Créer un site internet

Parimet e sistemit të punës dhe marrëdhënieve të punës

Sistemi i punës dhe i marrëdhënieve të punës bazohet në parimet të cilat e kanë burimin në aktet kushtetuese. Parimet e punës dhe sistemi i marrëdhënieve të punës mund të klasifikohen në: 1. parimi i lirisë së punës, 2. parimi i të drejtës për punë, 3. parimi i ndalimit të punës së dhunshme, 4. parimi i ndalimit të diskriminimit në punësim, dhe 5. parimi i lirisë sindikale.

Parimi i lirisë së punës

Në të drejtën e punës, liria e punës i referohet të drejtës së punëtorit në themelimin dhe ndërprerjën e marrëdhënies së punës si dhe lirinë absolute të punëdhënësit në aspektin e themelimit të marrëdhënieve të punës. Sipas këtij parimi askush nuk ka të drejtë që ta detyrojë dikend të jetë në marrëdhënie pune dhe askush nuk ka të drejtë që ta detyrojë punëdhënsin që ta punësojë ndokend. Liria e punës i ka tri specifika: 1. lirinë e çdo qytetari që të punojë pavarësisht për veti dhe me mjetet e veta ose të themelojë marrëdhënien e punës të ndonjë subjekti tjetër; 2. lirinë e zgjedhjes individuale ose lirinë që personalisht të vendos së kush do të punojë, ku do të punojë, sa kohë, por në pajtim me kriteret e përcaktuara; 3. përmbajtjen nga veprimet të cilat do të kufizohen ose do ta anulonin trajtimin e barabartë në aspektin e lirisë së punës.

Parimi i të drejtës për punë

E drejta për punën nënkupton të drejtën në lirinë dhe pavarësinë e kryerjes së punëve të caktuara, përkatësisht ushtrimin e profesionit të caktuar. Në esencë ky parim shpreh lirinë e aktiviteteve personale të njeriut, krijimin e marrëdhënieve të lira në të gjitha manifestimet e aktiviteteve dhe sjelljeve të njeriut. Në kuptim me të gjerë ky parim në vete inkorporon edhe lirinë e punës. Përveç kësaj e drejta në punë është një nga të  drejtat themelore të punëtorit ashtu edhe të punëdhënësit, nëpunësit, etj.

Parimi i ndalimit të punës së dhunshme (të detyruar)

Ky parim është i lidhurme parimin e të drejtës për punë. Ky parim gjenë mbështetje në aktet me karakter ndërk, por edhe në rregulloren për ligjin themelor të punës në Kosovë. Sipas kësaj punë e dhunshme konsiderohet tërë puna ose shërbimet të cilat kërkohen nga ndonjë person nën kërcenim me ndeshkim për të cilat personi në fjalë nuk është paraqitur vullnetar. Si punë të dhunshme nuk konsiderohen këto raste: 1. çdo punë ose shërbim që i kërkohet një personi në bazë të ligjeve ushtarake; 2. personit që gjindet në vuajtje të dënimit me vendim të plotëfuqishëm gjyqësor, që nuk vihet në shërbim të personave juridik privat; 3. çdo punë apo shërbim që i kërkohet një personi në rastet e luftës apo për shkaqe të fuqisë madhore.

Parimi i ndalimit të diskriminimit në punësim

Ky parim mbështetjen e ka në aktet ndërk dhe në ato kombëtare. Në shumicën e vendeve ky parim është i paraparë me kushtetutat e tyre. Në Kosovë është paraparë në Rregulloren për Ligjin Themelor të Punës. Fjala diskriminim përfshinë çdo dallim, përjashtim ose dhënie të përparësisë nëbazë të racës, ngjyrës, fesë, gjinisë, moshës, gjendjes familjare, mendimit politik, prejardhejs kombëtare, gjuhës ose anëtarësisë sindikale e cila ka fuqinë e anulimit ose të dëmtimit të mundësive të barabarta ose trajtimit në punësim apo profesion.

Parimi i lirisë sindikale dhe negociatave kolektive

Liria sindikale dhe negociatat kolektive janë të drejta të garantuara edhe në aktet ndërk edhe në ato kombëtare. Në këtë kontekst vlen të përmenden konventat e organizatës ndërk të punës (ONP): konventa mbi lirinë sindikale dhe mbrojtjen e së drejtës sindikale-1948, dhe konventa mbi të drejtën e organizimit dhe negociatave kolektive-1949. Sipas këtij parimi punonjësitë dhe punëdhënësitë kanë të drejtë të themelojnë dhe varësisht nga rregullat e organizatës në fjalë, t’iu bashkohen organizatave të cilat i zgjedhin vetë pa kërkuar leje paraprakisht. Organizatat e punonjësve përfshijnë edhe sindikatat. Organizatat e punonjësve dhe të punëdhënësve kanë të drejtë të themelojnë dhe t’iu bashkohen federatave dhe konfederatave. Organizatat, federatat dhe konfederatat e tilla kanë të drejtë të lidhen me organizatat ndërk të punonjësve dhe të punëdhënësve. E drejta në negociata kolektive dhe rregullimi i kushteve të punës dhe të punësimit me kontrata kolektive në mes të punëdhënësve është e garantuar.

 • 2 vota. Mesatarja e 3.50 të 5.

Komentet

 • http://j.mp/3tlsc2P

  1 http://j.mp/3tlsc2P Më 14/04/2021

  It's really a nice and useful piece of information. I'm happy that
  you simply shared this useful information with us.
  Please keep us up to date like this. Thank
  you for sharing. 0mniartist asmr
 • asmr https://0mniartist.tumblr.com

  2 asmr https://0mniartist.tumblr.com Më 14/04/2021

  Amazing! Its genuinely amazing paragraph, I have got much clear idea about from this paragraph.
  asmr 0mniartist
 • asmr https://0mniartist.tumblr.com

  3 asmr https://0mniartist.tumblr.com Më 13/04/2021

  I feel this is among the so much important info for me.
  And i am happy reading your article. However wanna statement on some
  normal issues, The web site taste is great, the articles
  is actually excellent : D. Just right task, cheers 0mniartist asmr
 • 0mniartist

  4 0mniartist Më 13/04/2021

  Spot on with this write-up, I really feel this site needs a great deal more
  attention. I'll probably be returning to see more, thanks
  for the info! asmr 0mniartist
 • 0mniartist

  5 0mniartist Më 12/04/2021

  If you want to take a good deal from this post then you have to apply such methods to your won weblog.

  asmr 0mniartist
 • asmr https://0mniartist.tumblr.com

  6 asmr https://0mniartist.tumblr.com Më 11/04/2021

  Useful info. Lucky me I discovered your web site by accident,
  and I am shocked why this twist of fate did not happened in advance!

  I bookmarked it. 0mniartist asmr
 • asmr https://0mniartist.tumblr.com

  7 asmr https://0mniartist.tumblr.com Më 11/04/2021

  Great web site. Lots of helpful info here. I'm sending it to some friends ans additionally sharing in delicious.
  And certainly, thank you in your effort! asmr 0mniartist
 • asmr https://0mniartist.tumblr.com

  8 asmr https://0mniartist.tumblr.com Më 10/04/2021

  I have been browsing online more than 2 hours today, yet I never found any interesting article like yours.
  It's pretty worth enough for me. In my view, if all web owners and
  bloggers made good content as you did, the internet will
  be much more useful than ever before. 0mniartist asmr
 • 0mniartist

  9 0mniartist Më 09/04/2021

  When someone writes an post he/she maintains the image of a user
  in his/her brain that how a user can know it. So
  that's why this piece of writing is great. Thanks! 0mniartist asmr
 • 0mniartist

  10 0mniartist Më 09/04/2021

  Heya i'm for the first time here. I found this board and I find It
  truly useful & it helped me out much. I hope to give something back and aid others like you aided me.
  asmr 0mniartist
 • 0mniartist

  11 0mniartist Më 09/04/2021

  Howdy would you mind letting me know which web host
  you're using? I've loaded your blog in 3 different internet
  browsers and I must say this blog loads a lot faster then most.
  Can you recommend a good web hosting provider at a
  reasonable price? Thanks, I appreciate it! 0mniartist asmr
 • 0mniartist

  12 0mniartist Më 08/04/2021

  Admiring the commitment you put into your blog and in depth information you offer.
  It's great to come across a blog every once in a while that isn't the same
  unwanted rehashed material. Fantastic read! I've bookmarked your
  site and I'm including your RSS feeds to my Google account.

  0mniartist asmr
 • 0mniartist

  13 0mniartist Më 08/04/2021

  Heya i am for the primary time here. I came across this board and I in finding It
  really useful & it helped me out a lot. I hope to
  present something again and aid others like you aided me.

  0mniartist asmr
 • theragun mini

  14 theragun mini Më 11/03/2021

  I was recommended this blog by my cousin. I'm not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my problem. You are amazing! Thanks!|
 • how to make an atmospheric water generator

  15 how to make an atmospheric water generator Më 06/01/2021

  Right away I am going away to do my breakfast, after having my breakfast coming over again to read other news.|
 • feed

  16 feed Më 26/12/2020

  I don't know if it's just me or if perhaps everyone else experiencing issues with your website. It looks like some of the text in your content are running off the screen. Can someone else please comment and let me know if this is happening to them too? This could be a problem with my browser because I've had this happen previously. Many thanks|
 • the feed

  17 the feed Më 25/12/2020

  Hello! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came to give it a look. I'm definitely loving the information. I'm book-marking and will be tweeting this to my followers! Excellent blog and great design and style.|
 • thefeed

  18 thefeed Më 25/12/2020

  Hello, always i used to check webpage posts here early in the morning, because i enjoy to find out more and more.|
 • feed

  19 feed Më 24/12/2020

  What i don't realize is actually how you're no longer actually a lot more neatly-liked than you may be now. You're very intelligent. You know thus considerably in relation to this matter, produced me individually imagine it from numerous numerous angles. Its like women and men aren't fascinated until it's something to do with Girl gaga! Your personal stuffs great. All the time handle it up!|
 • camouflage phone case

  20 camouflage phone case Më 15/12/2020

  Hello! I simply wish to give you a big thumbs up for the great info you have got here on this post. I am coming back to your web site for more soon.|
 • berkey

  21 berkey Më 28/11/2020

  Excellent blog you've got here.. It's hard to find good quality writing like yours these days. I truly appreciate people like you! Take care!!|
 • web hosting reviews

  22 web hosting reviews Më 31/08/2020

  Your style is really unique in comparison to other folks
  I have read stuff from. Thanks for posting when you have the opportunity,
  Guess I'll just bookmark this web site.
 • cheap flights

  23 cheap flights Më 28/08/2020

  My partner and I stumbled over here coming from a different web
  address and thought I might check things out. I like what
  I see so i am just following you. Look forward to checking out your web page again.
 • cheap flights

  24 cheap flights Më 26/08/2020

  Thank you for the good writeup. It in fact was a amusement account it.
  Look advanced to more added agreeable from you!
  By the way, how could we communicate? cheap flights
  34pIoq5
 • cheap flights

  25 cheap flights Më 25/08/2020

  I'd like to thank you for the efforts you have put in penning
  this blog. I am hoping to check out the same high-grade
  content from you later on as well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me
  to get my own blog now ;) cheap flights 2CSYEon
 • cheap flights

  26 cheap flights Më 25/08/2020

  I simply could not depart your web site prior to suggesting that I actually loved the usual information an individual provide to your guests?
  Is gonna be back ceaselessly to check out new posts 2CSYEon cheap flights
 • cheap flights

  27 cheap flights Më 24/08/2020

  Hello there! Do you know if they make any plugins to protect against hackers?
  I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on. Any tips?

  cheap flights y2yxvvfw
 • cheap flights

  28 cheap flights Më 24/08/2020

  Yesterday, while I was at work, my sister stole my apple ipad and tested to see if it can survive
  a twenty five foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed and she has 83
  views. I know this is entirely off topic but I had to share
  it with someone! cheap flights y2yxvvfw
 • website hosting services

  29 website hosting services Më 10/08/2020

  May I simply say what a comfort to discover an individual who actually knows what they're discussing over
  the internet. You actually understand how to bring a problem
  to light and make it important. More people need to read this and understand this side of the story.
  I was surprised that you're not more popular since you
  surely have the gift.

Shto një koment