Créer un site internet

E Drejta Penale

 
denimi-me-vdekje.jpeg

Dënimi me vdekje shkel të drejtat themelore të njeriut.

Ata që i nënshtrohen dënimit me vdekje kanë kryer krime mizore. A nuk ia kanë sjellë vetë vetes ndëshkimin e tyre? Të drejtat e njeriut zbatohen ndaj të gjithëve, përfshirë ata të cilët kryejnë krime mizore.
mbrojtja-e-deshmitareve.jpg

Mbrojtja e integritetit të dëshmitarëve dhe bashkëpunëtorëve të drejtësisë

Shqipëria është një vend në tranzicion dhe qysh nga rënia e diktaturës në vitin 1991, sistemi gjyqësor në këtë vend ka pësuar ndryshime rrënjësore për ta përafruar atë me standardet evropiane. Megjithëse me një ritëm më të ngadaltë, këto ndryshime do të vazhdojnë edhe në të ardhmen e afërt...
Prapa hekurave

Të drejtat e njeriut gjatë paraburgimit

Heqja e lirisë e vendos individin në një situatë jashtëzakonisht të cenueshme. Për këtë arsye është e rëndësishme që heqja e lirisë të jetë sa më e kufizuar dhe të ndiqen procedura rigoroze të përcaktuara në dokumentet ndërkombëtarë dhe në legjislacioninvendas...
drejtesia-penale1.jpg

Të Drejtat e Njeriut në të Drejtën Penale

Dukë marrë në konsideratë legjislacionin penal në Shqipëri ,jurisprudencën dhe doktrinën shohim se koncepti të drejtat e njeriut në të drejtën penale shihet ngushtësisht lidhur më të ashtëquajturin proces i rregullt ligjor ,që përkthehet se sa here flasim për këto të drejta në fokusin tonë është autori i kryerjës së ve
gjykata-godet-mashtruesin.jpg

Përgjegjësia penale e personave juridikë

Përgjegjësia penale e personave juridikëE drejta në përgjithësi dhe e drejta penale në veçanti kanë karakter dinamik që do të thotë më zhvillimin e shkencës, teknologjisë, shoqërisë dhe ekonomisë, zhvillohet dhe e drejta penale, pasurohet jo vetëm me vepra penale të reja1(çka është më e thjeshtë të ndodhë), por dhe më
gjykata-europiane-e-te-drejtave-te-njeriut-ne-strasburg.jpg

Urdhëri europian i ndalimit

Sistemi i bashkëpunimit ndërkombëtar në fushën penale përbehet si nga normat penale të legjislacionit të brendshëm ,ashtu dhe nga norma penale ndërkombëtare që veprojnë në këtë fushë. Këto të fundit po marrin një rëndësi të madhe me ç'mitizimin e parimit te sovranitetit apsolut...
Kushtetuta e RSh

Nocioni dhe karakteristikat e të Drejtës Penale (leksion)

Veprat me të cilat cenohen, dëmtohen apo asgjësohen vlerat juridike të njeriut dhe të bashkësisë së caktuar, në të drejtën penale quhen vepra penale apo me një term të përgjithshëm kriminalitet. E drejta penale ushtron mbrojtjen nga kriminaliteti duke përcaktuar me ligj se cilat vepra apo sjellje të rrëzikshme konsider

Pastrimi i produkteve të veprës penale dhe krimi i organizuar

Prof. Dr. Luan GJONÇA Pastrim i produkteve të veprës penale quhet legalizimi i mjeteve monetare dhe i pasurive të fituara në mënyrë të paligjshme ose pastrimi i parave të pista. Ky krim, që parashikohet në legjislacionin tonë penal, është një nga format e shfaqjes së krimit të organizuar, të terrorizmit ndërkombëtar d
Prof. Dr. sc. Kadri BICAJ

Aspekti etiologjik i kriminalitetit të organizuar me narkotikë

Etiologjia e kriminalitetit të organizuar me narkotikë, në përgjithësi dhe tregtisë së palejuar të drogës ose pijeve të ndryshme narkotike në veçanti, paraqitet mjaft komplekse...
 • 7 vota. Mesatarja e 3.29 të 5.

Komentet

 • bit.ly

  1 bit.ly Më 15/04/2021

  Hi there! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment
  form? I'm using the same blog platform as yours and I'm having difficulty finding one?
  Thanks a lot! 0mniartist asmr
 • asmr https://0mniartist.tumblr.com

  2 asmr https://0mniartist.tumblr.com Më 14/04/2021

  It's very simple to find out any topic on web as compared to books, as I found this
  piece of writing at this web page. asmr 0mniartist
 • asmr https://0mniartist.tumblr.com

  3 asmr https://0mniartist.tumblr.com Më 13/04/2021

  Hey! Would you mind if I share your blog with my facebook group?
  There's a lot of folks that I think would really enjoy your content.
  Please let me know. Cheers asmr 0mniartist
 • 0mniartist

  4 0mniartist Më 13/04/2021

  Hi there it's me, I am also visiting this web page regularly, this site is actually fastidious and the
  viewers are genuinely sharing pleasant thoughts. asmr 0mniartist
 • 0mniartist

  5 0mniartist Më 12/04/2021

  Wonderful goods from you, man. I've bear in mind your stuff
  previous to and you're simply extremely excellent.
  I really like what you've bought here, really like what you are stating and the way in which by which you
  say it. You are making it entertaining and you continue to
  care for to stay it wise. I can not wait to learn much more from you.
  This is really a tremendous site. asmr 0mniartist
 • 0mniartist

  6 0mniartist Më 12/04/2021

  I like what you guys are usually up too. This kind of clever
  work and reporting! Keep up the excellent works guys I've included you guys to my personal blogroll.
  0mniartist asmr
 • asmr https://0mniartist.tumblr.com

  7 asmr https://0mniartist.tumblr.com Më 11/04/2021

  I've been browsing on-line more than 3 hours today, yet I never discovered any interesting article like
  yours. It is lovely value enough for me. Personally, if all webmasters and bloggers made just right content material as you probably did,
  the net can be much more helpful than ever before. asmr 0mniartist
 • asmr https://0mniartist.tumblr.com

  8 asmr https://0mniartist.tumblr.com Më 11/04/2021

  Excellent site you have here.. It's hard to find good quality writing like
  yours these days. I seriously appreciate individuals like you!
  Take care!! 0mniartist asmr
 • asmr https://0mniartist.tumblr.com

  9 asmr https://0mniartist.tumblr.com Më 10/04/2021

  Hello! I just wish to give you a huge thumbs up for the great info
  you have right here on this post. I am coming
  back to your web site for more soon. asmr 0mniartist
 • 0mniartist

  10 0mniartist Më 09/04/2021

  Hey! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using
  for this website? I'm getting fed up of Wordpress because I've had issues with hackers
  and I'm looking at options for another platform. I would be fantastic
  if you could point me in the direction of a good platform.
  0mniartist asmr
 • 0mniartist

  11 0mniartist Më 09/04/2021

  Hello there! This blog post could not be written any better!

  Going through this article reminds me of my previous roommate!
  He continually kept talking about this. I'll send this post to him.

  Fairly certain he's going to have a very good read.
  I appreciate you for sharing! asmr 0mniartist
 • 0mniartist

  12 0mniartist Më 09/04/2021

  Definitely believe that which you said. Your favourite reason seemed to
  be on the internet the simplest factor to bear
  in mind of. I say to you, I definitely get annoyed at the same time as other folks think about issues that they plainly do not
  recognise about. You managed to hit the nail upon the highest and outlined out the whole thing without having side effect , other
  people could take a signal. Will likely be back to get more.
  Thank you 0mniartist asmr
 • 0mniartist

  13 0mniartist Më 08/04/2021

  Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I
  have truly enjoyed browsing your weblog posts. After all I will be
  subscribing for your feed and I am hoping you write again very soon! asmr 0mniartist
 • 0mniartist

  14 0mniartist Më 08/04/2021

  I got this web site from my friend who shared with me on the topic of this website and at
  the moment this time I am browsing this web page and reading very informative posts at this place.
  asmr 0mniartist
 • zipper wallet insert

  15 zipper wallet insert Më 06/04/2021

  I've learn some perfect stuff here. Definitely value
  bookmarking for revisiting. I wonder how a great deal effort you add to create this kind of fantastic informative website.
 • filofax zipper planner

  16 filofax zipper planner Më 04/04/2021

  Great beat ! I want to apprentice when you amend your site,
  how can i subscribe for a blog site? The account helped us a acceptable deal.
  I had been a bit bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea
 • wallet size notebook

  17 wallet size notebook Më 04/04/2021

  Undeniably believe that you said. Your chosen reason seemed to be on the
  web the simplest thing to pay attention to. I say for you, I definitely get annoyed while people take into consideration worries that they can just will not
  find out about. You managed to hit the nail upon the most notable
  and defined out the whole thing with out complication ,
  people can require a signal. Will likely return to get
  additional. Thanks
 • travelers notebook as a wallet

  18 travelers notebook as a wallet Më 03/04/2021

  I love your blog.. excellent colors & theme. Do you make this amazing site yourself or did you hire someone to accomplish it to suit your needs?
  Plz answer back as I'm looking to create my blog and wish to figure out where u got this
  from. cheers
 • travellers journal

  19 travellers journal Më 01/04/2021

  Which is a excellent tip particularly to those fresh to the blogosphere.
  Brief but very precise information… Be grateful for sharing
  this particular one. Absolutely essential read post!
 • student stickers

  20 student stickers Më 21/03/2021

  Hi to every body, it's my first visit of this blog; this website consists of awesome and in fact good material in support of visitors.
 • feed

  21 feed Më 26/12/2020

  Its such as you learn my thoughts! You appear to understand a lot approximately this, such as you wrote the ebook in it or something. I think that you just could do with a few % to pressure the message home a bit, but other than that, that is magnificent blog. A fantastic read. I'll definitely be back.|
 • the feed

  22 the feed Më 25/12/2020

  hey there and thank you for your information – I have certainly picked up something new from right here. I did however expertise some technical issues using this site, as I experienced to reload the site lots of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I'm complaining, but slow loading instances times will very frequently affect your placement in google and can damage your quality score if advertising and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more of your respective intriguing content. Ensure that you update this again soon.|
 • thefeed

  23 thefeed Më 24/12/2020

  hello there and thank you for your information – I've certainly picked up anything new from right here. I did however expertise several technical points using this web site, since I experienced to reload the site a lot of times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web host is OK? Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google and can damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords. Well I'm adding this RSS to my e-mail and could look out for much more of your respective fascinating content. Ensure that you update this again very soon.|
 • the feed

  24 the feed Më 24/12/2020

  Hurrah! After all I got a web site from where I know how to in fact take useful facts regarding my study and knowledge.|
 • college ruled notebook paper bulk

  25 college ruled notebook paper bulk Më 21/12/2020

  hi!,I like your writing very a great deal! proportion we keep in touch extra approximately your article
  on AOL? I need a specialist with this house to unravel my
  problem. May be that may be you! Looking forward to peer you.
 • credit card pocket insert

  26 credit card pocket insert Më 15/12/2020

  Hey There. I found your website using msn. This is
  a very well written article. I'll be sure to bookmark it and revisit to read through even more of your
  useful information. I appreciate you the post. I will definitely return.
 • KeithaXFeuss

  27 KeithaXFeuss Më 09/12/2020

  Having read this I believed it was extremely informative.
  I appreciate you spending a bit of time and energy to put this content together.
  I remember when i again find myself personally spending lots of time both reading
  and leaving comments. But so what, it had been still worthwhile!
 • traveler's notebook refill paper

  28 traveler's notebook refill paper Më 30/11/2020

  It is appropriate time and energy to earn some
  plans for the future and it is time for you to be at liberty.
  I actually have read through this post and in case I could possibly
  I wish to suggest you some interesting things or suggestions.
  Maybe you could write next articles referring to this article.
  I need to read more aspects of it!
 • berkey

  29 berkey Më 27/11/2020

  Pretty element of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I acquire actually loved account your blog posts. Any way I'll be subscribing in your feeds and even I success you access persistently rapidly.|
 • zipper pouch insert for travelers notebook system

  30 zipper pouch insert for travelers notebook system Më 13/11/2020

  Incredible points. Outstanding arguments. Maintain the good spirit.
 • KimFWindisch

  31 KimFWindisch Më 07/11/2020

  I like the things you guys are usually up too. Such clever work and reporting!

  Maintain the great works guys I've you guys to
  my own blogroll.
 • LeoBColgan

  32 LeoBColgan Më 04/11/2020

  I just like the helpful info you supply to the articles.
  I'll bookmark your blog and look into again here frequently.

  I'm moderately sure I will be informed a good amount of new
  stuff proper on this site! Better of luck for the following!
 • ApoloniaEPun

  33 ApoloniaEPun Më 21/10/2020

  Great delivery. Solid arguments. Keep up to date the
  amazing work.
 • zippered wallet insert

  34 zippered wallet insert Më 17/10/2020

  I could not avoid commenting. Exceptionally well written!
 • composition notebooks books bulk

  35 composition notebooks books bulk Më 11/10/2020

  Great weblog here! Also your web site a whole lot up fast!
  What hosting company are you currently the usage of?
  Can I become your associate link to your host? I wish my site loaded up
  as quickly as yours lol
 • a5 dotted notebook bullet journal

  36 a5 dotted notebook bullet journal Më 21/09/2020

  Hello, Neat post. There's a difficulty together with your
  website in web explorer, would test this? IE still may be the marketplace
  leader and a great portion of folks will miss your wonderful writing
  as a result of this issue.
 • dot grid notebook bullet journal

  37 dot grid notebook bullet journal Më 13/09/2020

  Great info. Lucky me Not long ago i found your blog site by chance (stumbleupon).
  I've saved it for later!
 • KrissyUEwing

  38 KrissyUEwing Më 31/08/2020

  I used to be recommended this website by my cousin. I'm uncertain whether this post is created by him as
  no-one else know such detailed about my trouble.
  You are amazing! Thanks!
 • cheap flights

  39 cheap flights Më 28/08/2020

  Hey there, I think your blog might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog in Ie, it looks fine but when opening in Internet Explorer,
  it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!
  Other then that, amazing blog!
 • cheap flights

  40 cheap flights Më 27/08/2020

  Great blog you have here but I was wanting to know if you knew
  of any user discussion forums that cover the same topics
  talked about here? I'd really love to be a part of online community where I can get responses from other experienced individuals that share the same
  interest. If you have any suggestions, please let me know.

  Bless you! 3gqLYTc cheap flights
 • cheap flights

  41 cheap flights Më 26/08/2020

  Hi, Neat post. There's an issue with your site in web explorer,
  may check this? IE still is the market chief and a large section of other folks will pass over your excellent writing due to this problem.
 • cheap flights

  42 cheap flights Më 25/08/2020

  Hello my friend! I wish to say that this post is awesome, nice written and include approximately all
  significant infos. I'd like to see more posts like this .
  yynxznuh cheap flights
 • cheap flights

  43 cheap flights Më 25/08/2020

  I do not know if it's just me or if everybody else encountering issues with your blog.
  It appears as if some of the text in your content are running off the screen. Can somebody
  else please provide feedback and let me know if this is happening to them too?
  This might be a issue with my browser because I've had this happen previously.
  Kudos cheap flights 3aN8IMa
 • cheap flights

  44 cheap flights Më 24/08/2020

  Very good information. Lucky me I came across your website by accident (stumbleupon).
  I have book-marked it for later!
 • web hosting company

  45 web hosting company Më 14/08/2020

  Great post! We are linking to this great post on our site.
  Keep up the great writing.
 • adreamoftrains website host

  46 adreamoftrains website host Më 12/08/2020

  Incredible! This blog looks just like my old one! It's on a totally different topic but it has pretty much
  the same page layout and design. Superb choice of
  colors! adreamoftrains web hosting providers
 • best web hosting 2020

  47 best web hosting 2020 Më 10/08/2020

  I was able to find good info from your content.

Shto një koment