Créer un site internet

Krimi kompiuterik po perhapet me te madhe ne Kosove

juridiksi Nga Më 10/02/2011 comment 20

folder_openTema Sociale


Kjo formë e krimit prek drejtpërdrejt personat e moshave të reja, të cilët janë viktimë e manipulimeve që bëhen përmes mjeteve teknologjike...
Forma e krimit kompjuterik dhe teknologjik, si dukuri ka filluar të shfaqet edhe në Kosovë. Sipas Policisë së Kosovës kjo formë e krimit, ndonëse ka filluar të shfaqet tash vonë, është duke u përhapur me të madhe dhe ka shtrirje gati në gjithë vendin.
Krimi kompjuterik, ose i njohur si formë e krimit kibernetik, tanimë ka filluar të shfaqet edhe në vendin tonë. Vetëm gjatë vitit të kaluar Policia e Kosovës ka regjistruar tetë raste të tilla. Sipas toger Brahim Sadriut, kryesit e këtyre veprave përdorin teknologji të sofistikuar.
“ Në shumicën e rasteve në kryerjen e kësaj vepre penale, kryesitë e këtyre veprave përdorin teknologjitë e sofistikuara që shpesh i tejkalojnë kapacitetet teknike që i ka Policia e Kosovës. Mirëpo, ne si polici kemi marrëveshje mirëkuptimi me policitë e shteteve tjera që ofrojnë pajisje qoftë për identifikim, ekspertizë apo ekzaminim të pajisjeve që lidhen me krimet kompjuterike” , thotë Sadriu.
Kjo formë e krimit prek drejtpërdrejt personat e moshave të reja, të cilët janë viktimë e manipulimeve që bëhen përmes mjeteve teknologjike. Diamant Binaku, drejtor ekzekutiv në Qendrën për Trajnime dhe Studime Gjinore thotë se vajzat e reja janë pre e kësaj forme te krimit. “ Aq shumë ka pas raste të viktimizimit përmes këtij lloj të krimit. Saqë për një kohë më të shkurtër se një vit e gjysmë në Kosovë kanë qenë 166 vajza të reja, të cilat duke u viktimizuar janë larguar prej shtëpive të tyre dhe nuk dihet ku janë” , thotë Binaku. Sipas kodit penal të Kosovës, përkatësisht nenit 264, ndërhyrja në sistemet kompjuterike dënohet me gjobë apo me burgim deri në tre vjet. Por, Ismet Salihu, profesor në Fakultetin Juridik në Universitetin e Prishtinës thotë se në kuadër të këtij kodi duhet të shtohet edhe një kapitull i veçantë për krimin kibernetik, i cili do të sanksionoj edhe cenimin e jetës private dhe përhapjen e shkresave pornografike.
(Berianë Mustafa-RTK)
 • Asnjë vlerësim. Bëhu i pari që e jep atë!

Komentet

 • camo phone case

  1 camo phone case Më 08/11/2020

  Genuinely when someone doesn't know after that its up to
  other users that they will assist, so here it takes
  place.
 • black mass

  2 black mass Më 31/08/2020

  I have read several good stuff here. Certainly price bookmarking for revisiting.

  I surprise how so much effort you put to make one of these magnificent informative site.
 • cheap flights

  3 cheap flights Më 27/08/2020

  I wanted to thank you for this wonderful read!! I absolutely enjoyed every
  little bit of it. I have you bookmarked to check out new
  stuff you post…
 • cheap flights

  4 cheap flights Më 26/08/2020

  I don't even know how I ended up here, but I thought this post
  was good. I don't know who you are but certainly
  you are going to a famous blogger if you are not already ;) Cheers!
 • cheap flights

  5 cheap flights Më 25/08/2020

  I was wondering if you ever considered changing the page layout of
  your website? Its very well written; I love what youve
  got to say. But maybe you could a little more in the
  way of content so people could connect with it better. Youve got
  an awful lot of text for only having one or two pictures.
  Maybe you could space it out better? 31muvXS cheap
  flights
 • cheap flights

  6 cheap flights Më 24/08/2020

  If some one desires expert view on the topic of running a
  blog then i recommend him/her to pay a visit
  this weblog, Keep up the good work. cheap flights y2yxvvfw
 • cheap flights

  7 cheap flights Më 24/08/2020

  It's very simple to find out any matter on web as
  compared to books, as I found this piece of writing at this website.
  cheap flights 34pIoq5
 • cheap flights

  8 cheap flights Më 24/08/2020

  Woah! I'm really enjoying the template/theme of this website.
  It's simple, yet effective. A lot of times it's very hard to
  get that "perfect balance" between user friendliness and visual appearance.
  I must say you have done a great job with this. Also,
  the blog loads very quick for me on Opera. Excellent Blog!
  3aN8IMa cheap flights
 • cheap flights

  9 cheap flights Më 24/08/2020

  Hi my loved one! I wish to say that this article
  is awesome, great written and come with almost all significant infos.
  I would like to look more posts like this .
 • web hosting companies

  10 web hosting companies Më 14/08/2020

  Hello mates, how is the whole thing, and what you desire to say
  concerning this post, in my view its really remarkable in support of me.
 • adreamoftrains web hosting company

  11 adreamoftrains web hosting company Më 12/08/2020

  Good info. Lucky me I found your website by accident (stumbleupon).
  I have book marked it for later! adreamoftrains best web
  hosting sites
 • webhosting

  12 webhosting Më 11/08/2020

  I'm not sure why but this web site is loading extremely slow
  for me. Is anyone else having this issue or is it a issue on my end?

  I'll check back later and see if the problem still exists.
 • best web hosting sites

  13 best web hosting sites Më 11/08/2020

  Magnificent goods from you, man. I've keep in mind
  your stuff previous to and you are simply extremely wonderful.
  I really like what you have acquired here, really like what you're saying and
  the way by which you say it. You're making it entertaining and you continue to take care of to keep
  it wise. I can not wait to read much more from you.
  This is actually a great website.
 • business lawyers melbourne

  14 business lawyers melbourne Më 02/06/2012

  Would you like to tell you all the things.
 • Ultrasound

  15 Ultrasound Më 21/03/2012

  This is a nice post in an interesting line of content, great way of bring this topic to discussion.
  <a href="http://www.wansview.com/">Network Camera</a>
  <a href="http://www.szbondway.com/">Ultrasound</a>
 • love quotes for him

  16 love quotes for him Më 08/08/2011

  This is very informative post for all the visitors. Typically this type of post are not available. Great effort you have done for all of us.
 • love quotes

  17 love quotes Më 05/08/2011

  krimit kompjuterik dhe teknologjik, si dukuri ka filluar të shfaqet edhe në Kosovë. Sipas Policisë së Kosovës kjo formë e krimit
 • college stories

  18 college stories Më 30/07/2011

  I required to lie my end of your inform acquisition and noesis to act readers job from the plosive to the end. I would suchlike to pretending newer posts and to assets my thoughts with you.
 • stories for children

  19 stories for children Më 29/07/2011

  Rale galvanising penalization. Transactions has been handwritten in hit overnice enounce. I tap accruement this palatalised of becalm. Thanks for coitus gaolbreak noesis.
 • cream blush

  20 cream blush Më 28/07/2011

  Lionel Andrés Messi is an Argentinian contestant who currently plays for Add and the Argentinian fordable grouping. Outbuilding one of the semisolid sportswoman players of his swan.

Shto një koment