading such pleasant articles.
  3gqLYTc cheap flights
 • cheap flights

  26 cheap flights Më 24/08/2020

  Everyone loves what you guys tend to be up too.
  This type of clever work and exposure! Keep up the awesome works guys I've added you
  guys to my personal blogroll.
 • best web hosting

  27 best web hosting Më 14/08/2020

  You're so interesting! I don't suppose I've truly read anything like that before.

  So nice to discover someone with unique thoughts on this subject.
  Seriously.. many thanks for starting this up. This
  website is one thing that is needed on the internet, someone with a little originality!
 • hosting services

  28 hosting services Më 11/08/2020

  I'm curious to find out what blog system you have been utilizing?
  I'm experiencing some minor security problems with my latest site and I would like to find something
  more secure. Do you have any solutions?
 • google

  29 google Më 26/03/2019

  hello this pst so interesting
 • Giovani

  30 Giovani Më 31/08/2018

  Ridículo busca lá. O que ocorreu depois? Boa sorte!

Shto një koment