Dimri dhe aksidentet në trafikun rrugor

juridiksi Nga Më 18/12/2012 comment 10

folder_openTema Sociale

Dimri dhe aksidentet në trafikun rrugor


Shkruan: Driton Islami *

 

,, Jeta është e shtrenjët – udhëto me rregulla’’

 

driton-islami.jpgTrafiku publik, është një sektor me rëndësi i zhvillimit të gjithanshëm ekonomik i një vendi. Me zhvillimin e trafikut publik është mundësuar transformim i shpejtë dhe kualitativ i shoqërisë bashkëkohore.

Qarkullimi i mjeteve të transportit rrugore të të gjitha llojeve dhe të këmbësorëve rregullohet me ligjë të posaçëm. Sipas rregullave, transporti në rrugët publike duhet të zhvillohet në atë mënyrë që të mos rrezikojë, të pengoj trafikun, mos t’i dëmtojë edhe pjesmarrësit e tjerë në trafik, si dhe të mos pengoj përtej masave të domosdoshme.

Zhvillimi i hovshëm i trafikut në tërësi e së këndejmi edhe atij rrugor, kërkon shumë masa, të cilat merren me qëllim të përforcimit të sigurisë së masave në trafik. Mirëpo, përkundër kësaj, për çdo ditë në trafik po ndodhin aksidente , të cilat jo vetëm po shkaktojnë dëme të mëdha materiale, por edhe dëmtime trupore madje dhe me vdekje. Për këtë arsye aksidenti i trafikut është fatkeqësi e shkaktuar me rastin e ndeshjes së njërit apo me shumë automjete në trafik me ç’rast shkaktohen dëme materiale, dëmtime trupore apo vdekje të njerëzëve ose rrezikohet trafiku.

Pakujdesia gjatë ngasjes me mjete të komunikacionit merr çdo vit me dhjetëra jetë njerëzisht dhe shkakton dëme materiale të konsiderueshme. Nisur nga rrethanat e ndryshimit të motit, si dhe vështirësit që krijohen në qarkullimin e automjeteve si pasojë e mjegullës, shiu, erës, bores dhe ngricave, Policia e Kosovës, duhet të ndërmarrë masa për përforcimin e shërbimeve të Policisë në Komunikacionin Rrugor në të gjitha akset rrugore duke përfshij edhe autoudhën. Të gjitha akset rrugore do të duhen të mbulohen nga njësit rajonale të komunikacionit të cilat do të ushtrojnë kontrollë të vazhdueshme për paisjen e automjeteve me goma dimërore, zingjirë, në ato akse ku është e nevojshme përdorimi i tyre si dhe respektimin e normave të shpejtësisë së lejuar dhe përshtatjen e kushteve të rrugës, gjithashtu edhe ndërmarrjen e masave preventive ndaj shoferëve të cilët janë të obliguar për përdorimin e dritave për ndriçimin e rrugës dritat e mjegullave në rastet e zvogëlimit të dukshmërisë së rrugës.

 

Çka konsiderohet kontribuues në kundërvajtjet në komunikacionin rrugor ?

Kontribues në aksidentet në komunikacion lidhen me mosrespektimin e shenjave të komunikacionit rrugor dhe shpejtësia e kufizuar, manipulimet e pasigurta me automjete apo pakudesia. Po ashtu si kontribuues në aksidente vlerësohet të jenë edhe mosmbajtja e disatancës, mospërshtatja e shpejtësisë ndaj kushteve të rrugës dhe kushteve atmosferike, kyçja e pasigurt në rrugë, radhitja e parregullt e ndërrimit të shiritit, si dhe kthim- rrotullimi e lëvizja mbrapa.

Me qëllim parandalimin e aksidenteve në komunikacionin rrugor, Policia e Kosovës duhet të apeloj tek të gjithë ngasësit që të respektojnë dispozitat ligjore të lëmit të komunikacionit, pasi që këto norma janë vendosur për mbrojtjen e jetës së tyre dhe pjesmarrësëve të tjerë në komunikacion. Me angazhimin e njësiteve policore si dhe institucioneve tjera përgjegjëse, si dhe me kujdes të shtuar të pjesmarrësëve në komunikacion, shpresojë që kjo sezonë dimërore të kalohet në numër më të vogël të viktimave të aksidenteve në trafikun rrugor.

* Autori është kriminalisti dhe student në studimet posdiplomike- master në Fakultetin Juridik të Up-së

 • 1 votë. Mesatarja e 5.00 të 5.

Komentet

 • web hosting

  1 web hosting Më 31/08/2020

  Definitely believe that which you stated. Your favorite reason appeared to be on the net the simplest thing to be aware of.
  I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they just don't know about.
  You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing
  without having side-effects , people can take a signal.
  Will probably be back to get more. Thanks
 • black mass

  2 black mass Më 31/08/2020

  Peculiar article, totally what I wanted to find.
 • black mass

  3 black mass Më 31/08/2020

  Great article.
 • black mass

  4 black mass Më 28/08/2020

  Neat blog! Is your theme custom made or did you download it
  from somewhere? A design like yours with a few simple tweeks would really make my blog
  stand out. Please let me know where you got your theme.
  Kudos
 • web hosting

  5 web hosting Më 25/08/2020

  Because the admin of this web site is working, no uncertainty
  very rapidly it will be renowned, due to its feature contents.
 • cheap flights

  6 cheap flights Më 24/08/2020

  Amazing blog! Do you have any tips for aspiring writers?
  I'm hoping to start my own blog soon but I'm a little lost on everything.
  Would you propose starting with a free platform like Wordpress
  or go for a paid option? There are so many options out there that I'm completely
  overwhelmed .. Any suggestions? Thanks! cheap
  flights yynxznuh
 • website hosting companies

  7 website hosting companies Më 14/08/2020

  Great post.
 • web hosting company

  8 web hosting company Më 11/08/2020

  Pretty part of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I acquire in fact loved account
  your blog posts. Anyway I will be subscribing in your augment or
  even I success you get right of entry to persistently rapidly.
 • adreamoftrains best web hosting company

  9 adreamoftrains best web hosting company Më 10/08/2020

  Hello, just wanted to tell you, I loved this article.

  It was helpful. Keep on posting! adreamoftrains best
  web hosting sites
 • content hosting

  10 content hosting Më 10/08/2020

  I know this if off topic but I'm looking into starting my own weblog and was wondering
  what all is required to get set up? I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I'm not very internet savvy so I'm not 100% positive.
  Any tips or advice would be greatly appreciated.
  Appreciate it

Shto një koment