Créer un site internet

Bashkëpunimi

Me këtë nënkuptojmë pjesëmarrjen e dy apo më shumë personave në kryerjen e veprës penale, kurse me bashkëpunëtarë nënkuptojmë çdo person i cili me veprimin apo me mosveprimin e tij ka marrë pjesë në realizimin e veprës. Kodi ynë penal njeh 4 forma të bashkëpunimit: bashkëkryerjen, shtytjen, ndihmën dhe bashkimin kriminal.

Bashkëkryerja – Sipas Kodit Penal ekziston nëse dy apo më shumë persona, duke marrë pjesë në veprimin e kryerjes apo në ndonjë mënyrë tjetër, së bashku kryejnë veprën penale.

Shtytja – Është njëra ndër format e bashkëpunimit në kuptimin e ngushtë. Shtytja përkufizohet si ndërmarrje e veprimeve të atilla me të cilat të personi tjetër me dashje shkaktohet ose forcohet vendimi për të kryer vepër penale, dmth., se personi që fare nuk ka ndërmend të bëj një vepër penale, me veprime të caktuara ndikohet që të formojë vendimin të kryej vepër penale.

Ndihma – Është forma e dytë e bashkëpunimit në kuptimin e ngushtë. Ndihma është ndërmarrje e veprimeve me të cilat një person me dashje ndihmon tjetrin të kryej vepër penale, psh., furnizimi me mjete, evitimi i pengesave, etj.

Bashkimi kriminal – Është forma e katërt dhe më e rëndë e bashkëpunimit në kuptimin e ngushtë edhe për nga natyra e tij juridike dhe kriminalo-politike, në shumë aspekte dallohet nga format tjera të bashkëpunimit. Specifikat e bashkimit kriminal kanë kontribuar që ky lloj bashkëpunimi nga disa shkencëtarë me arsye të trajtohet si bashkëpunim sui generis. Në kodin penal të Kosovës me këtë term nënkuptohet organizata kriminale, grupi ii personave, të cilat janë marrë vesh për të kryer vepër penale, rrjeti i personave me qëllime kriminale si dhe format e tjera të ngjashme të bashkëpunimit për kryerjen e veprave penale.

 • 2 vota. Mesatarja e 5.00 të 5.

Komentet

 • best web hosting

  1 best web hosting Më 05/09/2020

  This is my first time visit at here and i am truly happy to read
  all at one place.
 • best website hosting

  2 best website hosting Më 31/08/2020

  I have to thank you for the efforts you've put in penning this site.
  I really hope to check out the same high-grade blog posts
  by you later on as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to get my own, personal website now ;)
 • black mass

  3 black mass Më 31/08/2020

  Everything said made a bunch of sense. But, consider this, suppose you typed a
  catchier post title? I ain't suggesting your content isn't good, however suppose
  you added something to maybe grab folk's attention? I mean Bashkëpunimi is a little plain. You could look at Yahoo's front page and watch
  how they create post titles to grab viewers interested.
  You might add a video or a pic or two to grab people interested about everything've got
  to say. In my opinion, it might bring your website a little bit more
  interesting.
 • cheap flights

  4 cheap flights Më 26/08/2020

  Wow, that's what I was looking for, what a information! present here at this blog, thanks admin of this web site.
 • cheap flights

  5 cheap flights Më 26/08/2020

  Oh my goodness! Impressive article dude! Thanks, However I am having
  issues with your RSS. I don't understand the reason why I can't subscribe to it.
  Is there anybody else getting identical RSS issues?

  Anyone who knows the answer will you kindly respond?
  Thanx!!
 • web hosting service

  6 web hosting service Më 25/08/2020

  Greetings from California! I'm bored to death at work so I decided to check out your website on my iphone during lunch break.
  I enjoy the information you provide here and can't wait to take a look
  when I get home. I'm surprised at how fast your blog loaded
  on my phone .. I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, awesome blog!
 • cheap flights

  7 cheap flights Më 24/08/2020

  Very nice article, exactly what I needed. cheap flights y2yxvvfw
 • cheap flights

  8 cheap flights Më 24/08/2020

  Remarkable! Its genuinely awesome piece of writing, I have
  got much clear idea regarding from this paragraph.
 • best website hosting

  9 best website hosting Më 10/08/2020

  Pretty! This was an extremely wonderful article. Many thanks for providing this information.
 • web hosting service

  10 web hosting service Më 10/08/2020

  Someone essentially lend a hand to make significantly articles I
  might state. That is the very first time I frequented your web page and up
  to now? I surprised with the analysis you made to make this actual submit extraordinary.
  Fantastic process!

Shto një koment