Mbrojtja në punë

Zhvillimet e reja teknologjike ndikuan që mbrojtja e mjedisit jetësor të jetë segment i trajtimit të disiplinave të shumta, por edhe të drejtës së punës.

Mbrojtja në punë dhe mjedisi jetësor

Aktiviteti i njeriut në procesin e punës nuk mund të ndahet nga jeta e tij jashtë punës përkatësisht jashtë mjedisit të punës. Është evidente lidhja në mes të njeriut jashtë procesit të punës dhe aktivitetit të tij në mjedisin e punës. Në këtë kontekst edhe punëtorët edhe punëdhënësit kanë të drejta dhe obligime për të siguruar një ambient të shendoshë jetësor ose ta ruajnë mjedisin e punës dhe në këtë mënyrë ti evitojnë mundësitë eventuale të ndotjes së ambientit jetësor. Në shtetet nashkëkohore çdo njeri dhe të gjithë janë të obliguar ta ruajnë ambientin natyror.

Nocioni i mbrojtjes në punë

Mbrojtja në punë përfshin tërësinë e dispozitave, masave teknike, shëndetësore e shoqërore që kanë për qëllim sigurimin e kushteve sa më të përshtatshme për të parandaluar aksidentet në punë, sëmundjet profesionale dhe disa sëmundje tjera të përgjithshme që lidhen me mjedisin e punës, të cilat kanë për qëllim mbrojtjen e jetës dhe shëndetit të punëtorëve. Nocioni i mbrojtjes në punë në kuptimin e gjerë ka të bëjë me sistemin e masave dhe mjeteve për mbrojten e punëtorit, si në aspektin e legjislacionit të punës, ashtu edhe në aspektin e aplikimit të masave teknike, organizative dhe masave tjera me qëllim të mbrojtjes së jetës dhe shëndetit të punëtorëve.  Me mbrojtje në punë nënkuptohet e drejta e punëtorëve për mbrojtje në punë si dhe obligimet e tij që ti aplikojë rregullat e përcaktuara të masave mbrojtëse. Sistemi i mbrojtjes i cili rrjedh nga legjislacioni ynë i punës përfshinë normat juridike, të cilat rregullojnë të drejtat dhe obligimet në aspektin e kufizimit të kohës së punës, pushimit, mbrojtjes së të rinjve dhe grave, etj. Sistemi i mbrojtjes në punë si dhe normat që i referohen kësaj mbrojtje  ndahen në dy grupe dhe përfshijnë: mbrojtjen e përgjithshme në punë dhe mbrojtjen e veçantë.

Mbrojtja e përgjithshme në punë

Mbrojtja në punë nuk është vetëm në interes të punëtorit, por edhe të punëdhënësit dhe mbarë shoqërisë. Përveç që e ka rëndësinë politiko-shoqërore e ka edhe rëndësinë ekonomike, sepse duke e mbrojtur jetën dhe shëndetin e punëtorëve, sigurohet një punë më e efekshme e cila rritë prodhimin dhe në këtë mënyrë ndikohet në zhvillimin ekonomik të një vendi të caktuar. Mbrojtja e përgjithshme në punë iu referohet të gjithë të punësuarve dhe përfshinë sigurimin e kushteve për punë sipas rregullave të sigurimit teknik, sanitar dhe të higjienës në punë, pastaj këtu hyjnë edhe sigurimi dhe përdorimi i makinave dhe mekanizmave të cilat paraqesin rrezik për shëndetin e punëtorëve. Për këtë arsye për çdo vend të punës duhet të aplikohen rregullat e parapara, masat dhe standardet e mbrojtjes në punë. Rregullat që i referohen mbrojtjes në punë ndahen në: sigurimin paraprak të masave mbrojtëse në punë, masat e përgjithshme të mbrojtjes në punë dhe masat e veçanta të mbrojtjes në punë. Masat paraprake kanë të bëjnë me: objektet investive në të cilat procesi i punës kryhet në ambient të hapur; mjetet për punë në repartet e mekanizuara; përdorimin e mjeteve për mbrojtje personale në punë. Punëdhënësit janë të obliguar që vazhdimisht ta përcjellin situatën lidhur me rregullsinë e mjeteve të punës si dhe të organizojnë instruktime për punëtorët si në aspektin e ngritjes së njohurive të tyre lidhur me dispozitat ligjore në lidhje me mbrojtjen enë punë ashtu edhe në aspektin e rregullave të sigurimit teknik dhe higjieno-sanitar. Instruktimi ka të bëj edhe me pajisje të punëtorëve me njohuri për mënyrat e montimit, përdorimit të makinave, mjeteve elektrike dhe pasojat të cilat mund ti bartin punëtorët nëse nuk i respektojnë rregullat e parapara. Instruktimi mund të jetë i dyllojshëm: për punëtorët të cilët për herë të parë hyjnë në punë dhe për punëtorët të cilët transferohen në vend tjetër të punës. Edhe punëtorët janë të obliguar që në mënyrë rigoroze ti respektojnë rregullat lidhur me mbrojtjen në punë dhe ti përdorin mjetet për sigurimin e tyre personal.

Mbrojtja e veçantë në punë

Përfshinë masat e veçanta mbrojtëse dhe i referohet kategorive të caktuara të punëtorëve. Këto masa përcaktohen për lloje të veçanta të procesve teknologjike, veprimtari të caktuara dhe mjeteve të veçanta të punës, nëse për shkak të specificitetit dhe rrezikut nuk mund të sigurohen me masa të përgjithshme. Masat e veçanta të mbrojtjes në punë zakonisht aplikohen për punët të cilat kryhen në nëntokë (xehtari, ndërtim të tuneleve, etj.), nën ujë, në ambient të hapur, në lartësi, në objekte lëvizëse dhe në proceset kimiko-teknologjike.

 • 10 vota. Mesatarja e 3.10 të 5.

Komentet

 • bitly.com

  1 bitly.com Më 14/04/2021

  What's up Dear, are you in fact visiting this web page
  daily, if so afterward you will without doubt obtain pleasant experience.

  asmr 0mniartist
 • asmr https://0mniartist.tumblr.com

  2 asmr https://0mniartist.tumblr.com Më 14/04/2021

  Very nice article, exactly what I needed. asmr 0mniartist
 • asmr https://0mniartist.tumblr.com

  3 asmr https://0mniartist.tumblr.com Më 13/04/2021

  This post is priceless. How can I find out more? asmr 0mniartist
 • 0mniartist

  4 0mniartist Më 13/04/2021

  Good write-up. I certainly love this site. Thanks! asmr 0mniartist
 • 0mniartist

  5 0mniartist Më 12/04/2021

  Excellent article! We are linking to this particularly great post on our site.
  Keep up the great writing. asmr 0mniartist
 • 0mniartist

  6 0mniartist Më 12/04/2021

  I simply couldn't depart your site prior to suggesting that I actually
  loved the usual info a person supply on your visitors? Is
  gonna be back often in order to check out new posts asmr
  0mniartist
 • 0mniartist

  7 0mniartist Më 12/04/2021

  I simply couldn't depart your site prior to suggesting that I actually
  loved the usual info a person supply on your visitors? Is
  gonna be back often in order to check out new posts asmr
  0mniartist
 • asmr https://0mniartist.tumblr.com

  8 asmr https://0mniartist.tumblr.com Më 11/04/2021

  Why viewers still make use of to read news papers when in this technological world the whole thing is accessible on net?
  0mniartist asmr
 • asmr https://0mniartist.tumblr.com

  9 asmr https://0mniartist.tumblr.com Më 10/04/2021

  Hi there, I want to subscribe for this web site to
  take latest updates, therefore where can i do it please help.
  0mniartist asmr
 • 0mniartist

  10 0mniartist Më 09/04/2021

  With havin so much content do you ever run into any issues of
  plagorism or copyright violation? My blog has a lot of
  exclusive content I've either authored myself or
  outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the internet without my agreement.
  Do you know any solutions to help reduce content
  from being ripped off? I'd genuinely appreciate it.
  0mniartist asmr
 • 0mniartist

  11 0mniartist Më 09/04/2021

  This design is steller! You definitely know how to keep a reader
  entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost...HaHa!) Fantastic job.
  I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool! 0mniartist asmr
 • 0mniartist

  12 0mniartist Më 08/04/2021

  you're actually a just right webmaster. The site loading speed is incredible.
  It sort of feels that you're doing any unique trick. Moreover,
  The contents are masterwork. you've done a fantastic
  job in this subject! asmr 0mniartist
 • 0mniartist

  13 0mniartist Më 08/04/2021

  fantastic submit, very informative. I ponder why the other specialists
  of this sector don't notice this. You must proceed your writing.
  I am confident, you have a great readers' base already!

  0mniartist asmr
 • 0mniartist

  14 0mniartist Më 08/04/2021

  It's very trouble-free to find out any matter on net as compared to textbooks,
  as I found this article at this web page. 0mniartist asmr
 • atmospheric water generator price

  15 atmospheric water generator price Më 06/01/2021

  Hi, I do think your web site might be having browser compatibility problems. When I take a look at your website in Safari, it looks fine but when opening in IE, it has some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Aside from that, fantastic site!|
 • feed

  16 feed Më 26/12/2020

  continuously i used to read smaller articles that also clear their motive, and that is also happening with this paragraph which I am reading at this place.|
 • thefeed

  17 thefeed Më 25/12/2020

  Howdy would you mind letting me know which hosting company you're working with? I've loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you recommend a good internet hosting provider at a honest price? Thanks, I appreciate it!|
 • thefeed

  18 thefeed Më 24/12/2020

  I visited multiple web sites but the audio feature for audio songs existing at this website is in fact marvelous.|
 • feed

  19 feed Më 24/12/2020

  It's fantastic that you are getting ideas from this post as well as from our dialogue made here.|
 • iphone 12 phone case

  20 iphone 12 phone case Më 17/12/2020

  I really like what you guys are up too. Such clever work and coverage! Keep up the awesome works guys I've added you guys to my personal blogroll.|
 • camo cases

  21 camo cases Më 14/12/2020

  Right now it sounds like Movable Type is the top blogging platform out there right now. (from what I've read) Is that what you're using on your blog?|
 • berkey

  22 berkey Më 27/11/2020

  Appreciating the time and energy you put into your blog and in depth information you provide. It's awesome to come across a blog every once in a while that isn't the same old rehashed material. Fantastic read! I've saved your site and I'm adding your RSS feeds to my Google account.|
 • black mass

  23 black mass Më 28/08/2020

  Aw, this was an extremely nice post. Taking a few minutes and actual effort to make a good article… but what
  can I say… I hesitate a lot and don't manage to get nearly anything done.
 • cheap flights

  24 cheap flights Më 26/08/2020

  You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something that I
  think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me.
  I am looking forward for your next post, I'll try to get the hang of it!
 • cheap flights

  25 cheap flights Më 26/08/2020

  I've read a few excellent stuff here. Certainly value bookmarking for revisiting.
  I wonder how much effort you place to make
  this sort of fantastic informative web site.
 • cheap flights

  26 cheap flights Më 26/08/2020

  I like the helpful info you provide on your articles.
  I'll bookmark your blog and check once more right here regularly.
  I am rather sure I will learn many new stuff right here!
  Good luck for the following! cheap flights y2yxvvfw
 • cheap flights

  27 cheap flights Më 24/08/2020

  constantly i used to read smaller posts which as well clear their motive, and that is also happening with this article
  which I am reading here. cheap flights 2CSYEon
 • cheap flights

  28 cheap flights Më 24/08/2020

  Aw, this was an extremely nice post. Finding the time and actual effort to create
  a very good article… but what can I say… I hesitate a lot and don't manage to get nearly
  anything done. 2CSYEon cheap flights
 • cheap flights

  29 cheap flights Më 24/08/2020

  You ought to be a part of a contest for one of the best blogs online.

  I will recommend this blog!
 • adreamoftrains best web hosting 2020

  30 adreamoftrains best web hosting 2020 Më 12/08/2020

  Hey just wanted to give you a quick heads up. The words in your article seem
  to be running off the screen in Ie. I'm not sure if this is a format issue or something to do with internet browser compatibility but I thought
  I'd post to let you know. The layout look great though! Hope you get the issue fixed soon. Cheers adreamoftrains
  website hosting
 • best web hosting

  31 best web hosting Më 10/08/2020

  I've learn several excellent stuff here. Definitely price bookmarking for revisiting.
  I surprise how a lot effort you place to create this kind of great informative web site.

Shto një koment