Créer un site internet

Pagat dhe kompensimet e pagave

Mund të thuhet se sot në botë nuk ekziston saistemi unik sa i përket pagave të punëtorëve, por ekzistojnë sisteme të përziera të cilat aplikohen në industritë e ndryshme. Të gjitha këto sisteme mund të orientohen në dy baza: sistemi i pagesës sipas kohës dhe sistemi i pagesës sipas produktivitetit.

Sistemi i pagesës sipas kohës

Bëhet në atë mënyrë kur çdo punëtori të sistemuar në vendin e caktuar të punës, i paguhet një shumë e caktuar e të hollave për çdo orë, ditë apo javë të punës nga ana e punëdhënësit të tij. Shuma e caktuar e pagesës i ipet punëtorit pavarësisht nga rezultatet e aktiviteteve të tij punuese, e sipas kriterit të kohëzgjatjes së punës. Sistemi i pagesës sipas kohës praktikohet në shumë vende e sidomos në profesione të caktuara për të cilat puna nuk mund të matet (psh, punët në zyrë, punët e mbikqyrjes, etj.).

Sistemi i pagesës sipas produktivitetit

Ky sistem i pagesës është i lidhur me shkallën e produktivitetit të punëtorëve dhe drejtpërdrejtë e institucionalizon raportin e pandërprerë me rezultatin e punës së punëtorëve. Të ky sistem poashtu mund të parashihet garantimi i pagave minimale personale, me qëllim që punëtorëve t’iu sigurohet se varësisht nga rezultatet e tij, pagesa e tyre sipas orës apo ditës nuk do të jetë më e ultë se shuma e caktuar për pagën minimale. Punëdhënësit e përkrahin këtë sistem pasi që ky sistem i nxitë punëtorët që ti rrisin rezultatet e tyre. Sindikatat në këtë sistem e shohin pasigurinë e pagesës, e cila shpesh mund të shkaktohet nga faktorët jashtë kontrollit të punëtorëve, si dhe ky sistem provokon ngarkesa të mëdha dhe lodhje të punëtorët. Sistemi i pagesës sipas produktivitetit mund të jetë i dy llojshëm: sistemi i pagesës me copë dhe ai sipas premive.

Sistemi i pagave sipas legjislacionit tonë të punës

Në Ligjin Themelor të Punës në Kosovë parashihet që punëdhënësi është i obliguar punëtorit t’ia paguajë pagën: se paku çdo muaj personalisht ose përmes transferit bankar dhe të shoqëruara me deftesën e pagesës.

Kompensimet e pagës

Në parim përcaktimi i pagave dhe kompensimeve të pagës bëhen në tri mënyra: 1. nëpërmes negociatave individuale; 2. nëpërmes kontratave kolektive dhe 3. nga ana e organeve të pushtetit publik. Çeshtja e rregullimit të pagave dhe kompensimet e pagës të ne ende nuk është konkretizuar si në vendet tjera. Kompensimi i pagës punëtorit i takon për kohën kur ai nuk punon apo për shkaqe të caktuara përkohësisht është jashtë procesit të punës. në këtë drejtim punëdhënësi është i obliguar që punëtorit ti japë kompensimin e pagës në rastet e mungesave nga puna me pagesë, shfrytëzimit të PV, PM, lindjes dhe ditëve të festave. Këto obligime bien mbi barrën e punëdhënësit.

 • Asnjë vlerësim. Bëhu i pari që e jep atë!

Komentet

 • thefeed

  1 thefeed Më 26/12/2020

  Hi there, all is going perfectly here and ofcourse every one is sharing data, that's truly fine, keep up writing.|
 • feed

  2 feed Më 25/12/2020

  Woah! I'm really enjoying the template/theme of this site. It's simple, yet effective. A lot of times it's difficult to get that "perfect balance" between user friendliness and visual appearance. I must say you've done a amazing job with this. In addition, the blog loads super fast for me on Opera. Excellent Blog!|
 • the feed

  3 the feed Më 24/12/2020

  Hey there just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the pictures aren't loading correctly. I'm not sure why but I think its a linking issue. I've tried it in two different browsers and both show the same results.|
 • thefeed

  4 thefeed Më 24/12/2020

  I'm now not sure the place you are getting your information, however great topic. I must spend some time finding out more or figuring out more. Thanks for fantastic info I used to be on the lookout for this info for my mission.|
 • berkey

  5 berkey Më 28/11/2020

  For newest information you have to pay a visit world-wide-web and on internet I found this web page as a most excellent site for most recent updates.|

Shto një koment