Një rini e trishtuar dhe e frikësuar për të ardhmen

juridiksi Nga Më 31/08/2012 15

Tema Sociale

Alban Daci

Dott. Alban DaciKjo është sot aktualisht rinia shqiptare, e cila ka mbetur mes, si të themi, dy ujërave, as në shpi e as në ezil (emigracion). Të rinjtë shqiptarë janë të dëshpëruar nga mungesa e punësimit dhe të frikësuar, se ndoshta nuk do të arrijnë të gjejnë kurrë punë. Të rinjtë shqiptarë janë mes dilemës të emigrojnë e të mos kthehen më kurrë, apo të emigrojnë, të njohin Perëndimin e pastaj të kthehen për t'u përshtatur me despotizmin ballkanas. Të rinjtë shqiptarë janë mes dilemës që të rrinë me ore të tëra nëpër kafe, se nuk kanë si të shtyjnë ditën, apo të mos dalin fare nga shtëpia, sepse nuk gjejnë asnjë motivim.

Ka vite e vite që politika dhe politikanët kanë abuzuar dhe po tentojnë të abuzojnë me rininë, energjitë dhe idealet e saja. Rinia shqiptare për fat të keq shumë herë, të le përshtypjen sikur është peng i një politizimi të tejskajshëm burokratik, korruptiv dhe neglizhues. Rinia shqiptare është mes dilemës të shkollohet jashtë, dhe askush të mos e respektojë në Shqipëri shkollimin e saj, apo të marr një diplomë të lehtë të blerë me pak para në vend, sepse gjithsesi, tashmë miku, forca dhe paraja nuk “ngrenë vetëm ujin përpjetë”, siç thotë populli, por ngre edhe njerëzit nga nivele më të thjeshta në nivelet më të larta e të pamerituara sociale. Rinia shqiptare është e lodhur dhe e dëshpëruar sa herë që shikon se vendi i saj ka probleme, ka përplasje dhe prapambetje. Rinia shqiptar është e lodhur vetëm duke qenë dëshmitare e proceseve të shumta negative me karakter politiko-social që kanë ndodhur në vend. Rinia shqiptar është e trishtuar tek sa shikon, se vendi i saj nuk ndryshon dhe nuk arrin të dal qoftë edhe për një çast nga kolapsi politiko-social që prej vitesh e ka pllakosur. Rinia shqiptare është e trishtuar, kur shikon, se varfëria, braktisja e pushtetit dhe mosinteresimi i politikave shtetërore po i errëson të ardhmen dhe po i ve në dilemë të tashmen. Rinia shqiptare është e lodhur për gjithçka, ndoshta edhe pse nuk arrin të jetë vetvetja, si një forcë e madhe intelektuale dhe energjike duke qëndruar në ballin e sfidave dhe në burimin e ideve dhe zgjidhjeve. Rinia shqiptare është e lodhur dhe e trishtuar duke kuptuar, se ajo është e politizuar nga një politikë imorale, e cila nuk shikon asgjë tjetër veç se interesat e një pakice. Rinia shqiptare i ka të gjitha mundësitë me qenë forca reale promovuese e këtij vendi, i cili në vitet e fundit ka vuajtur shumë dhe ka parë nga të gjitha.

politika emigracion punësim shkollim Rinia Shqiptare SHBA dhe Europë Dott. Alban Daci

 • 1 votë. Mesatarja e 5.00 të 5.

Komentet

 • theragun g3pro

  1 theragun g3pro Më 11/03/2021

  First of all I want to say terrific blog! I had a quick question in which I'd like to ask if you don't mind. I was interested to know how you center yourself and clear your head prior to writing. I have had difficulty clearing my thoughts in getting my ideas out there. I do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are wasted just trying to figure out how to begin. Any ideas or tips? Many thanks!|
 • atmospheric water generator price in india

  2 atmospheric water generator price in india Më 06/01/2021

  constantly i used to read smaller content which also clear their motive, and that is also happening with this post which I am reading at this place.|
 • thefeed

  3 thefeed Më 26/12/2020

  I think the admin of this website is genuinely working hard in favor of his web site, as here every information is quality based information.|
 • the feed

  4 the feed Më 25/12/2020

  Hi, I do think this is a great web site. I stumbledupon it ;) I'm going to come back once again since i have bookmarked it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help others.|
 • the feed

  5 the feed Më 25/12/2020

  Thanks for the marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you may be a great author.I will remember to bookmark your blog and will come back down the road. I want to encourage you to continue your great job, have a nice morning!|
 • the feed

  6 the feed Më 24/12/2020

  Magnificent beat ! I would like to apprentice at the same time as you amend your site, how can i subscribe for a weblog website? The account helped me a applicable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided vibrant clear idea|
 • berkey

  7 berkey Më 29/11/2020

  Quality content is the important to invite the viewers to pay a visit the website, that's what this web site is providing.|
 • best web hosting sites

  8 best web hosting sites Më 31/08/2020

  Very nice article, just what I needed.
 • website host

  9 website host Më 31/08/2020

  Right here is the right web site for anyone who wishes
  to understand this topic. You understand a whole lot its almost hard to argue
  with you (not that I personally would want to…HaHa).

  You definitely put a fresh spin on a topic which has been written about for years.
  Wonderful stuff, just great!
 • black mass

  10 black mass Më 31/08/2020

  You can definitely see your enthusiasm in the work you write.

  The sector hopes for even more passionate writers such as you who are not
  afraid to mention how they believe. Always follow your
  heart.
 • black mass

  11 black mass Më 28/08/2020

  Hello there! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
  I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on. Any
  suggestions?
 • cheap flights

  12 cheap flights Më 26/08/2020

  Awesome article. cheap flights yynxznuh
 • cheap flights

  13 cheap flights Më 25/08/2020

  Excellent web site. Plenty of useful info here. I'm sending it
  to some buddies ans additionally sharing in delicious.
  And obviously, thanks for your sweat! cheap flights 2CSYEon
 • web hosting company

  14 web hosting company Më 11/08/2020

  Hello colleagues, pleasant article and good urging commented here, I am actually enjoying by these.
 • adreamoftrains web hosting company

  15 adreamoftrains web hosting company Më 10/08/2020

  Thank you a lot for sharing this with all of us you actually
  recognise what you're speaking about! Bookmarked.
  Kindly also discuss with my site =). We can have a hyperlink exchange contract between us adreamoftrains best
  hosting

Shto një koment