Créer un site internet

Raporti i të drejës së punës me degë të tjera juridike

Ky raport nuk është statik, sepse në fakt, ato marrëdhënie për nga përmbajtja nuk janë të njëjta dhe të pandryshueshme. Raporti i të drejtës së punës me degët tjera juridike posaçërisht shprehet me të drejtën kushtetuese, civile, administrative, ekonomike, etj.

Raporti me të drejtën kushtetuese

E drejta e punës është në raport të drejtëpërdrejtë me të drejtën kushtetues. Me kushtetutë vëhen parimet nga fusha e marrëdhëieve të punës dhe ato zakonisht janë bazë për legjislacionin e punës, si dhe për rregullativën nënligjore dhe ato autonome. Me dispozitat kushtetuese zakonisht institucionalizohen këto parime: e drejta për punë, liria e punës (ndalimi i punës së dhunshme/detyruar), liria sindikale, barazia e personave në marrëdhëiet e punës, e drejta në sigurimin social, etj.

Raporti me të drejtën civile

E drejta e punës në fillim ishte nën ndikimin e të drejtës civile (parase gjithash asaj obligative). Më vonë e drejta e punës është ndarë nga e drejta civile dhe është formuar si degë e pavarur e sistemit juridik. Mirëpo, edhe pse është bërë kjo ndarje, raporti në mes tyre ekziston edhe sot. Pavarësisht se kontrata e punës sot i ka tiparët e instrumentit bazë për lidhjen e marrëdhënies se punës, e cila në tërësi hyn dhe rregullohet me normat apo legjislacionin e punës (në përjashtim Zvicra, ende është pjesë e legjislacionit civil), e drejta e punës ende shërbehet me disa institucione të se drejtës civile (psh, vlerësimi i vlefshmërisë se punës juridike, vlefshmëria e kontratës mbi veprën, parashkrimi i afateve për kërkesa, parimi i kompenzimit të dëmit për dëmin e shkaktuar material).

Raporti me të drejtën administrative

Objekt i të drejtës së punës janë marrëdhëniet juridike të punës që paraqiten në mes të punëtorëve dhe punëdhënësve, kurse objekt i të drejtës administrative është organizimi dhe funksionimi i administratës edhe në fushën e punës dhe marrëdhëniet e punës, ushtrimi i të drejtave të mbikqyrjes në fushën e punës, mbrojtjes dhe inspektimit të punës, si dhe disa procedura të veçanta administrative lidhur me to. Ndarja e të drejtës së punës dhe të drejtës administrative bëhet në sistemet administrative, në të cilat normat juridike mbi pozitën e nëpunësve publik hyjnë në të drejtën administrative.

Raporti me të drejtën ekonomike...

Para luftës së dytë botërore në disa vende e dr e punës është studiuar në kuadër të së dr ekonomike, mirëpo ende studiohet në disa fakultete (ekonomik, politikologjik, etj,). Ky studim rrjedh nga shkaku së ekzistojnë një mori institucionesh, apo çështjesh për të cilat janë të interesuara këto dy disiplina (organizimi i ndërmarrjes, kontratat afariste, subjektiviteti juridik, etj.) të cilat kanë edhe elemente të marrëdhënieve të punës por edhe të çështjeve tjera që shpesh janë ngushtë të lidhura.

 • 4 vota. Mesatarja e 5.00 të 5.

Komentet

 • atmospheric water generator for sale

  1 atmospheric water generator for sale Më 06/01/2021

  Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide credit and sources back to your blog? My blog is in the exact same area of interest as yours and my visitors would really benefit from a lot of the information you provide here. Please let me know if this ok with you. Thanks a lot!|
 • feed

  2 feed Më 26/12/2020

  Do you have a spam issue on this blog; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; many of us have created some nice procedures and we are looking to trade strategies with others, be sure to shoot me an email if interested.|
 • the feed

  3 the feed Më 25/12/2020

  Pretty! This was an extremely wonderful article. Thanks for supplying this info.|
 • thefeed

  4 thefeed Më 25/12/2020

  Thanks for sharing your thoughts about %meta_keyword%. Regards|
 • thefeed

  5 thefeed Më 24/12/2020

  Hey! Someone in my Myspace group shared this website with us so I came to check it out. I'm definitely enjoying the information. I'm book-marking and will be tweeting this to my followers! Fantastic blog and great design and style.|
 • berkey

  6 berkey Më 28/11/2020

  It's hard to come by experienced people on this topic, however, you seem like you know what you're talking about! Thanks|
 • best web hosting 2020

  7 best web hosting 2020 Më 31/08/2020

  This is a topic which is near to my heart... Best wishes!
  Exactly where are your contact details though?
 • cheap flights

  8 cheap flights Më 28/08/2020

  I like the helpful information you provide in your articles.

  I will bookmark your weblog and check once more here frequently.
  I'm moderately certain I'll be informed a lot of new stuff proper here!
  Best of luck for the next!
 • cheap flights

  9 cheap flights Më 27/08/2020

  What's up, I would like to subscribe for this website to take most up-to-date updates, so where can i do it please assist.
 • cheap flights

  10 cheap flights Më 26/08/2020

  Undeniably consider that that you said. Your favourite justification seemed to be at the net the simplest factor to take into account
  of. I say to you, I certainly get irked at the same time as
  folks think about worries that they just do not realize about.
  You controlled to hit the nail upon the highest and defined out
  the whole thing without having side effect ,
  people can take a signal. Will likely be again to
  get more. Thanks 3gqLYTc cheap flights
 • best website hosting

  11 best website hosting Më 25/08/2020

  First off I want to say great blog! I had a quick question which I'd like to ask if you do not mind.
  I was interested to find out how you center yourself and clear your mind prior
  to writing. I have had trouble clearing my mind in getting my
  ideas out there. I do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually lost just trying to figure out how to begin.
  Any suggestions or tips? Appreciate it!
 • adreamoftrains web hosting reviews

  12 adreamoftrains web hosting reviews Më 12/08/2020

  Hello my family member! I wish to say that this post is amazing, great
  written and include approximately all important infos.
  I'd like to look extra posts like this . adreamoftrains website hosting services
 • website hosting services

  13 website hosting services Më 11/08/2020

  Please let me know if you're looking for a article author for your blog.

  You have some really good posts and I think I would be a good asset.

  If you ever want to take some of the load off, I'd really like to write some articles for your blog
  in exchange for a link back to mine. Please shoot
  me an email if interested. Regards!

Shto një koment