Sporti

Nga Sportet e ndryshme:

 • Sporti

  Tifozët shqiptar, foto me pesëshen e Zvicrës

  Nga Më 11/09/2012

  Supporters albanais prendre des photos avec cinq joueurs albanais de la SuisseTifozët shqiptarë që kanë marrë rrugën drejt Luzernit për ta shikuar ndeshjen e nxehtë ndërmjet Zvicrës dhe Kombëtares shqiptare e kanë shfrytëzuar rastin ti takojnë nga afër edhe aktorët kryesor të kësaj mbrëmje.

  Jo ata të Shqipërisë por pesëshen shqiptare që mbrojnë ngjyrat e Zvicrës.

  Shumë tifozë të veshur kuqezi kanë bërë foto me Xherdan Shaqirin, Granitë Xhakën, Valon Behramin, Blerim Xhemjalin, Admir Mehmedin dhe trajnerin Ottmar Hitzfeld.

  (Gazeta Express)

 • Sporti

  Shqipëria dhe Kosova poshtërojnë Qipron

  Nga Më 09/09/2012

  Shqipëri-Qipro 3-1. Kuqezinjtë e nisin në mënyrë të shkëlqyer Botërorin dhe janë në vendin e parë

  Shqipëria i bëri një nisje perfekte eliminatoreve të Botërorit 2014, duke arritur një fitore madhështore 3-1 ndaj Qipros, pikërisht në ndeshjen e parë zyrtare të Xhani De Biazit në bankinën e Kombëtares. 
  Shqiperi mund Qipron 3-1 del ne vend te pare       Autogoli i Kontantinos Karambaladhisit në pjesën e parë, goli i vendimtar i Edgar Çanit dhe kryevepra e golashënuesit më të mirë të përfaqësueses, Erjon Bogdanit, kompletuan “hat-trick”-un kuqezi dhe vendin e parë në grupin E, pasi Zvicra fitoi 2-0 me Slloveninë, me golat e Granit Xhakës dhe Gokhan Inlerit. Përballja midis Zvicrës dhe Shqipërisë, të martën e ardhshme është ndezur tashmë. Një fitore e merituar e Shqipërisë, ndërkohë që Xhani De Biazi nuk e prishi traditën e e vendosur nga paraardhësit e tij, Dosenës, Brigelit, Bariçit, Hanit dhe Kuzhesë. Për Shqipërinë këto ishin eliminatoret e 11-të që merr pjesë, pas atyre në vitet 1966, 1974, 1982, 1986, 1990, 1994, 1998, 2002, 2006 dhe 2010.
 • Sporti

  Shqiptaret kampion ne Maqedoni (futboll)

  Nga Më 29/05/2011

  28.05.2011Pas tridhjetë e dy vitesh ekzistimi, pas shumë padrejtësive dhe peripecive të ndryshme, Klubi Futbollistik Shkëndija arriti të bëhet kampion në ligën e parë futbollistike të Maqedonisë, ndërsa ndeshja e fundit e zhvilluar pak para këtyre çasteve ka qenë moment një moment I veçantë në Historinë e qytetit të Tetovës.
 • Sporti

  Shkëndija shpallet kampione e Maqedonisë(volejboll)

  Nga Më 29/05/2011

  2011-05-15Shkëndija shpallet kampione e Maqedonisë, duke ngritur për herë të parë trofeun më të rëndësishëm të futbollit në vendin fqinj. Skuadra shqiptare nga Tetova ka fituar matematikisht titullin (me 67 pikë), kur mungojnë edhe tri javë nga mbyllja e Ligës së Parë, pas fitores 0-2 në fushën e Turnovës. Shkëndija ka përfituar edhe nga barazimi 1-1 i Metalurgut, ndjekëses më të afërt, në fushën e Rabotniçkit. Në Tetovë ka nisur festa për këtë triumf të skuadrës së drejtuar nga tekniku Qatip Osmani, që në 30 ndeshje të zhvilluara kanë regjistruar 22 fitore, 7 barazime dhe vetëm 3 humbje, duke mos e vënë asnjëherë në dyshim faktin se ishin skuadra më e mirë e kampionatit. Gjithashtu, ata kishin sulmin më të mirë, me 60 gola të realizuar dhe mbrojtjen më të fortë të sezonit, me vetëm 19 rrjeta të pësuara.
 • Sporti

  Fanellë me shqiponjë për Rooneyn

  Nga Më 01/01/2011

  Tashmë kemi raportuar gjerësisht për talentin shqiptar Shpresim Vulaj, që pati sukses në shown "Rooney: Street Striker". Ai zuri vendin e tretë dhe u bë i famshëm në Angli, pasi që emisioni u transmetua në televizionin kombëtar Sky.

  E momenti që u la përshtypje të gjithëve ishte ai i dhurimit të fanellës me shqiponjë për yllin ndërkombëtar të futbollit, Wayne Rooney.

  Kishte edhe të atillë që nuk e besuan, raporton portali Indeks.(albeu)

 • Sporti

  10 ndeshjet më të bukura të 12 Kampionateve Evropianë

  Nga Më 23/06/2008

  Shkruar nga Leonard Karaj   

  e premte , 20 qershor 2008

  Francë-Portugali e EURO 1984-ës është ndeshja më e bukur e luajtur gjatë 12 kampionateve evropianë të mëparshëm. Sipas një liste të publikuar nga e përditshmja angleze "Times" kjo përballje rezulton si më elektrizuesja ndër qindra takime të zhvilluara deri tani në kompeticionin evropian që prej 1960-ës, kampionatit të parë.

  1. Francë-Portugali 3-2 (shtesë)
  EURO 1984; Gjysmëfinale
  Francezët shënonin të parët me anë të Domergue në minutën e 24-t por në të 74-ën barazonte Rui Jordao. Takimi kërkon kohë shtesë dhe vetëm tetë minuta nga shtesa e parë shënon sërish Rui Jordao. Por nuk mbaron këtu në minutën e 24 të shtesës së dytë si për koincidencë Domergue shënon golin e barazimit dhe vetëm një minutë para fundit, minutën e 29-të Mishel Platini i dhuronte Francës finalen e parë historike.

  2. Jugosllavi-Spanjë 3-4
  EURO 2000; Ndeshje në grup
  I pari ishte Savo Miloseviç që shënonte për jugosllavët, por më pas barazonte shumë shpejt Alfonso Perez. Jugosllavia reduktohej në 10 lojtarë në minutën e 64, teksa Slavisa Jokanoviç largohej me karton të kuq. Por kur pritej goli spanjoll shënon sërish Jugosllavia me Slobodan Komljenoviç dhe me Savo Miloseviç. U desh penalltia e Gaizka Mendietës dhe dy gola të Alfonso për t'i dhuruar fitoren spanjollëve.

  3. Çekosllovaki-RFGJ 2-2
  (5-3 me pen)
  EURO 1976; Finalja
  Në fillim Jan Svehlik dhe më pas Karol Dobias mundnin Sepp Maier duke kaluar në avantazh Çekosllovakinë. Më pas gjermanët me anë të Dieter Mueller dhe Bernd Hoelzenbein barazonin gjithçka, duke çuar ndeshjen në shtesë. Me penallti fitonin gjermanët e kapitenit Franc Bekenbauer.

  4. Francë-Itali 2-1
  (shtesë, golden gol)
  EURO 2000; Finalja
  Ka qenë natyrisht finalja që s'do të dëshironte askush ta luante. Në fillim Marco Delvecchio kalonte në avantazh Italinë dhe vetëm disa minuta para fundit të ndeshjes, Sylvain Wiltord barazonte. Në kohën shtesë nën rregullin e "golden gol" David Trezeguet kryqëzonte italianët.

  5. Jugosllavi-RFGJ 2-4
  (me shtesë)
  EURO 1976; Gjysmëfinale
  Jugosllavët do të kryesonin ndeshjen me dy gola të Danilo Popivoda dhe Dragan Dzajic. Por pas minutës së 64 rikthehet Gjermania. Në fillim Heinz Flohe dhe më pas Dieter Mueller siglonin barazimin. Në kohën shtesë sërish Dieter Mueller do të shënonte edhe dy herë të tjera.

  6. Holandë-Çeki 2-3
  EURO 2004; Ndeshje në grup
  Golat nga Vilfred Bouma dhe Ruud van Nistelrooy i jepnin Holandës avantazhin e përkohshëm deri në rikthimin e furishëm çek. Jan Koller, Milan Baros dhe në fund një penallti e fituar nga Karel Poborsky dhe kthyer në gol nga Vladimir Smicer i jepte fitoren çekëve.

  7. RFGJ-Holandë 3-2
  EURO 1980; Ndeshje në grup
  Pas dy golash të mrekullueshëm të legjendarit Bernd Schuster vinte edhe goli i Klaus Allofs në minutën e 65-të, i cili në pamje të parë kryqëzoi holandezët. Por një penallti e shkaktuar nga Lothar Matthaeus dhe e kthye në gol nga Johnny Rep hapi gjithçka. Pse minutë më vonë Rene Van de Kerkhof shënonte edhe golin e dytë për Holandën dhe për më shumë se 15 minuta porta gjermane deri në fërshëllimën e fundit u shënjestrua pa shumë sukses.

  8. Portugali-Angli 2-2

  (6-5 me pen)
  EURO 2004; Çerekfinale
  Michael Owen shënonte për Anglinë vetëm pas tri minutash lojë, por pas 80 minutash vendasit barazonin me anë të Helder Postigës. Në kohën shtesë (110') ishte një gol spektakolar i Manuel Rudi Costa që ngriti peshë "Do Dragao", por vetëm disa minuta më pas barazonte sërish Anglia me Lampard. Nga pika e bardhë e penalltive gabonte David Beckham dhe Darius Vassell për anglezët të cilët i jepnin kështu gjysmëfinalen Portugalisë.

  9. Angli-Holandë 4-1
  EURO 1996; Ndeshje në grup
  Anglezëve u mjaftonin 45 minuta në "Wembley" për të shkatërruar Holandën. Alan Shearer me penallti, dy gola të Teddy Sheringham dhe një nga Darren Anderton kryqëzuan Edvin van der Sar. Ndërsa Holanda siglonte golin e nderit me anë të Patrick Kluivert.
   
  10. Rusi-Çeki 3-3
  EURO 1996; Ndeshje në grup
  Çekët shënonin të parët, dy gola me anë të Jan Suchoparek dhe Pavel Kuka. Por ndeshja mori rrjedhë tjetër në pjesën e dytë dhe rusët jo vetëm arrinin të barazonin me Aleksander Mostovoi dhe Omar Tetradze por kalonin edhe në avantazh pesë minuta para fundit të takimit me anë të Vladimir Beschastnykh. Por gëzimi i tyre zgjati vetëm 3 minuta pasi në 88-ën Vladimir Smicer barazonte gjithçka, gol i cili kalonte Çekinë në çerekfinale dhe eliminonte Rusinë dhe Italianë, e cila priste nga ana tjetër një humbje të çekëve për të kaluar grupin.

  {TiranaObserver}

 • Sporti

  Shtatë ndeshje dramatike të zgjidhura me penallti

  Nga Më 23/06/2008

  Shkruar nga Leonard Karaj   

  e shtunë , 21 qershor 2008

  Penallti të mallkuara. Ndonëse janë ato që krijonë më shuam tension dhe ndjenjë në tifozeri, janë ato ndaj të cilëve nuk dëshiron të përballet asnjë futbollist. Historia ka treguar se edhe lojtarë të mëdhenj jo vetëm të futbollit evropian por edhe atij botëror kën humbur të paktën nga një penallti të rëndësishme gjatë karrierës së tyre. Teksa luhen çerekfinalet dhe priten gjysmëfinalet dhe finalja e EURO 2008 ku parashikohen edhe përballje që mund të zgjidhen nga pika e bardhë e 11-metërshit, "Tirana Observer" publikon sot shtatë takimet më dramatike në 12 Kampionatet Evropianë të cilat janë zgjidhur me penallti.   
  1. Euro 2000
  Holandë-Itali 0-0 (1-3 me penallti)
  Një nga ato ndeshje ku fitimtari realisht s'mund të kritikohet, kjo për faktin se Italisë iu desh të luante për gati 1 orë me 10 futbollistë. Heroi i asaj ndeshje quhet Francesco Toldo i cili hipnotizoi tre nga katër holandezët që shkuan drejt pikës së bardhë të 11-metërshave.
  2. EURO 1976
  Çekosllovaki-RFGJ 2-2 (5-3 me penallti)
  Gjermanët njihen si gjuajtës të mirë të penalltive por këtë herë u desh një Antonin Panenka, portieri i Çekosllovakisë që të ndalte gjuajtjen e Uli Hones. Gjermanët nuk gjuajtën fare penaltinë e fundit përderisa çekosllovakët shënuan pa gabime në të pestë 11-metërshat.
  3. EURO 1996
  Angli-Gjermani 1-1 (5-6 me penallti)
  U gjuajtën 10 penallti radhazi (5 secila skuadër) para se Gareth Southgate, mbrojtësi i Anglisë të gabonte para gardianit gjerman, Andreas Kopke. Pas tij mesfushori i Gjermanisë, Andy Moller dërgoi topin në cepin më të largët të portës angleze duke bërë të heshtë "Ëembley" mitik. Anglia jashtë evropianit.
  4. EURO 1980
  Çeksollovaki-Itali 1-1 (9-8 me penallti)
  Ai takim dukej sikur nuk do të mbaronte kurrë as nga pika e bardhë e 11-metrëshave. Pas nëntë penalltive të realizuara në mënyrë perfekte nga çekët u desh që mbrojtësi italian Fulvio Collovati të gabonte që Çeksollovakia të siguronte vendin e tretë në atë Kampionat Evropian.
  5. EURO 2004
  Portugali-Angli 2-2 (6-5 me penallti)
  Nëse do ti kërkonit sërish ai do t'ju përgjigjej se do të gjuante edhe 100 hetë të tejra atë penallti dhe të shënonte. Por në atë takim teska këmba e djathtë prekte topin nga pika e bardhë e 11-metërshit, e majta rrëshkiste duke i humbur ekuilibrin dhe kapiteni i Anglisë, Devid Bekam gabonte. Pas tij edhe Darius Vasell bërë të njëtën gjë dhe Portugalkia shkoi drejt finales.
  6. EURO 1992
  Holandë-Danimarkë 2-2 (4-5 me penallti)
  Ironike por e vërtetë. Danimarka as që duhej të merrte pjesë në atë evropian por u "peshkua" pas përjashtimit të Jugosllavisë (në gjendje lufte). Dhe po aq ironike është fakti se në atë takim ishte pikërisht Marko van Basten që gabonte nga pika e bardhë e 11-metërshave duke i dhënë mundësi danezëve të shkonin në finale.
  7. EURO 1996
  Francë-Çeki 0-0 (5-6 me penellti)
  Juri Dzhorkaef e kujton ende atë penallti të humbur teska zhvillonte për plot 120 minuta lojë me fanellën e Francës një nga ndeshjet e tija më të mira. Gjithsesi jo gjithnjë fati është me më të mirët dhe në atë rast ishin çekët që shkuan në finale me Gjermaninë e Oliver Bierhofit dhe Matias Samerit.

  {TiranaObserver}

 • Sporti

  Euro 2008, te gjitha statistikat e 24 ndeshjeve

  Nga Më 21/06/2008

  E Shtune, 21 Qershor 2008

  Ne portalet sportive nderkombetare kane nisur lufta e statistikave. Thuajse te gjitha kane publikuar te dhena interesante per ecurine e deritanishme te Euro 2008. Albania-sport.com ju paraqet disa prej tyre.

  GOLAT- Ne 24 ndeshjet e fazes se grupeve u shenuan 57 gola, me nje mesatare 2.38 gola per ndeshje. David Vija kryeson listen me 4 gola, i ndjekur nga Hakan Jakin e Lukas Podolski (secili nga 3).

  PENALLTITE- Vetem 5 penallti jane dhene. Kater prej tyre jane shenuar, teksa nuk ka realizuar vetem rumuni Adrian Mutu. Penalltine e tij e priti portieri italian Xhanluixhi Bufon ne barazimin 1-1, cka solli me pas edhe largimin e Rumanise nga Evropiani, dhe futjen e Italise ne cerekfinale.

  GJUAJTJET- Turqit kane gjuajtur me pak ne drejtim te portes kundershtare: vetem 31 here. Spanja ndodhet ne maje: 58 goditje. Rusi Roman Pavlicenko mban rekordin per momentin: 18 here. Golashenuesi me i mire i Euro 2008, David Vija vetem 11 here. Luka Toni eshte sulmuesi qe ka bere me shume gabime ne goditjet e portes: 9 te tilla.

  ASISTET- Hamit Altintop eshte lojtari i pasit te arte. Tre asisto te tij jane shnderruar ne gola. I dyti eshte Eren Derdijok, me dy te tille.

  PASAT - Polaku Adam Kokoshka ka luajtur vetem nje pjese loje, ate kunder Kroacise, por pasat e tij kane nje koeficient krenarie: 100 per qind e pasave te tij kane qene te sakta. Spanjollet jane dhe "mbreterit" e pasave: 1639 te tilla, 81.33 per qind te suksesshme.

  KROSIMET - Ruset jane kampione te krosimeve. 163 te tilla ne 270 minuta loje. Ne vendin e fundit qendron Zvicra (65).

  KARTONET: 95 here i kane nxjerre kartonet e verdhe gjyqtaret. Ne Portugali 2004 u dhane 145 kartone te verdhe pas 31 ndeshjeve. Asnje karton verdhekuq, por jane dhene 3 kartone te kuq. Francezi Erik Abidal, gjermani Bastian Shvajnshtajger dhe portieri turk, Volkan Demirel, jane lojtaret e ndeshkuar.

  DISTANCA E PERSHKRUAR - Rumuni Razvan Kosic eshte dhe lojtari qe ka vrapuar me shume: 12.74 kilometra. Varon Behrmai vrapo dicka aty afer 12 km. Ne shifrat totale te vrapimit ne tre ndeshje, rusi Sergej Semak ka vrapuar me shume: 35.04 km. Pas tij vine polaku Darius Dudka (34.29 km) dhe gjermani Mikael Balak (34.17). Behrami ndodhet ne vendin e 8-te me 32.94 km.

  SPRINTERET - Kroati Ivica Olic eshte edhe futbollisti me i shpejte ne Euro 2008. Ai ka vrapuar me nje shpejtesi prej 31.76 km ne ore. I dyti eshte holandezi Robin van Persi me 31.53 km ne ore. Behrami me 30.46 km ne ore renditet i 12-i.

  NDERRIMET - Trajneret thuajse i kane shfrytezuar nderrimet e mundshme. Nga 114 te tilla te mundshme, jane kryer 136 te tilla.

  MINUTAT E GOLAVE - Vetem 4 gola jane shenuar ne 15 minutat e para. Minutat me te mira jane ato 61-75 me 15 gola. Goli me i shpejte eshte ai realizuar nga Luka Modric me penallti, ne minuten e 4-t ne ndeshjen Austri-Kroaci (0-1). 7 gola jane shenuar ne kohen shtese.

  PERMBYSJET E REZULTATEVE - Vetem Turqia dhe Spanja kane mundur te permbysin dizavantazhin. Turqit e bene dy here: kunder Zvicres nga 0-1 ne 2-1 dhe kunder Cekise nga 0-2 ne 3-2. Spanja permbysi dizavantazhin me Greqine nga 1-0 ne 1-2.

  SHIKUESIT - Stadiumet kane qene te gjitha te shitura. 820 mije e 915 shikues kane ndjekur te 24 ndeshjet, me nje mesatare prej 34 mije e 205 shikuesish per ndeshje. Ne Portugali mesatarja ishte 37 mije e 587 shikues.

 • Sporti

  Në ndeshjen Kosova-Yjet, nuk u këndua Himni i ri

  Nga Më 19/06/2008

  Gjatë intonimit të Himnit të Kosovës në ndeshjen Kosova - Yjet e Kosovës, publiku e këndoi Himnin Kombëtar shqiptar dhe hodhi parullën: “Shqipni Entike”. Mediat raportuan se, “e shtuna e 14 qershorit 2008 do të mbetet në historinë e futbollit kosovar, edhe sepse ndeshja filloi me intonimin e Himnit Shtetëror të Kosovës dhe kjo ishte ngjarja e parë sportive në të cilën u dëgjua himni i Kosovës”.

  Shekulli

  Gjatë ndeshjes Kosova-Yjet

  SHËNIM I REDAKTORIT: Artikulli i mësipërm na është dërguar nga lexues Valon Murati nga Prishtina. Ngjarja e treguar prej tij, lidhet me një episod të vënë re në një ndeshje futbolli në Kosovë. Lexuesi ynë na ka dërguar edhe adresën ku mund të shihet në internet videoja për të cilën flet artikulli i tij.

  Gjatë intonimit të Himnit të Kosovës në ndeshjen Kosova - Yjet e Kosovës, publiku e këndoi Himnin Kombëtar shqiptar dhe hodhi parullën: “Shqipni Entike”. Mediat raportuan se, “e shtuna e 14 qershorit 2008 do të mbetet në historinë e futbollit kosovar, edhe sepse ndeshja filloi me intonimin e Himnit Shtetëror të Kosovës dhe kjo ishte ngjarja e parë sportive në të cilën u dëgjua himni i Kosovës”.

  Në fakt, unë posedoj videon që tregon se në stadium në momentin që u dha shenja për këndimin e himnit, tifozët nisën të këndojnë Himnin Kombëtar shqiptar, pra “Rreth flamurit të përbashkuar“. Videon që kam xhiruar vetë mund ta shihni dhe këtu http://www.youtube.com/watch?v=dvbVuHxc5-M

  Edhe pak fjalë për ndeshjen. Për herë të parë në stadiumin e qytetit në Prishtinë zbarkuan yjet e futbollit kosovar, që luajnë anekënd Evropës, ndaj Përfaqësueses së Kosovës.

  Ishte një ndeshje humanitare. Ndeshja u zhvillua në praninë e rreth 4.000 shikuesve, kurse shiu që ra pandërprerë gjatë pjesës së parë dhe fusha e rrëshqitshme nuk i lejoi futbollistët të ofrojnë maksimumin e tyre. Rezultati doli 3 me 0 për Kosovën. Golat për skuadrën e yjeve, që në fushën e lojës u udhëhoq nga kapiteni Lorik Cana, i shënuan Njazi Kuqi (24’ e 83’) dhe Bekim Kastrati (45’).

 • Sporti

  Euro2008:"Turqia nenshtron Cekine dhe cudit Europen (VIDEO)"

  Nga Më 17/06/2008

  16.06.2008
  Dukej sikur Turqia nuk kishte shume per te ofruar ne kete kampjonat, shume persona mendonin se do largohej shpejt, po ajo i cuditi te gjithe duke arritur te kaloje ne fazen e cerekfinaleve duke mundur nje Ceki mjaft te forte e me pervoje.

  Shiu eshte nje nga elementet qe nuk iu nda Turqise gjate kesaj faze, po ashtu si loja me zemer dhe organizimi i perpikte i ekipit. Pavaresisht veshtiresive dhe kundershtareve me mjaft emer, Ekipi turk nuk u ndal. Ai beri te mundur kualifikimin e tij duke fituar ne nje ndeshje dramatike me ekipin e mirnjohur te Cekise. Megjithse kundershtaret e saj kalojne ne avantazh prej dy golash, ekipi i perfaqesueses Turke nuk u ndal, duke e rradhitur kete ndeshje midis perlave te ketij kampionati. Ishte Arda ai qe shenoi i pari per Turqit, duke i bere me te dukshme shpresat per fitoren e asaj ndeshjeje. Me pas, me kembenguljen e pashtershme te sulmuesve te ekipit Turk e me teper te Nihat, si dhe fale gabimeve te portierit Cek, brenda pak minutash, drejt fundit te pjeses se dyte, u be i mundur shenimi i dy golave qe sollen fitoren skuadres se drejtuar nga Fatih Terim.


  GOLI I PARE: Arda

  GOLI I DYTE: Nihat

  GOLI I TRETE: Nihat