Inspektorati i punës dhe mbrojtja e të drejtave të punëtorëve

Inspektorati i punës ka kompetencë mbikqyrjen e zbatimit të legjislacionit të punës duke filluar nga ligjet e punës, kontratat kolektive, aktet e tjera që i referohen fushës së punës dhe kontratës së punës. Çështja e mbikqyrjes së zbatimit të legjislacionit të punës nuk është vetëm objekt i normativës kombëtare por edhe i asaj ndërkombëtare.

Organizimi i inspektoratit të punës dhe funksionet e tij

Inspektorati i punës themelohet nga Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale. Inspektoratin e udhëheqë kryeinspektori të cilin e emëron Qeveria me propozim të MPMS. Inspektorati i punës përbëhet edhe nga inspektorët e punës të cilët i zgjedh Kuvendi Komunal. Me qëllim të ushtrimit të detyrave nga fushveprimtaria e tij, inspektorati i punës koordinon veprimet dhe bashkëpunon me qeveritë komunale, inspeksionet tatimore, shëndetësore dhe me autoritete tjera, si dhe me SHPK. Inspektorati i punës kryen këto funksione: 1. bën mbikqyrjen e zbatimit të legjislacionit të punës, kushtet e punës dhe mbrojtjen në punë; 2. iu siguron informacione teknike dhe këshilla punëdhënësve dhe punëtorëve; 3. njofton MPMS apo ndonjë organ tjetër kompetent për ndonjë shpërdorim të ligjit, etj.

Të drejtat dhe detyrimet e inspektorit të punës

Inspektori i punës i ka këto të drejta: të hyjë lirisht në sëlinë e punëdhënësit me qëllim të inspektimit apo mbikqyrjes pa paralajmërim; të bëj egzaminime, inspektime dhe hulumtime të cilat janë të domosdoshme për tu siguruar zbatimi i ligjit; të bëj kontrollimin e të gjitha librave dhe dokumentave që i mban punëdhënësi në pajtim me ligjin; ti merr ekstraktet nga regjistrat dhe dokumentet; të merr mostrën e materialeve të përdorura me qëllim të analizave të caktuara, etj. Në kuadër të kompetencave të inspektorit hyjnë edhe:  dhënia e vërejtjeve me shkrim për parregullsitë e konstatuara dhe caktimi i afatit brenda të cilit duhet të eliminohen ato parregullësi; përgaditja e raportit zyrtar lidhur me mosrespektimin e ligjit në fuqi; urdhërojnë ndërmarrjen e masave të menjëhershme duke përfshirë edhe ndalimin e prodhimit, etj.

 • 4 vota. Mesatarja e 4.25 të 5.

Komentet

 • http://bit.ly

  1 http://bit.ly Më 14/04/2021

  Hi, i think that i saw you visited my weblog so i came to “return the favor”.I am attempting to find things to improve my website!I suppose its ok to use some of your
  ideas!! 0mniartist asmr
 • asmr https://0mniartist.tumblr.com

  2 asmr https://0mniartist.tumblr.com Më 13/04/2021

  Howdy! Someone in my Myspace group shared this site
  with us so I came to take a look. I'm definitely enjoying the
  information. I'm book-marking and will be tweeting this to my followers!
  Superb blog and terrific style and design. asmr 0mniartist
 • asmr https://0mniartist.tumblr.com

  3 asmr https://0mniartist.tumblr.com Më 13/04/2021

  This design is wicked! You certainly know how to
  keep a reader entertained. Between your wit and your
  videos, I was almost moved to start my own blog (well,
  almost...HaHa!) Fantastic job. I really enjoyed what you
  had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool! asmr 0mniartist
 • 0mniartist

  4 0mniartist Më 13/04/2021

  I'm gone to convey my little brother, that he should also visit this blog on regular basis
  to take updated from most recent gossip. asmr 0mniartist
 • 0mniartist

  5 0mniartist Më 12/04/2021

  Excellent beat ! I would like to apprentice at the same time as you amend
  your web site, how can i subscribe for a weblog web site?
  The account helped me a applicable deal. I had been a
  little bit acquainted of this your broadcast offered vivid transparent concept asmr
  0mniartist
 • 0mniartist

  6 0mniartist Më 12/04/2021

  I'm gone to inform my little brother, that he should also pay a quick
  visit this webpage on regular basis to take updated
  from newest news update. 0mniartist asmr
 • asmr https://0mniartist.tumblr.com

  7 asmr https://0mniartist.tumblr.com Më 11/04/2021

  It's nearly impossible to find well-informed people on this subject, however,
  you seem like you know what you're talking
  about! Thanks asmr 0mniartist
 • asmr https://0mniartist.tumblr.com

  8 asmr https://0mniartist.tumblr.com Më 11/04/2021

  Greetings from Florida! I'm bored to death at work so I decided
  to browse your website on my iphone during lunch break.
  I enjoy the information you present here and can't wait to take a look when I get home.
  I'm shocked at how quick your blog loaded on my cell phone ..
  I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, wonderful site!

  0mniartist asmr
 • asmr https://0mniartist.tumblr.com

  9 asmr https://0mniartist.tumblr.com Më 10/04/2021

  Greetings from Florida! I'm bored at work so I decided to check out your blog on my iphone during lunch break.
  I really like the knowledge you present here and can't wait to
  take a look when I get home. I'm amazed at how quick your blog loaded on my
  phone .. I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, wonderful blog!
  0mniartist asmr
 • en yakın hurdacı

  10 en yakın hurdacı Më 24/03/2021

  You should be a part of a contest for one of the best websites online.
  I am going to highly recommend this site!
 • sanayi blogu

  11 sanayi blogu Më 22/03/2021

  I enjoy what you guys tend to be up too. This type
  of clever work and coverage! Keep up the good works guys I've included you guys to my personal blogroll.
 • theragun liv

  12 theragun liv Më 11/03/2021

  I'm truly enjoying the design and layout of your website. It's a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Superb work!|
 • whole house atmospheric water generator

  13 whole house atmospheric water generator Më 06/01/2021

  Great beat ! I wish to apprentice even as you amend your web site, how can i subscribe for a blog site? The account aided me a applicable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered shiny clear concept|
 • thefeed

  14 thefeed Më 26/12/2020

  My partner and I stumbled over here by a different page and thought I should check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to exploring your web page for a second time.|
 • feed

  15 feed Më 25/12/2020

  Wonderful article! That is the kind of info that are supposed to be shared across the net. Shame on the search engines for not positioning this publish higher! Come on over and seek advice from my web site . Thanks =)|
 • thefeed

  16 thefeed Më 24/12/2020

  First off I want to say awesome blog! I had a quick question that I'd like to ask if you do not mind. I was interested to find out how you center yourself and clear your mind prior to writing. I have had a tough time clearing my thoughts in getting my thoughts out. I truly do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are generally wasted simply just trying to figure out how to begin. Any suggestions or tips? Thanks!|
 • feed

  17 feed Më 24/12/2020

  Thanks for sharing such a pleasant thinking, article is fastidious, thats why i have read it entirely|
 • berkey

  18 berkey Më 27/11/2020

  I simply could not leave your site prior to suggesting that I really loved the standard info an individual provide in your guests? Is gonna be back incessantly in order to check out new posts|
 • Zoja Ndou

  19 Zoja Ndou Më 05/05/2019

  Pershendetj
  Doja te denoncoja fabriken ne te cilen punoj pasi kemi dy jave qe nuk kemi marre rrogat dhe na jave vonuar dhe qe gjithashtu keqtrajtohemi ne pune.Punojme ore shtese pa deshiren tone dhe pa pagese ekstra dhe na hiqen ditet e punes sa here qe ndodh ndonje gabim gjate punes ose per gjera te tjera te ndryshme.
  Ju lutem me kontaktoni qe te marr nje zgjidhje.
  Nqs e le punen nuk me japin librezen e punes.
 • agim

  20 agim Më 15/02/2019

  pershedetje aka mundesi kur hin fuqi lixhi per orar te punes se namuten shefat shum gat ekemi orarin prej ores 9 deri nora 19

Shto një koment