Pushimet

Cilësohen si të drejta të karakterit mbrojtës. Punëtori ka të drejtë në: pushim gjatë ditës së punës, pushim ditor, pushim javor, vjetor, gjatë festave zyrtare dhe pushim mjekësor.

Pushimi gjatë ditës së punës - Zgjatë 30 minuta dhe nuk përcaktohet se a konsiderohet si kohë e kaluar në punë apo jo. Në legjislacionet e vendeve të shumta nuk përdorët terminologjia pushimi gjatë ditës së punës, por pushimi gjatë punës. Pushimi gjatë ditës së punës nuk ipet as në fillim dhe as në fund të orarit të punës, por në mes të orarit dhe iu shërben punëtorëve kryesisht për ushqim.

Pushimi ditor – është pushimi në mes të dy ditëve të punës dhe atë në kohëzgjatje prej më së paku 10 orë pandërprerë.

Pushimi javor – punëtorët kanë të drejtë në pushim javor dhe atë në kohëzgjatje prej 1 dite të lirë gjatë javës së punës (zakonisht të dielën). Në organizatat me specifika të caktuara siç janë komunikacioni, bujqësia, prodhim të filmave, etj., me kontratë kolektive, shfrytëzimi i pushimit ditor dhe pushimit javor mund të përcaktohet ndryshe, por në kohëzgjatje që është garantuar me ligj. ONP-ja në kuadër të veprimtarisë së saj ligjdhënëse ka miratuar disa konventa që i referohen pushimit javor.

Pushimi vjetor – është pushimi të cilin punëdhënësi është i obliguar t’ia japë punëtorit për çdo vit kalendarik me kusht që punëtori të këtë punuar për periudhën e caktuar minimale kohore. Edhe pse pushimi vjetor është ii kohës së re, ai paraqet një nga arritjet më të rëndësishme për mbrojtjen e punëtorëve në punë. ONP-ja në v.1936 miratoi konventën me të cilën vendosen normat mbi përcaktimin e pushimit të paguar vjetor për punëtorët. Që nga miratimi i kësaj konvente, e drejta në pushim vjetor me ligj është njohur ose është aplikuar në praktikë pothuajse në të gjitha vendet. Sipas rregullorës për ligjin themelor të punës në Kosovë, punëtorët kanë të drejtë në pushim vjetor me pagesë gjatë vitit kalendarik. Gjatë vitit të parë të punësimit pushimi vjetor i takon punëtorit vetëm 12 ditë pune (dmth, 1 ditë në muaj), dhe pas atij viti punëtorit i takojnë 18 ditë pune pushim vjetor (dmth, 1,5 ditë pune në muaj). Periudhën kohore të pushimit vjetor e cakton punëdhënësi pas konsulltimit me punëtorin. Pushimi vjetor duhet të shfrytëzohet gjatë atij për të cilin llogaritet, por jo pas 31 janarit të vitit tjetër, përveç nëse punëdhënsi dhe punëtori mirren vesh ndryshe.

 • 1 votë. Mesatarja e 5.00 të 5.

Komentet

 • web hosting reviews

  1 web hosting reviews Më 05/09/2020

  An outstanding share! I have just forwarded this onto a friend who has
  been conducting a little research on this. And he actually bought me dinner because I
  discovered it for him... lol. So let me reword this....

  Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending time to talk
  about this topic here on your web site.
 • black mass

  2 black mass Më 31/08/2020

  I am truly pleased to glance at this blog posts which consists of lots of valuable data,
  thanks for providing such information.
 • cheap flights

  3 cheap flights Më 28/08/2020

  It's in reality a great and helpful piece of information. I am glad that you
  simply shared this useful info with us. Please keep us informed like
  this. Thanks for sharing.
 • cheap flights

  4 cheap flights Më 28/08/2020

  My brother suggested I might like this web site. He was totally right.
  This post actually made my day. You can not imagine just how much time I had spent for this information!
  Thanks!
 • cheap flights

  5 cheap flights Më 26/08/2020

  Hurrah, that's what I was searching for, what a material!
  existing here at this website, thanks admin of this web site.
  y2yxvvfw cheap flights
 • cheap flights

  6 cheap flights Më 26/08/2020

  Every weekend i used to pay a quick visit this website, as i want enjoyment, since this this website conations truly pleasant funny data
  too.
 • cheap flights

  7 cheap flights Më 24/08/2020

  Excellent post. I was checking continuously this blog and I'm impressed!

  Very useful info particularly the last part :) I care for such information much.
  I was looking for this certain info for a long time.
  Thank you and good luck.
 • website hosting services

  8 website hosting services Më 14/08/2020

  My brother recommended I might like this blog.
  He was totally right. This post truly made my day. You can not imagine just
  how much time I had spent for this information! Thanks!
 • web hosting providers

  9 web hosting providers Më 13/08/2020

  Howdy are using Wordpress for your site platform? I'm new
  to the blog world but I'm trying to get started
  and set up my own. Do you require any html coding knowledge to make
  your own blog? Any help would be really appreciated!
 • adreamoftrains web hosting service

  10 adreamoftrains web hosting service Më 11/08/2020

  Wow, this paragraph is good, my younger sister is analyzing these things,
  so I am going to tell her. adreamoftrains web hosting
  company
 • website hosting companies

  11 website hosting companies Më 10/08/2020

  It's appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy.

  I've read this post and if I could I wish to suggest you few
  interesting things or suggestions. Perhaps you can write next articles referring to this article.
  I want to read even more things about it!

Shto një koment