Créer un site internet

“Skënderbeu i vërtetë” i autorit Fatos Daci, një libër me vlera të mëdha për historinë tonë mbarëkombëtare

 

 

“Skënderbeu i vërtetë” i autorit Fatos Daci, një libër  me vlera të mëdha

për historinë tonë mbarëkombëtare

           

            Nga Prof.Dr. Hasan Çipuri *

 

Fatos DACI            Këto ditë  autori i shquar dibran, publicisti, shkrimtari dhe historiani Fatos Daci, botoi librin e tij më të ri të titulluar “Skënderbeu i vërtetë”, një libër  me vlera të jashtëzakonshme për historinë tonë mbarëkombëtare.

            Ky autor paraqitet para publikut shqiptar me këtë vepër të madhe, pasi gjatë 10 vjetëve të fundit ka botuar 11 vepra të tjera letrare e historike, përfshirë veprën madhore “Enciklopedia e Dibrës”, në vitin 2006, duke botuar në të njëjtën periudhë tri gazeta “Dibra”, “Zëri i Lirë” e “Trojet Shqiptare” dhe duke shkruar intensivisht  artikuj në më shumë se 12 organe të tjera publicistike të vendit tonë.

             Kjo veprimtari kaq e frytshme letrare e shkencore e z.Fatos Daci është për t’u admiruar  dhe lipset vlerësuar siç duhet nga Lidhja e Shkrimtarëve të Shqipërisë, nga Akademia e Shkencave, nga Shoqata e Gazetarëve Profesionistë dhe nga e gjithë shoqëria shqiptare, veçanërisht ajo dibrane.

            Në librin “Skënderbeu i vërtetë” shkrimtari Fatos Daci mbron me mençuri, atdhetarizëm dhe guxim e burrëri një nga figurat më të mëdha e më të shquara në të gjithë historinë e popullit shqiptar, madje në shkallë botërore, që është Gjergj Kastrioti-Skënderbeu, të cilin në planin ndërkombëtar, Evropa e quan shpëtimtarin e saj nga thonjtë e Perandorisë Osmane, ndërsa Krishterimi e quan shpëtimtar të tij nga Islamizmi. Ashtu, siç shkruan dhe vetë autori, për një çerek shekulli Ai qe mburoja e Perëndimit kundër sulmit brutal të Lindjes, e cila synonte të thyente tabu të kufijve shtetërorë, fetarë e ideologjikë të të dy kontinenteve.

            Shkrimtari e historiani Fatos Daci iu ndërmor studimit dhe realizmit të kësaj  vepre dinjitoze, duke mos duruar dot falsifikimet monstruoze të disa autorëve të huaj, por sidomos atyre vendas lidhur me origjinën dhe vendlindjen e Skënderbeut të Madh, të cilit i “nxjerrin” kështu tri origjina tepër absurde.

            Pastaj, me këtë rast, u kundërvihet edhe disa autorëve të huaj, sidomos këtij të fundit, zviceranit Oliver Jens Schmitt, me librin e tij “Skënderbeu”, i cili, tërthorazi e denigron figurën e madhe të Skënderbeut, si dhe të servilëve të tij shqiptarë, që e mbrojtën me zjarr në disa gazeta e televizione shqiptare  në vitin e kaluar, duke u rreshtuar në anën e të huajve, pa vlerësuar dëmin që i bëhej figurës së Skënderbeut. Sidomos kjo u duk qartë në intervistën e Schmitt-it.

            Për të sqaruar dhe argumentuar të vërtetën mbi origjinën dhe vendlindjen e Skënderbeut, autori ka përmendur në libër mbi 28 studiues të huaj dhe mbi 40 historianë e studiues shqiptarë nga më të spikaturit, duke filluar që nga Marin Barleti e Gjon Muzaka, te Fan Noli, Naim Frashëri, Marin Serdari, Dhimitër Frengu, e deri tek Aleks Buda, Kristo Frashëri, Sabri Godo, Mustafa Kruja, Injac Zamput, Kasem Biçoku, Luan Maltezi, Shahin Leka etj.  Gjatë hulumtimit të burimeve të nevojshme, autori ka pasqyruar 110 referenca të shënuara sipas çështjeve të renditura në libër.

            Libri “Skënderbeu i vërtetë”, ose e thënë ndryshe e vërteta për origjinën, vendlindjen dhe datëlindjen e Skënderbeut, ka një vëllim prej 250 faqesh. Ai fillon me pjesën hyrëse, ku autori shkurtimisht paraqet figurën e madhërishme të Gjergj Kastriotit-Skënderbeut në plan kombëtar e ndërkombëtar dhe meritat e tij të jashtëzakonshme për Shqipërinë dhe Evropën. Ky libër u promovua me datë 21 mars 2009 në sallën e  Muzeu Historik Kombëtar në Tiranë  në prani të qindra pjesëmarrësve.

            Pasi pasqyron të gjithë studiuesit dhe historianët më të shquar të huaj dhe shqiptarë që kanë shkruar me respekt të madh për figurën e Heroit tonë Kombëtar, autori numëron tre autorë vendas, të cilët paraqitën tri origjina për Skënderbeun, gjë që s’mund të ndodh kurrë në botë.

            Atëherë autori thotë me të drejtë se “arma” e së vërtetës është analiza historike! Kush bën analizën historike ka zgjidhur dilemat rreth figurës madhështore të Skënderbeut.

            Dhe pas kësaj, autori, fillon përmbajtjen e librit me krerë. Në kreun e parë, që emërtohet “Polemika”, ai i kundërvihet me argumente të padiskutueshme autorit të librit “Tedeli i Kastriotëve është Hasi”  me kapitujt :” Skënderbeu, Heroi Kombëtar, nuk mund të privatizohet lehtë”, “Skënderbeu lindi dhe luftoi në Dibër”, “Sajesat nuk përcaktojnë origjinën e Gjergj Kastriotit”.

            Pas tij u kundërvihet autorëve matjanë me çështjet: “ Rreth “shakave” matjane për origjinën e  Gjergj Kastriotit”, “Jo thjeshtë resto”, “Edhe shakatë duhen marrë seriozisht”, “Ka toponime e toponime”, “Gjon Kastrioti shkoi nga Dibra në Mat dhe shtroi edhe Matin”, “Kufijtë dhe çeshtja “Stelush”, “Si e “harruat “ Ballabanin?!”, “Ja që edhe betejat nuk janë zhvilluar në Mat...por, janë zhvilluar në Dibër” , “Rreth Aemathias”, “Po, ku lindi Heroi?” , “ Përçartjet e Ferit Këputës”, “Skënderbeu dhe Kastriotët nuk kanë asnjë lidhje të veçantë me Matin”.etj.

            Së treti autori i kundërvihet autorit Fehmi Kaloshi me çështjet: “Me përralla e andrralla nuk bëhet historia e Skënderbeut” dhe “Kaloshët kanë origjinën e tyre, e cila nuk ka asnjë lidhje të veçantë me Kastriotët”

            Debatet mbi librin e Schmitt-it  për Skënderbeun, të zhvilluara kohët e fundit në medie janë në kapitujt e mëposhtëm të librit:” Skënderbeu nuk mund të tjetërsohet; Realiteti i dhimbshëm shqiptar”, “Skënderbeu është realitet historik”, “Kush ishte Skënderbeu”, “Skënderbeu u kthye në shtëpinë e tij”, “Betejat e Skënderbeut në Dibër”, “Skënderbeu dhe Dibranët luftuan për Shqipërinë”, “Skënderbeu ka marrë vlerësimet e merituara”, “Simbioza e shoqërisë pa standarde”, “E vërteta dhe të pavërtetat e Schmitt”.

            Më pas, në libër,  vjen kreu i dytë i  titulluar “Përfundime”, i cili ka këto kapituj: “ E vërteta historike dhe realiteti te filmi artistik me ngjyra “Skënderbeu”, “Edhe Mazrekët janë në Dibër”, “Barleti asnjëherë nuk ka thënë e nuk ka shkruar se Kastriotët janë nga Mati”, “Toponimia vërteton lidhjet e vetme të origjinës së Kastriotëve në Dibër”, “Hasi i Kastriotëve është në Çidhën të Dibrës”, “Ç’thotë trashëgimia dibrane për origjinën e Kastriotëve dhe të Skënderbeut”, “Origjina e Kastriotëve është zyrtarizuar nga Akademia e Shkencave e RSH, në vitin 1985”, “Gjergj  Kastrioti lindi në Dibër, më 6 maj 1405”, “Skënderbeu vdiq më 1466”, “Rreshtohuni përkrah shqiptarëve, zotërinj të medies”.

            Në pjesën përmbyllëse (Epilogu), autori me të drejtë thotë se nuk e ka pasur aspak të lehtë të arrijë në idetë dhe përfundimet kushtuar kësaj figure madhore, më përfaqësuese të shqiptarëve në të gjitha kohërat.  Por është krejtësisht i qetë se atë që ka bërë e ka bërë me seriozitetin maksimal të mundshëm, pa bërë asnjë përpjekje për manipulim apo abuzim me të vërtetën historike, pa deformuar e pa anashkaluar rezultatet që kanë arritur të tjerët para tij, pa i rënë askujt “në qafë” për idetë dhe mendimet që ka shfaqur publikisht deri më sot.

            Vlerat e këtij libri ia rrit më shumë edhe fakti që autori e ka shkruar librin me një gjuhë të qartë, të rrjedhshme, të kuptueshme e bindëse. Autori, analizën dhe faktin  historik nuk i ka veshur me letrarizma dhe komente mërzitëse. Edhe pse ka debatuar me disa autorë e historianë, në një kohë kur bindjet e tij janë standarde dhe të njëjta për të gjitha çështjet, ka ditur të shmangë përsëritjen, gjithnjë është shfaqur origjinal  dhe racional, natyrshëm. Gjithashtu, autori ka ditur t’i largohet emocionit dhe komentit të panevojshëm. Në asnjë rast nuk ka rënë në amulli e pështjellime dhe as në euforizëm e egoizëm. Ndërkohë, autori ka përdorur të gjithë mjetet stilistike publicistike dhe figurat letrare më të goditura, si një mjeshtër i vërtetë i fjalës së shkruar, me një përvojë të gjatë. Të gjithë këto elemente e bëjnë këtë libër një botim të mirëfilltë shkencor me shumë vlera, që botohet në kohën e mënyrën e duhur, për figurën më përfaqësuese të shqiptarëve në të gjithë kohërat.

            Unë e përgëzoj autorin e këtij libri të madh shkencor në interes të mbrojtjes me mençuri e guxim të figurës më madhore mbarëkombëtare të të gjithë kohërave, Gj.K. Skënderbeut dhe i uroj shëndet e mbarësi për vepra të tjera të mëdha edhe në të ardhmen.

  * Prof,. Dr. Hasan Çipuri është Drejtor i Përgjithshëm Nderi  për Evropën i Qendrës Biografike Ndërkombëtare të Kembrixhit, Angli.               

 • 30 vota. Mesatarja e 1.70 të 5.

Komentet

 • 토토검증

  1 토토검증 Më 20/11/2020

  Hello i am kavin, its my first time to commenting anyplace, when i read this paragraph i thought i could also make comment
  due to this sensible piece of writing.
 • 토토사이트

  2 토토사이트 Më 19/11/2020

  Hey! This post could not be written any better!

  Reading this post reminds me of my good old room mate!
  He always kept talking about this. I will forward this article to him.
  Fairly certain he will have a good read. Thank you for sharing!
 • 토토사이트

  3 토토사이트 Më 12/11/2020

  This paragraph will help the internet visitors for creating new weblog
  or even a blog from start to end.
 • 바카라검증사이트

  4 바카라검증사이트 Më 10/11/2020

  Hmm it seems like your site ate my first comment
  (it was super long) so I guess I'll just sum it up what I submitted and say,
  I'm thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog blogger but I'm still new to everything.
  Do you have any helpful hints for first-time blog writers?
  I'd really appreciate it.
 • 바카라사이트

  5 바카라사이트 Më 09/11/2020

  May I simply say what a comfort to uncover someone that really understands what they're discussing
  on the internet. You actually know how to bring a problem to
  light and make it important. More people have to read this and understand
  this side of the story. I was surprised you
  are not more popular because you certainly possess the gift.
 • 먹튀

  6 먹튀 Më 03/11/2020

  Hi, I think your website might be having browser compatibility
  issues. When I look at your blog site in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some
  overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!
  Other then that, very good blog!
 • 먹튀

  7 먹튀 Më 03/11/2020

  Hi, I think your website might be having browser compatibility
  issues. When I look at your blog site in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some
  overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!
  Other then that, very good blog!
 • 먹튀사이트

  8 먹튀사이트 Më 02/11/2020

  Hello, after reading this remarkable article i am
  too delighted to share my familiarity here
  with friends.
 • 카지노사이트

  9 카지노사이트 Më 31/10/2020

  Hello there! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog.

  Is it very difficult to set up your own blog? I'm not very techincal but I can figure things out pretty fast.
  I'm thinking about setting up my own but I'm
  not sure where to start. Do you have any tips or suggestions?
  Appreciate it
 • 바둑이사이트

  10 바둑이사이트 Më 28/10/2020

  I do not even know how I ended up here, but I thought this post was great.
  I don't know who you are but certainly you're going to a famous blogger
  if you aren't already ;) Cheers!
 • 먹튀검증사이트

  11 먹튀검증사이트 Më 25/10/2020

  Pretty! This was an incredibly wonderful article.
  Thanks for supplying these details.
 • 구글상위노출프로그램

  12 구글상위노출프로그램 Më 25/10/2020

  Excellent web site you've got here.. It's hard to find quality writing like
  yours nowadays. I honestly appreciate individuals like you!

  Take care!!
 • 먹튀사이트

  13 먹튀사이트 Më 21/10/2020

  Hi there, I found your web site via Google even as looking for a similar matter, your
  website got here up, it seems to be great.
  I have bookmarked it in my google bookmarks.

  Hi there, just turned into alert to your blog via Google, and
  found that it's truly informative. I'm going to watch out
  for brussels. I will appreciate for those who proceed this in future.
  A lot of other folks might be benefited from your writing.
  Cheers!
 • 먹튀검증사이트

  14 먹튀검증사이트 Më 19/10/2020

  Thankfulness to my father who stated to me concerning this website,
  this website is in fact remarkable.
 • fx마진거래

  15 fx마진거래 Më 13/10/2020

  Hi there it's me, I am also visiting this web page regularly, this
  web site is genuinely fastidious and the visitors are actually sharing good thoughts.
 • 먹튀검증사이트

  16 먹튀검증사이트 Më 12/10/2020

  I really like what you guys tend to be up too. This type
  of clever work and reporting! Keep up the great works
  guys I've included you guys to blogroll.
 • 먹튀검증업체

  17 먹튀검증업체 Më 10/10/2020

  Hi there everybody, here every person is sharing such know-how, so it's fastidious to
  read this weblog, and I used to visit this webpage daily.
 • Doris Kelly

  18 Doris Kelly Më 06/09/2020

  You actually make it appear really easy with your presentation however I in finding
  this topic to be really one thing that I think I would never understand.
  It seems too complicated and very huge for me.
  I'm taking a look forward in your subsequent
  post, I will attempt to get the grasp of it!
 • content hosting

  19 content hosting Më 05/09/2020

  Attractive section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to
  assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts.

  Any way I'll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly.
 • best web hosting 2020

  20 best web hosting 2020 Më 31/08/2020

  My family members all the time say that I am wasting my time here at web, however I know I
  am getting know-how every day by reading thes pleasant content.
 • cheap flights

  21 cheap flights Më 27/08/2020

  Thanks a bunch for sharing this with all of us you really know what you're speaking
  about! Bookmarked. Please also consult with my web site =).
  We will have a hyperlink alternate arrangement among us
 • 먹튀검증업체

  22 먹튀검증업체 Më 27/08/2020

  Keep on working, great job!
 • cheap flights

  23 cheap flights Më 27/08/2020

  If some one desires expert view concerning running a blog
  after that i suggest him/her to visit this web site,
  Keep up the good work.
 • best web hosting company

  24 best web hosting company Më 25/08/2020

  Thankfulness to my father who stated to me on the topic of this web site, this webpage is
  genuinely awesome.
 • cheap flights

  25 cheap flights Më 24/08/2020

  What's up, after reading this amazing paragraph i am too cheerful to share my know-how here with mates.
  3gqLYTc cheap flights
 • cheap flights

  26 cheap flights Më 24/08/2020

  If some one wants expert view regarding blogging afterward i advise him/her to
  pay a quick visit this web site, Keep up the fastidious job.
 • web hosting company

  27 web hosting company Më 10/08/2020

  What's up, I check your blog regularly. Your story-telling style is witty, keep doing what you're doing!
 • adreamoftrains best web hosting company

  28 adreamoftrains best web hosting company Më 09/08/2020

  Good day! This post could not be written any better!
  Reading this post reminds me of my previous room mate!
  He always kept talking about this. I will forward this
  write-up to him. Fairly certain he will have a good read.
  Thank you for sharing! adreamoftrains best web hosting
  company
 • web hosting providers

  29 web hosting providers Më 08/08/2020

  Hi there to all, the contents existing at this site are in fact amazing for people knowledge, well, keep up the nice work fellows.
 • best web hosting company

  30 best web hosting company Më 08/08/2020

  Link exchange is nothing else except it is just placing the other person's
  webpage link on your page at appropriate place and other person will also do same
  in favor of you.
 • https://spearcastwinder.best/u-ivm-bziocx.1311592222589

  31 https://spearcastwinder.best/u-ivm-bziocx.1311592222589 Më 15/06/2020

  Practica con los sacerdotes suficientes ofimete movimientos, y son todos idénticos igualmente construyen a otras personas.
  Utilizar GMX es sin duda un asesoramiento de búsqueda de
  boliches, imágenes y pagos. Las nuevas tecnologías
  han logrado motivación y formación a través de esta aplicación. Buscos jovens para alquiler extranjero español prefijo
  ver a pirat General envolvente en uno de los trabajos
  que he visto de calidad. Era sólo el perfil profesional,
  es completamente simple ayuda de duración, mientras
  que a la altura muchas veces intentada rearna pasar día a día en el
  sello de dudas, intentando evitar que ese perfil tu facilidad de deslizar.

  https://spearcastwinder.best/u-ivm-bziocx.1311592222589 https://spearcastwinder.best/woa-dstc-iytgdsoj.8661592222589
 • godlike

  32 godlike Më 25/07/2019

  Ꭲhanks on your mаrvelous pⲟsting! I genuinely enjoyed
  reading it, you're a great author. I ѡill remember to bookmaгk your blog
  and will eventually come back very soon. I want to encourage you to continue your great writing, havе
  a nice afternoon!
 • creole

  33 creole Më 11/07/2019

  Gοod day very nice website!! Man .. Beautiful ..

  Amаzing .. I will bookmark your wеЬ site and take the feeds also?
  I am happy to search out so many useful information right here in the publish, we need work out extra techniques on this regard,
  thank you for shаring. . . . . .
 • physics lab report format example

  34 physics lab report format example Më 03/07/2019

  Nice replies in return of this difficulty with solid arguments
  and explaining the whole thing on the topic of that.
 • hotel kuttalam heritage resort courtallam

  35 hotel kuttalam heritage resort courtallam Më 25/06/2019

  Quality articles is the important to be a focus for the visitors to go to see the website,
  that's what this website is providing.
 • drowns

  36 drowns Më 07/06/2019

  Εxcellent weЬѕite. Pⅼenty of useful info here.
  I'm sending it to some pals ans also sharing
  in delicious. And of course, thank you for your sweat!
 • drowns

  37 drowns Më 07/06/2019

  Εxcellent weЬѕite. Pⅼenty of useful info here.
  I'm sending it to some pals ans also sharing
  in delicious. And of course, thank you for your sweat!
 • drowns

  38 drowns Më 07/06/2019

  Εxcellent weЬѕite. Pⅼenty of useful info here.
  I'm sending it to some pals ans also sharing
  in delicious. And of course, thank you for your sweat!
 • kovacs

  39 kovacs Më 30/03/2019

  Very rapidly thiѕ websitе will be famous among all blogging
  people, due tߋ it's fastidious posts
 • water treatment chemicals list catalog

  40 water treatment chemicals list catalog Më 18/02/2019

  Good post! I can learn much stuff from your article. And I have shared this post to my facebook and reddit.
  The followers all loved it. Thank you again.
 • best web cam sites

  41 best web cam sites Më 25/12/2018

  This paragraph presents clear idea designed for the new viewers of blogging, that truly how to do running a blog.
 • Aflas O-Rings

  42 Aflas O-Rings Më 13/11/2018

  Click here to see all of our exclusive deals on Aflas O-Rings. Get the best prices on Aflas O-Rings today. We are leading Manufacturers and suppliers of all type of O-Rings Seals and Gaskets. Check out our exclusive deals right now.
 • TamJuicy

  43 TamJuicy Më 11/07/2018

  I often visit your site and have noticed that you don't update it often. More
  frequent updates will give your site higher rank & authority in google.
  I know that writing content takes a lot of
  time, but you can always help yourself with miftolo's tools which will shorten the time of creating an article
  to a couple of seconds.
 • suba me

  44 suba me Më 30/05/2018

  zKTWSK The play will be reviewed, to adrian peterson youth
 • furiouser

  45 furiouser Më 03/04/2018

  Thanks for finaⅼly talking about >“Sкënderbeu i
  vërtetë” i autorit Fatos Daci, një libër me vlerа të mëdha për historіnë
  tonë mbarëkombëtare <Loved it!
 • arouse

  46 arouse Më 01/04/2018

  Someone eѕѕentially helⲣ to maҝe critically ρosts I'd state.
  This is the very first time I frequented yоur web page and up to now?
  I surprised with the research you made to cгeate this
  particular submit extraordinary. Magnificent joЬ!
 • Donnell

  47 Donnell Më 01/08/2016

  Perfectly indited content material, Really enjoyed reading.
 • Damien

  48 Damien Më 12/07/2016

  As you have seen, internet marketing can be a great way to get the word out about your products. Teach employees how to raise concerns, debate productively and problem-solve effectively. Cosmetic products are considered anything that is used to enhance our face and body.
 • Susham

  49 Susham Më 22/09/2015

  You people are absolutely free with the any negativity your good side is cool.
  www.savebee.in
 • Zogolli

  50 Zogolli Më 03/12/2012

  [u][/u]
 • Webshop

  51 Webshop Më 13/07/2012

  I think it might help me a lot in the related stuff and is particularly quite definitely useful for me. Adequately written I appreciate & must say good job..
 • Seo

  52 Seo Më 13/07/2012

  Very Useful information, this is both good reading for, have quite a few good key points and I learn some new stuff from it too.
 • Michele watches

  53 Michele watches Më 11/07/2012

  Thanks for sharing the idea there would be some apprehensions from segment but i am up for it.
 • College Sluts In Panties

  54 College Sluts In Panties Më 09/07/2012

  Really i appreciate the effort you made to share the knowledge.The topic here i found was really effective to the topic which i was researching for a long time.
 • writing grant proposals

  55 writing grant proposals Më 09/07/2012

  great to get some tactics on how to prevent this from happening.
 • aut. kloakmester Århus

  56 aut. kloakmester Århus Më 08/07/2012

  I like the helpful info you provide in your articles. I'll bookmark your blog and check again here regularly. I am quite sure I will learn many new stuff right here! Good luck for the next!
 • Buy google +1 votes

  57 Buy google +1 votes Më 08/07/2012

  Zest is the secret of all beauty. There is no beauty that is attractive without zest.
 • professional essay writers

  58 professional essay writers Më 08/07/2012

  can you check your temperature converter. I am trying to convert celcius to farentheight and I get what looks like a hex number, rather than a real value. Tks.
 • research paper editing

  59 research paper editing Më 08/07/2012

  Nice post!!continue to do such a good job!
 • jaguar cars

  60 jaguar cars Më 07/07/2012

  This is just the information I am finding everywhere.Me and my friend were arguing about an issue similar to this! Now I know that I was right.Thanks for the information you post. I just subscribe your blog. This is a nice blog.
 • Byggeri

  61 Byggeri Më 06/07/2012

  Great job. Well with your permission allow me to grab your rss feed to keep up to date with incoming post. Thanks a million and please keep up the delightful work.
 • Energirenovering

  62 Energirenovering Më 06/07/2012

  There is no question that instantaneous water heaters are good options to trust in terms of their water heating services. However, you need to know that not all kinds of this water heater will work best for you.
 • Erotic Teens Tits

  63 Erotic Teens Tits Më 05/07/2012

  Thanks for sharing the idea there would be some apprehensions from segment but i am up for it.
 • Bære dygtighed

  64 Bære dygtighed Më 05/07/2012

  I never seen a site like this before, anyway this page is so cool not boring.
 • giant chess set

  65 giant chess set Më 05/07/2012

  Thanks for sharing the idea there would be some apprehensions from segment but i am up for it.
 • Al Fateh online jobs

  66 Al Fateh online jobs Më 05/07/2012

  Zest is the secret of all beauty. There is no beauty that is attractive without zest.
 • dealing with anxiety

  67 dealing with anxiety Më 05/07/2012

  I think I am quite anxious about this technical meeting and I want to know the feedback of this meeting.I am sure it will be an extremely informative one and all those will attend it will be quite beneficial.
 • pejsecenter

  68 pejsecenter Më 04/07/2012

  Thank you for another essential article. Where else could anyone get that kind of information in such a complete way of writing? I have a presentation incoming week, and I am on the lookout for such information.
 • Las Vegas Magician

  69 Las Vegas Magician Më 04/07/2012

  Grabel has developed a unique fusion of entertainment, combining acrobatics with illusions creating “Acrobatic Magic.” As principal and founder of SG Productions, Grabel has produced everything from heart pumping stage shows to personalized, intimate, atmosphere entertainment.
 • testosterone replacement

  70 testosterone replacement Më 04/07/2012

  It's nice to see that some people still understand how to write a quality post. It is extremely helpful for me.
 • Al Fateh online jobs

  71 Al Fateh online jobs Më 03/07/2012

  This posting is marvelous and what a fantastic research that you have done. It has helped me a lot. thank you very much. Feel free to visit my buy portfolio lighting site.
 • Pet Sitting Henderson

  72 Pet Sitting Henderson Më 03/07/2012

  Really i appreciate the effort you made to share the knowledge.The topic here i found was really effective to the topic which i was researching for a long time.
 • Havehegn

  73 Havehegn Më 02/07/2012

  It’s hard to find knowledgeable people on this topic, but you sound like you know what you’re talking about!
 • jocuri logice zuma noi

  74 jocuri logice zuma noi Më 02/07/2012

  thanks a lot for your valuable sharing ,right from the beginning till end it was really very informative .i can witness the experience and steps you have taken to accomplish this wonderful work.
 • Henderson Web Design

  75 Henderson Web Design Më 02/07/2012

  Thanks a lot for blogging this, it was unbelieveably informative and helped me tons.
 • jocuri online

  76 jocuri online Më 02/07/2012

  A rock pile ceases to be a rock pile the moment a single man contemplates it, bearing within him the image of a cathedral.
 • Logoflag

  77 Logoflag Më 01/07/2012

  wow..i had no idea you were so young! haha, i just mean you seem so experienced and skilled already to be only one year out of college. i am in school for design right now, with about a year and a half to go. thanks for the tips and insight!
 • Glasfiberflagstænger

  78 Glasfiberflagstænger Më 01/07/2012

  I am really impressed by this excellent stuff on ZBrush which is a digital sculpting and painting program that has revolutionized the industry. I've enjoyed reading the nice post
 • Glasfiberflagstænger

  79 Glasfiberflagstænger Më 30/06/2012

  Got some interesting information and would like to give it a try. Appreciate your work and keep sharing your
 • Independent girls webcam

  80 Independent girls webcam Më 30/06/2012

  Video sex chat with the horniest girls on the web at www.exclusive beauties.com
 • jocuri noi

  81 jocuri noi Më 30/06/2012

  It is best to participate in a contest for probably the greatest blogs on the web. I'll suggest this website!
 • Click here

  82 Click here Më 29/06/2012

  Great to know the -- in depth from this blog.This will really help for my forward steps to be taken.
 • hormone replacement therapy doctors

  83 hormone replacement therapy doctors Më 29/06/2012

  I like your post. It is good to see you verbalize from the heart and clarity on this important subject can be easily observed.
 • What do dreams mean

  84 What do dreams mean Më 28/06/2012

  I really love the way you discuss this kind of topic.
 • mattress toppers reviews

  85 mattress toppers reviews Më 28/06/2012

  Hello There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I will certainly return.
 • wool mattress topper

  86 wool mattress topper Më 28/06/2012

  Hmmm thanks for this nice and interesting post. But I still do not understand the second part though!
 • phd proposal in computer science

  87 phd proposal in computer science Më 28/06/2012

  I am very happy to find this blog.Thanks for creating the page! Im positive that it will be very popular. It has good and valuable content which is very rare these days.
 • fitness and health

  88 fitness and health Më 27/06/2012

  If you want a vision of the future, imagine a boot stamping on a human face - forever.
 • jocuri online

  89 jocuri online Më 27/06/2012

  A perfect post,I totally agree with you.. wonderful analysis of the matter, well done and thanks for sharing your grate ideas and information.
 • Renault Megane Coupe

  90 Renault Megane Coupe Më 27/06/2012

  This is a really good read for me, Must admit that you are one of the best bloggers I have read. Thanks for posting this informative article.
 • Renault Scenic

  91 Renault Scenic Më 27/06/2012

  Very significant article for us, I think the representation of this article is actually superb one. This is my first visit to your site.
 • Citroen C4

  92 Citroen C4 Më 27/06/2012

  This is just the information I am finding everywhere. Thanks for your blog; I just subscribe your blog. This is a nice blog.
 • heathly diabetic resources

  93 heathly diabetic resources Më 27/06/2012

  It is a very profitable post for me. I've enjoyed reading the post. It is very informative and useful post. I would like to visit the post once more its valuable content.
 • Engagement Rings Los Angeles-Albert Malky Diamond Rings

  94 Engagement Rings Los Angeles-Albert Malky Diamond Rings Më 26/06/2012

  I really love the way you discuss this kind of topic.
 • yourfirsthealthcare

  95 yourfirsthealthcare Më 26/06/2012

  You have brought up a very good points , thanks for the post. "There's two heads to every coin." by Jerry Coleman.
 • click here

  96 click here Më 25/06/2012

  I see the player piano as the grandfather of the computer, the ancestor of the entire nightmare we live in, the birth of the binary world where there is no option other than yes or no and where there is no refuge.
 • California estate planning attorney

  97 California estate planning attorney Më 25/06/2012

  Great to know the -- in depth from this blog.This will really help for my forward steps to be taken.
 • nursing-health

  98 nursing-health Më 24/06/2012

  Attractive post. I just stumbled upon your blogpost and wish to say that I have really enjoyed analysis your blog posts. Any way I'll be subscribing to your feed and I expect you post again shortly.
 • healthheart-tips

  99 healthheart-tips Më 24/06/2012

  One of the best post I have ever seen
 • seo-inns

  100 seo-inns Më 24/06/2012

  Thank you for posting this. It is at times a struggle to remain up with my posting. Coming across a site that puts off such a distinctive personality is extremely inspirational.
 • federal resume help

  101 federal resume help Më 23/06/2012

  It makes people have to close the page. Because they can't do anything in there if they are reported as spam.
 • equipment4fitness

  102 equipment4fitness Më 23/06/2012

  I really enjoy this theme you've got going on in your web page. What is the name of the template by the way? I was thinking of using this style for the site I am going to construct for my school project.
 • Carpet Cleaning Austin TX

  103 Carpet Cleaning Austin TX Më 23/06/2012

  Thank you for another essential article. Where else could anyone get that kind of information in such a complete way of writing? I have a presentation incoming week, and I am on the lookout for such information.
 • How to cure anxiety

  104 How to cure anxiety Më 22/06/2012

  Thanks for this informative post. It help me a lot. And it gave mo ideas on how to make more money in marketing business. I hope lots of people visit this site so they can easily learn this informative post.
 • resume designs

  105 resume designs Më 21/06/2012

  엔 겨울은 너무나 춥고요 ㅎ 살랑 살랑 시원해 지면 선유도 공원 걸어가는길에 들러도 좋을것 같습니
 • check this

  106 check this Më 21/06/2012

  Nice post!!continue to do such a good job!
 • click here

  107 click here Më 20/06/2012

  As promised, here's a brief description of how I manage comment spam. I actually employ two different methods. I forget the original sites I found these on, so if anyone recognizes their method here, let me know and I'll be sure to give credit where it is due.
 • Lightweight Back Packs

  108 Lightweight Back Packs Më 20/06/2012

  Awesome Post. highly useful, Thank you so much for sharing it with all.
 • make my essay

  109 make my essay Më 20/06/2012

  This posting is marvelous and what a fantastic research that you have done. It has helped me a lot. thank you very much. Feel free to visit my buy portfolio lighting site.
 • writing a doctoral thesis

  110 writing a doctoral thesis Më 20/06/2012

  It's refreshing to read well-written informational content like this. I've read many other articles on this topic only to be disappointed in the content. You should be proud that you're influencing the opinions of others.
 • loss weight

  111 loss weight Më 19/06/2012

  I actually thought you have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.
 • Erotic Teens Tits

  112 Erotic Teens Tits Më 19/06/2012

  Ketty Cartier is a beautiful virgin teen with a very unique quality, her tiny tits are such small perky tits.
 • custom essay writing services

  113 custom essay writing services Më 19/06/2012

  Did you know about Freelance writing job service? I wanted to tell that your ideas connecting to this good post is supreme! Thank you very much for creating it!
 • click here

  114 click here Më 17/06/2012

  I thank you for taking your time sharing your thoughts and ideas to a lot of readers out there.
 • water extraction

  115 water extraction Më 17/06/2012

  Thank you for this post. Thats all I are able to say. You most absolutely have built this blog website into something speciel. You clearly know what you are working on, youve insured so many corners.thanks
 • laptop

  116 laptop Më 17/06/2012

  It's clear that you really know this subject matter well. After reading other articles of this type, I was discouraged. I will walk away from your article with more knowledge.
 • Towers Town Lake Austin

  117 Towers Town Lake Austin Më 16/06/2012

  More often than not, I dislike informative content, but I really like this article. You have a great talent and I enjoyed this. Thank you.
 • austin upholstery cleaning

  118 austin upholstery cleaning Më 16/06/2012

  I am really impressed by this excellent stuff on ZBrush which is a digital sculpting and painting program that has revolutionized the industry. I've enjoyed reading the nice post
 • Milago Condos Austin

  119 Milago Condos Austin Më 16/06/2012

  It's refreshing to read well-written informational content like this. I've read many other articles on this topic only to be disappointed in the content. You should be proud that you're influencing the opinions of others.
 • Carpet Cleaning Austin

  120 Carpet Cleaning Austin Më 15/06/2012

  Thank you for another essential article. Where else could anyone get that kind of information in such a complete way of writing? I have a presentation incoming week, and I am on the lookout for such information.
 • mac-instructor

  121 mac-instructor Më 14/06/2012

  i try to follow the rules. human here...
 • Austin City Lofts

  122 Austin City Lofts Më 14/06/2012

  An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics.
 • eachtechsolution

  123 eachtechsolution Më 13/06/2012

  Great article. Spam protection is always welcome.
 • professional essay writers

  124 professional essay writers Më 13/06/2012

  Did you know about Freelance writing job service? I wanted to tell that your ideas connecting to this good post is supreme! Thank you very much for creating it!
 • website localization services

  125 website localization services Më 12/06/2012

  I thought it was going to be some boring old post, but it really compensated for my time. I will post a link to this page on my blog. I am sure my visitors will locate that extremely useful
 • VPN service

  126 VPN service Më 12/06/2012

  I admire the valuable information you offer in your articles. I will bookmark your blog and have my children check up here often. I am quite sure they will learn lots of new stuff here than anybody else...thanks
 • papers for sale

  127 papers for sale Më 12/06/2012

  i will use this information in my work. Thanks for review.
 • chick here

  128 chick here Më 11/06/2012

  You must know by now, your article goes to the nitty-gritty of the subject. Your clarity leaves me wanting to know more. Just so you know, i will immediately grab your feed to keep up to date with your online blog. Sounding Out thanks is simply my little way of saying great job for a remarkable resource. Accept my nicest wishes for your next post.
 • dissertation only phd

  129 dissertation only phd Më 09/06/2012

  That is exactly what I am lookng for!You have done a brilliant job. Thanks to share with us the information.
 • essay writing uk

  130 essay writing uk Më 08/06/2012

  I found this blog really very interesting.Thanks to share with us the information. I wish you good luck!
 • Natural Anxiety Remedies

  131 Natural Anxiety Remedies Më 06/06/2012

  There is no question that instantaneous water heaters are good options to trust in terms of their water heating services. However, you need to know that not all kinds of this water heater will work best for you.
 • check this

  132 check this Më 05/06/2012

  his is what I have been searching in many websites and I finally found it here in this gallery. Amazing article. I am so impressed. Could never think of such a thing is possible with it…I think you have a great knowledge especially while dealings with such subject
 • How to Stop Panic Attacks

  133 How to Stop Panic Attacks Më 04/06/2012

  Thanks for this informative post. It help me a lot. And it gave mo ideas on how to make more money in marketing business. I hope lots of people visit this site so they can easily learn this informative post.
 • Butt Enhancement Pills

  134 Butt Enhancement Pills Më 02/06/2012

  I will forward this write-up to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!
 • thesis writing service in poland

  135 thesis writing service in poland Më 31/05/2012

  I am very happy to find this blog.Thanks for creating the page! Im positive that it will be very popular. It has good and valuable content which is very rare these days.
 • writing a essay paper

  136 writing a essay paper Më 30/05/2012

  Your article is clearly very well-researched and informative. I think your content is useful and valuable information presented in a very unique way. On a scale from 1 to 10 it's a 10.
 • Term paper writing service

  137 Term paper writing service Më 26/05/2012

  I agree with you, your saying is so good and usful for me.Thanks.
 • Personal statements

  138 Personal statements Më 25/05/2012

  The plainer the dress, the greater luster does beauty appear.
 • Natural Anxiety Remedies

  139 Natural Anxiety Remedies Më 24/05/2012

  Very Useful information, this is both good reading for, have quite a few good key points and I learn some new stuff from it too.
 • content writing service

  140 content writing service Më 24/05/2012

  I think I am quite anxious about this technical meeting and I want to know the feedback of this meeting.I am sure it will be an extremely informative one and all those will attend it will be quite beneficial.
 • click here

  141 click here Më 24/05/2012

  Hello,I love reading through your blog, I wanted to leave a little comment to support you and wish you a good continuation. Wishing you the best of luck for all your blogging efforts.
 • OpenVPN reviews

  142 OpenVPN reviews Më 23/05/2012

  I know there's more to writing informational articles like this than typing some words. I get that you did a lot of work on this content. I think it's impressive.
 • Rx 247 Pharmacy

  143 Rx 247 Pharmacy Më 23/05/2012

  This post couldn't be written any better! Reading this post reminds me of my old room mate! He always kept talking about this. I will forward this write-up to him. Pretty sure he will have a good read...thanks
 • travel guide

  144 travel guide Më 23/05/2012

  Hello,I love reading through your blog, I wanted to leave a little comment to support you and wish you a good continuation. Wishing you the best of luck for all your blogging efforts.
 • academic writing help reviews

  145 academic writing help reviews Më 22/05/2012

  Hello there! This post couldn't be written any better! Reading this post reminds me of my old room mate! He always kept talking about this. I will forward this write-up to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!
 • Dissertation writers

  146 Dissertation writers Më 22/05/2012

  I am very happy to find this blog.Thanks for creating the page! Im positive that it will be very popular. It has good and valuable content which is very rare these days.
 • black diamond engagment rings

  147 black diamond engagment rings Më 18/05/2012

  Hey really a great post..I was searching for this topic since long time..I explore many thing from your post as a WordPress designer..Thanks for sharing.
 • Essay papers

  148 Essay papers Më 15/05/2012

  Your article is clearly very well-researched and informative. I think your content is useful and valuable information presented in a very unique way. On a scale from 1 to 10 it's a 10.
 • acquisto viagra

  149 acquisto viagra Më 13/05/2012

  I have awaiting another excellent post from you. After surfing around your site website,Happy to perspective as it is just what you are looking for and energized to study all mail information. I have awaiting another excellent post from you.
 • Resume help

  150 Resume help Më 13/05/2012

  Some interesting methods to treat the broblem of how to last longer in bed can be found at www.beat-premature-ejaculation.com. Check it out for an easy method to cure premature ejaculation today.
 • Viagra

  151 Viagra Më 12/05/2012

  oakley O frame goggle She said: "I am determined to drug treatment, cure all diseases, believe me, there are people who do not want to Lali hair." bvz2ug
 • cialis

  152 cialis Më 11/05/2012

  I am normally to running a blog and i in fact recognize your content. The post has genuinely peaks my interest. I am going to bookmark your web site and keep checking for new details.
 • grad school personal statement

  153 grad school personal statement Më 11/05/2012

  The connections that you make early in your career will take you far. After 20 years it is still true for me. This has been true regarding companies I worked for and those I worked with. All you have written is excellent advice.
 • Essay writing UK

  154 Essay writing UK Më 10/05/2012

  Thanks for taking the time to discuss this, I feel strongly about it and love learning more on this topic. If possible, as you gain expertise, would you mind updating your blog with more information? It is extremely helpful for me.
 • business directory

  155 business directory Më 07/05/2012

  Definitely believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the net the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they plainly don't know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks
 • pacquiao vs bradley

  156 pacquiao vs bradley Më 07/05/2012

  It may be a good idea to rewrite or type your notes to make them clearer and more organized.
 • traveling inn

  157 traveling inn Më 04/05/2012

  Don't you guys find it funny that the comment spam is on a page about managing comment spam?
 • write my research paper

  158 write my research paper Më 04/05/2012

  oakley O frame goggle She said: "I am determined to drug treatment, cure all diseases, believe me, there are people who do not want to Lali hair." bvz2ug
 • cialis generico

  159 cialis generico Më 04/05/2012

  oakley radar range Such a horrible wound, Dr Tam has no fear, concentrate on the treatment, so stand Zheng moved. ry32cvb
 • Winnebago hire

  160 Winnebago hire Më 28/04/2012

  I think that it would be really interesting to create such discussion with other this website visitors. Anyway thanks a lot one more time for the great and informative publication. And I will definitely be waiting
 • medical school personal statement

  161 medical school personal statement Më 27/04/2012

  as share good stuff with good ideas and concepts, lots of great information and inspiration, both of which we all need, thanks for all the enthusiasm to offer such helpful information here.
 • laptop reviews

  162 laptop reviews Më 26/04/2012

  You must be very astute at research and writing. This shows up in your original and unique content. I agree with your primary points on this topic. This content should be seen by more readers.
 • Affordable dissertation writing service

  163 Affordable dissertation writing service Më 12/04/2012

  Le nombre de répétitions à l'identique dans les commentaires de cette note, que ceux-ci soient en français ou en anglais, avec parfois des signatures différentes, est un peu effarant. Serait-il possible de supprimer tous les doublons ?
 • Essay writing UK

  164 Essay writing UK Më 12/04/2012

  This posting is marvelous and what a fantastic research that you have done. It has helped me a lot. thank you very much. Feel free to visit my buy portfolio lighting site.
 • shop vac filters

  165 shop vac filters Më 12/04/2012

  This posting is marvelous and what a fantastic research that you have done. It has helped me a lot. thank you very much. Feel free to visit my buy portfolio lighting site.
 • Top UK Hosting

  166 Top UK Hosting Më 10/04/2012

  I can see that you are an expert at your field! I am launching a website soon, and your information will be very useful for me.. Thanks for all your help and wishing you all the success.
 • Online Clothing Shop: Sale Discounts Savings Lowest Prices

  167 Online Clothing Shop: Sale Discounts Savings Lowest Prices Më 10/04/2012

  My spouse and I stumbled over here from a different
  website and thought I should check things out. I like what I see
  so now i am following you. Look forward to looking into
  your web page for a second time.
 • Cool Back Pack

  168 Cool Back Pack Më 08/04/2012

  Le nombre de répétitions à l'identique dans les commentaires de cette note, que ceux-ci soient en français ou en anglais, avec parfois des signatures différentes, est un peu effarant. Serait-il possible de supprimer tous les doublons ?
 • Shop Vac

  169 Shop Vac Më 07/04/2012

  Did you know about Freelance writing job service? I wanted to tell that your ideas connecting to this good post is supreme! Thank you very much for creating it!
 • Coach Outlet

  170 Coach Outlet Më 28/03/2012

  Those are wonderful videos. I wonder if it took you much time to collect all of them.
 • internet marketing australia

  171 internet marketing australia Më 28/03/2012

  that's true as you said Gazetarëve Profesionistë dhe nga e gjithë shoqëria shqiptare, veçanërisht ajo dibrane.
  web design business, webdesigners
 • Reverse Phone Lookup

  172 Reverse Phone Lookup Më 19/03/2012

  Very nice information here. Moreover as I see, this question is very actual for many people indeed. Personally I totally agree with author opinion about this subject and I think that it would be really interesting to create such discussion with other this website visitors. Anyway thanks a lot one more time for the great and informative publication. And I will definitely be waiting for more such nice entries like this one from you.
 • jobs in law

  173 jobs in law Më 19/03/2012

  Many people know what such a stand is, but do not understand the potentials for its use.
 • pacquiao vs bradley

  174 pacquiao vs bradley Më 19/03/2012

  The reader might have already been able to effectively guess these devices are used for storing reading material.
 • instant payday loans

  175 instant payday loans Më 16/03/2012

  I can't wait to read lots of your posts because this nice information, valuable and excellent design, as share good stuff with good ideas and concepts, lots of great information and inspiration, both of which we all need, thanks for all the enthusiasm to offer such helpful information here.
 • Shop Vac

  176 Shop Vac Më 11/03/2012

  Please help me with my forum
 • car for sale

  177 car for sale Më 03/03/2012

  An excellent write-up with good points, We have been a lurker right here for quite a while but hope to become much more engaged in the future.
 • bmw for sale

  178 bmw for sale Më 03/03/2012

  Great stuff from you, man. Ive read your stuff before and youre just too awesome. I love what youve got here, love what youre saying and the way you say it. You make it entertaining and you still manage to keep it smart. I cant wait to read more from you. This is really a great blog
 • audi for sale

  179 audi for sale Më 03/03/2012

  Pretty section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently quickly
 • 180 Më 08/03/2011

  per njerezit naive dua te theksoi,edhe pse une nuk kam te beje me origjinen ..por skenderbeu eshte nga dibra,ku dhe sot e kesaj dite ekziston muzehu i tij ne fshatin Sine. si dhe fshati Kastriot , ku dua te hedh posht hipotezat e ngritura nga disa njerez. por dua te theksoi qe historia e institucioneve qe studiojne studentet e drejtesise e percakton akoma me qart..faleminderit
 • 181 Më 05/03/2011

  ca ja fut kot se skenderbeu eshte nge H[center]
 • artta

  182 artta Më 13/01/2011

  po e dim tan qe skenderbeu esht nga matiii
 • 183 Më 19/02/2010

  O NJEREZ PO AJO DIHET SE SKENDERBEU ISHTE NGA MATI. DHE NGA FSHATI IM BILES SE ATY KA DHE KALAN KALAJA E STELUSHIT.PO LEXONJE MIR HISTORIN.NE DIBER KA LUFTU AI SE AI LUFTOJ PER GJITH SHQIPERIN.
 • shqipdona

  184 shqipdona Më 02/12/2009

  une dua te vizatoj skenderbeun
 • ylli

  185 ylli Më 24/09/2009

  he he he he he cfare libri ha ha ha ha
 • iliri

  186 iliri Më 24/09/2009

  pasardhesit e kastrioteve ne itali si alessandro kastriota ka deklaruar vete se fisi yne i kastrioteve ka nisur nga MATI,duke lexuar z daci une mendoj se ka pasur dy skenderbe nje nga mati qe e njeh gjithe bota dhe nje nga dibra qe e njohin dibranet ,bile thone se kane qene 4 a 5 skenderbega njani ka qene nga hasi ,njani nga mirdita ,njani nga greqia ,njani nga serbia
 • ylli

  187 ylli Më 24/09/2009

  te perpiqesh te besh skenderbeun nga dibra eshte si te vertetosh qe gomari fluturon me gjithe kosha
 • beni

  188 beni Më 05/09/2009

  KASTRIOTET JANE NGA MATI KJO TREGOHET NE MENYRE ABSOLUTE NGA DOKUMENTET E KOHES

Shto një koment