Créer un site internet

Kompjuteri që do lexoj fjalëkalimin përmes mendjes tuaj

juridiksi Nga Më 30/04/2013 9

Shkencë dhe Kuriozitete

lexuesi i mendjesJeni lodhur duke shkruar paswordin tuaj sa herë që ju duhet të përdorni e-mailin apo rrjetet sociale? Tashmë duket se shkenca ka vendosur t’ua lehtësojë jetën përdoruesve të internetit deri në ekstrem.

Një eksperiment shkencor dhe teknologjik i realizuar nga UC Berkley School of Information në Kaliforni, ka hartuar një sistem për të lexuar fjalëkalimin në mendjen e përdoruesit.

Kompjuteri që lexon mendimet dhe që memorizon paswordin tuaj pa qenë nevoja që ta shkruani por thjesht ta mendoni quhet ‘MindSet’ dhe shumë shpejt mendohet t’i shtohet arritjeve të shumta në teknologjinë moderne.
Ajo është një pajisej në formën e kufjes që lidhet përmes bluetooth-it me një kompjuter, i cili arrin të deshifrojë valët e trurit.

Nga eksperimentet e realizuara nga shkencëtarët kalifornianë u konkludua se çdo veprim fizik që u kërkohej njerëzve të bënin, arrihej të identifikohej përmes valëve cerebrale, me një marzh gabimi vetëm 1 për qind.
11 prill 2013 (gazeta-Shqip.com)

 • 1 votë. Mesatarja e 5.00 të 5.

Komentet

 • best web hosting 2020

  1 best web hosting 2020 Më 05/09/2020

  Hey there! Do you know if they make any plugins to
  protect against hackers? I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on. Any suggestions?
 • web hosting reviews

  2 web hosting reviews Më 31/08/2020

  I'm truly enjoying the design and layout of your site. It's a very easy on the eyes which makes
  it much more pleasant for me to come here and visit more
  often. Did you hire out a designer to create your theme?
  Great work!
 • cheap flights

  3 cheap flights Më 26/08/2020

  Hi there every one, here every person is sharing these kinds of experience, therefore it's pleasant to read this webpage, and I used to visit this
  web site all the time.
 • cheap flights

  4 cheap flights Më 26/08/2020

  Hey would you mind letting me know which hosting company
  you're using? I've loaded your blog in 3 different browsers and I must say this blog loads
  a lot quicker then most. Can you recommend a good hosting provider at a honest price?
  Thanks a lot, I appreciate it! cheap flights 2CSYEon
 • cheap flights

  5 cheap flights Më 25/08/2020

  If you desire to improve your know-how only keep visiting
  this site and be updated with the most up-to-date news
  posted here. cheap flights 31muvXS
 • best website hosting

  6 best website hosting Më 14/08/2020

  Having read this I believed it was extremely enlightening.
  I appreciate you finding the time and effort to put this article
  together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and commenting.
  But so what, it was still worthwhile!
 • adreamoftrains website hosting companies

  7 adreamoftrains website hosting companies Më 10/08/2020

  Appreciation to my father who shared with me concerning this weblog, this web site is actually remarkable.
  adreamoftrains web hosting company
 • web hosting sites

  8 web hosting sites Më 10/08/2020

  Your style is really unique in comparison to other people I
  have read stuff from. Thanks for posting when you have the
  opportunity, Guess I'll just book mark this blog.
 • wwww

  9 wwww Më 26/02/2017

  ku mund ta blej kete dhe sa kushton

Shto një koment