Mungesat nga puna

Përveç të drejtës së pushimit, punëtorët kanë të drejtë edhe në mungesa nga puna. Dallimi në mes të pushimeve dhe mungesave nga puna, qëndron në atë së mungesat nga puna janë të lidhura me pozitën private dhe interesin afarist të punëtorit dhe si të tilla janë të lidhura me vullnetin e punëtorit. Mungesat nga puna ndahen në mungesa me pagesë dhe pa pagesë.

Mungesat nga puna me pagesë

Me mungesa me pagesë nënkuptojmë situatën kur punëtori nuk punon por ka të drejtë në kompensim të pagës dhe të drejta tjera nga marrëdhënia e punës. Mungesat me pagesë i referohen rasteve kur punëtori mungon nga puna për shkaqe objektive të cilat kanë të bëjnë me vetë punëtorin. Si mungesa me pagesë konsiderohen këto raste: martesa, sëmundja, lindja dhe vdekja. Periudha kohore e pushimit dhe shkalla e pagesës së tij nuk përcaktohet, por i lihet në dispozicion punëdhënësit dhe punëtorit që këtë ta rregullojnë në mes tyre.

Mungesa nga puna pa pagesë

Kjo formë e mungesës nga puna ka të bëj me situatën kur vjen deri të ndërprerja e shkurtë e punës nga ana e punëtorit për shkaqe të caktuara subjektive. Për këto mungesa punëtorit nuk i takon kompensimi i pagës, e nga ana tjetër atij i pushojnë të gjitha të drejtat nga marrëdhënia e punës e cila edhe më tutje ekziston. Legjislacioni ynë i punës parasheh mundësinë e shfrytëzimit të kësaj të drejte nga ana e punëtorit, por nuk i konkretizon rastet dhe kushtet nën të cilat ai mund ta shfrytëzojë këtë lloj të drejte.

 • 2 vota. Mesatarja e 2.50 të 5.

Komentet

 • theragun prime

  1 theragun prime Më 11/03/2021

  It's an amazing paragraph in favor of all the web users; they will obtain advantage from it I am sure.|
 • whole house atmospheric water generator

  2 whole house atmospheric water generator Më 06/01/2021

  Excellent article. I definitely love this website. Stick with it!|
 • free brawl stars gems generator

  3 free brawl stars gems generator Më 05/01/2021

  https://queensu.ca/risk-and-safety/system/files/webform/mnly-free-brawl-stars-gems-generator-17281.pdf
  https://www.queensu.ca/irm/system/files/webform/mnly-free-brawl-stars-gems-generator-17281.pdf
  https://www.queensu.ca/artsci/system/files/webform/mnly-free-brawl-stars-gems-generator-17281.pdf
 • feed

  4 feed Më 26/12/2020

  whoah this weblog is fantastic i like studying your posts. Keep up the good work! You know, a lot of people are looking round for this information, you can aid them greatly. |
 • the feed

  5 the feed Më 25/12/2020

  Hello there! Would you mind if I share your blog with my myspace group? There's a lot of people that I think would really enjoy your content. Please let me know. Thank you|
 • the feed

  6 the feed Më 24/12/2020

  Your method of describing the whole thing in this piece of writing is actually fastidious, every one can easily be aware of it, Thanks a lot.|
 • feed

  7 feed Më 24/12/2020

  For latest information you have to pay a quick visit the web and on world-wide-web I found this site as a best website for most recent updates.|
 • camo cases

  8 camo cases Më 15/12/2020

  Amazing issues here. I'm very satisfied to look your article. Thanks so much and I am taking a look ahead to touch you. Will you kindly drop me a mail?|
 • berkey

  9 berkey Më 28/11/2020

  Hey! Would you mind if I share your blog with my myspace group? There's a lot of people that I think would really enjoy your content. Please let me know. Many thanks|
 • www.fortitudesys.com

  10 www.fortitudesys.com Më 22/10/2020

  Hi there, just became alert to your blog through Google, and found that
  it is really informative. I am gonna watch out for brussels.
  I'll be grateful if you continue this in future. Lots of people will be
  benefited from your writing. Cheers!
 • black mass

  11 black mass Më 28/08/2020

  Hi there Dear, are you actually visiting this website on a regular
  basis, if so after that you will without doubt get pleasant knowledge.
 • cheap flights

  12 cheap flights Më 28/08/2020

  Thanks , I've just been searching for info approximately this topic for a
  long time and yours is the greatest I have came upon so far.
  But, what concerning the conclusion? Are you sure concerning the supply?
 • cheap flights

  13 cheap flights Më 26/08/2020

  Hey! I know this is kinda off topic but I was wondering
  which blog platform are you using for this website?
  I'm getting tired of Wordpress because I've had issues with hackers and I'm looking at
  options for another platform. I would be fantastic if you could point me in the
  direction of a good platform. 2CSYEon cheap flights
 • cheap flights

  14 cheap flights Më 25/08/2020

  This piece of writing provides clear idea in support of
  the new viewers of blogging, that actually how to do blogging.
  cheap flights 3gqLYTc
 • cheap flights

  15 cheap flights Më 24/08/2020

  I'll immediately grasp your rss as I can't to find your e-mail subscription hyperlink or newsletter service.
  Do you have any? Please allow me know in order that I may subscribe.
  Thanks.
 • best web hosting company

  16 best web hosting company Më 11/08/2020

  Terrific post but I was wondering if you could write a litte
  more on this subject? I'd be very thankful if you could elaborate a
  little bit further. Thanks!
 • best web hosting

  17 best web hosting Më 10/08/2020

  It is not my first time to pay a visit this web site,
  i am browsing this website dailly and obtain good data from here everyday.

Shto një koment